REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2023 m. Balandžio 30 d. 09:05

Pirmalaikiuose rinkimuose Raseinių-Kėdainių apygardoje dauguma partijų kels savo kandidatus: abejonių turi tik „laisviečiai“

Raseiniai

BNS Fotobanko nuotr.

Augustė LyberytėŠaltinis: ELTA


265891

Seimui diskutuojant dėl to, kada surengti naujus parlamento rinkimus Raseinių-Kėdainių vienmandatėje apygardoje, beveik visos didžiosios šalies partijos jau nusprendė dalyvausiančios kovoje dėl atsilaisvinusio Seimo nario vietos. Visgi, konkretūs kandidatai dar nėra patvirtinti – politinės jėgos žvalgosi vietinių lyderių.

Tačiau abejonių dėl dalyvavimo rinkimuose turi Laisvės partija. 2020 m. Seimo rinkimuose debiutavusi politinė jėga nurodo dar tik diskutuosianti šiuo klausimu. „Laisviečiai“ ketina įsivertinti, ar partija turi kandidatą, galintį mesti iššūkį didžiosioms šalies partijoms, ir priimti galutinį sprendimą artimiausiu metu.

„Valstiečiai“ sieks susigrąžinti prarastą Seimo nario mandatą

2020 m. Raseinių-Kėdainių vienmandatėje apygardoje rinkimus laimėjo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) narys Arvydas Nekrošius. Visgi, politikui laimėjus ir 2023 m. savivaldos rinkimuose, parlamentaras iškeitė Seimo nario vietą į Raseinių mero postą.

Mandatą Seime praradę „valstiečiai“ viliasi, kad pakartotiniai rinkimai jiems bus sėkmingi ir LVŽS frakcija Seime vėl pagausės.

„Aptarinėjame galimus kandidatus, rimtai žiūrime į šią apygardą, nes turėjome vienmandatėje išrinktą Arvydą Nekrošių, kuris tapo meru. Akivaizdu, kad jam tapus meru mūsų pozicijos toje apygardoje – nors ji yra jungtinė (...) – yra palankios „valstiečiams“ rinkėjų prasme. Atitinkamai, turint Raseiniuose merą, (...) galimybės laimėti mūsų kandidatui yra nesumažėjusios“, – Eltai sakė partijos pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

Visgi, kuris partijos narys sieks atkovoti mandatą, R. Karbauskio teigimu, „valstiečiai“ dar nenusprendė.

„Šiandien mes dar tikrai negalime įvardinti kandidato. Mes žiūrime į vietinį skyrių, į vietinius žmones pirmiausiai. Tai yra prioritetas. Jeigu tinkamo kandidato vietoje rasti nepavyktų, tokiu atveju svarstytume, kas galėtų būti deleguojamas iš kito rajono, iš Vilniaus“, – aiškino LVŽS lyderis.

Konservatoriai svarsto apie buvusio mero, tarybos narių kandidatūras

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) narys Andrius Vyšniauskas Eltai tvirtino, kad konservatoriai Raseinių-Kėdainių vienmandatėje apygardoje deleguos savo partijos kandidatą ir viliasi rinkimus laimėti. Pasak parlamentaro, kol kas partija vis dar diskutuoja, kurio politiko kandidatūrą iškelti – tarp jų ir savivaldos rinkimus pralaimėjęs, buvęs Raseinių meras Andrius Bautronis.

„Manau, natūralu – mes kelsime vietinį žmogų. Matau pasirinkimą iš naujai išrinktų savivaldybės tarybos narių. Taip pat turime buvusį merą, kurio, manau, kandidatūra tikrai būtų labai reikšminga ir stipri“, – Eltai sakė konservatorius.

„Kandidatą tikrai kelsime ir kovosime dėl pergalės“, – patikino jis.

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen taip pat nurodė, kad jos vadovaujami liberalai dar nenutarė, kas kovos dėl papildomo parlamento mandato. Tačiau politikė leido suprasti, kad Liberalų sąjūdis Raseinių-Kėdainių vienmandatės apygardos rinkimuose dalyvaus.

„Dėl kandidatų mes dar neapsisprendėme, dar nesprendėme. Bet, žinoma, kai artės terminas, kai Seimas patvirtins terminą, kai jis artės – partijoje turėsime sprendimą“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė ji.

Darbo partija ir Demokratų sąjunga rinkimus vienmandatėje apygardoje laiko repeticija prieš 2024 m.

Aktyviai, pasak Darbo partijos pirmininko Andriaus Mazuronio, kandidato rinkimams ieško partijos Raseinių ir Kėdainių skyriai. Politikas pažymėjo, kad „darbiečiai“ jau artimiausiu metu apsispręs, kas sieks iškovoti atsilaisvinusią vietą parlamente.

„Sekančią dieną po rinkimų į Raseinių merus iš karto pradėjome kalbėti apie tai. Skyrius jau ieško kandidato. Prieš tai buvusiuose rinkimuose ir į merus mūsų skyriaus pirmininkas kandidatavo, bet, kaip pasakyti, meras jau ne jaunas“, – apie skyriaus vadovą Vaidą Kuzmarskį kalbėjo A. Mazuronis.

„Skyrius diskutuoja. Kadangi apygarda per dvi savivaldybes (...), tie du skyriai tariasi“, – pridūrė jis.

Panašiai Eltai teigė ir Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis. Anot jo, partija yra tvirtai apsisprendusi dalyvauti rinkimuose, o kandidatas paaiškės tada, kai Seimas galutinai patvirtins pakartotinio balsavimo datą.

„Kol kas tikrai ne (neturime kandidato favorito – ELTA). Kalbame apie dalyvavimą, o dalyvauti tikrai turėsime ir dalyvausime“, – kalbėjo ekspremjeras.

„Vietiniai žmonės, skyriaus žmonės kalbės, galbūt turi pamąstymų dėl kandidatūrų“, – šiuo metu partijos viduje verdančias diskusijas įgarsino jis.

Visgi, abiejų partijų lyderiai sutartinai mato rinkimus vienmandatėje apygardoje kaip repeticiją prieš 2024 m. vyksiančius viso Seimo rinkimus.

„Mes suprantame tą trumpą laiko tarpą, kuriam yra renkamas tas Seimo narys. Bet tai daugiau kaip pasiruošimas 2024 m. rinkimams ir ypatingai Seimo rinkimams“, – teigė A. Mazuronis.

„Tai (rinkimai Raseinių-Kėdainių vienmandatėje – ELTA) irgi bus mini repeticija, kalbant apie Seimo rinkimus, kuriuose mums dar neteko dalyvauti“, – kolegai antrino S. Skvernelis.

Laisvės partija dėl dalyvavimo rinkimuose dar neapsisprendė

Tuo metu vienintelė Laisvės partija dar neapsisprendė dėl dalyvavimo rinkimuose. Pasak „laisviečių“ vicepirmininko Vytauto Mitalo, šiuo metu diskutuojama ir vertinama, ar partija turi tinkamą ir stiprų kandidatą, galintį pasivaržyti su kitų politinių jėgų atstovais.

„Matote, reikia realiai turėti kandidatą ar kandidatę, kurie arba turėtų gerus šansus, arba galėtų padarytą įdirbį šiuose rinkimuose panaudoti vėlesniuose karjeros etapuose. Kaip tai mes sudėliosime – išdiskutuosime, kuriuo keliu einame ir ar tų kandidatų iš tikro Raseiniuose atsirastų“, – Eltai situaciją nušvietė jis ir akcentavo, kad partija kol kas oficialaus pasitarimo šiuo klausimu neturėjo.

„Manau, artimiausiu metu – per mėnesį, pusantro apsispręsime“, – pažymėjo V. Mitalas.

ELTA primena, kad Seimo nariui A. Nekrošiui laimėjus Raseinių mero rinkimus, Seime atsilaisvino vieta. LVŽS kandidatas 2020 m. rinkimuose laimėjo vienmandatėje Raseinių-Kėdainių apygardoje, todėl politikui pradėjus eiti savivaldybės vadovo pareigas Seimas sprendžia dėl pirmalaikių rinkimų.

Siūloma tokius rinkimus surengti rugsėjo 3 d. Galutinį sprendimą parlamentarai priims gegužę.

Pirmalaikiai Seimo nario rinkimai, kai nutrūksta Seimo nario, išrinkto vienmandatėje rinkimų apygardoje, įgaliojimai, turi būti surengti ne vėliau kaip per pusmetį.REDAKCIJA REKOMENDUOJA