REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2023 m. Gruodžio 18 d. 07:08

Pirmadienį Seimas spręs dėl šiurkščiai Konstituciją pažeidusio P. Gražulio mandato panaikinimo

Lietuva

BNS/Fotobanko nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: ELTA


286704

Pirmadienį parlamentarai rinksis į nenumatytą Seimo posėdį, kuriame spręs dėl šiurkščiai pažeidusio Konstituciją ir sulaužiusio priesaiką parlamentaro Petro Gražulio mandato panaikinimo. Dėl to parlamentarai apsispręs slaptu balsavimu.

14 val. prasidėsiantį posėdį sušaukė Seimo valdyba.

Seimo Statutas numato, kad asmuo, kuriam taikoma apkalta, turi teisę dalyvauti Seimo posėdyje pats ar per savo advokatą. Jis turi teisę turėti kelis advokatus. Kai posėdyje be svarbių priežasčių nedalyvautų P. Gražulis arba jo advokatai, jų nedalyvavimas netrukdytų apkaltos bylą nagrinėti Seime.

Nutarimas dėl Seimo nario mandato panaikinimo laikomas priimtu, jei už jį balsavo ne mažiau kaip 3/5 visų Seimo narių tai yra 85 parlamentarai.

Nuo nutarimo paskelbimo visuomenės informavimo priemonėse momento asmuo netenka Seimo nario mandato. Beje, už padarytus nusižengimus jam taip gali būti taikoma teisinė atsakomybė. Jei nutarimas dėl Seimo nario mandato panaikinimo nepriimamas, laikoma, kad Seimas apkaltai nepritarė.

Seimo Statutas leidžia parlamentarui, kuriam taikoma apkalta, bet kurioje apkaltos proceso dalyje, tačiau tik iki balsavimo pradžios atsisakyti Seimo nario mandato. Toks raštu pateiktas pareiškimas turi būti nedelsiant patenkintas, o apkaltos procesas Seime nutraukiamas.

Konstitucijoje įtvirtinta, kad asmuo, kurį Seimas už šiurkštų Konstitucijos pažeidimą arba priesaikos sulaužymą apkaltos proceso tvarka pašalino iš užimamų pareigų ar panaikino jo Seimo nario mandatą, gali užimti Konstitucijoje nurodytas su priesaikos davimu susijusias pareigas, kai nuo Seimo sprendimo dėl pašalinimo ar mandato panaikinimo yra praėję ne mažiau kaip 10 metų.

KT nustatė, kad parlamentaras Petras Gražulis pažeidė Konstituciją ir sulaužė Seimo nario priesaiką. Anot Konstitucinio Teismo, Seimo nario P. Gražulio veiksmas – sąmoningas balsavimas už kitą Seimo narį – prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai.

„Šiuo veiksmu (...) Seimo narys Petras Gražulis šiurkščiai pažeidė Lietuvos Respublikos Konstituciją ir sulaužė priesaiką“, – nurodoma KT nutarime.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA