Aktualijos | 4 MIN.

Per audrą virtęs šimtametis medis kliudė 270 metų atšventusios Bazilionų bažnyčios stogą

Reporteris Margarita
2020 m. kovo 13 d. 14:58
resize-1200x900-baznycios-stogas-audra-1.jpg

Kovo 12-sios vakarą siautusios smarkios audros neatlaikiusi šimtametė liepa griūdama kliudė Šiaulių rajono Bazilionų šv. Bazilijaus bažnyčios stogą. Apie tai penktadienio rytą Šiaulių rajono merui Antanui Bezarui pranešė bažnyčios klebonas Tomas Ūksas.

Į pagalbą klebonui pirmiausia ir atskubėjo rajono meras bei Bazilionų bendruomenės žmonės. Nors kultūros paveldo objekto stogas per stebuklą apgadintas pataisomai, tačiau atstatyti stichijos padarytą žalą reikės ir lėšų, ir technikos, ir fizinės jėgos.

Klebonas Tomas Ūksas pasakojo, kad vėjo ūžimas buvęs labai smarkus, todėl labai stipraus garso niekas lūžtant medžiui ir neišgirdęs. Tik vos prašvitus rytui klebonas skubėjo pasižiūrėti audros padarinių ir pamatė, kad šventoriuje nuvirtusi didžiulė šimtametė liepa. Medis kliudęs ir medinės bažnytėlės skardinį stogą. Dvasininkas iš karto apie nelaimę pranešė aktyviausiems bendruomenės nariams, seniūnui Vytautui Slabiui, rajono vadovui Antanui Bezarui.

Ilgametis Bazilionų bendruomenės pirmininkas Vytautas Radžvilas, Bazilionų seniūnaitis Stasys Lembertas bei bazilioniškis Edmundas Urbelis prie bažnytėlės atskubėjo ne tuščiomis – traktoriumi atsivežė įrankių, medžiagų. Jų pastangomis Bazilionų bažnyčia ne kartą remontuota, dažyta, todėl net klausimų nekilo, ką daryti. Lipo į palėpę, kad kuo greičiau užtaisytų žiojėjančią skylę, nes pliaupiantis lietus tuoj permerks bažnyčios lubas. O tai gali būti pavojinga medinei bažnyčiai.

Kadangi Bazilionų bažnyčia yra kultūros paveldo objektas, į nelaimės vietą atskubėjo ir Šiaulių rajono savivaldybės paveldosaugos specialistas Vytautas Kirkutis. Konstatuota – būtina skubiai likviduoti audros padarytą žalą, kol žliaugiantis lietus nepridarė dar daugiau žalos.

Rajono meras Antanas Bezaras tuoj pat susisiekė su Savivaldybės įmonės „Kuršėnų komunalinis ūkis“ direktoriumi Vytautu Budriu, kuris netrukus pažadėjo atvykti su specialistais ir technika apžiūrėti apgadintą stogą iš išorės.

Bazilionų parapijos klebonas Tomas Ūksas su meru Antanu Bezaru bei paveldosaugos specialistu Vytautu Kirkučiu apžiūrėjo bažnyčios teritoriją, kuri visa apsodinta medžiais. Klebonas svarstė, kad seni medžiai šventoriui teikia ypatingo grožio, tačiau, kaip parodė audra, kelia ir nemenko pavojaus. Šiaulių rajono meras Antanas Bezaras susisiekė su Savivaldybės aplinkosaugos specialistais, kad šie neilgai trukus atvyktų įvertinti šventoriaus medžių būklės. Nuversta per audrą liepa atrodžiusi iš išorės dar tvirta, tačiau paaiškėjo, kad jos vidus jau buvo išpuvęs, todėl medis ir neatlaikė audros.

Klebonas Tomas Ūksas dėkojo Dievui, kad audra šį kartą padarė žalos, bet ji dar ne tragiškas nuosprendis bažnyčiai, 2019 metais minėjusiai 270 metų jubiliejų.

Pirmąją bažnyčią Bazilionuose 1749 metais buvo pastatę čia įsikūrę vienuoliai bazilijonai. Kiek buvo išlikę senosios bažnyčios pastato bazilioniškiai nebepamenantys, nes 1933 metais medinė Bazilionų bažnyčia buvusi perstatyta. Iš senosios, XVIII amžiaus bažnyčios, likę paveikslų, o ar sienoms buvo kažkas naudota iš senosios bazilijonų bažnyčios, o gal jos visos mena XVIII amžių, šiuo metu niekas negalėjo pasakyti.

Bazilionų parapijos klebonas Tomas Ūksas dėkojo už operatyvią Šiaulių rajono savivaldybės pagalbą bei tolesnius darbus, kurių turės nemažai atlikti ir statybininkai, ir paveldosauga, ir aplinkosaugininkai, taip pat ir Bazilionų parapijos žmonės.


Akmenė
Akmenės rajono savivaldybės taryba priėmė sprendimą pakeisti P. Cvirkos gatvės pavadinimą
Paskutiniame šiais metais Akmenės rajono savivaldybės tarybos posėdyje nuspręsta pakeisti P. Cvirkos gatvės pavadinimą Akmenės mieste.
Aktualijos | 2 MIN.
0
Šiauliai
Lietuva
Gruodžio 31-osios vakarą Šiaulių arena taps ryškiausia metų sandūros vieta – čia įvyks išskirtinis Džordanos Butkutės naujametinis koncertas „Man patinka Naujieji metai“. Tai puiki proga 2025-uosius palydėti su gyva muzika, geriausiais pop divos Džordanos Butkutės hitais ir šventine nuotaika.
Laisvalaikis | 2 MIN.
0
Gruodžio trisdešimt pirmoji – paskutinė metų diena. Blogų minčių atsikratymo diena.
Horoskopai | 4 MIN.
0
Pasaulis
Radviliškis
Rusijos gynybos ministerija trečiadienį paskelbė vaizdo įrašą, kuriame užfiksuotas numuštas bepilotis orlaivis, kurį, pasak jos, Ukraina šią savaitę paleido į prezidento Vladimiro Putino rezidenciją Rusijos šiaurės vakaruose.
Pasaulis | 3 MIN.
0
Burbiškio dvare nuskambėjo paskutinis šių metų koncertas – po Naujųjų lankytojai laukiami ekskursijose
Kultūra | 3 MIN.
0


Vyriausybė pripažino žemės ir maisto ūkį nacionaliniam saugumui svarbia sritimi. Toks sektoriaus pripažinimas leis kurti ir palaikyti atsparią bei savarankišką šalies apsirūpinimo maistu sistemą.
Žemės ūkio ministerijos naujienos | 3 MIN.
1
Europos Komisijos (EK) pristatytas pasiūlymas dėl ilgalaikio Europos Sąjungos (ES) biudžeto 2028–2034 metams kelia daug rimtų klausimų. Ypač dėl to, kad žemės ūkio, kaimo plėtros ir žuvininkystės finansavimas mažėtų apie 20 proc. (palyginti su 2021-2027 metų laikotarpiu) ir dėl numatomo steigti naujo fondo.
Žemės ūkio ministerijos naujienos | 6 MIN.
1

Vilnius
Lietuva
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) 2025 m. gruodžio 30 d. nutartyje pripažino, kad Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimas, kuriame nuspęsta, kad Waldemar Urban savo veiksmais pažeidė Rinkimų kodekso nuostatas, netiesiogiai dovanomis papirkdamas rinkėjus, yra teisėtas ir pagrįstas.
Lietuva | 4 MIN.
0
Nuo 2026 metų pradžios didėja privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokos. Pokyčius lėmė auganti minimali mėnesinė alga (MMA), nuo kurios apskaičiuojamas minimalus PSD dydis.
Lietuva | 3 MIN.
0

Pakruojis
Pakruojis
Pakruojyje susitiko Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius, Latvijos sumanaus administravimo ir regioninės plėtros ministras Raimonds Čudars bei Estijos regioninės plėtros ir žemės ūkio ministras Hendrikas Johannesas Terrasas.
Politika | 3 MIN.
0
Gruodžio 18 dieną įvyko Pakruojo rajono savivaldybės tarybos posėdis. Jame dalyvavo 20 tarybos narių. Posėdžio darbotvarkėje suplanuoti 35 klausimai. Prieš prasidedant klausimų svarstymui pasveikinti gruodžio mėnesį gimtadienius šventę Pakruojo rajono savivaldybės tarybos nariai Vida Remeikienė, Robertas Ašmanavičius ir Audrius Kazlauskas.
Politika | 5 MIN.
0

Kelių eismo taisyklės (KET) sukurtos ne tik eismui reguliuoti, bet ir saugumui užtikrinti. Kai kuriems eismo dalyviams atrodo, kad laikytis visų taisyklių nėra būtina, tačiau toks požiūris yra klaidingas ir pavojingas. Net menkiausias taisyklių nepaisymas gali turėti skaudžių, o kartais ir tragiškų pasekmių.
Saugi kelionė – bendras tikslas | 5 MIN.
0
Kelionė automobiliu – tai ne tik transporto priemonės vairavimas, bet ir emocinis iššūkis vairuotojui. Daugeliui kelią apkartina stresas, kuris iš dalies kyla ne dėl išorinių veiksnių, o dėl prasto pasiruošimo kelionei. Kruopštus kelionės planavimas leidžia sumažinti įtampą ir išvengti rizikos kelyje.
Saugi kelionė – bendras tikslas | 5 MIN.
0

Pasaulis
Pasaulis
Rusijos gynybos ministerija trečiadienį paskelbė vaizdo įrašą, kuriame užfiksuotas numuštas bepilotis orlaivis, kurį, pasak jos, Ukraina šią savaitę paleido į prezidento Vladimiro Putino rezidenciją Rusijos šiaurės vakaruose.
Pasaulis | 3 MIN.
0
Trečiadienį, Naujųjų metų išvakarėse, žmonės palydi 2025-uosius, atsisveikindami su 12 mėnesių laikotarpiu, pasižymėjusiu JAV prezidento Donaldo Trumpo muitais, paliaubomis Gazos Ruože ir tuščiomis viltimis dėl taikos Ukrainoje.
Pasaulis | 5 MIN.
0


Šiauliai
Šiauliai
Po diskusijų su Šiaulių miesto verslais, Šiaulių miesto savivaldybės taryboje priimtas sprendimas nuo 2026 metų sumažinti nekilnojamojo turto (NT) mokestį nuo 0,7 iki 0,5 proc. Tačiau per anksti džiaugtis nevertėtų. Skaičiuojama, kad galiausiai mokestis netgi didės.
Verslas | 2 MIN.
0
Šiaulių techninės kūrybos centro erdvės vienai nakčiai virto tikra kūrybine laboratorija ir improvizuota filmavimo aikštele. Būtent tokioje dinamiškoje aplinkoje Šiauliuose įvyko pirmosios naktinės kūrybinės dirbtuvės „Kai kalba vanduo“, skirtos vyresnių klasių moksleiviams. Iki pat ankstyvo ryto trukęs renginys tapo erdve, kurioje jaunimas galėjo laisvai kurti, diskutuoti, tyrinėti ir praktiškai pristatyti savo idėjas, ieškodami sprendimų aktualiai šiandienos problemai – gėlo vandens trūkumui ir taršai.
Verslas | 6 MIN.
0

Šiauliai
Šiauliai
Į policiją Šiauliuose kreipėsi nuo sukčių nukentėjęs ir pinigus praradęs vyras. Jis paaiškino, kad nukentėjo paspaudęs gautą nuorodą.
Kriminalai | 2 MIN.
0
Šiaulių apylinkės prokuratūra teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje sukčiavimu ir dokumentų klastojimu kaltinamas 37-erių šiaulietis.
Kriminalai | 3 MIN.
0


Akmenė
Šiauliai
Ankstų antradienio rytą avarija baigėsi moters kelionė automobiliu Akmenės rajone, Viliošių kaime. Jos vairuojamas automobilis nuvažiavo nuo kelio į pakelės griovį. Laimė, pati vairuotoja nenukentėjo.
Gatvė | 2 MIN.
0
Rytoj, gruodžio 31 d., numatomi eismo pokyčiai Šiaulių miesto centre.
Gatvė | 2 MIN.
0
Lietuva
Lietuva
„Via Lietuva“ pradėjo vykdyti pilotinį projektą, kuriuo tikslas – testuoti naujas eismo stebėsenos technologijas Lietuvos automagistralėse.
Gatvė | 5 MIN.
0
Pasiruošimo didžiosioms metų šventėms laikotarpiu automobilių spūstys šalies didmiesčiuose tampa neatsiejama kasdienybės dalimi – ir kartu papildomu streso šaltiniu. Naujas gyventojų tyrimas atskleidė realybę: beveik pusė vairuotojų prie vairo patiria didelę įtampą, ir transporto spūstys jiems tampa rimtu kantrybės išbandymu. Visgi psichologai ragina į šią situaciją pažvelgti kitaip ir spūstyse sugaištas valandas paversti sau prasmingu laiku.
Gatvė | 5 MIN.
0

Šiauliai
Radviliškis
2025 metų Šiaulių rajono sporto apdovanojimų šventė sukvietė rajoną garsinusius sportininkus, trenerius, sportą mylinčius kuršėniškius ir miesto svečius. Šie apdovanojimai vyksta jau dešimtą kartą. Geriausius sportininkus, trenerius, komandas ir nominacijų nugalėtojus pagal pateiktas paraiškas renka Šiaulių rajono savivaldybės Sporto taryba.
Sportas | 3 MIN.
0
Gruodžio 16 d. laisvasis mokytojas Valerijus Belovas organizavo plaukimo varžybas mokiniams, kurie lanko trenerio neformaliojo vaikų švietimo programą „Mokymas plaukti“. Varžybose mokiniai buvo suskirstyti į penkias amžiaus grupes ir rungtyniavo 25 m bei 50 m nugara rungtyse. Mokiniai pasiekę geriausius rezultatus buvo apdovanoti medaliais ir taurėmis, o visi dalyviai saldžiomis dovanėlėmis. Mažiausiems plaukikams apdovanojimus įteikė kandidatė į plaukimo meistrus Ugnė Takuševičiūtė.
Sportas | 2 MIN.
0


Radviliškis
Pakruojis
Burbiškio dvare nuskambėjo paskutinis šių metų koncertas – po Naujųjų lankytojai laukiami ekskursijose
Kultūra | 3 MIN.
0
Savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto komiteto nariai – Saulius Skikas, Rolandas Pupinis, Žygimantas Macevičius, kartu su komiteto pirmininke Vida Remeikiene – lankėsi Pakruojo sporto centre. Vizito metu jie apžiūrėjo po remonto atnaujintas patalpas, treniruočių sales bei pirties kompleksą.
Kultūra | 3 MIN.
0
Kelmė
Šiauliai
Kelmės rajono savivaldybė, bendradarbiaudama su partneriais iš Hódmezővásárhely (Vengrija) ir Sokobanjos (Serbija), įgyvendina projektą IDENTWINNING, finansuojamą pagal Europos Sąjungos programą Piliečiai, lygybė, teisės ir vertybės (angl. Citizens, Equality, Rights and Values – CERV). Vienas iš projekto reikalavimų – dailės konkurso organizavimas.
Kultūra | 2 MIN.
0
Šiaulių valstybinis choras „Polifonija“ kviečia šventiškai palydėti senuosius metus muzikoje.
Kultūra | 3 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Šiemet šventinis laikotarpis dovanoja ilgiau trunkantį laisvadienių laikotarpį, todėl natūralu, kad daug gyventojų savo namus paliks ilgesniam laikui – išvyks pas artimuosius, keliaus arba tiesiog praleis daugiau laiko ne namuose. Apsaugos ekspertai ir policija įspėja: būtent tokios dienos tampa aktyviu sezonu vagims, kurie pastaruoju metu elgiasi įžūliau ir veikia žaibiškai. Prie dažnesnių incidentų prisideda ir gyventojų šventinė skuba bei išsiblaškymas.
Namai | 5 MIN.
0
Lietuvoje savarankiškai dirbančių asmenų skaičiui viršijus 300 tūkst., vis daugiau kalbama ir apie jų poreikį įsigyti nekilnojamojo turto. Kelias iki nuosavo būsto savarankiškai dirbantiesiems gali būti sudėtingesnis. Finansų įstaigos, vertindamos laisvai samdomų specialistų ar smulkiųjų verslininkų paraiškas, taiko griežtesnius kriterijus, todėl norint gauti paskolą būtina kruopščiai pasiruošti, rašoma banko „Bigbank“ pranešime žiniasklaidai.
Namai | 5 MIN.
0

Radviliškis
Kaunas
Kai sausio pirmąją daugelis dar kramsnoja paskutinius baltos mišrainės likučius, Radviliškyje žmonės renkasi visai kitokiam ritualui – nerti į ledinį vandenį. Eibariškių tvenkinyje jau dešimtąjį sezoną vyksiančios ledinės maudynės tapo ne tik drąsia Naujųjų metų pradžia, bet ir reiškiniu, pritraukiančiu šimtus dalyvių iš visos Lietuvos.
Veidai | 4 MIN.
0
„Žmonės vis dar stebisi, kad mes, tokie jauni globėjai, savo gyvenimą skiriame globai. Esame pavyzdžiu kitiems ir tuo didžiuojamės“, – sako 26-erių Edita Deltuvė, kartu su vyru Aidu šiuo metu namus sukūrusi septyniems tėvų globos netekusiems paaugliams. Per ketverius globos metus kauniečių šeimos durys buvo atvertos dar aštuoniems vaikams, kuriems buvo paskirta laikinoji globa.
Veidai | 5 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Gruodžio trisdešimt pirmoji – paskutinė metų diena. Blogų minčių atsikratymo diena.
Horoskopai | 4 MIN.
0
Naujametė laida „(Ne) paprasti Naujieji su LNK“ šiemet žiūrovams pasiūlys ne tik šventinį šou, bet ir netikėtą televizijos dramą, kurioje pagrindinį vaidmenį atliks Tadas Kanapeckas, geriau žinomas kaip Varkė Labdarkė.
Laisvalaikis | 4 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Gruodžio trisdešimt pirmoji – paskutinė metų diena. Blogų minčių atsikratymo diena.
Horoskopai | 4 MIN.
0
Naujieji metai – puikus metas paleisti tai, kas slegia, ir pasiimti tai, kas stiprina. Žvaigždės kiekvienam Zodiako ženklui siunčia savą pamoką.
Horoskopai | 2 MIN.
0

Lietuva
Lietuva
Nesvarbu, ar Naujuosius metus sutiksite būryje draugų, ar jaukiai leisite vakarą šeimoje, ant stalo norėsis šio to ypatingo. Apsunkinti skrandžio po sočių Kalėdų taip pat nesinori, tad žuvis ir jūros gėrybės – vieni populiariausių pasirinkimų Naujųjų metų vaišėms, sako Gintarė Kitovė, „Iki“ komunikacijos vadovė. Tokie patiekalai ne tik puošia stalą, bet ir pasižymi nepaprastu skoniu. Ir nors krevečių ar tartarų dažniausiai skanaujame restoranuose, šiuos išskirtinio skonio patiekalus greitai bei nebrangiai pasigaminsite namuose.
Virtuvė | 7 MIN.
0
Kalėdos baigėsi, o šaldytuvuose ir ant spintelių dažnuose namuose vis dar pūpso kalnai maisto. Ką daryti, kad jis nenueitų perniek? Kūrybingai panaudodami likučius ne tik atsikratysite kaltės, kad maistas be reikalo atsiduria šiukšliadėžėje, bet ir sutaupysite pinigų, sako Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Trūksta idėjų receptams? Štai kelios, kurios tikrai pravers.
Virtuvė | 5 MIN.
0