REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2019 m. Sausio 25 d. 08:04

Penktadienio vakarą Vilniuje - išskirtinis renginys

Vilnius

Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


69189

Vienybę šeimos, dorovės ir gyvybės išsaugojimo klausimais demonstruojančių krikščioniškų Bažnyčių atstovai penktadienio vakarą rinksis į Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčią. Bendromis ekumeninėmis pamaldomis baigsis Maldos už krikščionių vienybę savaitė.

Lietuvos evangelikų liuteronų Bažnyčios vyskupas Mindaugas Sabutis sako, kad krikščionių bendrystė yra vienas gražiausių dalykų, kas Lietuvoje vyksta XXI amžiuje.

„Intensyvesnis bendravimas ir bendros pamaldos skirtingose bažnyčiose prasidėjo apie 2000-uosius metus. Ir nuo to laiko bendravimas tarp įvairių krikščioniškų konfesijų Lietuvoje gilėja. Svarbiausia yra pats troškimas pažinti vieniems kitus. Lietuva yra viena iš retų šalių, kur skirtingų konfesijų krikščionys taip gerai sutaria. Pats svarbiausias dalykas - kad vieni kitus dabar jau neblogai pažįstame ir vieni kitų nebebijome. Mažėja prietarų“, - Eltai sakė M. Sabutis.

Lietuvos stačiatikių ortodoksų bažnyčios kancleris kunigas Vitalijus Mockus džiaugiasi, kad krikščioniškų Bažnyčių atstovams Lietuvoje visada pavyksta susitarti, kai reikia išreikšti bendrą poziciją dorovės klausimais, ginti tradicinę šeimą ir gyvybę.

„Kada reikia pareikšti visų krikščionių nuomonę vienais ar kitais klausimais, kurie dabar labai aktualūs visuomenei, tarkime apie šeimą, mums išeina kartu suderinti pozicijas ir paskelbti pareiškimus. O tai reiškia, kad mūsų pozicijos yra labai artimos, ypač kas liečia dorovę, moralę“,-- sakė V. Mockus.

Pamaldoms penktadienio vakarą vadovausiantis katalikų vyskupas Arūnas Poniškaitis sako, kad vienybė - tai ne tik sutarimas esminiais klausimais, bet ir gebėjimas priimti skirtingumus.

„Jėzus nori, kad gyventume vienybėje. Ši vienybė apima ne tik sutarimą esminiais klausimais, bet ir gebėjimą priimti skirtingumus bei gerbti ir mylėti vieniems kitus. To ir meldžiame, kad artėdami prie vieno Dievo, artėtume ir vieni prie kitų“, - sakė vyskupas A. Poniškaitis.

Kunigas V. Mockus sako, kad Lietuvos ortodoksų bažnyčia buvo viena ekumeninio judėjimo iniciatorių. Šis judėjimas neįsivaizduojamas be bendros maldos. Tačiau iki tikros krikščionių vienybės dar nėra arti.

„Mes bandome, stengiamės ir mums išeina pažinti vieniems kitus. Tačiau vienybė nėra paprastas dalykas. Jau kelios kartos jos siekia ir kažin kada pasieks. Norisi greičiau, bet Dievas veda ir tik Jis žino, kada mes būsime pasiruošę tam. Tai va su tokiomis nuotaikomis ir meldžiamės vieni už kitus.“

Paklaustas, kaip įsivaizduoja tikrąją krikščionių vienybę, V. Mockus sako, kad vienybė pilnąja šio žodžio prasme krikščionims yra eucharistinė vienybė, kada kartu aukojamos šv. Mišios ir priimama Komunija. Tam esą labiausiai trukdo mokymo, doktrinos skirtumai.

„Norint tokią vienybę pasiekti, reikia atlikti daug namų darbų. Pirma reikia pažinti vieni kitus, išmokti pamilti tokius, kokie yra - mes labai skirtingi krikščionys ir tai yra gerai ir gražu. Dažnai manoma, kad skirtumai yra iš neigiamos pusės, bet taip nėra. Vienybei trukdo tam tikri mokymo, doktrinos skirtumai. Turėtume surasti kažkokį bendrą vardiklį problemai spręsti. Ir tada ne prisijungti vieni kitus, o tiesiog susijungti vienybei, bendrystei.„

Lietuvoje veikiančių krikščioniškų Bažnyčių atstovai vienybės siekia ne tik bendrais pareiškimais, bet ir praktiniais darbais, pagalba pažeidžiamiems žmonėms, bendrais pažintiniais, kultūriniais projektais. Tarpusavyje bendrauja ne tik dvasininkai, bet ir pasauliečiai - parapijų nariai, studentai.

Regimiausias krikščioniškų Bažnyčių bendradarbiavimo produktas yra Biblijos draugija. Jos steigėjos - devynios Lietuvoje veikiančios krikščioniškos konfesijos. Biblijos draugija rūpinasi Šventojo Rašto ir kitos religinės literatūros vertimu, leidimu ir sklaida.

Pamaldose už krikščionių vienybę penktadienio vakarą Vilniaus Šv. Jono Krikštytojo ir Šv. Jono Apaštalo ir Evangelisto bažnyčioje dalyvaus aštuonių krikščioniškų Bažnyčių atstovai.

Tradiciškai Maldų už krikščionių vienybę savaitė pasaulyje švenčiama sausio 18-25 dienomis. Kasmet jai būna skirta tam tikra tema. Šiais metais buvo apmąstoma Šventojo rašto eilutė: „Tik to, kas teisu, teisingai tesieksi“ (Įst 16, 18-20).

ELTAREDAKCIJA REKOMENDUOJA