PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Balandžio 9 d. 18:23

Paveikslų kolekcija iš poilsio namų „Auska“ perduota Palangos kurorto muziejui

Klaipėda

Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt


212172

Palangos kurorto muziejui perduota Lietuvos dailininkų paveikslų kolekcija, iki šiol puošusi poilsio namus „Auska“.

Dėl 64 paveikslų perdavimo valdyti, naudoti ir disponuoti patikėjimo tiese sprendimą šią savaitę priėmė kurorto savivaldybės taryba.

Tarp perduotų paveikslų – Raimondo Savicko, Aloyzo Stasiulevičiaus, Aleksandro Vozbino, Giedriaus Kazimierėno, kitų kūriniai. Bendra jų vertė – 186,8 tūkst. eurų.

Prieš perduodant paveikslus juos įvertino Nacionalinio dailės muziejaus specialistai.

Ekspertų teigimu, nepaisant kūrinių dekoratyvumo, didžia dalimi jie yra profesionalūs, turi nemenkstančią meninę ir estetinę vertę.

Pasak Palangos kurorto muziejaus direktorės Virginijos Paluckienės, šie paveikslai sukurti per dailininkų plenerus Palangoje.

„Kai dailininkai kurdavo Palangoje, juos inspiruodavo aplinka. Daugumoje kūrinių galima rasti jūros, kopų, pušynų motyvus. (...) jie labai susiję su Palanga“, – BNS sakė direktorė.

Jos teigimu, „Auskoje“ buvę dailės kūriniai yra dalis anksčiau muziejaus perimtos kolekcijos dalis.

2016 metais privatizavus poilsio kompleksą „Baltija“, muziejus perėmė jam priklausiusiuose poilsio namuose „Žilvinas“, „Vyturys“ saugotus paveikslus. Tuomet perimti 57 paveikslai. 

Kiti paveikslai liko „Auskoje“, nes ši buvo išnuomota privačiam verslui. Dabar nuomos sutartis nutraukta.

„Muziejus visada buvo suinteresuotas, kad visi paveikslai, kaip pilna „Baltijos“ poilsio namų kolekcija, pereitų muziejui. Laukėme, kol baigsis „Auskos“ nuomos sutartis. Labai džiaugiuosi, kad pagaliau šiandien pavyko tą padaryti“, – sakė V. Paluckienė.

Minėti paveikslai bus saugomi muziejaus fonduose. Ateityje galvojama surengti jų parodą, tačiau nuolat eksponuoti viloje „Anapilis“, kur įsikūręs Kurorto muziejus, neplanuojama.

Direktorės teigimu, antrame muziejaus aukšte veikia nuolatinė ekspozicija, susijusi su kurorto istorija, ten paveikslai iškristų iš konteksto, o pirmame aukšte rengiamos keičiamos parodos.

„Padaryti nuolatinę ekspoziciją iš šitų „Baltijos“ poilsio namų plenerų metų nutapytų paveikslų nebūtų tikslinga“, – teigė V. Paluckienė.

Ji neatmetė galimybės, kad renovavus „Auską“, dailės kūriniai galėtų ten grįžti.

„Esame suinteresuoti, jeigu atsitiktų taip, jog pastatas bus renovuotas ateityje, pritaikytas vienai ar kitai funkcijai, mes sutiktume net deponuoti šituos paveikslus būsimai įstaigai, kad jie ten būtų kaip ir eksponuojami, kaip komplekso sudėtinė dalis. Tik, aišku, su muziejaus specialistų priežiūra tai vyktų. Galėtume teikti rekomendacijas, kas kenkia, kas nekenkia paveikslams ir pan.“, – svarstė direktorė.

1973 metais pastatyta vila „Auska“ sovietmečiu vadinta Brežnevo vila, nes ji turėjo būti Sovietų Sąjungos lyderio Leonido Brežnevo poilsio rezidencija. Vila taip pat garsi pirmuoju šalyje ir vieninteliu Lietuvos formos baseinu su šildomu jūros vandeniu.

2020 metais Vyriausybė nusprendė vilą „Auska“ perduoti Palangos savivaldybei. 

„Auskoje“ poilsiaudavo prezidentai Algirdas Brazauskas, Valdas Adamkus, lankydavosi Rolandas Paksas. 

BNS