REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2023 m. Lapkričio 17 d. 17:34

Pasivaikščiojimas poezijos takais

Utena

Valdas MintaučkisŠaltinis: Etaplius.lt


283824

Egzistuoja poetų diskursas.  – jie nėra atsiskyrę vieni nuo kitų – jie važiuoja, bendrauja, susitinka, skaito poeziją. Kaip kas metai, taip ir šiemet lapkričio vienuoliktosios pavakary Utenos Antano ir Motiejaus Miškinių bibliotekos konferencijų salėje vyko tryliktojo Lietuvos periferijose ir emigracijoje gyvenančių lietuvių poetų kūrybos almanacho, skirto Aukštaitijos metams, „Atokios stotys“ sutiktuvės, kuriose dalyvavęs gausus poetų būrys skaitė ne tik į leidinį įtrauktus kūrinius.

Šiųmetiniame 300 puslapių apimties leidinyje atspausdinti trisdešimties poetų, iš kurių net devyni debiutantai, eilėraščiai.

Poetų vakaras prasidėjo Utenos savivaldybės įsteigtos „Atokių stočių“ premijos įteikimu. Laureatę, literatūros kritikę ir poetę Kristiną Poderytę – Bačiukienę, sveikino ir diplomą įteikė Utenos rajono savivaldybės meras Marius Kaukėnas, o tai liudijantį prizą, puodžių karaliaus Vytauto Valiušio nužiestą dviąsį uzboną - šios literatūrinės premijos skyrimo komisijos pirmininkas rašytojas Alvydas Katinas.

Poetė atsakomajame žodyje „Atokias stotis“ įvertino kap literatūros ir kultūros reiškinį.

Renginį vedė ir posmus skaitė Lietuvos rašytojų sąjungos nariai, kritikai ir poetai Tomas Vyšniauskas ir Ramūnas Čičelis, muzikavo Rimantas Sinica ir jo globojamas jaunimo trio Kamilė Lapinaitė, Brigita Klimašauskaitė ir Gabrielius Galiauskas

Skaitymus pradėjo kauniškė Aldona Ruseckaitė, skaitytojams žinoma ir kaip prozininkė, rašiusi apie žinomus praeities poetus ir rašytojus. Vienas jų - apie apgaulingas Kremliaus sales ir vėtrą prie obels, skirtas poetei, aprašytai knygoje „Padai pilni vinių“ .

Poetas, vertėjas Viktoras Rudžianskas, primenantis Hermano Hesės knygos „Stiklo karoliukų žaidimai“ Didįjį magistrą, eilėraščius leidiniui ištraukė iš savo ankstesnių archyvų. Jisai konstatavo, kad senka kaimo durnelių pašnekesiai, o žydinčių obelų vartai skeletais virto.

„Tarmė yra ne vien prailgintas ar patrumpintas garsas ar vieno garso virtimas kitu. Yra ištisinis mąstymo būdas. Rašyk apie meily, durnela su juodu plunksnu in balta lapa“ – taip vedantieji pristatė Reginą Katinaitę - Lumpickienę, skaičiusią

vakaras pilnas kvapų

ir gyvenima

gegužia dziegariui tiksiunt

ataskrenda varna iš Kupriūną

ekslibrisa

žinia – nenubaidysiu

Eilėraščius skaitė kauniškė Rūta Vyžintaitė-Lajienė, Eugenija Liumaitė iš Šiaulių, molėtiškis Robertas Pikčiūnas, kelmiškis Viktoras Gulbinas, svėdasiškė Rūta Suchadolskytė, švenčioniškis Algis Jakštas, druskininkietė Diana Paklonskaitė, uteniškiai Vytautas Kaziela, Alvydas Katinas.

Vakaras baigėsi laureatės Kristinos Poderytės – Bačiukienės skaitymais, trumpu koncertu ir... šiek tiek ne pagal protokolą – A. ir M. Miškinių bibliotekos direktorės Vidos Garunkštytės sveikinimais Algiui Jakštui „nedidelio jubiliejaus“ proga ir Molėtų biliotekos atstovės įteiktomis gėlėmis „Atokių stočių“ sumanytojui ir poetams.REDAKCIJA REKOMENDUOJA