REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Lapkričio 17 d. 19:14

Pasaulinę neišnešiotų naujagimių dieną – 3000 purpurinių krokų ankstukams

Šiauliai

„Bulerija Photography“ nuotr.

Eva KazlauskienėŠaltinis: Etaplius.LT


283828

Lapkričio 17-ąją siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į tuos, kurie pasaulį išvydo per anksti, t. y. iki 37 nėštumo savaitės. Kuo mažesnio svorio, kuo labiau neišnešiotas gimsta naujagimis, tuo didesnės pagalbos jam reikia. Kai kurie iš jų nemoka savarankiškai žįsti ir net kvėpuoti, o kūnas nepalaiko tinkamos temperatūros.

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje ši diena minima jau septintąjį kartą. Tapo įprasta, kad tądien į Moters ir vaiko kliniką susirenka ne tik ankstukus auginančios šeimos, bet ir miesto, rajono valdžios atstovai, ligoninės vadovai ir bendruomenė.

Kalbėdamas apie neišnešiotus naujagimius ligoninės direktorius Mindaugas Pauliukas džiaugėsi, kad išgelbėti pavyksta vis mažesnius, anksčiau laiko gimusius naujagimius. Naujagimių skyriaus koordinatorė Vaida Aleksandravičienė sako, kad nors kasmet neišnešiotukų gretos didėja, šie metai yra pirmieji, kai neišnešiotų naujagimių dieną ligoninėje nėra nei vieno neišnešiotuko. „Buvo metų, kai lapkričio 17-ąją turėdavome ir 6, ir 10 ankstukų. Šie metai stebuklingi, kol kas neturime nei vieno, bet dar prieš savaitę jų turėjome net 6“, – sako neonatologė. Ji itin dėkinga ligoninės administracijai už nuolatinį palaikymą, domėjimąsi naujagimių sveikata ir gerove.

Šiemet ypatinga proga minima atsisakant įprasto purpurinių balionų paleidimo į dangų. Naujagimių skyriaus personalas sumąstė šią dieną įprasminti ekologiškesniu, tvaresniu ir gamtai draugišku būdu – akcija „1000 krokų neišnešiotukams.“ Idėją parėmė ir įgyvendinti padėjo moterų klubas „Šiaulietė“ su kraštovaizdžio specialiste Birute Mačiuliene. Tiesa, pradėjus sodinti vieningai nuspręsta, kad 1000 per mažai, tad aktyvios „Šiaulietės“ klubo moterys operatyviai nupirko ir susodino jų apie 3000.

Pavasarį po ankstukų palatų langais „Šiauliečių“ pastangų ir ligoninės personalo sumanymo dėka turėtų sužydėti purpurinių krokų pieva. Ši graži akcija – moterų klubo ir ligoninės draugystės pradžia. Veiklios moterys pavasarį planuoja labdaringą koncertą, kuriame surinktos lėšos bus skirtos neišnešiotų ir sergančių naujagimių palatoms įjaukinti. „Norime, kad mūsų draugystė su ankstukais būtų ne vienkartinė, o tęstinė, o šis krokų sodinimas – simbolinė mūsų bendro kelio pradžia“, – sako klubo „Šiaulietė prezidentė Asta Petrauskienė.

Vidurdienį vykusį renginį šventiškai pradėjo lopšelio-darelio „Žirniukas“ mažieji dainorėliai. Daugiausiai dėmesio skirta jau keletą metų neatlygintinai ankstukams mezgančioms moterims. Bemaž kiekviena neišnešioto naujagimio susilaukusi šeima visoje Lietuvoje gauna jaukius mezginukus – kepurėlę, liemenę, kojinytes ir apklotą. Visi numegzti darbštuolių rankomis. Itin aktyvios bendruomenės „Mezgu mažajam kovotojui“ narės, Naisių mezgėjos. Naujagimių skyriaus mažuosius pacientus šildo šių moterų rankų darbo mezginių šiluma, jau užsitarnavusi savotišką „kokybės ženklą“. Visi darbštuolių rankdarbiai būna tvarkingi, reikiamų dydžių ir dailiai supakuoti. Jau tapo įprasta, kad pavieniai žmonės taip pat lapkričio 17-ąją į skyrių atveža savo mezginukų. „Mums kasmet ši diena ypatinga ir laukiama, o šiemet itin nekantriai laukėme todėl, kad pagaliau po visų pandeminių apribojimų, galime susitikti su ankstukus globojančiu personalu ir iš arčiau žvilgtelėti į neišnešiotų naujagimių kasdienybę“, – sako mezgėja iš Naisių Lina Vaičiuvienė. Ji su bendramintėmis ankstukus globoja nenutrūkstamai visus metus.

Šventiškai nusiteikusią bendruomenę aplankė ir padėkos žodžių ankstukus globojančiam ligoninės personalui bei visiems susirinkusiems negailėjo Šiaulių miesto vicemeras Justinas Švėgžda. Jis pabrėžė, kad jo keliai su ligoninės bendruomenę yra itin persipynę – šioje įstaigoje daug metų dirbo jo mama, šiuo metu dirba sužadėtinė ir neseniai pasaulį išvydo pirmagimė. J. Švėgžda išsidavė, kad mezgėjoms jaučiantis simpatiją ir todėl, kad dar vaikystėje ir jį patį močiutė išmokiusi megzti.

Į šventę su bendramintėmis atvykusi Šiaulių rajono mero žmona Diana Greičė išsidavė pati visą vasarą ruošusi mezginukus mažiesiems kovotojams.

Šiemet prie šventinio renginio naujai prisijungė Šiauliuose įsikūrusi NBA (nepriklausomų brokerių agentūra) padovanojusi neišnešiotų ir sergančių naujagimių palatoms televizorius. „Suprantame, kad ligoninė tokių naujagimių šeimoms tampa ir antraisiais namais, ir savotiška atskirtimi nuo pasaulio. Tad viliamės, kad mūsų dovana padės šeimoms jausti kasdienybės pulsą ar šiek tiek užsimiršti žiūrint mėgstamą laidą“, – sako NBA atstovė Gintarė Gumuliauskienė.

Naujagimių skyriaus koordinatorė Vaida Aleksandravičienė už dovanėles Šiaulių neišnešiotukams dėkojo asociacijai „Padedu augti“, kurie, kaip ir kasmet, nepamiršo pasveikinti ir naujagimių skyriaus personalo. Už simbolinį padėkos tortuką ji dėkojo ir asociacijai „Neišnešiotukas“. Medikė džiaugiasi ir didžiuojasi, kad kasmet auga ir stiprėja ankstukų šeimų bendruomenė. „Šventę kažin ar pavyktų suorganizuoti be šių moterų iniciatyvų. Reikiamu metu gavę palaikymą ir pagalbą, bei supratę kaip jaučiasi neišnešiotukų mamos, dabar savo patirtimi, mintimis ir palaikymu jos dalijasi su naujomis mamomis. Pavyzdžiui, animatorės Viktorija ir Monika iš „Linksmiausių švenčių“ kartu su mumis nuo 2017 metų kaip "Linksmaisios šventės" ir jau dalyvavo ankstukų dienoje kaip zuikis, meškis, o šiemet tapo ir oficialia neišnešiotuko mama. Juokaujame, kad tokiu aktyvumu prisišaukė ankstuką į šeimą. Ernesta, kuri kiekvienais metais rūpinasi personalo gera nuotaika ir mus apdovanoja gardumynais. Jurgita, šiemet susilaukusi ankstuko, šiandien į šventę atvyko irgi su kraičiu kitoms mamytėms“, – sako neonatologė. Ji taip pat dėkoja šių metų šventės akimirkas įamžinusiai Bulerija Photography fotografei Monikai ir šventės vietą balionais papuošusiai įmonei „Svajonių balionas“.

Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena minima nuo 2011 metų. Pasaulyje vienas iš 10 kūdikių gimsta per anksti. Tokių naujagimių pasaulyje per metus gimsta apie 13 milijonų ir daugiau kaip milijonas jų neišgyvena. Lietuvoje 6 iš 1000 gimstančių kūdikių yra neišnešioti.


Foto galerija:
REDAKCIJA REKOMENDUOJA