PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sportas2024 m. Rugpjūčio 28 d. 18:53

Paryžiuje atidaromos 2024 metų paralimpinės žaidynės

Pasaulis

Paryžius 2024 / Vytauto Dranginio, LPAK nuotr.

EtapliusŠaltinis: BNS


315901

Paryžiuje trečiadienio vakarą įvyks įspūdinga 11 dienų truksiančių paralimpinių žaidynių atidarymo ceremonija.

Paralimpiados atidarymo ceremonija, kaip ir per olimpiados atidarymą liepą, surengtą Senos upėje, vyks ne pagrindiniame žaidynių stadione.

Atidarymo ceremonija vyks Santarvės aikštėje – istorinėje vietoje, kurioje olimpinių žaidynių metu varžėsi riedlentininkai, breiko šokėjai ir trijulių krepšinio rinktinės.

Nuo ketvirtadienio iki rugsėjo 8 dienos vyksiančiose sporto varžybose prie patyrusių veteranų prisijungs nauja paralimpiečių karta.

Paralimpinės žaidynės vyks 18 iš 35 olimpinių objektų, įskaitant Paryžiaus Didžiuosius rūmus, po kurių puošniu stogu buvo surengtos fechtavimo ir tekvondo varžybos.

„La Defense“ arenoje vėl vyks plaukimo varžybos, o lengvosios atletikos varžybos vyks violetiniame Prancūzijos nacionalinio stadiono take.

Nors iš karto po olimpiados bilietų pardavimas į paralimpiados varžybas nebuvo labai aktyvus, tačiau vėliau padėtis pasitaisė. Iki šiol jau parduota du milijonai bilietų iš 2,5 milijono. Keliose vietose bilietai jau visai išpirkti.

Paralimpinė ugnis buvo uždegta Stok Mandevilio ligoninėje Anglijoje, vietoje, kuri laikoma paralimpinių žaidynių gimtine, ir per Lamanšo sąsiaurio tunelį atgabenta į Prancūziją, o paskui apkeliavo įvairius šios šalies miestus.

Teatro režisierius Thomas Jolly, kuris taip pat vadovavo olimpinių žaidynių atidarymo ceremonijai, teigė, kad Paryžiaus centras, kur vyks paralimpinių žaidynių atidarymo ceremonija, yra labai simboliškas, nes atkreips dėmesį į tai, kad šalies sostinės metro sistema visiškai nepritaikyta neįgaliųjų vežimėliuose sėdinčių žmonių poreikiams.

„Paralimpinių sportininkų buvimas miesto centre jau yra politinis ženklas ta prasme, kad miestas nėra pakankamai pritaikytas kiekvienam neįgaliajam“, – anksčiau šią savaitę sakė Th. Jolly.

Organizatoriai teigia, kad neįgaliųjų vežimėliuose sėdintys asmenys gali važiuoti Paryžiaus autobusais, be to, jie pasirūpino 1 tūkst. specialiai pritaikytų taksi automobilių.

Stipri Kinijos sportininkų komanda

Paralimpinių žaidynių galiūnė Kinija atsiųs stiprią komandą.

Prieš trejus metus Tokijuje vykusių paralimpinių žaidynių, kurios buvo atidėtos vieneriems metams dėl COVID-19 pandemijos, medalių lentelėje pirmąją vietą užėmė būtent Kinijos sportininkai. Jie iškovojo 96 aukso medalius. Antroje vietoje liko Jungtinė Karalystė, laimėjusi 41 aukso medalį.

Šeimininkė Prancūzija, sieks pagerinti 2021 metų rezultatą, kai su 11 aukso medalių ji liko 14 vietoje.

Prancūzijos sporto ministrė Amelie Oudea-Castera sakė norinti, kad Prancūzija būtų medalių lentelės viršutiniame aštuntuke.

Ukraina, tradiciškai viena iš daugiausiai medalių paralimpinėse žaidynėse iškovojančių šalių, išsiuntė 140 sportininkų, atstovaujančių 17 sporto šakų.

Ukraina žaidynėse dalyvauja nepaisant sunkumų, su kuriais paralimpiečiai susiduria ruošdamiesi, šalyje vykstant karui su įsiveržusiomis Rusijos pajėgomis.

Rusija ir Baltarusija iš viso siunčia 96 sportininkus, kurie varžysis su neutralia vėliava, tačiau dėl invazijos į Ukrainą negali dalyvauti atidarymo ir uždarymo ceremonijose.

Naujos žvaigždės ir patyrę veteranai

Kiekvienose žaidynėse atsiranda naujų žvaigždžių, o šiose žaidynėse daugiausia dėmesio skiriama amerikiečių sprinteriui ir šuolininkui į aukštį Ezrai Frechui, kuriam amputuota koja virš kelio.

Atokiau nuo trasos Irano sėdimojo tinklinio legenda Morteza Mehrzadas vėl bandys iškovoti auksą.

Paralimpinės žaidynės visada turi kur kas platesnę reikšmę nei tik sportas.

Tarptautinio paralimpinio komiteto (TPK) prezidentas Andrew Parsonsas šiais metais naujienų agentūrai AFP sakė, kad tikisi, jog Paryžiuje vyksiančios paralimpinės žaidynės sugrąžins neįgaliųjų problemas į pasaulinių prioritetų sąrašo viršūnę.

A. Parsonsas mano, kad žaidynės „turės didelę įtaką tam, kaip žmonės su negalia suvokiami visame pasaulyje“.

„Tai yra vienas iš pagrindinių lūkesčių, kuriuos siejame su 2024 metų Paryžiaus žaidynėmis; manome, kad reikia, jog neįgalieji vėl būtų įtraukti į pasaulinę darbotvarkę“, – sakė brazilas.

Jis teigė, kad pastaraisiais metais negaliai skiriamas kur kas mažesnis dėmesys nei seksualinei tapatybei ir kitiems su lytimi susijusiems klausimams.

„Tikrai manome, kad žmonės su negalia liko nuošalyje. Labai mažai diskutuojama apie neįgaliuosius“, – pridūrė jis.

#PARYŽIUS#PARALIMPINĖS#ŽAIDYNĖS