PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2019 m. Kovo 11 d. 09:38

Parodoje Seime bus galima susipažinti su tautiniais simboliais

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


75339

Pirmadienį Seimo Vitražo galerijoje parlamentaras Emanuelis Zingeris atidarys parodą apie Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) per pastaruosius keturis dešimtmečius kurtus tautinius simbolius, puoselėtą istorinę atmintį.

Parodos „Vytis - Lietuvos ir lietuvių“ atidaryme ketina dalyvauti kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.

Parodoje bus galima susipažinti su išeivijoje gimusiais vyčiais, geležiniais vilkais, Amerikos lietuvių bendruomenėje platintais plakatais, patriotinių organizacijų simbolika. Ši Lietuvos valstybingumą menanti simbolika jau 1988 m. pasiekė laisvėjantį kraštą, buvo naudojama daugiatūkstantiniuose mitinguose, tapo mūsų kasdienybės dalimi. Tarp jų yra ir simbolių, prigijusių šiandienėje Lietuvoje: jie naudojami „Lietuvos geležinkelių“, milijoniniu tiražu platinami Lietuvos pašto, naudojami ir garsių lenktynininkų, ir eilinių vairuotojų.

Ekspoziciją pristatys išeivijos simbolių kūrėjas bei organizatorius, Bostono kompanijos „Baltic Associates“ vadovas Gintaras Karosas.

G. Karosas ir jo bendraminčiai dar prieš 40 metų Amerikos lietuvių jaunimo sąjungos informaciniame biure, vėliau - per kompanijų „Baltic Enterprises“ ir „Baltic Associates“ informaciją, leidinius, vaizdinę produkciją bandė grąžinti išeiviams lietuvišką dvasią ir kartu papasakoti apie Lietuvą, jos vargus okupacijoje.

Daug simbolikos ir literatūros anglų kalba buvo skirta Amerikos politikams. Specialiai šiai parodai nuotraukas atsiuntė prezidentų Ronaldo Reigano ir Džordžo Bušo bibliotekų muziejai Kalifornijoje ir Teksase.

Pasak parodos rengėjų, ji daugeliui bus įdomi tuo, kad Lietuvos žmonės sužinos, kas iš tikrųjų kūrė tokį populiarų krašte modernų „Vytį“, ant marškinėlių, suvenyrų spausdinamą Geležinį vilką, iš kur atkeliavo lipdukai „Žalgiris“ ar Persitvarkymo sąjūdį remiantys plakatai.

Ši paroda bus rodoma keliuose šalies muziejuose, vėliau pasieks savivaldybių bibliotekas, kultūros centrus. Ji bus parodyta ir išeivijos centruose.

Parodą padėjo rengti Vyčio paramos fondas, neseniai kartu su G. Karosu Floridoje pristatęs parodą apie Jungtinėse Valstijose gyvenusius 130 Vyties Kryžiaus kavalierių.

ELTA