Aktualijos | 5 MIN.

Pamąstymai apie mokytojų streiką

Reporteris Gargždų Banga
2019 m. sausio 11 d. 14:32
klase.jpg

Man labai patiko Virginijos Vilimienės „Vakarų Lietuvoje“ pareikštos mintys: „Reikalavimams, kuriuos pedagogai kelia, pritariu, tačiau ne metodams, kuriais siekiama tų reikalavimų įgyvendinimo.“ Galiu pasakyti tą patį: pripažįstu etatinio atlyginimo programos trūkumus, šios programos įvedimo klaidas, netinkamą Švietimo ir mokslo ministerijos (ir Vyriausybės) reagavimą į pasipylusias pastabas jau rugpjūčio mėnesį. Pripažįstu, kad maži mokytojų atlyginimai, bet negaliu teigiamai vertinti įvykusio neterminuoto streiko svarbiausia dėl to, kad buvo nuskriausti niekuo nekalti moksleiviai – daugiau nei mėnesį dėl streikuojančių mokytojų jiems nevyko pamokos.

Deja, apie šitą žalą tiek streiko metu, tiek jam pasibaigus beveik nebuvo kalbama. Tik žurnalistai vis klausinėjo, kada baigsis streikas, tačiau niekas jiems neatsakė. Skaičiuojant streiko pasiekimus, kalbama apie ruošiamą etatinio apmokėjimo programos keitimą, atkreiptas dėmesys į mokyklų problemas, paaukotos lėšos streikuojančių mokytojų atlyginimams, o kaltę už neįvykusias pamokas tikriausiai bus bandoma suversti oponentams – Vyriausybei, tiksliau sakant, premjerui, kuris dažniausiai buvo kaltinamas, kad nevykdo streikuotojų reikalavimų. Vienintelis reikalavimas atleisti iš ministrės pareigų J. Petrauskienę buvo įmanomas įvykdyti nedelsiant, ir tai buvo padaryta, bet tai streiko nenutraukė. Visi kiti reikalavimai priklausė ne tik nuo premjero, bet ir nuo kitų institucijų: mokyklas steigia ir uždaro savivaldybės, lėšas skirsto Seimas ir, aišku, šitos procedūros trunka nemažai laiko. Be to, tos problemos labai sudėtingos. Vidutinį mokinių skaičių klasėse sumažina mažos kaimo mokyklėlės, bet labai sunku jas uždaryti, nes tai vienintelis kultūros židinys tame kaime, nes nepatogu mažą vaiką vežti toli nuo namų. Gal kitais metais į tą mokyklėlę ateis daugiau vaikų? Gal teisus premjeras S. Skvernelis, siūlydamas palikti mažas pradines mokyklėles kuo arčiau namų, o penktokus jau vežti į didesnes mokyklas. Švietimo ir mokslo ministerija paskelbė informaciją, kad mokinių skaičiaus mažinimas klasėse iš valstybės biudžeto pareikalautų mažiausiai 49 milijonų eurų, o atlyginimų padidinimui reikėtų apie 151 milijono. Į žurnalistės klausimą, iš kur paimti reikalaujamas lėšas, neterminuoto streiko vadovas Andrius Navickas atsakė, kad tegu susirenka politinių partijų vadovai ir nusprendžia. Atseit, ne mano reikalas. Panašiai jis atsakydavo ir į klausimus apie kultūros ir medicinos darbuotojų mažus atlyginimus, nors šie asmenys palaikė streikuojančius mokytojus.

Be to, dėl kai kurių reikalavimų ir pačių streikuojančiųjų nuomonės nebuvo vienodos. A. Navickas negalėjo konkrečiai atsakyti į žurnalistės klausimą, ar jie siūlo pakeisti etatinio apmokėjimo programą, ar ją panaikinti ir grąžinti ankstyvesnį apmokėjimą pagal moksleivių krepšelius. O apsigyvenę ministerijoje mokytojai net atvykus laikinajam ministrui R. Masiuliui tuo klausimu neturėjo bendros nuomonės. Atsižvelgdama į nurodytas aplinkybes, daryčiau šias išvadas: neverta skelbti neterminuoto streiko, jeigu reikalavimų įvykdymui reikia daug laiko, daug ilgesnio, negu įmanoma streikuoti. Atkreipti dėmesį į iškilusias problemas būtų užtekę terminuoto kelių dienų streiko arba gerai organizuoto mitingo. Prieš skelbiant streiką, reikia susitarti dėl bendrų reikalavimų ir pasistengti, kad nenukentėtų pašaliniai asmenys. Neterminuotas streikas pasibaigė, o problemos išliko, ir ne kartą teks jas priminti, kad būtų tinkamai išspręstos. Čia noriu vėl pacituoti straipsnio pradžioje minėtos V. Vilimienės žodžius: „Aš esu šalininkė susitarimų, kurių pasiekiama derantis.“

Neterminuoto streiko organizatorius A. Navickas padėkojo streikavusiesiems, o apie moksleiviams padarytą žalą neužsiminė. Švietimo ir mokslo ministerija paliekantiems jos apartamentus mokytojams įteikė šventines dovanėles ir neterminuotus leidimus bet kada įeiti į ministeriją. Pagalvojau, kad tokių dovanų daugiau nusipelnė tie mokytojai, kurie nestreikavo, o visą laiką dirbo, negu tie, kurie, palikę savo mokinius, „okupavo“ ministerijos patalpas. Tikriausiai tai padaryta siekiant juos sugrąžinti į darbą. Prieš šventes „Bangos“ redakcija informavo skaitytojus, kad Klaipėdos rajono savivaldybės administracija savo darbuotojų šventiniam renginiui (patalpų nuomai, maistui, muzikantams, programai, renginio vedėjui ir kt.) iš biudžeto išleido apie 8 tūkstančius eurų. Be to, kiekvienam savo darbuotojui išmokėjo po 100 eurų šventines premijas. Prašyčiau redakciją paskelbti, kokias šventines premijas gavo mūsų rajono mokytojai, neprisidėję prie streikuojančių ir sąžiningai dirbę visą laiką. Ar jiems skirtas toks pat dėmesys, kaip administracijos darbuotojams?

Donata LEKETIENĖ


Šiauliai
Šiaulių „Salduvės“ progimnazijoje atidaryta paroda apie autizmą: tikslas – mažinti stigmas ir paneigti mitus
Šiaulių „Salduvės” progimnazijoje viešėjo keliaujanti paroda „(Ne)skirtingas pasakojimas apie autizmą“, kviečianti mokinius, mokytojus ir visą bendruomenę geriau pažinti autistiškų žmonių pasaulį, paneigti visuomenėje vis dar gajus mitus bei mažinti stigmas. Mokiniai dažnai stebisi, kodėl jų klasės draugai ar pažįstami elgiasi, bendrauja ar mokosi kitaip. Paroda padeda atsakyti į šiuos klausimus, atverdama duris į autistiškų žmonių patirtis, iššūkius ir stiprybes.
Etaplius TV | 2 MIN.
0
Klaipėda
Lietuva
Didžiausiame LNK muzikiniame televizijos projekte „Didysis chorų mūšis“ Klaipėdos chorui vadovaus atlikėja Liepa Norkevičienė. Atstovauti gimtajam miestui jai – ne tik naujas kūrybinis iššūkis, bet ir labai asmeniška misija.
Laisvalaikis | 3 MIN.
0
2025-ieji šiems penkiems Zodiako ženklams buvo finansiškai sudėtingi. Pinigų srautai svyravo, planai strigo ilgiau nei tikėtasi, o nuolatinis poreikis „išlikti paviršiuje“ vertė priimti sprendimus, kuriais ne visada buvote patenkinti.
Horoskopai | 4 MIN.
5
Lietuva
Šiauliai
Buvęs pasaulio sunkiasvorių bokso čempionas Anthony Joshua pirmadienį pateko į avariją Nigerijos greitkelyje ir buvo sužeistas. Per šią avariją du žmonės žuvo. Apie tai žiniasklaidai pranešė jo atstovas ir šaltinis Nigerijos policijoje.
Pasaulis | 3 MIN.
0
Teismui pateiktuose naujausiuose prokuratūros civiliniuose ieškiniuose iš Šiaulių ir Panevėžio miestų, Prienų ir Ignalinos rajonų, Visagino ir Marijampolės savivaldybių tarybų narių prašoma priteisti galimai nepagrįstai jiems išmokėtas išmokas.
Kriminalai | 8 MIN.
0


Vyriausybė pripažino žemės ir maisto ūkį nacionaliniam saugumui svarbia sritimi. Toks sektoriaus pripažinimas leis kurti ir palaikyti atsparią bei savarankišką šalies apsirūpinimo maistu sistemą.
Žemės ūkio ministerijos naujienos | 3 MIN.
1
Europos Komisijos (EK) pristatytas pasiūlymas dėl ilgalaikio Europos Sąjungos (ES) biudžeto 2028–2034 metams kelia daug rimtų klausimų. Ypač dėl to, kad žemės ūkio, kaimo plėtros ir žuvininkystės finansavimas mažėtų apie 20 proc. (palyginti su 2021-2027 metų laikotarpiu) ir dėl numatomo steigti naujo fondo.
Žemės ūkio ministerijos naujienos | 6 MIN.
1

Lietuva
Lietuva
Nauji metai – atsinaujinusi ir TV3 žiniasklaidos grupė. Jau nuo šio sekmadienio, sausio 4 d., į TV eterį įsiverš naujas, visame pasaulyje garsus projektas – „Red Bull Dance Your Style“. Tai – šokių kovos, kurios pakeis viską, ką apie judesį žinojote iki šiol. O svarbiausia užduotis šokėjams – gebėti improvizuoti pagal bet kokią muziką! Šokių aikštelė jau kaista, o šiandien atskleidžiami ir naujo projekto vedėjai.
Lietuva | 4 MIN.
0
Nesvarbu, ar tai greitasis maistas, saldumynai, žalingi įpročiai ar serialų žiūrėjimas, – visi turi ydų. Elitedaily.com atskleidžia pačias slapčiausias silpnybes pagal Zodiako ženklą. Galbūt žinodami jas, galėsite lengviau atsilaikyti prieš pagundas.
Lietuva | 4 MIN.
0

Pakruojis
Pakruojis
Pakruojyje susitiko Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius, Latvijos sumanaus administravimo ir regioninės plėtros ministras Raimonds Čudars bei Estijos regioninės plėtros ir žemės ūkio ministras Hendrikas Johannesas Terrasas.
Politika | 3 MIN.
0
Gruodžio 18 dieną įvyko Pakruojo rajono savivaldybės tarybos posėdis. Jame dalyvavo 20 tarybos narių. Posėdžio darbotvarkėje suplanuoti 35 klausimai. Prieš prasidedant klausimų svarstymui pasveikinti gruodžio mėnesį gimtadienius šventę Pakruojo rajono savivaldybės tarybos nariai Vida Remeikienė, Robertas Ašmanavičius ir Audrius Kazlauskas.
Politika | 5 MIN.
0

Kelių eismo taisyklės (KET) sukurtos ne tik eismui reguliuoti, bet ir saugumui užtikrinti. Kai kuriems eismo dalyviams atrodo, kad laikytis visų taisyklių nėra būtina, tačiau toks požiūris yra klaidingas ir pavojingas. Net menkiausias taisyklių nepaisymas gali turėti skaudžių, o kartais ir tragiškų pasekmių.
Saugi kelionė – bendras tikslas | 5 MIN.
0
Kelionė automobiliu – tai ne tik transporto priemonės vairavimas, bet ir emocinis iššūkis vairuotojui. Daugeliui kelią apkartina stresas, kuris iš dalies kyla ne dėl išorinių veiksnių, o dėl prasto pasiruošimo kelionei. Kruopštus kelionės planavimas leidžia sumažinti įtampą ir išvengti rizikos kelyje.
Saugi kelionė – bendras tikslas | 5 MIN.
0

Pasaulis
Lietuva
Jei Rusijai pavyks suskaldyti demokratines šalis ir primesti savo taikos sąlygas, Vakarų pasaulis ir Ukraina pralaimės, pirmadienį pareiškė Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas.
Pasaulis | 3 MIN.
0
Jungtinės Valstijos siūlo Ukrainai „tvirtas“ saugumo garantijas 15 metų laikotarpiui su galimybe pratęsti, bet Kyjivas nori ilgesnio laikotarpio.
Pasaulis | 3 MIN.
1


Šiauliai
Šiauliai
Šiaulių techninės kūrybos centro erdvės vienai nakčiai virto tikra kūrybine laboratorija ir improvizuota filmavimo aikštele. Būtent tokioje dinamiškoje aplinkoje Šiauliuose įvyko pirmosios naktinės kūrybinės dirbtuvės „Kai kalba vanduo“, skirtos vyresnių klasių moksleiviams. Iki pat ankstyvo ryto trukęs renginys tapo erdve, kurioje jaunimas galėjo laisvai kurti, diskutuoti, tyrinėti ir praktiškai pristatyti savo idėjas, ieškodami sprendimų aktualiai šiandienos problemai – gėlo vandens trūkumui ir taršai.
Verslas | 6 MIN.
0
Pastebėję, jog Šiaulių miesto įmonėms trūksta aiškumo apie jų vaidmenį galimų ekstremaliųjų situacijų metu, Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmai, Pramonės komiteto iniciatyva (pirmininkas Rolandas Gabrielaitis, UAB „Bodesa“ prezidentas), gruodžio 5 dieną pakvietė verslo atstovus į informacinį susitikimą su Šiaulių miesto savivaldybės Civilinės saugos ir mobilizacijos specialistais tema „Pasiruošimas ekstremaliosioms situacijoms: ką privalo žinoti įmonės“.
Verslas | 4 MIN.
0

Šiauliai
Šiauliai
Teismui pateiktuose naujausiuose prokuratūros civiliniuose ieškiniuose iš Šiaulių ir Panevėžio miestų, Prienų ir Ignalinos rajonų, Visagino ir Marijampolės savivaldybių tarybų narių prašoma priteisti galimai nepagrįstai jiems išmokėtas išmokas.
Kriminalai | 8 MIN.
0
Gruodžio 24–28 dienomis Šiaulių regione (Šiaulių, Akmenės, Joniškio, Kelmės, Mažeikių, Pakruojo, Radviliškio ir Telšių rajonuose) ugniagesiai gelbėtojai gesino 22 gaisrus ir atliko 28 gelbėjimo darbus. Anot Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovų, gaisruose traumuoti 2 žmonės.
Kriminalai | 3 MIN.
0


Šiauliai
Šiauliai
Šiltas lapkritis, gruodis, panašu, kol kas tausoja kelininkus ir kol kas jų darbo poreikis gana mažas. Už lango gruodžio pirmas tris savaites dienomis vyravo teigiama temperatūra, gana dažnas svečias buvo ne sniegas, o lietus. Taigi, galima juokauti, kad įsivyravę orai bent jau pirmąjį žiemos sezono mėnesį pataupė mūsų pinigus iš biudžeto, skirtus gatvių ir šaligatvių priežiūrai. Vis tik, kiek jų numatyta ir kaip gatvės ir šaligatviai šią žiemą bus prižiūrimi, teiravomės Šiaulių miesto savivaldybės administracijos.
Gatvė | 4 MIN.
0
Šiandien siaučiantis stiprus ir gūsingas vėjas neaplenkė ir Šiaulių. Pačioje miesto širdyje – Prisikėlimo aikštėje – stovinti kalėdinė eglė galimai pajuto šios gamtos reiškinio jėga. Pasviro jos viršūnė su žvaigždės dekoracija.
Gatvė | 2 MIN.
0
Lietuva
Lietuva
Pasiruošimo didžiosioms metų šventėms laikotarpiu automobilių spūstys šalies didmiesčiuose tampa neatsiejama kasdienybės dalimi – ir kartu papildomu streso šaltiniu. Naujas gyventojų tyrimas atskleidė realybę: beveik pusė vairuotojų prie vairo patiria didelę įtampą, ir transporto spūstys jiems tampa rimtu kantrybės išbandymu. Visgi psichologai ragina į šią situaciją pažvelgti kitaip ir spūstyse sugaištas valandas paversti sau prasmingu laiku.
Gatvė | 5 MIN.
0
Artėjant Kalėdoms Lietuvos gyventojai nesvajoja nei apie egzotines salas, nei apie snieguotas Šveicarijos slidinėjimo trasas – dažnas ruošiasi Kalėdas sutikti namuose ar lankant artimuosius. Atlikta apklausa Baltijos šalyse atskleidė, kad namuose per šventes planuoja likti 71 proc. apklaustų lietuvių, 76 proc. latvių ir net 81 proc. estų.
Gatvė | 3 MIN.
0

Šiauliai
Radviliškis
2025 metų Šiaulių rajono sporto apdovanojimų šventė sukvietė rajoną garsinusius sportininkus, trenerius, sportą mylinčius kuršėniškius ir miesto svečius. Šie apdovanojimai vyksta jau dešimtą kartą. Geriausius sportininkus, trenerius, komandas ir nominacijų nugalėtojus pagal pateiktas paraiškas renka Šiaulių rajono savivaldybės Sporto taryba.
Sportas | 3 MIN.
0
Gruodžio 16 d. laisvasis mokytojas Valerijus Belovas organizavo plaukimo varžybas mokiniams, kurie lanko trenerio neformaliojo vaikų švietimo programą „Mokymas plaukti“. Varžybose mokiniai buvo suskirstyti į penkias amžiaus grupes ir rungtyniavo 25 m bei 50 m nugara rungtyse. Mokiniai pasiekę geriausius rezultatus buvo apdovanoti medaliais ir taurėmis, o visi dalyviai saldžiomis dovanėlėmis. Mažiausiems plaukikams apdovanojimus įteikė kandidatė į plaukimo meistrus Ugnė Takuševičiūtė.
Sportas | 2 MIN.
0


Šiauliai
Radviliškis
Šiauliuose per šventines dienas į ligoninę dėl gripo kreipėsi daugiau nei šimtas vaikų. Tokią informaciją pateikė Respublikinės Šiaulių ligoninės atstovai.
Sveikata | 2 MIN.
0
Onkologinė liga – tai ne tik medicininė diagnozė, bet ir gilūs emociniai, psichologiniai bei socialiniai išgyvenimai, paliečiantys visą žmogaus gyvenimą. Atsižvelgiant į šiuos iššūkius, onkologinių ligonių asociacija „Radvilė“ įgyvendino projektą „Širdžių bendrystė: vilties, stiprybės ir artumo kelionė“, skirtą onkologinių pacientų bendruomenės narių sutelktumui, tarpusavio ryšio stiprinimui bei psichologinės sveikatos gerinimui.
Sveikata | 4 MIN.
0
Šiauliai
Šiauliai
2026 m. sausio 12 d., pirmadienį, Šiauliuose prasidės Sausio 13-osios minėjimo renginiai, skirti Laisvės gynėjų dienos 35-mečiui atminti. 17.30 val. Prisikėlimo aikštėje vyks Laisvės gynėjų dienos renginys, kurio metu bus uždegti atminimo laužai, o 18.00 val. Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedroje (Aušros tak. 3) bus aukojamos šv. Mišios už žuvusius laisvės gynėjus. Šiauliečiai ir miesto svečiai kviečiami drauge prisiminti ir pagerbti 1991 m. sausio 13-ąją Lietuvos laisvę gynusius žmones – jų pasiaukojimas tapo mūsų valstybės pamatu.
Kultūra | 5 MIN.
0
Nors iš pirmo žvilgsnio ši „Moterims 45+“ laidos tema tiek netipinė, ilgiau pasvarsčius, ji puikiai atspindi žmogaus gyvenimo ciklą. Nuo gimimo esame lydimi žmonių, dažniausiai tėvų, apsupti jų rūpesčio ir pagalbos. Antroje gyvenimo pusėje, norisi to ar ne, dažnai tos pagalbos ir vėl prireikia. Ir dažnai ši, rūpesčio, atjautos ir empatijos reikalaujanti pareiga gula ant moters pečių.
Sveikata | 3 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Šiemet šventinis laikotarpis dovanoja ilgiau trunkantį laisvadienių laikotarpį, todėl natūralu, kad daug gyventojų savo namus paliks ilgesniam laikui – išvyks pas artimuosius, keliaus arba tiesiog praleis daugiau laiko ne namuose. Apsaugos ekspertai ir policija įspėja: būtent tokios dienos tampa aktyviu sezonu vagims, kurie pastaruoju metu elgiasi įžūliau ir veikia žaibiškai. Prie dažnesnių incidentų prisideda ir gyventojų šventinė skuba bei išsiblaškymas.
Namai | 5 MIN.
0
Lietuvoje savarankiškai dirbančių asmenų skaičiui viršijus 300 tūkst., vis daugiau kalbama ir apie jų poreikį įsigyti nekilnojamojo turto. Kelias iki nuosavo būsto savarankiškai dirbantiesiems gali būti sudėtingesnis. Finansų įstaigos, vertindamos laisvai samdomų specialistų ar smulkiųjų verslininkų paraiškas, taiko griežtesnius kriterijus, todėl norint gauti paskolą būtina kruopščiai pasiruošti, rašoma banko „Bigbank“ pranešime žiniasklaidai.
Namai | 5 MIN.
0

Šiauliai
Lietuva
Gyvenimas atvedė į Šiaulius
Veidai | 3 MIN.
0
Ketvirtadienio rytą, per pačias Kalėdas, Lietuvos muzikos pasaulį pasiekė skaudi žinia – mirė muzikantas, dainininkas ir legendinės grupės „Nerija“ narys Antanas Čapas.
Veidai | 3 MIN.
1


Lietuva
Klaipėda
Nauji metai – atsinaujinusi ir TV3 žiniasklaidos grupė. Jau nuo šio sekmadienio, sausio 4 d., į TV eterį įsiverš naujas, visame pasaulyje garsus projektas – „Red Bull Dance Your Style“. Tai – šokių kovos, kurios pakeis viską, ką apie judesį žinojote iki šiol. O svarbiausia užduotis šokėjams – gebėti improvizuoti pagal bet kokią muziką! Šokių aikštelė jau kaista, o šiandien atskleidžiami ir naujo projekto vedėjai.
Laisvalaikis | 4 MIN.
0
Didžiausiame LNK muzikiniame televizijos projekte „Didysis chorų mūšis“ Klaipėdos chorui vadovaus atlikėja Liepa Norkevičienė. Atstovauti gimtajam miestui jai – ne tik naujas kūrybinis iššūkis, bet ir labai asmeniška misija.
Laisvalaikis | 3 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Gruodžio dvidešimt devintoji – 363-ioji metų diena (pirmoji 52-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 3 dienos.
Horoskopai | 4 MIN.
0
Šią savaitę pasaulyje gali jaustis daugiau skubos ir informacinio triukšmo, kai sprendimai priimami greičiau nei jie spėja subręsti. Dėl sustiprėjusio noro įrodyti savo tiesą naudinga atsargiau vertinti naujienas, pažadus ir garsias iniciatyvas, ypač susijusias su politika, technologijomis ar švietimu.
Horoskopai | 7 MIN.
0

Lietuva
Lietuva
Kalėdos baigėsi, o šaldytuvuose ir ant spintelių dažnuose namuose vis dar pūpso kalnai maisto. Ką daryti, kad jis nenueitų perniek? Kūrybingai panaudodami likučius ne tik atsikratysite kaltės, kad maistas be reikalo atsiduria šiukšliadėžėje, bet ir sutaupysite pinigų, sako Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Trūksta idėjų receptams? Štai kelios, kurios tikrai pravers.
Virtuvė | 5 MIN.
0
Lietuviškos šventės jau daugybę metų neįsivaizduojamos be vieno pagrindinių jų akcentų – kūčiukų. Kaip įdomiau likusius kūčiukus panaudoti po švenčių.
Virtuvė | 2 MIN.
0