PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2018 m. Spalio 15 d. 13:36

Opozicija bando gelbėti M. Majauską nuo apkaltos proceso

Vilnius

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Reporteris UgnėŠaltinis: Etaplius.lt


56389

Pirmadienį opozicinė Seimo narių grupė kreipėsi į Seimo pirmininką ir Seimo teisės departamentą prašydami užtikrinti, kad Seime nebūtų pradėta apkaltos procedūra Mykolui Majauskui, kol departamentas nepateiks išvados, ar toks teikimas ir jame išdėstyti pagrindai atitinka konstitucinius teisinės valstybės principus. Opozicijos atstovai inicijuojamą apkaltą M. Majauskui laiko eiliniu mėginimu susidoroti su opozicija.

Parlamentarai klausia, ar apkaltos iniciatyva atitinka Konstitucijos nuostatas ir ar Seimo dauguma turi teisinį pagrindą pradėti apkaltą asmeniui už tai, kad jis gina savo garbę ir orumą teisinėmis priemonėmis.

Kreipimąsi pasirašęs Seimo narys Andrius Kubilius sako, kad kitu atveju jie bus priversti konstatuoti, kad Seime konstitucinė apkaltos procedūra yra sąmoningai verčiama į dar vieną nekonstitucinį valdančiosios daugumos instrumentą, skirtą opozicijos persekiojimui ir primityviam kerštui.

Pasak parlamentarų, Seimo narys M. Majauskas griežtai paneigė jam mestus kaltinimus ir gindamas savo garbę ir orumą kreipėsi į Generalinę prokuratūrą siekdamas, kad būtų išsklaidytos visos abejonės. Generalinė prokuratūra, įvertinusi visas aplinkybes, ne tik kad atsisakė pradėti tyrimą dėl tariamų M. Majausko veiksmų, bet pripažino jį nukentėjusiuoju ir pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl šmeižto. Taigi apkaltos iniciatorių išdėstytas motyvas, kad M. Majauskas nepakankamai aiškiai paneigė jam mestus kaltinimus ir galimai melavo yra nepagrįstas bei yra paneigiamas kitais tų pačių apkaltos iniciatorių pateikiamais argumentais.

Parlamentarai teigia, kad konstituciniai teisinės valstybės principai yra pagrįsti paprasta ir suprantama logika: žmogus (taip pat ir Seimo narys), gindamas savo interesus, gali laisvai ir drąsiai naudotis tam sukurtais teisinės valstybės instrumentais, nesibaimindamas, kad po to gali būti dėl to persekiojamas kokiomis nors nepagrįstomis apkaltomis.

,,Ši teisė asmeniui yra garantuojama nepriklausomai nuo jo lyties, rasės, tautybės, pilietybės, einamų pareigų ir kitų aplinkybių. Kreipimasis į teisėsaugą su pareiškimu dėl galimai padarytos nusikalstamos veikos negali būti laikomas piktnaudžiavimu teise ir asmuo negali būti persekiojamas dėl naudojimosi įstatymų jam suteiktomis teisėmis“, - teigiama pranešime.

Kreipimąsi pasirašė skirtingų Seimo frakcijų nariai Andrius Kubilius, Aušrinė Armonaitė, Juozas Olekas, Gintarė Skaistė, Žygimantas Pavilionis, Laurynas Kasčiūnas.

ELTA primena, kad 42 Seimo nariai siūlo sudaryti specialiąją tyrimo komisiją, kuri ištirtų ir parengtų išvadą, ar yra pagrindas pradėti apkaltos procesą Seimo nariui M.i Majauskui. Siūloma, kad komisija, kurioje dirbtų 12 Seimo narių, tą darbą atliktų iki 2019 m. kovo 1 d.

Parlamentarų nuomone, Seimo narys M. Majauskas savo veiksmais (kreipimusi į prokuratūrą dėl nukentėjusių merginų neva paskleistos tikrovės neatitinkančios informacijos, bandymu jas įbauginti, daryti spaudimą, galimu melavimu apie savo santykius su merginomis) piktnaudžiavo teise, jos suteiktomis procesinėmis priemonėmis ir savo, kaip Seimo nario, statusą visuomenėje panaudojo asmeniniais interesais.

Apkaltos iniciatoriai mano, kad M. Majauskas diskreditavo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos misiją, tuo pačiu - ir visą Seimą bei galimai šiurkščiai pažeidė Konstituciją ir sulaužė priesaiką, įsipareigojančią „gerbti ir vykdyti Konstituciją ir įstatymus“, „sąžiningai tarnauti Tėvynei, demokratijai, Lietuvos žmonių gerovei“.

Tarp apkaltos iniciatorių yra Seimo nariai Stasys Jakeliūnas, Ramūnas Karbauskis, Viktoras Pranckietis, Agnė Širinskienė, Povilas Urbšys, Naglis Puteikis, Andrius Palionis, Juozas Bernatonis, Gediminas Kirkilas, Irena Šiaulienė, Artūras Skardžius, Andriejus Stančikas ir kiti.

ELTA