REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Akmenės visuomenės sveikatos biuras2019 m. Lapkričio 21 d. 16:45

Onkologinių ligų prevencija

Šiauliai

Nuotraukų autorė Akmenės rajono visuomenės sveikatos biuro direktorė Inga Borusienė

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


107783

Onkologinės ligos – viena aktualiausių visos visuomenės, mokslo bei medicinos problemų, nes sergamumas bei mirtingumas nuo jų nuolat didėja ir Lietuvoje, ir visame pasaulyje.

Vėžio profilaktika – tai priemonių, padedančių išvengti vėžio ligos, visuma. Manoma, kad apie 50% visų piktybinių navikų būtų galima išvengti, jei būtų nuosekliai įgyvendinamos vėžio profilaktikos priemonės. Dar gaji nuostata, kad vėžio profilaktika – gydytojų rūpestis. O iš tikrųjų tik suvienijus gydytojų ir visuomenės pastangas atsiranda daugiau šansų nesusirgti vėžio liga, o susirgus – anksti ją nustatyti ir sėkmingai gydyti. Todėl būtina, kad visuomenė pakankamai žinotų apie vėžio profilaktiką, suprastų jos reikšmę sveikatai, sąmoningai šias žinias taikytų savo kasdieniniame gyvenime.

Vėžio profilaktika skirstoma į kelias pagrindines kryptis:

Pirminė profilaktika – tai profilaktinių priemonių visuma, kai žmogus dar neserga ir nori toliau likti sveikas. Galima vartoti įvairias organizmą stiprinančias priemones, antioksidantus, polifenolius, vesti sveiką gyvenimo būdą ir t. t. Šios profilaktikos tikslas – stiprinti organizmą, kad būtume atsparūs ligoms.

Antrinė profilaktika – kurią sudaro ikinavikinių procesų nustatymas ir gydymas (dalyvavimas ankstyvosiose vėžio patikros programose, nuolat atliekami kiti reguliarūs (pvz., kraujo) tyrimai). Šios profilaktikos tikslas taip pat yra nesusirgti arba anksti aptikti jau atsiradusias ligas.

Tretinė vėžio profilaktika skirta jau susirgusiems vėžiu žmonėms. Šios profilaktikos tikslas yra anksti nustatyti ligos atkrytį arba jo išvengti, užkirsti kelią ligai progresuoti.

Anglų mokslininkas R. Doll šitaip pagal įtakos dydį įvairiems navikams išsivystyti išdėsto vėžio rizikos veiksnius: tabako rūkymas 29 - 31 %; netinkama mityba 20 - 50 %; reprodukciniai hormonai 10 – 20 %; infekcija 10 - 20 %; elektromagnetinė spinduliuotė (jonizuojantieji, ultravioletiniai spinduliai) 5 - 7 %; alkoholis 4 - 6 %; profesija 2 - 4 %; aplinkos užterštumas 1 - 5 %; fizinio aktyvumo stoka 1 - 2 %; vaistai <1 %.

Nei vienas iš nurodytų veiksnių pagal reikšmę vėžiui išsivystyti negali prilygti tabako rūkymo ir netinkamos mitybos poveikiui, todėl sveikos gyvensenos ugdymas nuo vaikystės tampa pagrindine profilaktine priemone prieš onkologines ligas.

Akmenės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras onkologinių ligų prevencijos srityje dirba aktyviai. Veiklos sritis apima ne tik teorinės paskaitos apie vėžio rizikos veiksnius, kaip atpažinti simptomus, įvairūs sveikos gyvensenos mokymai, siekiant sumažinti riziką susirgti, bet ir praktiniai krūtų savityros mokymai bei organizuojamos krūtų patikros akcijos, finansuojamos iš ESF lėšų, pagal 2014-2020 m. Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 8 prioriteto „Socialinės įtraukties didinimas ir kova su skurdu“ įgyvendinimo priemonę Nr. 08.4.2-ESFA-R-630 „Sveikos gyvensenos skatinimas regioniniu lygiu“, vykdant projektą „Akmenės rajono savivaldybės gyventojų sveikatos saugojimas ir stiprinimas, ligų prevencija“.

Krūtų patikrų akcijos nuo 2018 m. lapkričio mėnesio organizuotos visose rajono seniūnijose, kiekvienos akcijos metu pasitikrinti per dieną galėjo iki 80 moterų, galimybe jau pasinaudojo jau beveik 300 moterų. Gruodžio 13 d. Akmenės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure vyks paskutinė šiais metais patikrų akcija. Registracija per 2 dienas nuo jos paskelbimo buvo baigta. Raginame nenuliūsti moterų, kurios nespėjote užsiregistruoti ir kviečiame Jus dalyvauti sekančioje planuojamoje akcijoje, kuri numatoma 2020 m. vasario-kovo mėnesį.

Rūpinkitės savo sveikata ir būkite sveiki !!!

esfivp-i-1.jpgREDAKCIJA REKOMENDUOJA