REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2022 m. Gegužės 19 d. 11:34

Nuolatinės apsaugos atsisakyti norinti I. Šimonytė: toks apsaugos režimas yra perteklinis ir neracionalus

Vilnius

LRV/Laimos Penek nuotr.

Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt


217214

Premjerė Ingrida Šimonytė mano, kad sprendimas Seimo pirmininką ir ministrą pirmininką saugoti visą parą yra perteklinis ir neracionalus. Pasak jos, jeigu iniciatyvai sumažinti apsaugos lygį būtų pritarta, tai prisidėtų ir prie racionalesnio Vadovybės apsaugos tarnybos resursų panaudojimo.

„Gyvenime yra labai daug tokių praktinių situacijų, kuomet, mano ir Seimo pirmininkės vertinimu, toks režimas, koks yra numatytas 24/7, yra galbūt perteklinis ir neracionalus. Kadangi tarnyba yra statutinė organizacija ir vykdo griežtai tai, kas parašyta įstatyme, tai lankstumui, matyt, kažkokios erdvės nėra“, – žurnalistams Seime teigė I. Šimonytė.

Premjerė mano, kad sprendimas atsisakyti visą parą trunkančios apsaugos premjerui ir Seimo pirmininkui būtų racionalus Vadovybės apsaugos tarnybos resursų panaudojimas.

„Bet galėčiau kokį nors labai paprastą pavyzdį pasakyti, kad, jeigu aš norėčiau išsivesti šunį už Turniškių teritorijos ribos į mišką, tai reikėtų, kad mane jau lydėtų palyda, nors apsaugos žmonės mane gali matyti per tvorą“, – sakė Vyriausybės vadovė.

„Tai tokių situacijų gyvenime, kai greitas koks nors noras atsiranda ir tai nėra paskelbta darbotvarkė ir dėl to tos rizikos, manau, yra minimalios, jų yra. Ir man atrodo, kad tai būtų ir mums su Seimo pirmininke, ir Vadovybės apsaugos tarnybai tiesiog racionalus resursų naudojimas“, – pažymėjo premjerė.

I. Šimonytė taip pat pabrėžia, kad Vadovybės apsaugos tarnyba savo darbą atlieka profesionaliai ir sugeba apsaugoti valstybės pareigūnus nuo netikėtumų.

„Visokių momentų buvo, turbūt ir visokių, renginių, visokių mitingų, visokių susirinkimų, bet paprastai tokiose situacijose tos rizikos yra įvertinamos iš anksto, ir tikrai tarnyba dirba savo darbą profesionaliai, ir tikrai nuo kažkokių netikėtumų sugeba valstybės pareigūnus apsaugoti. Tai negaliu pasakyti, kad kas nors, tarkime, parduotuvėje atvykus apsipirkti į mane kreiptų kokį nors kitą dėmesį, negu kad smalsiai apžiūrinėtų“, – akcentavo premjerė.

Parlamento pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen ir premjerė I. Šimonytė pirmadienį įregistravo Vadovybės apsaugos įstatymo pataisą, kuria siūloma atsisakyti visą parą trunkančios valstybės vadovų apsaugos. Kaip nurodoma įstatymo projekte, tokią iniciatyvą paskatino noras veiksmingai užtikrinti vadovybei priskirtinių asmenų teisę į privataus gyvenimo neliečiamumą. Be to, iniciatorių teigimu, galiojantis reguliavimas neatitinka konstitucinio proporcingumo principo, kadangi tokia apsauga kiekvienam vadovybei priskiriamam asmeniui taikoma, neatsižvelgus į jo pareigas bei realų su jomis susijusį ar jam kylantį pavojų.

Įregistruotomis pataisomis siūloma keisti esamą tvarką tik premjero ir Seimo pirmininko atžvilgiu. Prezidentas, dėl jo ypatingo konstitucinio statuso, būtų saugomas kaip ir iki šiol – 24 valandas per parą.

Tuo metu kiti vadovybei priskirtini asmenys (Seimo pirmininkas, ministras pirmininkas, asmenys, laikinai einantys Seimo pirmininko pareigas, pavaduojantys ministrą pirmininką) būtų saugomi užsienio vizitų ir oficialių susitikimų metu bei kitais atvejais, kai vadovybei priskirtas asmuo tiesiogiai įgyvendina funkcijas, dėl kurių jam skirta apsauga. Šiems asmenims apsauga galės būti skirta ir kitu laiku, jeigu kiltų grėsmė jų saugumui.

ELTAREDAKCIJA REKOMENDUOJA