PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Liepos 15 d. 14:02

Nidoje įspūdingai pradėtas 22-asis Thomo Manno menų festivalis

Klaipėda

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


45235

Šeštadienį Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje nuskambėjo pirmasis tradicinės, jau 22-ą kartą sugrįžusios į šį kurortą menų šventės – Thomo Manno festivalio – akordas. Šia proga sveikinimų ir palinkėjimų jos dalyviams bei šeimininkams atvežė renginio globėjas kadenciją baigęs Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus, atvykęs į Nidą su žmona Alma.


Foto galerija:

atidarymo-akimirkos.jpg
thomo-manno-festivalio-atidarymas2.jpg
thomo-manno-festivalio-atidarymo-akimirkos.jpg
thomo-manno-festivalio-atidarymo-akimirkos1.jpg
thomo-manno-festivalio-atidarymo-akimirkos2.jpg
thomo-manno-festivalio-atidarymo-akimirkos5.jpg

Garbingasis svečias džiaugėsi gražiu sutapimu: vos prieš kelias valandas Miunsterio miesto rotušėje Vokietijoje Baltijos valstybių prezidentams buvo įteikta Vestfalijos taikos premija, o Thomo Manno festivalis taip pat skleidžia humanistines idėjas kviesdamas į prasmingas parodas, paskaitas, diskusijas ir koncertus.

„Žmonėms reikia išmintingų žodžių, tikrųjų vertybių, tikrojo meno. Žmonėms reikia ir tikro gyvenimo, sąžiningo, nesumeluoto ir neišgalvoto. Tokio, kokį matė ir užrašė iškilus vokiečių rašytojas Thomas Mannas. Jo vardo festivalis primena tokio gyvenimo galimybę, liudija žmogaus, gamtos ir kultūros ryšį“, - sakė prezidentas sveikinimo kalboje.

Prezidento paminėtą ryšį paliudijo ir vakare nuskambėjusi pasaulinė premjera – Nacionalinės premijos laureatės Justės Janulytės „Vėjo arfa“ klavesinui (Sergejus Okruško) ir styginiams (Klaipėdos kamerinis orkestras). Ji užbūrė publiką raminamu krištoliniu skambesiu ir mistiniu švytėjimu. Anot autorės, šiuo kūriniu jai pavyko geriausiai perteikti tai, ką labiausiai brangina kūryboje – estetinę švarą ir grynumą.

Simboliška, kad premjerą dirigavo ilgametis lietuvių kompozitorės scenos bendražygis garsus latvių maestro Normundas Šnė, o vakare taip pat skambėjo estiškas kūrinys. Mat šiemet festivalis mini ir Baltijos valstybių atkūrimo šimtmečius.

Tai paskutinis renginys iš Pirmojo pasaulinio karo šimtmečiui skirto penkerių metų ciklo „Modernybės palikimas. Šimtas metų po Didžiojo karo“, apžvelgiančio to meto visuomeninio, socialinio, kultūros gyvenimo realijas.

Šių metų festivalio moto pasirinkta Th. Manno kūrybos frazė „... su gera mina pasveikinti demokratinį Naują pasaulį“.

Lietuvos kultūros tarybos paramos dėka visą savaitę publika Nidoje galės bendrauti su Lietuvos bei užsienio menininkais ir visuomenės veikėjais, lankytis akademinės muzikos koncertuose, kino seansuose ir parodose.

22-ojo festivalio programa – didesnė nei paprastai. Jau 11 val. ryto prasidės renginių maratonas, nes Th. Manno kultūros centro kuratoriumo nariai kvies į rytinius skaitymus Kuršių nerijos istorijos muziejuje. Čia bus vartomi Th.Manno kūrybos puslapiai, taip pat bus pristatyti antrą kartą surengto esė konkurso nugalėtojai.

Th. Manno memorialiniame muziejuje tradiciškai vyks „Žodžio“ programos renginiai. Šįkart įžvalgomis apie praeitį, dabartį ir ateitį juose dalysis vienas ryškiausių Europos intelektualų Adamas Michnikas iš Lenkijos, vokiečių profesorė Dorothee Wierling, istorikas profesorius Alfonsas Eidintas.

Liepos 15-ąją memorialiniame rašytojo muziejuje rengiamoje Th.Manno bičiulių popietėje viešės Vokietijos Th. Manno draugijos prezidentas Hansas Wisskirchenas.

Šventės publikos laukia rinktiniai koncertai, parodos ir kino seansai.

Nidą išgarsinusiam rašytojui bus skirtas unikalus koncertas Evangelikų liuteronų bažnyčioje. Jame skambės Th. Manno amžininko, legendiniame Hermanno Blode's viešbutyje buvojusio Leipcigo vargonininko ir kompozitoriaus Giunterio Ramino kūryba.

Thomo Manno kultūros centro​ informacija