REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Sausio 13 d. 21:20

Netoli sprogusio dujotiekio gyvenantys žmonės daugiausia išvyko nuosavais automobiliais

Pasvalys

Paulius Židonis/BNS/Fotobankas

Ingrida SteniulienėŠaltinis: BNS


256464

Netoli sprogusio dujotiekio gyvenantys Pasvalio rajono gyventojai daugiausia išvyko nuosavais automobiliais, sako Pasvalio rajono savivaldybės administracijos direktorius Povilas Balčiūnas.

„Vežėm, dabar trupučiuką aprimom, didžioji dalis išvažinėjo, žmonės dabar patys turi automobilių. Pravažiavau pro kaimą, visur tamsu, tamsu, tamsu. Gaisrininkai ėjo per kiemus, kas nevažiavo, tai nevažiavo, nešti nenešė“, – BNS penktadienio vakarą sakė P. Balčiūnas.

Pasak jo, policija, ugniagesiai ir greitoji pagalba dar budi, liepsnos rimsta.

Pasvalio rajono savivaldybė pranešė, kad Paberžėlių ir Balsių kaimo gyventojai gali evakuotis į Pasvalio Lėvens pagrindinę mokyklą (adresas: Kalno g. 34, Pasvalys), Valakėlių kaimo gyventojai į Joniškėlio Gabrielės Petkevičaitės-Bitės gimnaziją (adresas: Vytauto g. 37, Joniškėlis). Jų pervežimui gali būti naudojami Pasvalio autobusų parko autobusai.

Pasak P. Balčiūno, savivaldybė evakuotiems žmonėms buvo paruošusi apie 120 lovų su patalyne.

Savivaldybė teigia, kad dėl vyraujančio pietų krypties vėjo pavojaus Pasvalio miestui nėra, „Amber Grid“ sako, kad metano dujos nėra pavojingos, tačiau degdamos jos išskiria CO2.

Dėl sprogimo dujotiekyje Pasvalio rajone gamtinių dujų tiekimas nei Pasvalio, nei kitiems Lietuvos gyventojams nebus apribotas, sako Lietuvos gamtinių dujų perdavimo sistemos operatorės „Amber Grid“ generalinis direktorius Nemunas Biknius.

„Dujų tiekimas Pasvalio gyventojams nei Lietuvoje nebuvo ir nebus apribotas, šiuo dujotiekiu dujų tiekimas toliau bus vykdomas ir į Latviją, kai tik bus lokalizuoti darbai“, – per spaudos konferenciją penktadienio vakarą sakė N. Biknius.

Dujų tiekimas į Latviją bus atstatytas per kelias valandas. Šiuo metu tiekimas į Latviją yra pristabdytas.

„Mes dirbame, siekiant normalizuoti slėgį, kad tiekimas būtų atstatytas“, – sakė bendrovės vadovas.

Pasvalio rajone eina du lygiagretūs dujotiekiai, vienas pažeistas, kitas ne. Vamzdžio remonto paruošiamuosius darbus ketinama pradėti jau šeštadienį. Per artimiausias kelias dienas sprogimo vieta bus sutvarkyta.

Pasak N. Bikniaus, abu šie dujotiekiai iš esmės naudojami ir tarptautiniams srautams formuoti, abu dujotiekiai yra požeminiai.

„Šiuo metu dirba „Amber Grid“ specialistai ir specialiosios tarnybos, iškart po įvykio buvo užsuktos dujotiekio sklendės, tarp sklendžių yra 18 kilometrų atstumas. Kol dujos tarp sklendžių išdegs, liepsna bus matoma. Ji ženkliai sumažėjusi“, – teigė N. Biknius.

Pasak jo, tyrimas nustatys, dėl ko dujotiekyje įvyko sprogimas. Pirminiai duomenys rodo, kad dujotiekis piktybinio poveikio nepatyrė, tačiau bus tikrinama, ar penktadienį, kaip sako vietiniai gyventojai, žemės sklype prie dujotiekio nevyko remonto darbai.

„Be abejo, tyrimas apims visus įmanomus variantus“, – sakė „Amber Grid“ vadovas.

Panevėžio policija apie 17 val. gavo pranešimą, kad Pasvalio Vienkiemių kaime, Joniškėlio gatvėje, sprogo dujotiekio vamzdis, jis dega atvira liepsna, siekiančia apie 50 metrų aukštį.

Sprogus magistraliniam dujotiekiui, dėl šios priežasties ties Valakėlių kaimu uždaryta kelio Šiauliai-Pakruojis-Pasvalys atkarpa, eismas nukreipiamas žvyrkeliu.

Pirminiais duomenimis, nukentėjusiųjų nėra. Pareigūnai aiškinasi įvykio aplinkybes.

Metanas nėra nuodingos dujos.

„Šiuo metu jis dega ir sudegdamas išskiria CO2. Be abejo, mes suskaičiuosime, kokį poveikį gamtai padarė šis įvykis, pavojaus gyventojams dėl to nėra“, – tikino N. Biknius.

Dujotiekis buvo nutiestas prieš 45 metus – 1978 metais.

„Nors nėra naujas, tačiau buvo prižiūrimas, kaip nustato teisės aktai, prieš keletą metų buvo daryta jo vidinė diagnostika. Šio dujotiekio tolimesnę diagnostiką planuojame daryti ir šiais metais. Dujotiekio būklė nebuvo bloga, bet reikia suprasti, kad tai yra po žeme užkastas objektas ir kiekvieno jo centimetro patikinti neįmanoma. Bet tyrimas tikrai atsakys į klausimus, dėl kokios priežasties galėjo įvykti ši avarija “, – sakė „Amber Grid“ generalinis direktorius N. Biknius.REDAKCIJA REKOMENDUOJA