REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Atliekų tvarkymas2023 m. Lapkričio 17 d. 13:55

„Nesipakuok“: Šiaulių regionas jungiasi prie atliekų mažinimo savaitės

Šiauliai

Etaplius.ltŠaltinis: ŠRATC


283786

Jau rytoj, lapkričio 18 d., visoje Europoje prasideda atliekų mažinimo savaitė. Nuo 2009 metų organizuojamas renginys šį kartą kviečia atkreipti gyventojų dėmesį ir prisidėti prie pakuočių atliekų mažinimo. Renginio šūkis „Nesipakuok“ ragina gyventojus rinktis mažiau įpakuotas arba įpakuotas į daugkartinio naudojimo pakuotes prekes. Šių metų tema pasirinkta atsižvelgus į Europos Sąjungos Pakuočių ir pakuočių atliekų reglamentą, kuris jau netrukus suvienodins šalių požiūrį į pakuočių ženklinimą, užstato sistemas, pakartotinį pakuočių naudojimą ir visišką jų perdirbimą.

Pakuotės kelias nuo gamyklos iki parduotuvės

Kol prekė pasiekia mūsų rankas, jai tenka praeiti ilgą kelią nuo gamybos linijos iki išstatymo parduotuvės lentynoje. Kad prekė būtų apsaugota nuo pažeidimų, tiekimo grandyje susidaro ne viena pakuotė – prekinė (pirminė) pakuotė, pvz., vanduo plastikiniame butelyje, šokolado plytelė popieriuje, grupinė (antrinė), pvz., vandens buteliai apsukti plėvele, šokolado plytelės sudėtos į kartoninę dėžutę ir transporto (tretinė) pakuotė, pvz., ant medinės paletės sudėtos ir plėvele apsuktos prekės.

Tvaresnių pakuočių pasirinkimas

Nors nei vieno iš šių elementų tiekimo grandinėje atsisakyti, vargu, ar pavyktų, galima rinktis tvaresnius sprendimus – mažiau įpakuotas prekes, įpakuotas į lengviau perdirbamas ar daugkartinio naudojimo pakuotes. Susidariusias pakuočių atliekas, kurios nebegali būti pakartotinai panaudotos, svarbu tinkamai išrūšiuoti į pakuočių atliekų surinkimo konteinerius.

Pakuočių atliekų rūšiavimas

Pakuočių atliekas, tarp jų ir antrines žaliavas, gyventojai turi rūšiuoti jų susidarymo vietoje ir atskirti pagal rūšį į plastiko ir metalo, popieriaus ir kartono ar stiklo pakuočių atliekų rūšiavimo konteinerius. Perdirbimui tinkamos tik saugios, švarios ir neužterštos pakuotės. Į pakuotėms skirtus konteinerius taip pat negalima mesti mišrių komunalinių, statybinių, tekstilės ir kitų pakuočių atliekoms nepriskiriamų atliekų – taip užteršiamas konteineris ir tolimesnis pakuočių perdirbimas tampa sudėtingu.

Atliekų mažinimo savaitė

Europos atliekų mažinimo savaitei paminėti VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras lapkričio 20–24 dienomis Šiaulių regiono savivaldybių įstaigose ves edukacines paskaitas apie buityje susidarančias pakuočių atliekas, jų tvarkymo galimybes ir mažinimo priemones.

Lapkričio 22 d. 10 val. gyventojai kviečiami į viešą edukacinę paskaitą Akmenės rajono savivaldybėje (didžiojoje posėdžių salėje, II aukšte), kurioje VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro specialistės pristatys Šiaulių regione veikiančią komunalinių atliekų tvarkymo sistemą, pagrindines rūšiavimo taisykles ir paneigs dažniausius, su atliekų tvarkymu susijusius, mitus. Negalintys dalyvauti tiesiogiai renginį kviečiami stebėti tiesioginės transliacijos metu Akmenės rajono savivaldybės „YouTube“ kanale.

VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro ir European Week for Waste Reduction informacijaREDAKCIJA REKOMENDUOJA