REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2024 m. Balandžio 2 d. 10:39

Nacionalinės nematerialaus kultūros paveldo vertybės sertifikatas – jau šukioniškių rankose

Biržai

Etaplius.ltŠaltinis: Biržų rajono savivaldybės inf.


296732

Kovo 28 d. Vilniaus rotušėje vykusiose iškilmėse biržiečiams įteiktas sertifikatas apie į Nacionalinį nematerialaus kultūros paveldo sąvadą įrašytą vertybę – Šukionių kaimo Mojavos (gegužinės pamaldos). Susirinkusius sveikino Lietuvos Respublikos kultūros viceministras Albinas Vilčinskas, Lietuvos nacionalinio kultūros centro direktorius Saulius Liausa, Sąvado komisijos nariai.

Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybių paskelbimo ir įrašymo į Sąvadą iškilmėse Biržų kraštą atstovavo Šukionių kaimo bendruomenės pirmininkė Rita Bėliakienė, Biržų rajono savivaldybės Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Aušra Butkauskienė, tradicijos puoselėtojai ir saugotojai - Šukionių kaimo Mojavų giesmininkės, Bajoriūnų šeimos ir bendruomenės atstovai. Tradiciją pristatė vertybės paraiškos rengėja Rita Bėliakienė, giesmę Švč. M. Marijai pagiedojo Šukionių kaimo giesmininkės, savo kurtų eilių, skirtų Mojavoms, ištrauką tarmiškai skaitė Rita Venckūnienė. Sertifikatą įteikė ir sveikinimo žodį tarė muzikologė dr. Dalia Vaicenavičienė.

Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą šiais metais papildė vienuolika skirtingų šalies regionų tradicijų, tarp jų – šukioniškių puoselėjama Mojavų tradicija, daugiausia liaudiško pamaldumo iki šių dienų išlaikiusi ne tik mūsų krašte, bet ir Lietuvoje.

Mojavos – kasdienės gegužės mėnesio pamaldos Švč. Mergelės Marijos garbei. Tai – bendruomeninė tradicija, Lietuvoje paplitusi 1898 m. Šukionyse, vienintelėje Biržų rajono gyvenvietėje, daugiau kaip 115 metų mojavojimas namuose yra palaikomas ir šiomis dienomis praktikuojamas išskirtinai pačių kaimo žmonių. Bendruomeniniu lygiu mojavų šventimo tradicija atgaivinta 1990 metais kaimo bendruomenės pirmininkės Nijolės Šatienės rūpesčiu. Mojavas ilgus metus savo sodyboje veda Valė Bajoriūnienė. Dabar jai talkina šukionietė Regina Mušauskienė. Gegužinių pamaldų tradicija stiprina Šukionių krašto gyventojų bendruomeniškumą, teikia emocinę gerovę, telkia gyventojus įvairioms socialinėms iniciatyvoms.

Tai jau trečioji Biržų krašto vertybė esanti sąvade greta Biržų krašto sutartinių atlikimo tradicijos (įrašyta 2018 m.) bei Naminės aludarystės tradicijos Biržų ir Kupiškio krašte (įrašyta 2022 m).

2017 m. pradėtame rengti Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvade jau yra 66 vertybės, susijusios su įvairiomis atlikimo meno, tautodailės, amatų, švenčių, kulinarinio paveldo ir kitomis tradicijomis. Tarp jų – ir keturios įrašytos į UNESCO Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą: kryždirbystė ir jos simbolika Lietuvoje, Baltijos šalių dainų ir šokių šventės, sutartinės – lietuvių polifoninės dainos bei šiaudiniai sodai. Kultūros ministerija ir Lietuvos nacionalinis kultūros centras paraiškų teikimą sąvadui skelbia kiekvienais metais.REDAKCIJA REKOMENDUOJA