Kultūra | 7 MIN.

Muziejų naktis Šilalėje: prie muziejininkystės ištakų

Renata Jančiauskienė
2025 m. gegužės 13 d. 15:40
Muziejininkė Lina Bajorinienė kartais tampa malūno gaspadine / Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejus

Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejus 2025 m. gegužės 16–17 d. kviečia tarptautinę Muziejų naktį paminėti taip, lyg istorijos knyga būtų rašoma iš naujo, nuo pirmo puslapio. PRIE IŠTAKŲ. Bijotuose Dionizo Poškos Baublių muziejuje ir Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejuje lankytojams pristatysime, kaip užgimė Lietuvos muziejininkystė ir kokie artefaktai šiandien primena Šilalės krašto praeitį – JUK TIK VIENĄ KARTĄ METUOSE Muziejų naktis! Renginiai ir muziejų lankymas NEMOKAMAS.

Būtent Šilalės krašte 1812 metais dvarininkas Dionizas Poška (1764-1830) įkūrė pirmąjį Lietuvoje viešą muziejų. Šaltiniuose rašoma, kad „Vyšniakalnyje, netoli nuo dabartinių Bijotų, jis liepęs nupjauti jau džiūstantį tūkstantmetį ąžuolą, praplatinęs drevę kamieno storgalyje, pastatęs jį parke prie Pelos upelio šlaito, uždėjęs šiaudinį stogą, iškirtęs du langus, įstatęs duris ir įsirengęs kambarėlį. Statinį pavadinęs Baubliu.“ Baublys su savo kiek jaunesniu broliu stovi Bijotų dvare, skaičiuoja 213 Lietuvos muziejininkystės metus.

Muziejų pradžia – Bijotuose

Šįmet „Muziejų nakties 2025“ renginiai prasidės gegužės 16 dieną Dionizo Poškos Baublių muziejuje (Muziejaus g. 10 A, Bijotai, Šilalės raj.). Nors muziejus bus atviras nuo ryto, renginių programa prasidės tik vakarop. Tą dieną muziejininkės įsitapatins į istorinius personažus, todėl tradicinę ekskursiją paįvairins būdamos Bijotų dvaro viešnios, gaspadinės ir mokytojos. Lankytojams belieka sekti iš paskos, kai bijotiškės pasiūlys keliauti po Bijotų dvaro parką ir jame stovinčius pastatus – XIX amžiaus vandens malūną ir smetoninę mokyklą. Interaktyvi naktinė ekskursija vyks tamsoje, todėl bus papildytas šviesos instaliacijomis, kurias šįmet muziejui dovanos ilgametis partneris Bijotų dvaro festivalis.

Atvykite anksčiau, mat 19.45 val. greta Baublių vyks Mažeikių kultūros centro Juozo Vaičkaus „Skrajojamojo teatro“ (rež. Martynas Januška) ir folkloro ansamblio „Alksna“ (vad. Dainora Petrikienė, Algirdas Vilkas) publicistinė, poetinė kompozicija „Svečiai Baubliuose“ pagal Juozo Mickevičiaus, Mykolo Biržiškos, Silvestro Valiūno, Viktorijos Daujotytės, Sigito Gedos kūrybą.

Savo tapatybę siejantis su Bijotais šilališkis dvyliktokas Tautvydas Vėtra specialiai „Muziejų nakčiai 2025“ parengs muzikinę kompoziciją. Jaunuolis siekia savo kūryboje šiuolaikiškai reflektuoti žemaitišką mąstyseną. „Kai pagrojau savo močiutei iš Bijotų, ji nusijuokė. Tikiuosi, kad žmonėms patiks mano eilės.“ – užsiminė menininkas.

Gegužės 17 diena Šilalėje

Kitą dieną šventinė programa vyks Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejuje (S. Gaudėšiaus g. 4, Šilalė). Renginiai prasidės 18 val. nuo įvadinės ekskursijos po nuolatinę muziejaus ekspoziciją „TOP 10 eksponatai“. Muziejininkams tikrai nemenkas iššūkis atrinkti tik keletą pačių svarbiausių eksponatų, apie kuriuos šiame skubėjimo amžiuje svarbu papasakoti. Ar užfiksavote, kad Šilalės kraštas ypatingas žemaitiškos tapatybės ženklais? Gyvendami Žemaičių aukštumoje savo buitį kūrėme pasitelkdami medžiagas, lengvai randamas aplinkoje. Didžiosios Lietuvos miesteliuose kūrėsi prekijai ir amatininkai – žydiškos kultūros artefaktų rasime ir Šilalės muziejuje.

Iš Rietavo, kur jau vyrauja žemaičių „daunininkų“ tarmė, atvykusi poetė ir menininkė Alma Riebždaitė šilališkiams „dūnininkams“ pristatys savo kūrybą. 2024 metais leidykla „Slinktys“ išleido rašytojos knygą „Inkliuzai tylos sakuose“. Antrajame rašytojos eilėraščių rinkinyje susipina buitis ir dievoieška, gilinamasi į žmogaus vidinį pasaulį, emocijas ir savijautą. Lyrinė subjektė fiksuoja egzistencinius apmąstymus, nerimą. Aktualiai nuskamba vyro ir moters santykį nagrinėjantys eilėraščiai. Greta knygos pristatymo muziejuje atidarysime ir A. Riebždaitės tapybos parodą.

Diskusija „Koks šiandien būtų Vladas Statkevičius?“

Gegužės 11 dieną yra Vlado Statkevičiaus (1911-1999), aktyviai prisidėjusio prie Šilalės muziejaus įkūrimo, gimtadienis. Laukdami „Muziejų nakties 2025“ dalijamės amžininkų prisiminimais apie kraštotyrininką:

„...Gerai menu. Ateina nuo bažnyčios augęs vyras, jau žilstelėjęs, pereina Ašučio tiltą, pakyla į kalnelį, praeina pro kultūros namus, stabteli prie spaudos kiosko, kartais užsuka į redakciją pasiimti naujo „Artojo“ numerio ir niekuomet nevėluodamas pats pirmasis švietimo skyriuje rakina kabineto duris. Skvarbių akių, santūrios šypsenos, nerūkantis, bet kartais pakrenkščiantis <...>, iš ryto mažai kalbantis, vis ranka perbraukiantis per apytrumpiai nukirptą šiek tiek pasišiaušusį kuodelį. Į ilgesnius pasišnekėjimus V. Statkevičius nesileisdavo, taupė laiką, apskritai buvo uždaroko būdo, turėjo tam tikrų flegmatiko bruožų. Nemokėjęs pykti ar širsti, atlaidus, bet principingas. Kostiumas tvarkingas, išlygintas, kaklaraištis vis pakeičiamas. Mėgo ir ilgokus megztinius dėvėti, vaikščiojo be kepurės. Truputi pasilinguodamas, neplačiai žergdamas, darbo laikui pasibaigus, būdavo, užsuks į maisto parduotuvę, apsilankys knygyne, žvilgtelės į kino afišą ar kultūros namų reklaminį stendą, ramiai trauks link bažnyčios namo. Su šeima gyveno dvigaliame mediniame pastate visai arti Ašučio upelio kranto.“ – Prisiminimuose apie V. Statkevičių rašo Aleksandras Šidlauskas.

Gegužės 17 d. 20.00 val. muziejaus antrame aukšte vyks diskusija „Koks šiandien būtų Vladas Statkevičius? Šiuolaikiniai Šilalės paveldo tyrinėjimai“. Dalyvaus kraštotyrininko dukra, Šilalės S. Gaudėšiaus gimnazijos muziejininkė Aušra Baublienė ir paveldosaugininkė, dr. Jurgita Zabielienė, kuri nemažai metų tyrinėjo Šilalės kultūros paveldą, jos dėka vyko archeologiniai piliakalnių tyrimai, buvo išleistos kraštui reikšmingos knygos. Pokalbį moderuos Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejaus direktorė, Renata Jančiauskienė.

Tauragės ir Šilalės (ir pasaulio) jungtys

Tauragė ir Šilalė turi daugiau bendrumo nei skirtumų. Regione šias vietoves sieja ir Jūros upė, ir žemaitiškas kultūros arealas, atsispindintis materialinėje etnografijoje ir apnykusioje tarmėje. Vladas Statkevičius taip pat į Šilalę atvyko iš Tauragės. Grįžtame ir prie muziejaus ištakų, nes jis įkurtas anksčiau čia veikusiame kino teatre „Aušra“. Šįsyk šilališkiams parodysime 1996 metais tauragiškių sukurtą filmą „Maniako naktis“. Režisierius Antanas Naraškevičius savo laiku scenarijų nukopijavo nuo Woody Allen filmo „Shadows and Fog“ (liet. „Šešėliai ir rūkas“, 1991 m.). Dabar šis kaimynų filmas liudija apie laikmetį, kai Lietuva neseniai buvo pasitraukusi iš sovietinio bloko ir dar laukė, kada įstos į Europos Sąjungą. Mėgėjiškuose kadruose apmąstoma

žmogaus padėtis nelaimės akivaizdoje, jame išliko daug vizualinės etnografijos elementų. Po kino seanso artėjant vidurnakčiui vyks improvizuotos kūrybinės dirbtuvės „Maniakas muziejuje“. Ekspozicijoje veiks Tautvydo Vėtros šviesos instaliacija, suteiksianti eksponatams gyvasties.


Kelmė
Kelmės krašto sportininkams įteiktos premijos
Kelmės rajono savivaldybėje įvyko sportininkų premijų įteikimo vakaras, kurio metu įteiktos premijos sportininkams už aukštus sportinius rezultatus, pasiektus Lietuvos ir tarptautinėse varžybose.
Sportas | 3 MIN.
0
Lietuva
Lietuva
Ant šventinio stalo mišrainės ir salotos neretai tampa vienais pagrindinių ir laukiamiausių stalo patiekalų. Nors kiekviena šeima turi savo laiko patikrintus mišrainių receptus, vis dėlto kone kasmet ieško, kaip nebrangiai, bet išradingai atnaujinti Kūčių ir Kalėdų stalo meniu. Žemų kainų prekybos tinklas „Lidl“ siūlo išbandyti lengvai paruošiamų mišrainių receptus, kurie be didelių pastangų ir išlaidų padės įnešti naujų skonių.
Lietuva | 5 MIN.
0
Kūčių vakarienė – metas, kai stalai lūžta nuo gardėsių, o šventinė nuotaika pasiekia aukštumas. Kai kuriems Zodiako ženklams sunku sustoti, net jei skrandis jau siunčia signalus, kad valgio jau pakanka. Štai trys ženklai, kurie po antro deserto ims sakyti „viskas, daugiau nevalgau“, bet tik po dar vieno gabalėlio. Nenustebkite, jei jie ims skųstis sutrikusiu virškinimu...
Horoskopai | 2 MIN.
0
Pasaulis
Šiauliai
Odesos rajone rusų dronas smogė per tiltą važiavusiam civilių automobiliui, pražudydamas moterį ir sužalodamas tris jos vaikus.
Pasaulis | 2 MIN.
0
Artėjant Kalėdoms, Lietuvoje siunčiamų ir gaunamų siuntų srautai tradiciškai išauga bent kelis kartus. Kartu plinta ir naujas sukčiavimo būdas – gyventojus pasiekia tuščios siuntos arba jose randami beverčiai daiktai. Ar atidarote siuntas prie kurjerio, klausiame šiauliečių?
Aktualijos | 2 MIN.
0


Vyriausybė pripažino žemės ir maisto ūkį nacionaliniam saugumui svarbia sritimi. Toks sektoriaus pripažinimas leis kurti ir palaikyti atsparią bei savarankišką šalies apsirūpinimo maistu sistemą.
Žemės ūkio ministerijos naujienos | 3 MIN.
1
Europos Komisijos (EK) pristatytas pasiūlymas dėl ilgalaikio Europos Sąjungos (ES) biudžeto 2028–2034 metams kelia daug rimtų klausimų. Ypač dėl to, kad žemės ūkio, kaimo plėtros ir žuvininkystės finansavimas mažėtų apie 20 proc. (palyginti su 2021-2027 metų laikotarpiu) ir dėl numatomo steigti naujo fondo.
Žemės ūkio ministerijos naujienos | 6 MIN.
1

Lietuva
Lietuva
Antradienio vakarą Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Kęstutis Vilkauskas buvo išleistas iš ligoninės.
Lietuva | 3 MIN.
1
Ant šventinio stalo mišrainės ir salotos neretai tampa vienais pagrindinių ir laukiamiausių stalo patiekalų. Nors kiekviena šeima turi savo laiko patikrintus mišrainių receptus, vis dėlto kone kasmet ieško, kaip nebrangiai, bet išradingai atnaujinti Kūčių ir Kalėdų stalo meniu. Žemų kainų prekybos tinklas „Lidl“ siūlo išbandyti lengvai paruošiamų mišrainių receptus, kurie be didelių pastangų ir išlaidų padės įnešti naujų skonių.
Lietuva | 5 MIN.
0

Radviliškis
Šiauliai
Gruodžio 16 dieną Vaitiekūnų bendruomenės namuose įvyko Radviliškio rajono savivaldybės vadovų susitikimas su vietos gyventojais. Tai buvo atviras, ramus ir konstruktyvus pokalbis apie tai, kas šiandien žmonėms svarbiausia – kasdienius rūpesčius, infrastruktūrą, paslaugų kokybę ir ateities perspektyvas.
Politika | 5 MIN.
0
Praėjusią savaitę, ketvirtadienį, posėdžiavusi Šiaulių miesto savivaldybės taryba nusprendė netenkinti prašymo sumažinti valstybinės žemės nuomos mokestį vaistinei „Valerijonas“. Siūlyta lengvata būtų sumažinusi mokėtiną sumą beveik 700 eurų, tačiau sprendimui pritarta nebuvo.
Politika | 4 MIN.
1

Kelių eismo taisyklės (KET) sukurtos ne tik eismui reguliuoti, bet ir saugumui užtikrinti. Kai kuriems eismo dalyviams atrodo, kad laikytis visų taisyklių nėra būtina, tačiau toks požiūris yra klaidingas ir pavojingas. Net menkiausias taisyklių nepaisymas gali turėti skaudžių, o kartais ir tragiškų pasekmių.
Saugi kelionė – bendras tikslas | 5 MIN.
0
Kelionė automobiliu – tai ne tik transporto priemonės vairavimas, bet ir emocinis iššūkis vairuotojui. Daugeliui kelią apkartina stresas, kuris iš dalies kyla ne dėl išorinių veiksnių, o dėl prasto pasiruošimo kelionei. Kruopštus kelionės planavimas leidžia sumažinti įtampą ir išvengti rizikos kelyje.
Saugi kelionė – bendras tikslas | 5 MIN.
0

Pasaulis
Pasaulis
Odesos rajone rusų dronas smogė per tiltą važiavusiam civilių automobiliui, pražudydamas moterį ir sužalodamas tris jos vaikus.
Pasaulis | 2 MIN.
0
Siekdamas tolesnės paramos Ukrainai, prezidentas Volodymyras Zelenskis reikalauja greitų sprendimų.
Pasaulis | 3 MIN.
0


Šiauliai
Pakruojis
Pastebėję, jog Šiaulių miesto įmonėms trūksta aiškumo apie jų vaidmenį galimų ekstremaliųjų situacijų metu, Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmai, Pramonės komiteto iniciatyva (pirmininkas Rolandas Gabrielaitis, UAB „Bodesa“ prezidentas), gruodžio 5 dieną pakvietė verslo atstovus į informacinį susitikimą su Šiaulių miesto savivaldybės Civilinės saugos ir mobilizacijos specialistais tema „Pasiruošimas ekstremaliosioms situacijoms: ką privalo žinoti įmonės“.
Verslas | 4 MIN.
0
Su Pakruojo rajono savivaldybės vadovais – meru Sauliumi Margiu, vicemere Simona Lipskyte, administracijos direktore Aušra Dveliene ir savivaldybės skyrių vedėjais susitiko UAB „Milsa“ generalinis direktorius Mantas Makulavičius, vykdantysis direktorius Mindaugas Verbickas, AB „Klovainių skalda“ gen. Direktorius Gediminas Mozūras, projektų ir inovacijų direktorius Imantas Kuncevičius, UAB „Eksplosita“ verslo plėtros direktorius Vaidas Zubavičius.
Verslas | 2 MIN.
0

Radviliškis
Šiauliai
Trečiadienį į policijos pareigūnus kreipėsi Radviliškio rajono gyventojas, kuris suprato, kad nukentėjo nuo sukčių. Vyras neteko nemenkos pinigų sumos.
Kriminalai | 2 MIN.
0
Vakar Šiauliuose pareigūnams įkliuvo neblaivi vairuotoja, praneša teisėsauga.
Kriminalai | 2 MIN.
0


Akmenė
Šiauliai
Pirmadienį policija sulaikė Akmenės rajone girtą automobilį vairavusį vyrą.
Gatvė | 2 MIN.
0
Gatvė | 2 MIN.
0
Trakai
Vilnius
Trečiadienio rytą Trakų rajone susidūrė du lengvieji automobiliai, vieno jų vairuotojas dėl patirtų sužalojimų neišgyveno.
Gatvė | 2 MIN.
0
Policija surado vairuotoją, kuris, kaip įtariama, pirmadienį Vilniaus rajone partrenkė ir mirtinai sužalojo pėsčiąją. Vairuotojas iš eismo įvykio vietos pasišalino, tačiau po dienos buvo rastas.
Gatvė | 3 MIN.
3

Kelmė
Šiauliai
Kelmės rajono savivaldybėje įvyko sportininkų premijų įteikimo vakaras, kurio metu įteiktos premijos sportininkams už aukštus sportinius rezultatus, pasiektus Lietuvos ir tarptautinėse varžybose.
Sportas | 3 MIN.
0
Traumą išsigydęs Cassiusas Stanley grįžta į Saulės miestą. 26-erių krepšininkas vasarą buvo pasiekęs susitarimą su „Šiaulių“ komanda, tačiau nepraėjęs medicininės apžiūros paliko ją prieš pat sezoną.
Sportas | 3 MIN.
0


Šiauliai
Kelmė
Gruodžio 12-ąją Europos parlamento narys Aurelijus Veryga lankėsi Kuršėnuose, kur atidarė net dvi parodas, svečiavosi Šiaulių rajono savivaldybės sveikatos centre, prie kurio teigiamų pokyčių yra prisidėjęs dirbdamas Sveikatos apsaugos ministru.
Kultūra | 3 MIN.
0
Kelmės Algirdo Lipeikos menų mokykla dalinasi skaudžia žinia: eidama 68-uosius metus, po sunkios ligos anapilin iškeliavo ilgametė Kelmės Algirdo Lipeikos menų mokyklos mokytoja Vilija Brazinskienė.
Veidai | 2 MIN.
0
Radviliškis
Šiauliai
Gruodžio 10 d. Šeduvos globos namų Polekėlės padalinyje svečiavosi Radviliškio viešosios bibliotekos darbuotojų komanda. Globos namų gyventojams buvo organizuotos šventinės edukacijos, užsimezgė nauja draugystė.
Kultūra | 2 MIN.
0
Gruodžio 16 d. Šiaulių kultūros centro Rėkyvos kultūros namų Koncertų salėje pristatyta choreografinė kalėdinė pasaka „Visatos didybė“. Jaunieji Šiaulių kultūros centro choreografijos studijos „Impresija“ šokėjai (meno vad. Inga Širvienė) žiūrovams parengė šventinę programą, kurioje susipynė šokis, muzika ir šviesa.Organizatorius – Šiaulių kultūros centras.
Kultūra | 3 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Lietuvoje savarankiškai dirbančių asmenų skaičiui viršijus 300 tūkst., vis daugiau kalbama ir apie jų poreikį įsigyti nekilnojamojo turto. Kelias iki nuosavo būsto savarankiškai dirbantiesiems gali būti sudėtingesnis. Finansų įstaigos, vertindamos laisvai samdomų specialistų ar smulkiųjų verslininkų paraiškas, taiko griežtesnius kriterijus, todėl norint gauti paskolą būtina kruopščiai pasiruošti, rašoma banko „Bigbank“ pranešime žiniasklaidai.
Namai | 5 MIN.
0
Šiandien vos keliais paspaudimais telefono ekrane technologijos tvarko namus, reguliuoja šildymą ir apšvietimą bei apsiperka. Inovacijos ir dirbtinis intelektas yra integruojamas net į buitinės technikos prietaisus, pavyzdžiui, šaldytuvus. Technologinės naujovės leidžia palengvinti jų priežiūrą, su kuria susiję nemažai mitų. Kokie jie ir ar juose yra bent krislas tiesos?
Namai | 5 MIN.
0

Kelmė
Lietuva
Kelmės Algirdo Lipeikos menų mokykla dalinasi skaudžia žinia: eidama 68-uosius metus, po sunkios ligos anapilin iškeliavo ilgametė Kelmės Algirdo Lipeikos menų mokyklos mokytoja Vilija Brazinskienė.
Veidai | 2 MIN.
0
Drąsos kino ir teatro aktorei Eglei Jackaitei tikrai netrūksta, tad nenuostabu, kad ji ryžtasi atviram pokalbiui laidoje „Nuogas pokalbis su Danieliumi Bunkumi“.
Veidai | 4 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Ant šventinio stalo mišrainės ir salotos neretai tampa vienais pagrindinių ir laukiamiausių stalo patiekalų. Nors kiekviena šeima turi savo laiko patikrintus mišrainių receptus, vis dėlto kone kasmet ieško, kaip nebrangiai, bet išradingai atnaujinti Kūčių ir Kalėdų stalo meniu. Žemų kainų prekybos tinklas „Lidl“ siūlo išbandyti lengvai paruošiamų mišrainių receptus, kurie be didelių pastangų ir išlaidų padės įnešti naujų skonių.
Virtuvė | 5 MIN.
0
Kūčių vakarienė – metas, kai stalai lūžta nuo gardėsių, o šventinė nuotaika pasiekia aukštumas. Kai kuriems Zodiako ženklams sunku sustoti, net jei skrandis jau siunčia signalus, kad valgio jau pakanka. Štai trys ženklai, kurie po antro deserto ims sakyti „viskas, daugiau nevalgau“, bet tik po dar vieno gabalėlio. Nenustebkite, jei jie ims skųstis sutrikusiu virškinimu...
Horoskopai | 2 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Kūčių vakarienė – metas, kai stalai lūžta nuo gardėsių, o šventinė nuotaika pasiekia aukštumas. Kai kuriems Zodiako ženklams sunku sustoti, net jei skrandis jau siunčia signalus, kad valgio jau pakanka. Štai trys ženklai, kurie po antro deserto ims sakyti „viskas, daugiau nevalgau“, bet tik po dar vieno gabalėlio. Nenustebkite, jei jie ims skųstis sutrikusiu virškinimu...
Horoskopai | 2 MIN.
0
Gruodžio 18-oji – Tarptautinė migrantų diena; Arabų kalbos diena.
Horoskopai | 4 MIN.
0

Lietuva
Lietuva
Ant šventinio stalo mišrainės ir salotos neretai tampa vienais pagrindinių ir laukiamiausių stalo patiekalų. Nors kiekviena šeima turi savo laiko patikrintus mišrainių receptus, vis dėlto kone kasmet ieško, kaip nebrangiai, bet išradingai atnaujinti Kūčių ir Kalėdų stalo meniu. Žemų kainų prekybos tinklas „Lidl“ siūlo išbandyti lengvai paruošiamų mišrainių receptus, kurie be didelių pastangų ir išlaidų padės įnešti naujų skonių.
Virtuvė | 5 MIN.
0
Prasidėjus kalendorinei žiemai ir atvėsus orams daugelis pradedame svajoti apie sočius ir šildančius troškinius. Šį savaitgalį žemų kainų prekybos tinklas „Lidl“ kviečia išbandyti būtent tokį patiekalą – kiaulienos guliašą. Tai sotus, nebrangus ir lengvai paruošiamas troškinys, kuris pasotins, sušildys ir sukvies prie stalo visą šeimą ar būrį draugų.
Virtuvė | 4 MIN.
0