Aktualijos | 5 MIN.

Ministras L. Kukuraitis: vaikams reikia mūsų susitelkimo, o ne susipriešinimo

Reporteris Dovilė
2018 m. lapkričio 25 d. 14:05
nuotrauka-1.jpg

Sekmadienį sostinės Nepriklausomybės aikštėje protesto akciją „STOP nepagrįstam vaikų paėmimui ir Banevernet principams Lietuvoje“ besirenkant vaiko teisių apsaugos tvarka nepatenkinantiems piliečiams, socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis išplatino atvirą laišką.

Pasak ministro, Lietuvos šeimų susirūpinimas savo vaikų gerove yra suprantamas ir pateisinamas: normalu jausti nerimą ar supykti, jei valstybės pareigūnai klysta arba elgiasi nepakankamai jautriai. Šeimos gyvenimas yra jautrus mikropasaulis, nuo kurio priklauso mūsų visų laimė, todėl bet koks kišimasis natūraliai atrodo nepriimtinas. Bet, pasak ministro L. Kukuraičio, „baimė, nerimas, pyktis yra patys blogiausi patarėjai diskusijoje apie vaikų gerovę“. Todėl ministras teigia laiške norįs aiškiau atskleisti savo požiūrį, išdėstyti esmines mintis apie vaiko teisių apsaugą - kas joje gerai, kas blogai ir kas turi būti keičiama.

L. Kukuraitis iškart pabrėžia nepritariąs kai kurių savo kolegų bandymams keisti smurto prieš vaiką sąvoką. „Siaurinant smurto apibrėžimą kyla didelė rizika tam tikrus smurtinius veiksmus traktuoti ne kaip smurtą, bet kaip leistiną auklėjamąją priemonę. Turbūt nė vienas iš mūsų nenorėtume, kad tokie veiksmai būtų leidžiami prieš mūsų vaikus viešoje erdvėje - mokykloje, viešajame transporte ar kitur. Mano požiūriu, bėdų kelia ne smurto apibrėžimas ir ne smurto prieš vaiką draudimas. Nerimas kyla dėl abejonės, ar valstybė naudoja proporcingas priemones aiškindamasi įtarimą apie smurtą arba nustačiusi, kad prieš vaiką tikrai panaudotas smurtas“, - sako ministras atvirame laiške. Anot jo, ne visada reikia bausti, daugeliu atvejų pirmiau galima padėti, kad smurtiniai veiksmai nebesikartotų.

Ministro nuomone, bėdų sukėlė ir nepakankamai griežtas bei gana skirtingai suvokiamas reglamentavimas dėl būtinybės nustatyti antrąjį grėsmės vaikui lygį, kai vaikas teismo sprendimu gali būti paimamas iš tėvų ar globėjų. Būtent antrojo grėsmės lygio nustatymo kriterijus ir reikia keisti, o ne smurto apibrėžimą, įsitikinęs socialinės apsaugos ir darbo ministras.

Visi sutariame, kad įgyvendinant Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą buvo padaryta klaidų, pripažįsta ministras, ir teigia suprantąs, kad atsakomybė tenka jam. Jis sako prisiimąs tą atsakomybę, girdįs visą kritiką ir jau siūląs racionalius sprendimus.

„Svarbiausia klaidas suvokti ir taisyti. Gerai yra tai, kad po reformos turime vieną, o ne 60 skirtingų vaikų teisių apsaugos sistemų, kad visuomenė vis labiau gilinasi į vaikų teisių apsaugos klausimus ir kad jau šiuo metu vyksta intensyvus ministerijos ir šeimų, tėvų bei vaikų gerove besirūpinančių organizacijų darbas dėl būtinų pokyčių. Tai užtikrins, kad visų bendros pastangos mus priartintų prie geresnės šeimų ir vaikų situacijos Lietuvoje. Visais pakeitimais turime siekti, kad prioritetas būtų suteikiamas pagalbai šeimai, o ne baudimui“, - sako L. Kukuraitis atvirame laiške.

Ministras ragina visus neteisinti smurto prieš vaiką ir neskirstyti jo į menkesnį ar stipresnį. „Smurtas yra smurtas, o bet koks menkesnis smurtas, kuriam neužkertamas kelias, turi tendenciją augti“, - pabrėžia jis. Anot jo, jeigu vieną kartą susitarėme, kad turime keisti savo smurto kultūrą, tai ir turime laikytis šio susitarimo, nes iš to išloš ne tik mūsų vaikai, bet ir mes visi, kaip visuomenė.

L. Kukuraitis sako, kad vienas svarbiausių dalykų, kurie išskiria moderniąsias demokratines valstybes iš kitų, yra galiojantis teisės viršenybės principas. Bet kuris valstybės pilietis turi teisę ginčyti tiek Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos, tiek policijos ar prokurorų sprendimus. Tai, pasak ministro, yra civilizuotas kelias spręsti konfliktus.

Ministras taip pat ragina nedemonizuoti tarnybų. O tai pastaruoju metu visais įmanomais būdais prieš Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą bei vaiko teisių apsaugos specialistus daroma tiek viešojoje erdvėje, tiek socialiniuose tinkluose.

„Suprasdamas, kad Kauno situacija sukėlė teisėtą visuomenės nepasitikėjimą, noriu labai aiškiai pabrėžti - dauguma vaiko teisių apsaugos specialistų ir socialinių darbuotojų, padedančių šeimoms, dirba neįtikėtinai sudėtingomis, nesaugiomis sąlygomis ir vis tiek užtikrina maksimalią pagarbą vaikui ir šeimai bei suteikia kvalifikuotą pagalbą. Daugeliu atveju, kai mes visi jau nuleistume rankas, jie išlaiko pasitikėjimą šeima ir kantriai jai padeda.

Mums visiems reikia gerai veikiančių tarnybų bei kvalifikuotų ir kompetentingų žmonių jose. Jeigu tarnybas niekinsime, žeminsime, ar šmeišime, sunku bus pritraukti geriausius žmones. Kviečiu susitelkti, nes destrukcija ir aklas pyktis nepadės mūsų vaikams“, - laišką baigia socialinės apsaugos ir darbo ministras L. Kukuraitis.

ELTA


Šiauliai
Dauguma didžiųjų šalies miestų Naujuosius pasitiks be fejerverkų: Šiauliai turi savo planą
Trys iš penkių Lietuvos didmiesčių 2026-uosius pasitiks be centralizuotai šaudomų fejerverkų. Pirotechninės priemonės šventinę naktį bus naudojamos tik Klaipėdoje ir Kaune.
Aktualijos | 3 MIN.
0
Kaunas
Lietuva
„Žmonės vis dar stebisi, kad mes, tokie jauni globėjai, savo gyvenimą skiriame globai. Esame pavyzdžiu kitiems ir tuo didžiuojamės“, – sako 26-erių Edita Deltuvė, kartu su vyru Aidu šiuo metu namus sukūrusi septyniems tėvų globos netekusiems paaugliams. Per ketverius globos metus kauniečių šeimos durys buvo atvertos dar aštuoniems vaikams, kuriems buvo paskirta laikinoji globa.
Lietuva | 5 MIN.
0
Gruodžio trisdešimt pirmoji – paskutinė metų diena. Blogų minčių atsikratymo diena.
Horoskopai | 4 MIN.
0
Lietuva
Šiauliai
Estijos žvalgybos vadovas pirmadienį pareiškė, kad Rusija šiuo metu neketina pulti Baltijos valstybių ar NATO, pateikdamas nuosaikų vertinimą, kuris smarkiai kontrastuoja su kitų Vakarų pareigūnų neseniai išsakytais įspėjimais apie artėjančią Rusijos grėsmę.
Pasaulis | 4 MIN.
6
Jau rytoj, gruodžio 31 d., 23.30 val. Prisikėlimo aikštėje vyks naujametės dūzgės, kuriose gerą nuotaiką dovanos DJ David Les.
Laisvalaikis | 2 MIN.
0


Vyriausybė pripažino žemės ir maisto ūkį nacionaliniam saugumui svarbia sritimi. Toks sektoriaus pripažinimas leis kurti ir palaikyti atsparią bei savarankišką šalies apsirūpinimo maistu sistemą.
Žemės ūkio ministerijos naujienos | 3 MIN.
1
Europos Komisijos (EK) pristatytas pasiūlymas dėl ilgalaikio Europos Sąjungos (ES) biudžeto 2028–2034 metams kelia daug rimtų klausimų. Ypač dėl to, kad žemės ūkio, kaimo plėtros ir žuvininkystės finansavimas mažėtų apie 20 proc. (palyginti su 2021-2027 metų laikotarpiu) ir dėl numatomo steigti naujo fondo.
Žemės ūkio ministerijos naujienos | 6 MIN.
1

Kaunas
Lietuva
„Žmonės vis dar stebisi, kad mes, tokie jauni globėjai, savo gyvenimą skiriame globai. Esame pavyzdžiu kitiems ir tuo didžiuojamės“, – sako 26-erių Edita Deltuvė, kartu su vyru Aidu šiuo metu namus sukūrusi septyniems tėvų globos netekusiems paaugliams. Per ketverius globos metus kauniečių šeimos durys buvo atvertos dar aštuoniems vaikams, kuriems buvo paskirta laikinoji globa.
Lietuva | 5 MIN.
0
Seimo valdyba jau patvirtino 15 iš 17 dėl Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) įstatymo pataisų diskutuosiančios darbo grupės narių, sako parlamento vadovas Juozas Olekas. Jo teigimu, iš dviejų į darbo grupę įtrauktų organizacijų vis dar laukiama informacijos apie jų deleguojamus atstovus.
Lietuva | 4 MIN.
0

Pakruojis
Pakruojis
Pakruojyje susitiko Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius, Latvijos sumanaus administravimo ir regioninės plėtros ministras Raimonds Čudars bei Estijos regioninės plėtros ir žemės ūkio ministras Hendrikas Johannesas Terrasas.
Politika | 3 MIN.
0
Gruodžio 18 dieną įvyko Pakruojo rajono savivaldybės tarybos posėdis. Jame dalyvavo 20 tarybos narių. Posėdžio darbotvarkėje suplanuoti 35 klausimai. Prieš prasidedant klausimų svarstymui pasveikinti gruodžio mėnesį gimtadienius šventę Pakruojo rajono savivaldybės tarybos nariai Vida Remeikienė, Robertas Ašmanavičius ir Audrius Kazlauskas.
Politika | 5 MIN.
0

Kelių eismo taisyklės (KET) sukurtos ne tik eismui reguliuoti, bet ir saugumui užtikrinti. Kai kuriems eismo dalyviams atrodo, kad laikytis visų taisyklių nėra būtina, tačiau toks požiūris yra klaidingas ir pavojingas. Net menkiausias taisyklių nepaisymas gali turėti skaudžių, o kartais ir tragiškų pasekmių.
Saugi kelionė – bendras tikslas | 5 MIN.
0
Kelionė automobiliu – tai ne tik transporto priemonės vairavimas, bet ir emocinis iššūkis vairuotojui. Daugeliui kelią apkartina stresas, kuris iš dalies kyla ne dėl išorinių veiksnių, o dėl prasto pasiruošimo kelionei. Kruopštus kelionės planavimas leidžia sumažinti įtampą ir išvengti rizikos kelyje.
Saugi kelionė – bendras tikslas | 5 MIN.
0

Lietuva
Lietuva
Estijos žvalgybos vadovas pirmadienį pareiškė, kad Rusija šiuo metu neketina pulti Baltijos valstybių ar NATO, pateikdamas nuosaikų vertinimą, kuris smarkiai kontrastuoja su kitų Vakarų pareigūnų neseniai išsakytais įspėjimais apie artėjančią Rusijos grėsmę.
Pasaulis | 4 MIN.
6
Sirijos valdžia antradienį įvedė komendanto valandą Latakijos uostamiestyje po išpuolių, įvykdytų dieną prieš tai daugiausia alavitų gyvenamuose rajonuose.
Pasaulis | 3 MIN.
0


Šiauliai
Šiauliai
Po diskusijų su Šiaulių miesto verslais, Šiaulių miesto savivaldybės taryboje priimtas sprendimas nuo 2026 metų sumažinti nekilnojamojo turto (NT) mokestį nuo 0,7 iki 0,5 proc. Tačiau per anksti džiaugtis nevertėtų. Skaičiuojama, kad galiausiai mokestis netgi didės.
Verslas | 2 MIN.
0
Šiaulių techninės kūrybos centro erdvės vienai nakčiai virto tikra kūrybine laboratorija ir improvizuota filmavimo aikštele. Būtent tokioje dinamiškoje aplinkoje Šiauliuose įvyko pirmosios naktinės kūrybinės dirbtuvės „Kai kalba vanduo“, skirtos vyresnių klasių moksleiviams. Iki pat ankstyvo ryto trukęs renginys tapo erdve, kurioje jaunimas galėjo laisvai kurti, diskutuoti, tyrinėti ir praktiškai pristatyti savo idėjas, ieškodami sprendimų aktualiai šiandienos problemai – gėlo vandens trūkumui ir taršai.
Verslas | 6 MIN.
0

Radviliškis
Šiauliai
Radviliškyje naktį ugniagesiams teko gesinti atvira liepsna degusį individualų gyvenamąjį namą priestatu.
Kriminalai | 2 MIN.
0
Į policiją kreipėsi nuo sukčių nukentėjusi šiaulietė, kuri nurodė praradusi pinigus, kai paspaudė gautą nuorodą telefone.
Kriminalai | 2 MIN.
0


Šiauliai
Šiauliai
Rytoj, gruodžio 31 d., numatomi eismo pokyčiai Šiaulių miesto centre.
Gatvė | 2 MIN.
0
Šiltas lapkritis, gruodis, panašu, kol kas tausoja kelininkus ir kol kas jų darbo poreikis gana mažas. Už lango gruodžio pirmas tris savaites dienomis vyravo teigiama temperatūra, gana dažnas svečias buvo ne sniegas, o lietus. Taigi, galima juokauti, kad įsivyravę orai bent jau pirmąjį žiemos sezono mėnesį pataupė mūsų pinigus iš biudžeto, skirtus gatvių ir šaligatvių priežiūrai. Vis tik, kiek jų numatyta ir kaip gatvės ir šaligatviai šią žiemą bus prižiūrimi, teiravomės Šiaulių miesto savivaldybės administracijos.
Gatvė | 4 MIN.
0
Lietuva
Lietuva
Pasiruošimo didžiosioms metų šventėms laikotarpiu automobilių spūstys šalies didmiesčiuose tampa neatsiejama kasdienybės dalimi – ir kartu papildomu streso šaltiniu. Naujas gyventojų tyrimas atskleidė realybę: beveik pusė vairuotojų prie vairo patiria didelę įtampą, ir transporto spūstys jiems tampa rimtu kantrybės išbandymu. Visgi psichologai ragina į šią situaciją pažvelgti kitaip ir spūstyse sugaištas valandas paversti sau prasmingu laiku.
Gatvė | 5 MIN.
0
Artėjant Kalėdoms Lietuvos gyventojai nesvajoja nei apie egzotines salas, nei apie snieguotas Šveicarijos slidinėjimo trasas – dažnas ruošiasi Kalėdas sutikti namuose ar lankant artimuosius. Atlikta apklausa Baltijos šalyse atskleidė, kad namuose per šventes planuoja likti 71 proc. apklaustų lietuvių, 76 proc. latvių ir net 81 proc. estų.
Gatvė | 3 MIN.
0

Šiauliai
Radviliškis
2025 metų Šiaulių rajono sporto apdovanojimų šventė sukvietė rajoną garsinusius sportininkus, trenerius, sportą mylinčius kuršėniškius ir miesto svečius. Šie apdovanojimai vyksta jau dešimtą kartą. Geriausius sportininkus, trenerius, komandas ir nominacijų nugalėtojus pagal pateiktas paraiškas renka Šiaulių rajono savivaldybės Sporto taryba.
Sportas | 3 MIN.
0
Gruodžio 16 d. laisvasis mokytojas Valerijus Belovas organizavo plaukimo varžybas mokiniams, kurie lanko trenerio neformaliojo vaikų švietimo programą „Mokymas plaukti“. Varžybose mokiniai buvo suskirstyti į penkias amžiaus grupes ir rungtyniavo 25 m bei 50 m nugara rungtyse. Mokiniai pasiekę geriausius rezultatus buvo apdovanoti medaliais ir taurėmis, o visi dalyviai saldžiomis dovanėlėmis. Mažiausiems plaukikams apdovanojimus įteikė kandidatė į plaukimo meistrus Ugnė Takuševičiūtė.
Sportas | 2 MIN.
0


Šiauliai
Šiauliai
Profesionalų sportą palikusi bėgikė Eglė Balčiūnaitė šių metų pabaigą pasitinka ypatingai laiminga – kartu su sužadėtiniu Dominyku Jaskelevičiumi gruodžio viduryje jie tapo tėvais. Apie šeimos pagausėjimą Eglė pranešė savo „Instagram“ paskyroje.
Veidai | 2 MIN.
0
Šiauliuose per šventines dienas į ligoninę dėl gripo kreipėsi daugiau nei šimtas vaikų. Tokią informaciją pateikė Respublikinės Šiaulių ligoninės atstovai.
Sveikata | 2 MIN.
0
Radviliškis
Šiauliai
Onkologinė liga – tai ne tik medicininė diagnozė, bet ir gilūs emociniai, psichologiniai bei socialiniai išgyvenimai, paliečiantys visą žmogaus gyvenimą. Atsižvelgiant į šiuos iššūkius, onkologinių ligonių asociacija „Radvilė“ įgyvendino projektą „Širdžių bendrystė: vilties, stiprybės ir artumo kelionė“, skirtą onkologinių pacientų bendruomenės narių sutelktumui, tarpusavio ryšio stiprinimui bei psichologinės sveikatos gerinimui.
Sveikata | 4 MIN.
0
2026 m. sausio 12 d., pirmadienį, Šiauliuose prasidės Sausio 13-osios minėjimo renginiai, skirti Laisvės gynėjų dienos 35-mečiui atminti. 17.30 val. Prisikėlimo aikštėje vyks Laisvės gynėjų dienos renginys, kurio metu bus uždegti atminimo laužai, o 18.00 val. Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedroje (Aušros tak. 3) bus aukojamos šv. Mišios už žuvusius laisvės gynėjus. Šiauliečiai ir miesto svečiai kviečiami drauge prisiminti ir pagerbti 1991 m. sausio 13-ąją Lietuvos laisvę gynusius žmones – jų pasiaukojimas tapo mūsų valstybės pamatu.
Kultūra | 5 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Šiemet šventinis laikotarpis dovanoja ilgiau trunkantį laisvadienių laikotarpį, todėl natūralu, kad daug gyventojų savo namus paliks ilgesniam laikui – išvyks pas artimuosius, keliaus arba tiesiog praleis daugiau laiko ne namuose. Apsaugos ekspertai ir policija įspėja: būtent tokios dienos tampa aktyviu sezonu vagims, kurie pastaruoju metu elgiasi įžūliau ir veikia žaibiškai. Prie dažnesnių incidentų prisideda ir gyventojų šventinė skuba bei išsiblaškymas.
Namai | 5 MIN.
0
Lietuvoje savarankiškai dirbančių asmenų skaičiui viršijus 300 tūkst., vis daugiau kalbama ir apie jų poreikį įsigyti nekilnojamojo turto. Kelias iki nuosavo būsto savarankiškai dirbantiesiems gali būti sudėtingesnis. Finansų įstaigos, vertindamos laisvai samdomų specialistų ar smulkiųjų verslininkų paraiškas, taiko griežtesnius kriterijus, todėl norint gauti paskolą būtina kruopščiai pasiruošti, rašoma banko „Bigbank“ pranešime žiniasklaidai.
Namai | 5 MIN.
0

Kaunas
Šiauliai
„Žmonės vis dar stebisi, kad mes, tokie jauni globėjai, savo gyvenimą skiriame globai. Esame pavyzdžiu kitiems ir tuo didžiuojamės“, – sako 26-erių Edita Deltuvė, kartu su vyru Aidu šiuo metu namus sukūrusi septyniems tėvų globos netekusiems paaugliams. Per ketverius globos metus kauniečių šeimos durys buvo atvertos dar aštuoniems vaikams, kuriems buvo paskirta laikinoji globa.
Veidai | 5 MIN.
0
Profesionalų sportą palikusi bėgikė Eglė Balčiūnaitė šių metų pabaigą pasitinka ypatingai laiminga – kartu su sužadėtiniu Dominyku Jaskelevičiumi gruodžio viduryje jie tapo tėvais. Apie šeimos pagausėjimą Eglė pranešė savo „Instagram“ paskyroje.
Veidai | 2 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Gruodžio trisdešimt pirmoji – paskutinė metų diena. Blogų minčių atsikratymo diena.
Horoskopai | 4 MIN.
0
Naujametė laida „(Ne) paprasti Naujieji su LNK“ šiemet žiūrovams pasiūlys ne tik šventinį šou, bet ir netikėtą televizijos dramą, kurioje pagrindinį vaidmenį atliks Tadas Kanapeckas, geriau žinomas kaip Varkė Labdarkė.
Laisvalaikis | 4 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Gruodžio trisdešimt pirmoji – paskutinė metų diena. Blogų minčių atsikratymo diena.
Horoskopai | 4 MIN.
0
Naujieji metai – puikus metas paleisti tai, kas slegia, ir pasiimti tai, kas stiprina. Žvaigždės kiekvienam Zodiako ženklui siunčia savą pamoką.
Horoskopai | 2 MIN.
0

Lietuva
Lietuva
Nesvarbu, ar Naujuosius metus sutiksite būryje draugų, ar jaukiai leisite vakarą šeimoje, ant stalo norėsis šio to ypatingo. Apsunkinti skrandžio po sočių Kalėdų taip pat nesinori, tad žuvis ir jūros gėrybės – vieni populiariausių pasirinkimų Naujųjų metų vaišėms, sako Gintarė Kitovė, „Iki“ komunikacijos vadovė. Tokie patiekalai ne tik puošia stalą, bet ir pasižymi nepaprastu skoniu. Ir nors krevečių ar tartarų dažniausiai skanaujame restoranuose, šiuos išskirtinio skonio patiekalus greitai bei nebrangiai pasigaminsite namuose.
Virtuvė | 7 MIN.
0
Kalėdos baigėsi, o šaldytuvuose ir ant spintelių dažnuose namuose vis dar pūpso kalnai maisto. Ką daryti, kad jis nenueitų perniek? Kūrybingai panaudodami likučius ne tik atsikratysite kaltės, kad maistas be reikalo atsiduria šiukšliadėžėje, bet ir sutaupysite pinigų, sako Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Trūksta idėjų receptams? Štai kelios, kurios tikrai pravers.
Virtuvė | 5 MIN.
0