REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Spalio 30 d. 07:17

Minios įsiveržė į Rusijos oro uostą ieškodamos atskridusių izraeliečių

Pasaulis

Stop kadras

Etaplius.ltŠaltinis: BNS


282188

Rusijos Machačkalos oro uostą Kaukazo respublikoje Dagestane sekmadienį užplūdo izraeliečių ir žydų ieškanti minia, pasklidus gandams, kad iš Izraelio atskrenda lėktuvas.

Dėl smurto daugiausia musulmoniškame regione, vykstant karui tarp Izraelio ir islamistų grupuotės „Hamas“ Gazos Ruože, Izraelis paragino Rusiją apsaugoti savo piliečius, o Jungtinės Valstijos pasmerkė tai, ką pavadino antisemitiniais protestais.

Dagestano gubernatorius pažadėjo, kad už incidentą atsakingi asmenys bus nubausti.

Dešimtys protestuotojų, kurių dauguma skandavo „Allahu Akbar“ (Dievas visų didesnis), išlaužė Machačkalos oro uosto duris ir užtvaras, o kai kurie įsiveržė į kilimo ir tūpimo taką, rodo vaizdo įrašai, paskelbti socialiniuose tinkluose ir Rusijos žiniasklaidos priemonėse RT ir „Izvestija“.

Rusijos aviacijos agentūra „Rosaviacija“ netrukus paskelbė, kad uždarė oro uostą atvykstantiems ir išvykstantiems skrydžiams ir kad atvyko saugumo pajėgos.

„Situacija kontroliuojama“, – platformoje „Telegram“ pranešė vietos valdžia.

Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos pranešime teigiama, kad buvo sužeistų žmonių, tačiau nedetalizuojama, kiek ir kas nukentėjo.

Vėlų sekmadienį „Rosaviacija“ paskelbė, kad oro uostas buvo išlaisvintas nuo minios ir liks uždarytas iki lapkričio 6 dienos.

Keliuose vietos „Telegram“ kanaluose buvo parodytos nuotraukos ir vaizdo įrašai, kuriuose matyti dešimtys vyrų, laukiančių prie oro uosto, kad sustabdytų automobilius.

Vienas protestuotojas vaizdo įrašuose pasirodė su užrašu: „Vaikų žudikams Dagestane ne vieta.“

Kituose vaizdo įrašuose užfiksuota, kaip minia oro uosto terminale bando išlaužti duris, o darbuotojai bando juos sustabdyti.

Tinklalapyje „Flightradar“ nurodyta, kad lėktuvas „Red Wings“ iš Tel Avivo nusileido Machačkaloje 19 val. vietos (18 val. Lietuvos) laiku.

Nepriklausoma Rusijos žiniasklaidos priemonė „Sota“ teigė, kad tai buvo tranzitinis skrydis, kuris po dviejų valandų turėjo vėl išskristi į Maskvą.

Spalio 7 dieną „Hamas“ kovotojai peržengė Gazos Ruožo sieną ir surengė daugiausiai aukų pareikalavusį išpuolį Izraelio istorijoje, per kurį, anot Izraelio pareigūnų, buvo nužudyta 1,4 tūkst. žmonių, daugiausia civilių, o dar 230 pagrobta.

Izraelis atsakė nesiliaujančiu Gazos Ruožo bombardavimu, per kurį žuvo daugiau kaip 8 tūkst. žmonių, pusė jų – vaikai, anot „Hamas“ valdomos teritorijos Sveikatos apsaugos ministerijos.

Raginimai laikytis ramybės

Izraelio ministro pirmininko Benjamino Netanyahu (Benjamino Netanjahaus) biuro pareiškime sekmadienio vakarą sakoma: „Izraelis tikisi, kad Rusijos valdžia gins visus Izraelio piliečius ir visus žydus ir imsis ryžtingų veiksmų prieš riaušininkus bei smurto prieš žydus ir izraeliečius kurstymą.“

Baltųjų rūmų Nacionalinio saugumo tarybos atstovė spaudai Adrienne Watson (Eidrien Votson) sakė socialiniame tinkle „X“: „JAV griežtai smerkia antisemitinius protestus Dagestane, Rusijoje. JAV vienareikšmiškai palaiko visą žydų bendruomenę, kol pasaulyje sparčiai auga antisemitizmas.“

Anksčiau sekmadienį Dagestano kaimyninės Čečėnijos informacijos ministras Achmedas Dudajevas „Telegram“ nepasiduoti provokacijoms ir paragino laikytis ramybės, didėjant įtampai Kaukaze.

Dagestano vyriausybė „Telegram“ paskelbė raginimą nutraukti neteisėtus veiksmus, nepaisant pykčio dėl „nežmoniškų civilių gyventojų – palestiniečių – žudynių“.

„Kartu raginame respublikos gyventojus nepasiduoti destruktyvių grupuočių provokacijoms ir nekelti panikos visuomenėje“, – teigė vyriausybė.

Vėliau sekmadienį respublikos gubernatorius Sergejus Melikovas „Telegram“ rašė: „Visi dagestaniečiai užjaučia nukentėjusiuosius nuo neteisingų žmonių ir politikų veiksmų ir meldžiasi už taiką Palestinoje. Tačiau tai, kas įvyko mūsų oro uoste, yra pasibaisėtina ir turėtų būti tinkamai įvertinta teisėsaugos institucijų. Tai bus padaryta.“

„Neapykantos kultūra“

Dagestanas ir Čečėnija yra daugiausia musulmoniškos teritorijos, Rusijoje vadinamos respublikomis, regione, kuriame jau daugelį metų tvyro smurtinė įtampa su centrine Rusijos valdžia.

Sekmadienį naujienų agentūra „RIA Novosti“ pranešė, kad kitoje Šiaurės Kaukazo respublikoje – Kabardos-Balkarijos respublikoje – Nalčiko mieste buvo padegtas žydų centras.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, išreikšdamas susirūpinimą dėl socialiniuose tinkluose paskelbtų vaizdo įrašų, tinkle „X“ sakė, kad tai nebuvo pavienis incidentas.

Anot jo, tai buvo „dalis Rusijoje paplitusios neapykantos kitoms tautoms kultūros, kurią propaguoja valstybinė televizija, apžvalgininkai ir valdžia“.

Dagestanas yra piečiausia Rusijos teritorija ir vienas skurdžiausių jos regionų.

Ji aktyviai dalyvavo puolime Ukrainoje, o nepriklausomose ataskaitose nurodoma, kad ji pasiuntė į Ukrainą proporcingai daugiau vyrų nei daugelis etniškai rusiškų regionų.

Savo pareiškime S. Melikovas teigė, kad minia išdavė dagestaniečius, kurie kovodami Ukrainoje „oriai atstovavo respublikai“.REDAKCIJA REKOMENDUOJA