REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Liepos 6 d. 14:25

Mindaugo karūnavimo dieną Vilniuje suplazdėjo valstybės ir istorinė vėliavos

Vilnius

Valstybės vėliavų pakėlimo ceremonija. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


137509

Vilniuje, Simono Daukanto aikštėje, pirmadienio vidurdienį Mindaugo karūnavimo dienos proga iškilmingai pakeltos valstybės ir istorinė vėliavos.

Iškilmingoje vėliavų pakėlimo ceremonijoje dalyvavo Lietuvos kariuomenės karinis orkestras bei Garbės sargybos kuopos kariai, dėvintys rekonstruotą XIV a. aprangą bei ekipuotę. Šventės dalyviai išvydo įsimintiną Garbės sargybos kuopos pasirodymą. Jis buvo atliktas kariuomenės orkestrui grojant nacionalinės „Eurovizijos“ nugalėtojo „The Roop“ kūrinį „On Fire“.

Vienintelio Lietuvos karaliaus karūnavimo dienos proga šventės dalyvius pasveikino ir NATO oro policijos misiją Baltijos valstybėse vykdantys naikintuvai. Šiuo metu NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse vykdo Ispanijos kontingentas, patruliuojantis su šešiais naikintuvais F-18 „Hornet", juos sustiprina Jungtinės Karalystės kontingentas su trimis naikintuvais „Eurofighter Typhoon". Misijai pastiprinimą iš Estijos teikia Prancūzijos karinės oro pajėgos su keturiais naikintuvais „Mirage 2000". Iš viso Baltijos šalių padangę saugo 13 naikintuvų.

Sveikindamas į iškilmes susirinkusiuosius prezidentas Gitanas Nausėda linkėjo puoselėti vienybę bei savitarpio supratimą, ne statyti barjerus, o tiesti kelius į vienas kitą.

„Prieš 767 metus karalius Mindaugas įrašė save į istoriją kaip žmogų, davusį simbolinę pradžią Lietuvos valstybei ir atvėrusį jai duris į Europą. Jo pastangomis nedidelė šalis prie Nemuno ir Neries krantų kaip savarankiška veikėja įžengė į Vakarų civilizacinę erdvę – ir ten pasiliko iki šios dienos.

Mindaugo karūnavimas buvo reikšminga politinė ir diplomatinė pergalė. Pirmasis Lietuvos karalius sugebėjo išnaudoti unikalią istorinę galimybę – Europos žemėlapyje užfiksuoti naują politinį darinį ir ateities namus lietuvių tautai. Daugelio vėlesnių mūsų istorijos herojų darbai papildė Mindaugo ryškiai užbrėžtą liniją – tolyn į Vakarus, visada tik į Vakarus!“, – kalbėjo prezidentas.

Pasak jo, Mindaugo pradėta turtinga valstybingumo tradicija leido Lietuvai išaugti ir subręsti Europos valstybių šeimoje, o vėliau – priešintis tiems, kurie mėgino užgniaužti mūsų laisvę.

„Nepaisydami visų istorinių sukrėtimų, išlaikėme stiprią tapatybę. Visada buvome, dabar esame ir visada būsime atviri tiems, kurie myli laisvę ir laikosi šalies įstatymų. Kartu su Europos Sąjungos ir NATO partneriais toliau dirbame, kurdami demokratijos, stabilumo ir gerovės erdvę permainingame pasaulyje.

Mūsų paveldėta pareiga – daryti viską, kad savo žemėje galėtume jaustis šeimininkais. Skleisti šviesą ten, kur kiti norėtų išlaikyti tamsą. Tvirtai remtis tomis šaknimis, kurias į Europos dirvą pirmasis įleido Mindaugas, Lietuvos karalius“, – akcentavo šalies vadovas, ragindamas kartu siekti to, kas atrodo drąsu, sunkiai pasiekiama, tačiau tikrai įmanoma.

Iškilmingoje vėliavų kėlimo ceremonijoje dalyvavo Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis, prezidentas Valdas Adamkus, prezidentė Dalia Grybauskaitė, ministras pirmininkas Saulius Skvernelis, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, Nepriklausomybės Akto signatarai, Seimo nariai, Lietuvos kariuomenės vadovybė, valstybės institucijų vadovai, vilniečiai ir miesto svečiai.

ELTAREDAKCIJA REKOMENDUOJA