REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Veidai2022 m. Birželio 1 d. 10:47

M. Šalčiaus vardo premija – fotožurnalistui L. Skirpstui

Kaunas

Ramutė ŠimukauskaitėŠaltinis: Etaplius.lt


229187

Gegužės 28 dieną Prienų miestui švenčiant 520 metų jubiliejų įteikta ir keturioliktoji Mato Šalčiaus vardo premija. Šiemet už fotografijų parodas ir leidinius ji paskirta keliautojui, fotožurnalistui, Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos nariui Leonardui Skirpstui.
 

Gausybė Leonardo Skirpsto meninės ir dokumentinės fotografijos parodų yra apkeliavusios visą Lietuvą. 2021-aisiais Leonardas Skirpstas išleido tris savo užfiksuotų nepakartojamų vaizdų albumus. Tai „UNESCO paveldas: Lietuva ir pasaulis“ bei Ukrainai skirti du leidiniai „Maidanas – 2014-ųjų vasaris“ ir „Vienybės kelias’19: žurnalistų žygis po Vakarų Ukrainą“.

Leonardo Skirpsto parodoje „UNESCO paveldas: Lietuva ir pasaulis“ atsiskleidžia Lietuvos bei pasaulio gamtos ir kultūros paveldo išskirtinė kultūrinė vertė. 15 metų, tūkstančiai kadrų ir dešimtys tūkstančių kilometrų su fotoaparatu rankose ir aistra kelionėms virto solidžia paroda. Penkiasdešimties fotografijų parodoje ir Latvija, Austrija, Baltarusija, Čekija, Egiptas, Estija, Vokietija, Graikija, Izraelis, Italija, Vatikanas, Jordanija, Norvegija, Naujoji Zelandija ir daugelis kitų valstybių. L. Skirpstas savitu braižu atskleidžia Romoje stūksantį Koliziejų, Zalcburgą, Belovežo girios didingumą, Bahajų sodų rojų, Jordanijos stebuklą Petrą, Tongaryro nacionalinį parką ir kitas UNESCO vertybės. Parodoje atsiskleidžia ir išskirtinė autoriaus atida Lietuvoje saugomiems ir visame pasaulyje vertinamiems pasaulio paveldo objektams.

20220528-144942.jpg

Tautos, siekiančios iškovoti arba apginti savo valstybingumą, nepriklausomybę, papročius, kalbą, prigimtinę teisę pačioms spręsti savo likimą, turi daug bendro. Ir, neabejotinai, – vienos kitoms jaučiamą simpatiją ir solidarumą. Lietuviai, latviai, estai, moldavai, gruzinai, dabar – ukrainiečiai. Norą uždusinti lokiškame glėbyje juto (ir tebejaučia) jos visos. „Fotografavau Vilniuje mums lemtingomis sausio dienomis, todėl nuo pirmųjų barikadų Maidane jutau nenumaldomą trauką atsidurti ten, – sako Leonardas. – Ne, tikrai ne iš smalsumo. Iš europietiško solidarumo ir profesinės pareigos“. Žmonių, su kuriais Leonardui Maidano įvykių metu teko bendrauti Kijevo gatvėse, reakcija jį maloniai stebino. Supratę, kad vyras su fotoaparatu rankose – iš Lietuvos, nepažįstami žmonės džiugiai šypsodavosi, ilgai spausdavo ranką, kai kurie – dėkodavo, kad lietuvis yra čia, tarp jų. Panašiai, kaip mes, prieš tris dešimtmečius Vilniuje sutikę užsienio žurnalistą. „Taip, neslėpsiu, buvo baisu… Kai žinai, kad kalnai gėlių Maidano aikštėje guli ant nušautų žmonių kraujo, jausmas toks, kad eini mirties alėja“, – apie parodą leidinį „Maidanas – 2014-ųjų vasaris“ sako Leonardas Skirpstas.

Leonardo Skirpsto fotografijų leidinys ir paroda „Vienybės kelias’19: žurnalistų žygis po Vakarų Ukrainą“ – apie Lietuvos žurnalistų sąjungos 90-mečiui skirtą žurnalistų žygį po Vakarų Ukrainą. Žygio per LDK valdas moto – „Tegul visi bus viena“. „Įsitikinom: LDK dvasia čia – gyva. Viduramžių mūruose, pavadinimuose, kalbose. Kolegos, kultūros darbuotojai, paprasti ukrainiečiai didžiuojasi, kad kadaise priklausė tokiai didžiai ir galingai Europos valstybei,“ – sakė ekspedicijos fotografas Leonardas Skirpstas. Ši ekspedicija premijos laureatui leido pajusti, kaip Vakarų Ukrainos žmonės gyvena ir pergyvena dėl šalies Rytuose vykstančio neskelbto karo. Tai primena, kad pavojus visada greta, todėl svarbu eiti Vienybės keliu – keliu, kuris veda į sandraugą ir laisvę. 

1653853193208.jpg

Leonardas Skirpstas – profesionalus fotožurnalistas, 1980 metais baigęs studijas Vilniaus universitete. Pirmąją personalinę fotografijų parodą surengė Palangoje, dar mokydamasis vidurinėje mokykloje. Baigęs studijas dirbo žurnalistinį darbą. Su fotoaparatu nesiskiria iki šiol. Leonardas užaugo nuostabiame Lietuvos pajūryje, todėl nieko stebėtino, kad labiausiai jį traukia gamta. Taip pat mėgsta portreto žanrą, kuriuo siekia atskleisti žmogaus charakterį, nuotaiką, laikotarpį, kuriam atstovauja.

Mato Šalčiaus premijos mecenatė yra Prienų rajono savivaldybė. Kartu su Lietuvos žurnalistų sąjunga ir Nacionaline žurnalistų kūrėjų asociacija 1000 eurų premija skiriama žurnalistui už pasaulio pažinimo skatinimą bei brandžius ir išsamius spaudos, radijo, fotografijos, televizijos, interneto žiniasklaidos autorinius darbus kelionių tematika, paskelbtus per kalendorinius metus. Pirmą kartą M. Šalčiaus premija buvo įteikta 1990 metais. Vėliau premija nebuvo teikiama. Premijos teikimas buvo atnaujintas 2009 metais.REDAKCIJA REKOMENDUOJA