REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Rugpjūčio 17 d. 12:26

LSDP ragina pradėti tarptautinę kampaniją dėl kainų elektros biržoje: Lietuvą apiplėšinėja, o jie miega

Lietuva

Opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos Seime seniūnas Gintautas Paluckas. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: ELTA


243239

Opoziciniai socialdemokratai užsienio reikalų ministrą Gabrielių Landsbergį ir energetikos ministrą Dainių Kreivį ragina valstybės vardu pradėti tarptautinę kampaniją reikalaujant peržiūrėti elektros energijos pardavimų biržos „Nord Pool“ tvarkas ir taisykles.

„Ministrai turėtų imtis aktyvių veiksmų gindami Lietuvos interesus – burti sąjungininkus ir reikalauti peržiūrėti „Nord Pool“ taikomas taisykles ir prekybos tvarkas. Kai panori, abu ministrai gali būti labai karingi. O kai kalbama apie energetiką – ir toliau miega“, – išplatintame pranešime sako Seimo socialdemokratų frakcijos seniūnas Gintautas Paluckas.

Pasak socialdemokrato, „kosminės elektros kainos yra biržoje galiojančių taisyklių pasekmė“.

„Jos nustatomos pagal pasiūlytą didžiausios kainos principą. Vertinant susidariusias aplinkybes ir anomalijas, biržos taisyklės turi būti peržiūrimos. Jei liks galioti dabartinė tvarka, Lietuva ir toliau bus apiplėšinėjama“, – mano jis.

Pasak G. Palucko, subūrus sąjungininkus Europos Sąjungoje ir darant politinį spaudimą norvegų ir švedų kompanijoms, kurios ir nustato „Nord Pool“ taisykles, galima pasiekti rezultatų.

„Tačiau tam reikia aktyvių politinių veiksmų ir koordinuoto veikimo. Jei taisyklės liks tokios pat, ir toliau būsime elektros kainų rekordininkai visoje Europoje – mokėsime šimtus kartų daugiau. Dabar vietoje realių sprendimų ministrai tik pasakoja dešimtmečio senumo istorijas apie atominę elektrinę. Tai liudija, kad nei G. Landsbergis, nei D. Kreivys realiai neturi jokių sumanymų apie tai, ką daryti toliau. Artėja rekordinių kainų žiema, tad nieko nedaryti būtų pražūtinga“, – sako G. Paluckas.

Jo teigimu, Energetikos ministerijai derėtų vertinti ir situaciją biokuro biržoje „Baltpool“.

„Čia taip pat kaina už biokurą nustatoma didžiausios kainos principu ir tuo yra piktnaudžiaujama. Nelikus pigaus biokuro iš Rusijos ir Baltarusijos, tikros konkurencijos tarp žaidėjų nėra. Niekas nesiūlo ilgalaikių sandorių, tik savaitės. Tiekėjai sandėliuoja biokurą siekdami užkelti kainas rudenį, nors jos ir taip keturis kartus didesnės nei pernai. Savivaldybės šiuo metu irgi tinkamai neapsirūpinusios biokuru – turi vos 10 proc. reikiamo kiekio“, – priduria G. Paluckas.

Antradienį D. Kreivys kreipėsi į elektros rinkos reguliuotoją prašydamas ištirti, ar regioninėje elektros energijos prekybos biržoje nėra atmetami Lietuvos elektros energijos gamintojų kainos pasiūlymai, kurių kaina yra žymiai mažesnė nei galutinė susiformavusi elektros kaina biržoje, pranešė Energetikos ministerija.

Ministras taip pat prašo reguliuotojo įvertinti, ar pats algoritmas, kuriuo remiantis skaičiuojama elektros energijos kaina biržoje, nėra dar viena aukštų energijos kainų priežastis.

D. Kreivys trečiadienį, viešėdamas Darbo partijos frakcijos posėdyje Seime, teigė, kad antradienis buvo „baisiausia diena Lietuvos elektros energetikos istorijoje“ – vidutinė elektros kaina „Nord Pool“ biržoje tądien siekė 823 eurus už MWh elektros.REDAKCIJA REKOMENDUOJA