REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Įvairenybės2023 m. Birželio 18 d. 21:40

Lobių žemėlapyje – seniai dingusių Bahamų laivų nuolaužos

Pasaulis

Wirestock nuotr.

EtapliusŠaltinis: Savaitraštis „Etaplius“


270377

Šimtus metų Bahamai buvo neįkainojama stotelė kai kuriems ryškiausiems šiuolaikinės jūrų istorijos skyriams – nuo kolonistų kelionių ir tyrinėtojų iki piratų ir vergų prekeivių. Dėl visos šios jūrinės veiklos, jau nekalbant apie pačius klastingus vandenis, nuo to laiko salos tapo daugybės laivų nuolaužų namais.

Vykdydama projektą „The Bahamas Lost Ships Project“, „Allen Exploration“ komanda sukūrė naują nuolaužų žemėlapį aplink Bahamų salas vakarinėje Atlanto vandenyno dalyje. Tai vienas pirmųjų bandymų kiekybiškai įvertinti bendrą jūros dugne gulinčių nuolaužų skaičių.

„Nepaisant Bahamų jūrų istorijos gilumo, jokiame tyrime nebuvo aktyviai siekiama kiekybiškai įvertinti, kiek laivų nugrimzdo šiuose vandenyse. Manoma, kad dėl klastingų vandenų, nusėtų žemų rifų ir smėlio juostų, prigimtis lėmė daug laivų nuostolių, galbūt net 5 000“, – rašoma ataskaitoje.

Nėra sutarimo dėl šiuose vandenyse nuskendusių laivų skaičiaus, tačiau pagal šį projektą archyvinėje medžiagoje buvo rasti pranešimai apie 176 jūrų laivus, nuskendusius 1526–1976 m. Iš jų tik 19 iki šiol buvo po vandeniu.

Siekdami įvertinti Bahamų nuolaužų pobūdį, tyrėjai bendradarbiavo su jūrų istoriku Jamesu Jenney. Iš 176 jų identifikuotų laivų nuolaužų trys datuojamos XVI a., aštuonios – XVII a., 10 – XVIII a., o 145 – XIX a. Po Antrojo pasaulinio karo pabaigos 1945 m. nuskendo vos du. Didžioji dauguma šių nuolaužų buvo iš trijų šalių: JAV (52 proc.), Didžiosios Britanijos (24 proc.) ir Ispanijos (13 proc.).

Mažiausiai 114 laivų buvo prekybiniai.

Parengta pagal Iflscience.comREDAKCIJA REKOMENDUOJA