REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Gegužės 10 d. 14:53

„Litexpo“ direktorius: didžiajai daliai su NATO viršūnių susitikimu susijusių pirkimų turėjome du mėnesius

Lietuva

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


266856

Lietuvos parodų ir kongresų centro „Litexpo“ direktorius Justinas Bortkevičius sako, kad didžiajai daliai su NATO viršūnių susitikimu susijusių pirkimų turėjo lygiai du mėnesius, nes pagal darbų grafiką sutartys su tiekėjais privalėjo būti pasirašytos dar 2022 m. pabaigoje.

Tokį terminą jis įvardijo trečiadienį feisbuke paskelbtame įraše. J. Bortkevičius, be kita ko, dar įvardijo, kad 2022 m. rugsėjo pabaigoje „Litexpo“ apsilankę NATO sekretoriato atstovai apžiūrėjo patalpas, įvertino saugumą ir jų jų išvada buvo griežta – tai, ką mato, NATO viršūnių susitikimui netinka.

„Tad teks keistis iš esmės: griauti, perstatyti, pritaikyti“, – pasakojo jis.

„Litexpo“ vadovas dėstė, kad po NATO atstovų vizito laukė milžiniški darbai, bet tik po jo buvo sužinoti tikslūs poreikiai, techniniai ir kokybės reikalavimai.

„Su premjerės suburta darbo grupe kartu pasitvirtinome griežtą darbų planą. Spalį skyrėme techninių specifikacijų rašymui pagal NATO kiekvienai renginio erdvei nustatytus aukščiausius saugumo ir išpildymo sudėtingumo reikalavimus. O didžioji dalis pirkimų privalėjo būti baigta dar iki 2022 m. pabaigos, kad tiekėjai spėtų užsakyti itin specifinius NATO reikalavimus privalančias atitikti prekes“, – rašė jis.

J. Bortkevičius dėstė, kad kasmet „Litexpo“ atlieka viešųjų pirkimų už maždaug 3 mln. eurų.

„Neskelbiamų derybų nevykdėme niekada. Natūralu, kad šiandien girdime klausimą – kodėl šįkart turėjo būti neskelbiamos derybos.

Tačiau, įvertinę Viešųjų pirkimų įstatyme numatytas galimybes, visi – „Litexpo“ vadovybė, bendrovės valdyba, Užsienio reikalų ministerija ir Vyriausybės darbo grupė – vieningai sutarėme, kad ypatinga skuba nepalieka jokio kito pasirinkimo. Privalėjome per trumpiausią įmanomą laiką rasti rimčiausius savo srities profesionalus, patikimiausias įmones, kurios preciziškai tiksliai atitiktų NATO kokybės reikalavimus, turėtų nepriekaištingą reputaciją, kaip to reikalauja Specialiųjų tyrimų tarnyba, Valstybinė mokesčių inspekcija, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba ir Viešųjų pirkimų tarnyba, bei gautų Valstybės saugumo departamento (VSD) leidimus dirbti su informacija su žyme „Slaptai“.

Taip, būtent – visos įmonės ir visi jų darbuotojai, kurie turės prieigą prie įrangos ar patalpų, kur posėdžiaus NATO lyderiai, privalės turėti VSD leidimus. Kas susidūrė, žino – vien šių leidimų gavimas gali užtrukti iki pusės metų“, – pasakojo jis.

J. Bortkevičius teigė, kad nuo pirmos dienos iki pat dabar yra tikras dėl savo sprendimų.

„Turime juos pagrindžiančius argumentus ir bet kada pateiksime juos atsakingoms kontroliuojančioms institucijoms, taip pat ir dokumentus, kurie dėl saugumo reikalavimų negali būti skelbiami viešai.

Jautri informacija ir NATO keliami konfidencialumo reikalavimai yra viena priežasčių, kodėl negalime viešai nagrinėti techninių specifikacijų, kurios didžiąja dalimi nulemia kainas. Tačiau kalbame apie išskirtinius reikalavimus. Lyginti NATO viršūnių susitikimą su M.A.M.A. apdovanojimais yra ne tik neprofesionalu, bet tiesiog elementari spekuliacija.

Aukščiausios kokybės įrangą nuomojame daugiau nei mėnesiui, beveik visa ji bus atvežta iš užsienio, jau nekalbant apie tai, kad vasara yra pats karščiausias kitų renginių sezonas. Birželio 30 d. „Litexpo“ privalo būti 100 proc. paruošta priimti svečius ir, kaip suprantate, tokia įranga paskutinę akimirką nesuvažiuos“, – rašė jis.

Galiausiai „Litexpo“ vadovas palygino, kad kongresų centro Madride IFEMA pritaikymui NATO viršūnių susitikimui pernai prireikė 35,8 mln. eurų, o jie „Litexpo“ perstatys ir renginiui parengs už 17 mln. eurų.

„Ar laukiame dvigubai mažiau svečių? Tikrai ne – delegacijų, kortežų, apsaugos, žurnalistų ir pan. skaičius toks pat įspūdingas kaip ir Madride.

Kiekvieno pirkimo atveju ieškojome geriausios įmanomos galimybės – apklausėme bent kelis tiekėjus, darėme rinkos tyrimus. Tai ir atsispindi šiuose skaičiuose.

Tuo pat metu reikia suprasti, kad šis Lietuvai išskirtinis renginys bei su juo susiję organizaciniai darbai, taip pat ir viešieji pirkimai, privalo laikytis nulinės tolerancijos bet kokiai nesėkmei, o tai pirmiausia reiškia ir nulinę toleranciją rizikai gauti nekokybišką paslaugą ar visai jos negauti konkrečiu laiku, o kalbame apie maksimalias apkrovas, aukščiausius kokybės ir saugumo reikalavimus. Bet koks „feilas“ lemtų nenusakomo dydžio žalą Lietuvos valstybės reputacijai“, – rašė J. Bortkevičius.

ELTA primena, kad Seimo Antikorupcijos komisija trečiadienio posėdyje aiškinasi, kaip NATO viršūnių susitikimui besirengiantys parodų rūmai „Litexpo“ užtikrina vykdomų viešųjų pirkimų ir tam skirtų biudžeto lėšų skaidrumą.

Komisija prieš porą savaičių paskelbė pradėjusi rinkti informaciją iš atsakingų institucijų apie tai, kaip „Litexpo“ organizuojant viešuosius pirkimus sekėsi eliminuoti korupcines rizikas bei kokias korupcijos prevencijos priemones valstybės įmonė taikė.

Viešųjų pirkimų tarnyba jau nagrinėja telekomunikacijų bendrovės „Bitė Lietuva“ skundą dėl galimai neskaidriai tokiu būdu vykdyto ryšio paslaugų teikimo konkurso. Įmonė pažymi, kad konkursą laimėjusios „Telia Lietuva“ stambaus verslo klientų padalinio vadovas Alesandras Golodas kartu yra ir „Litexpo“ valdybos narys, todėl esą galėjo paveikti konkurso rezultatus. „Bitė“ tikina galėjusi šias paslaugas suteikti 900 tūkst. eurų pigiau.

NATO viršūnių susitikimas vyks liepos 11–12 dienomis.REDAKCIJA REKOMENDUOJA