REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2021 m. Sausio 1 d. 17:53

Lietuvos vėliavos dieną sostinės Gedimino pilies bokšte iškilmingai iškelta trispalvė

Vilnius

KAM nuotr.

Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt


160258

Pirmąją Naujųjų metų dieną, minint Lietuvos vėliavos dieną, Vilniuje,  Gedimino pilies bokšte, iškilmingai iškelta trispalvė. Naują Lietuvos valstybės vėliavą, laikydamiesi visų saugumo reikalavimų karantino metu, iškėlė Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo bataliono Garbės sargybos kuopos kariai.

„Ši tradicinė vėliavos ceremonija primena ne tik tai, kad 1919 metų sausio 1 dieną Gedimino pilies bokšte trispalvę kaip laisvos Lietuvos simbolį pirmą kartą iškėlė Lietuvos savanorių būrys. Kartu tai ir proga prisiminti, kad laisvė ir nepriklausomybė nėra dovana. Prieš 50–70 metų žmonės, slapta siuvinėję Trispalvę ant partizanų uniformų, kėlę bažnyčių bokštuose ar ant gamyklų kaminų, arba prieš 33 metus iškėlę priešais pirmojo komunistų sekretoriaus nosį, ar Sausio 13-ąją – tikėjo šio simbolio galia. Nes žinojo, kad su ja jie yra kitoje pusėje. Gėrio, Lietuvos, tautos, nepriklausomybės pusėje. Laisvės pusėje. Mūsų pareiga šiandien yra tęsti šią svarbią ir garbingą misiją – saugoti savo laisvę ir būti pasiryžus ją ginti“, – krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas cituojamas Krašto apsaugos ministerijos pranešime.

2020 metais bokšte plevėsavusi ir per ceremoniją iškilmingai nuleista vėliava bus patikėta saugoti Garliavos Juozo Lukšos gimnazijai. Ši mokykla buvo atrinkta ir įvertinta už jos kryptingą veiklą, pateisinančią garbingą gimnazijai suteiktą vardą, Lietuvos rezistencijos atminimo puoselėjimą, taip pat už aktyvią veiklą, sutelkiančią ne tik gimnazijos ir Garliavos bendruomenę, bet ir įtraukiančią kitas rajono ir Lietuvos mokyklas. Vėliava Juozo Lukšos gimnazijai bus įteikta per artimiausią valstybinę šventę, kai vėl turėsime galimybę susirinkti kartu.

Iškilmingai Lietuvos vėliavos dieną penktadienį paminėjo ir pagalbą Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui teikiantys kariai. Rytinės rikiuotės metu, giedodami Lietuvos Respublikos himną, savo dovanotą vėliavą Krašto apsaugos savanorių pajėgų Didžiosios Kovos apygardos 8-osios rinktinės kariai iškėlė prie Nacionalinio visuomenės sveikatos centro pastato Vilniuje.  

Trispalvę kaip laisvos Lietuvos ženklą 1919 metų sausio 1 dieną Gedimino pilies bokšte pirmą kartą iškėlė dešimties savanorių būrys: karininkas Kazys Škirpa, karo valdininkai Jonas Nistelis ir Petras Gužas, kareiviai Albinas Rauba, Romualdas Marcalis, Pranas Plauska, Jonas Norvila, Mikas Slyvauskas, Vincas Steponavičius ir Stasys Butkus.

Pakelta vėliava buvo palydėta šūviais, po to savanoriai sugiedojo Lietuvos himną. Deja, pirmą kartą iškelta Lietuvos trispalvė plevėsavo neilgai. 1919 m. sausio 6 d. Vilnių užėmę bolševikai nuo trispalvės nuplėšė geltoną ir žalią spalvas, palikę tik raudoną.

Po penkias dešimtis metų trukusių okupacijų, prasidėjus Lietuvos tautiniam atgimimui, Gedimino pilies bokšte Lietuvos vėliava vėl iškelta 1988 metų spalio 7 dieną. Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, sausio 1-oji paskelbta valstybine švente – Lietuvos vėliavos diena.

ELTAREDAKCIJA REKOMENDUOJA