REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Liepos 21 d. 11:49

Lietuvos, Lenkijos ir Europos Parlamento nariai gina Dieveniškių gyventojus

Vilnius

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


182373

Liepos 19 d. Dieveniškėse įvyko vietos gyventojų susitikimas su Lenkijos Seimo nare Anna Maria Siarkowska, Lietuvos Seimo nariu Česlavu Olševskiu bei Europos Parlamento nariu Valdemaru Tomaševskiu. Susitikime kalbėta apie pasipiktinimą keliantį konservatorių ir liberalų koalicijos bandymą įkurti pačioje miestelio širdyje centrą apie tūkstančiui islamo ekonominių migrantų. Primename, kad liepos 16 d. neeiliniame Šalčininkų rajono savivaldybės tarybos posėdyje vienbalsiai pasisakyta prieš islamo ekonominių migrantų centro steigimą Dieveniškėse. Nepaisydamas to, ministras Arvydas Anušauskas, absoliučiai ignoruodamas tarybos sprendimą ir gyventojų nuomonę, bando, provokuodamas, primesti savo valią.

Pagrįsti gyventojų nuogąstavimai

Į gausiai atvykusius Dieveniškių ir aplinkinių gyvenviečių gyventojus, susirūpinusius dėl susidariusios situacijos, kreipėsi Dieveniškių seniūnė Česlava Marcinkevič.

„Kaip ir skelbėme vakar, mūsų dar vienas susitikimas buvo organizuotas tam, kad kartu pasidalytume savo rūpesčiu, savo nerimu, savo bėda, kuri mus užklupo taip netikėtai. Čia, pas mus, turi ateiti gyventi mums visiškai nepažįstami žmonės, neaiškios kilmės žmonės, nežinia iš kokių šalių atvykę gyventojai ir nežinia, kokių tikslų vedami. Jų ketinama čia įkurdinti kur kas daugiau nei yra mūsų, vietos gyventojų. Juos norima apgyvendinti šalia mūsų mokyklų, šalia mūsų namų“, – gyventojų nerimą išsakė Dieveniškių seniūnė.

„Niekas neatsako į mūsų klausimus, vyriausybė neteikia mums jokios informacijos. Kada? Kas? Kaip? Kodėl? Todėl bandome patys ginti savo teises“, – sakė seniūnė, apgailestaudama dėl to, kad konservatorių ir liberalų vyriausybė totaliai ignoruoja gyventojų valią.

Česlava Marcinkevič priminė, kad sekmadienį buvo įkurtas savigynos komitetas, kurio nariai pirmadienį piketavo prie VRM.

Dieveniškių seniūnė pasveikino atvykusį į susitikimą Europos Parlamento narį Valdemarą Tomaševskį. „Šiandien susitinka su mumis žmogus, kuris jau daug, daug metų yra kartu su mumis ir bėdai užklupus, ir džiaugsmą išgyvenant. Labai širdingai sveikiname atvykus pas mus Europos Parlamento narį, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos – Krikščioniškų šeimų sąjungos pirmininką Valdemarą Tomaševskį“.

Valdemar Tomaševski pristatė asmenis, kurie atvyko tam, kad paremtų ir padėtų gyventojams jų kovoje už savo teises: Lenkijos Seimo narę Anną Marią Siarkowską, VI kadencijos Europos Parlamento narį dr. Bogusława Rogalskį, Lietuvos Seimo narį Česlavą Olševskį, Vilniaus rajono tarybos narį Edmundą Šotą, Šalčininkų rajono tarybos narį Jaroslavą Voitechovičių bei portalo prawy.pl leidėją kunigą Ryszardą Halwą.

Europarlamentaras pabrėžė, kad reikia padaryti viską, kad priimti sprendimai būtų pakeisti, kadangi tai „yra abipus Lietuvos ir Baltarusijos sienos organizuota akcija, tai yra politika. Dabartiniai landsbergistinė valdžia daro viską, kad, pasitaikius progai, mums čia, Vilniaus krašte, pakenktų“. Pasveikino idėją įkurti savigynos komitetą, nes, kaip pabrėžė, vietos gyventojų ryžtas vaidinga itin svarbų vaidmenį. Pabrėžė, kad tai nėra vien Dieveniškių ar Šalčininkų rajono problema, o viso Vilniaus krašto bėda.

„Labai aiškiai noriu Jus patikinti, kad dėsime maksimalias pastangas, kad Jus apgintume ir negale būti nė kalbos apie tai, kad gal pavyks, o gal ir ne. Niekados nesutiksime su tokiu įstatymų nepaisymu – nei šiandien, nei rytoj, nei po mėnesio. U- Jūsų teisėtus interesus kovosime taip, kaip kovojome už mokyklas. Kovojome ilgus į metus, bet juk laimėjome“, – sakė Valdemar Tomaševski.

„Lenkija Jūsų nepaliks“

Lenkijos Seimo narė Anna Maria Siarkowska, besikreipdama į gyventojus, kurie pasiryžę iki galo kovoti už savo miestelį, pabrėžė, kad Lenkija, padedama Lietuvai pastarai kovojant su migrantų krize, nė nenumanė, kad migrantus planuojama įkurdinti teritorijoje, tankiai apgyvendintoje lenkų tautinės mažumos. „Šis sprendimas gali labai smarkiai destabilizuoti vietos gyvenimą, dezorganizuoti jį ir atimti galimybę normaliai funkcionuoti“, – sakė. Parlamentarė pareiškė suprantanti Dieveniškių gyventojų nerimą: „Suprantu Jūsų nerimą, pati esu 4 vaikų mama ir žinau, kad bijote dėl savo vaikų, bijote dėl jų ateities“. Siarkowska patikino, kad „Lenkija Jūsų nepaliks, reikalausime Jūsų teisių užtikrinimo“. Seimo narė pabrėžė, kad jau kalbėjo su Lenkijos valdžia, kurią informavo apie susidariusią padėtį ir nurodė esanti tikra, kad valdžia sureaguos tinkamai. Parlamentarė įsipareigojo skleisti Lenkijoje informaciją apie tėvynainių Vilniaus krašte padėtį.

Tautinės mažumos turi būti ypatingai saugomos

VI kadencijos Europos Parlamento narys, Krikščioniškųjų šeimų sąjungos pirmininkas dr. Bogusław Rogalski patikino teiksiąs paramą ir patvirtino, kad padėtis yra sudėtinga ir pavojinga, nes jau daug metų dirba Europos Parlamente ir mato, kuo baigėsi nekontroliuojamas migrantų apgyvendinimas tokiose šalyse, kaip Graikija ar Vokietija. „Tai nėra žmonės, kurie bėga nuo ginkluotų konfliktu, tai žmonės, kurių tikslas yra perkelti jų kultūrą, islamo kultūrą, mums svetimą kultūrą į Europą ir su tuo sutikti negalime“, – sakė. Bogusław Rogalski, kuris jau daugelį metų dirba EP patarėju Rytų politikos klausimais, taip pat patarinėja EP grupei santykiams su Baltarusija, ypatingą dėmesį atkreipė į tautinės mažumų teises: „Būdami bendruomenė, turite teisę reikalauti saugumo sau, savo šeimoms, savo Žemei ir savo miesteliui. Niekas negali jėga primesti Jums sprendimų, su kuriais nesutinkate. Tai yra tarptautinės teisės pažeidimas, visų pirma į Europos Tarybos Tautinių mažumų apsaugos pagrindų konvencijos, kurioje labai aiškiai sakoma, kad teritorija, kurioje tautinės mažumos gyvena tankiai, turi būti ypatingai saugoma, kaip ir joje gyvenantys asmenys. Negali būti taip, kad į Dieveniškes atvyks dukart daugiau musulmonų atvykėlių nei yra vietos gyventojų, nes tai išderins vietos bendruomenę, kels grėsmę Jūsų saugumui“. dr. Bogusław Rogalski užtikrino, kad, būdamas EP patarėjas, padarys viską, kad šis klausimas būtų maksimaliai išviešintas, visiems EP nariams praneš apie padėtį Vilniaus krašte ir Lietuvos vyriausybės vykdomą tautinių mažumų diskriminaciją.

Šalčininkų rajono ūkininkai pasiruošę kovoti už bendrą reikalą blokuodami kelius

Šalčininkų rajono tarybos narys iš LLRA-KŠS Jaroslavą Voitechovičių užtikrino, kad Šalčininkų rajono ūkininkai pasiruošę remti gyventojus, planuoja organizuoti budėjimus ir blokuoti kelius, kad migrantai į Dieveniškes nepatektų. „Kalbėjausi su ūkininkais iš Akmenynės, Eišiškių, Šalčininkų. Turime galingą techniką, labai gerus automobilius. Reikės organizuoti budėjimus ir jau dabar reikia tai daryti, reikia blokuoti“, – pabrėžė, parodydamas viso rajono ryžtą ginti Dieveniškių gyventojus.

Kunigas Ryszard Halwa palaimino visus susirinkusius “šiai kovai už gėrį, už tiesą, už Jūsų šeimas, jų ramybę, už Jūsų vaikus“. Kunigas taip pat užtikrino, kad padės Dieveniškių gyventojams: „Nors negalime prisijungti prie Jūsų protesto, darysime tai lenkijoje“, – patikino ir, solidarizuodamasis su Tėvynainiais Lietuvoje, pabučiavo Vilniaus krašto žemę.

Po susitikimo jo dalyviai nuvyko į vietą, kurioje centrinė valdžia, nepaisydama gyventojų protestus, siekia įkurdinti migrantus. Vėliau susitiko Šalčininkuose su rajono meru, su kuriuo aptarė susidariusią padėtį.REDAKCIJA REKOMENDUOJA