REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2019 m. Kovo 30 d. 14:27

Lietuvos ir NATO vėliavų pakėlimo ceremonija: prisimintas prieš 15 metų išgyventas didelio lūžio pavasaris

Vilnius

Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


77979

Saulėtą ir šiltą šeštadienio vidudienį sostinės S. Daukanto aikštėje suplevėsavo Lietuvos ir NATO vėliavos. Čia iškilmingoje ceremonijoje buvo oficialiai paminėtas Lietuvos narystės NATO 15 metų jubiliejus.

Iškilmėse dalyvavo Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė, kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas prof. Vytautas Landsbergis, užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, Vyriausybės ir Seimo nariai, Nepriklausomybės akto signatarai, užsienio ambasadoriai, Europos Parlamento nariai, laisvės kovų dalyviai, šauliai, kariai vilniečiai ir sostinės svečiai.

Sveikindama visus susirinkusius į iškilmingą vėliavų pakėlimo ceremoniją, prezidentė prisiminė ir kitą svarbią datą - balandžio 4 d. minimą Šiaurės Atlanto sutarties organizacijos 70-metį. Pasak šalies vadovės, šioje garbingoje istorijoje penkiolika metų - ir mūsų istorijos dalis. Didžiuojamės, kad drauge su sąjungininkais šiandien švenčiame sukaktį, kai mūsų valstybė tapo NATO nare, sakė D. Grybauskaitė.

Pasak prezidentės, tai buvo svarbus tarptautinis pripažinimas. Lietuva tada išgyveno didelio lūžio pavasarį.

Simboliniu ir istoriniu sutapimu valstybės vadovės pavadino tai, kad dvi mums reikšmingos organizacijos buvo įsteigtos tais pačiais metais - NATO ir mūsų partizanų Laisvės kovų sąjūdis. Ši šventė - tai ir visų kovotojų šventė, jų tikėjimo išsipildymas.

Prezidentė taip pat pabrėžė, jog Lietuvos priklausymas NATO reiškia, kad mūsų šalis atstovauja Vakarų demokratijos vertybėms, ginančioms žmonių teisę į laisvą ir taikų gyvenimą.

Pasak šalies vadovės, šiandien Aljanse turime net dvidešimt aštuonis stiprius, patikimus draugus. O NATO turi Lietuvą - tokią pat patikimą gynybos partnerę su gyvybinga ir modernia kariuomene, kuri praėjusiais metais paminėjo įkūrimo šimtmetį.

Prezidentė pabrėžė, kad šiandien šventiniu džiaugsmu dalijamės daugiau kaip su tūkstančiu karių iš šešių šalių - Vokietijos, Nyderlandų, Čekijos, Norvegijos, Belgijos ir Islandijos, tarnaujančių Lietuvoje, NATO priešakinėse pajėgose. Taip pat su pusšimčiu JAV karių. O mūsų oro erdvę saugo Lenkijos kontingentas. Nuo oro policijos misijos pradžios, kai tapome NATO nariais, Lietuvoje jau budėjo septyniolikos šalių pilotai.

Valstybės vadovė taip pat akcentavo, kad narystė NATO - tai garbė ir galimybė, kurią reikia užsitarnauti. Todėl Lietuva remia Ukrainos ir Sakartvelo pastangas siekti šio tikslo. Esame įrodę, jog viskas įmanoma - ir valstybingumą atkovoti, ir jį išsaugoti. Septyniasdešimt NATO metų - tai tiek pat taikos metų Europoje.

Penkiolika metų žmogaus gyvenime - tai tarsi akimirka, valstybės gyvenime - tai irgi dar mažiau, vėliavų pakėlimo ceremonijoje kalbėjo užsienio reikalų ministras L. Linkevičius. Pasak jo, mūsų šalies atveju tie 15 metų buvo lūžio metai - geopolitinio lūžio metai, kai įstojome į stipriausią pasaulio istorijoje karinį politinį aljansą. Šimtmečius Lietuva buvo mėtoma iš vieno grobiko gniaužtų į kitus ir niekada negalėjo spręsti savo ateities pati, kalbėjo ministras. Įstoję į aljansą, pasak L. Linkevičiaus, supratome, kad jis garantuos mūsų šaliai ateitį, savarankiškumą, nepriklausomybę ir išdidumą, kurio reikia kiekvienam žmogui, reikia jo ir valstybei.

Mes suvokiame, kad šio vėliavos, kurios ką tik pakilo, ir tai, kas čia vyksta, laisvė, kuri iškovota, - nėra savaime suprantami dalykai. Todėl, anot užsienio reikalų ministro, mes geriau suprantame tuos, kurie šiandien kovoja dėl savo laisvės, dėl savo nepriklausomybės, dėl savo išdidumo. Mes kartu su jais - su Sakartvelu, Ukraina ir kitais kraštais, kurie žino laisvės kainą ir žino, kad už ją reikia kovoti, pabrėžė L. Linkevičius.

S. Daukanto aikštėje susirinkusius pasveikino NATO pajėgų integravimo vieneto Vilniuje vadas Jakobas Sogardas Larsenas, nuaidėjo trys salvės, skirtos Lietuvos valstybei, NATO ir mūsų sąjungininkams, laisvei ir nepriklausomybei. Šventinį pasirodymą surengė Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai.

Atėjusius į renginį muzikiniais kūriniais džiugino Lietuvos kariuomenės orkestras, valstybinis pučiamųjų orkestras „Trimitas“, Vidaus reikalų ministerijos Reprezentacinis pučiamųjų orkestras. Kartu vyko moksleivių muzikinė akcija „Tai, ką darome - už TAIKĄ!“.

ELTAREDAKCIJA REKOMENDUOJA