REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Lapkričio 30 d. 07:57

Lietuvoje veikia mažiausiai penkios „suverenų“ judėjimo grupės

Lietuva

A. Rutkausko nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: BNS


284977

Lietuvoje veikia mažiausiai penkios vadinamųjų „suverenų“ grupės, dauguma jų palaiko ryšius su panašiais veikėjais iš Rusijos ir Baltarusijos, ketvirtadienį skelbia LRT tyrimų skyrius.

Šios grupės tai – „Sarmatų ainiai“, „Gaudijos vaišnavų religinė bendruomenė“, „Suverenus pasaulis“, „Tarptautinė kokybiško augimo sistema (ISKR)“, „DŽVM ETB «ALYBĖ»“, „Suvereni nepriklausoma Lietuvos valstybė“.

Anot tyrimo, „suverenų“ judėjimo pradininke galima laikyti Rasą Šimkevičę, ji atstovavo Rusijos vokiečio, gyvenančio Hanoveryje, Aleksandro Šmito suburtam judėjimui ISKR-SSSR.

Bent trys Lietuvoje veikiančios suverenų grupės palaiko ryšius su Nikolajumi Burovu iš Baltarusijos. Jis skelbiasi sukūręs „Suverenų pasaulį“, pardavinėja suverenų dokumentus, turi savo „valiutą“.

Kaip rodo tyrimas, atskirai veikia Suverenios Nepriklausomos Lietuvos prezidentu tremtyje prisistatantis Alfonsas Norvaišas. Jis transliuoja iš Šveicarijos, kur slapstosi nuo Lietuvos teisėsaugos, nes yra teistas už finansines aferas.

„Suverenų“ judėjimo nariams dalis grupių žada nuo 2 iki 2,5 tūkst. eurų siekiančias kasmėnesines išmokas.

BNS primena, kad Valstybės saugumo departamentas liepą skelbė, jog Lietuvoje save su „suverenais“ tapatina keletas šimtų gyventojų, aktyviau veikia keliasdešimt Sovietų sąjungos piliečiais save laikančių „suverenų“.

Anot VSD, kai kurie „suverenai“ Lietuvoje pasižymi agresyvia retorika, linkę nevykdyti teisėtų policijos pareigūnų reikalavimų, yra ideologiškai palankūs Rusijos ir Baltarusijos režimams.

Suverenais skelbėsi esantys ir tris savo vaikus iš globos namų pagrobę Mindaugas ir Inga Vilčinskai.

„Suverenų“, taip pat „gyvų žmonių“, „laisvų žmonių“ judėjimas kilo JAV XX amžiaus antrojoje pusėje, vėliau išplito kitose valstybėse.REDAKCIJA REKOMENDUOJA