Aktualijos | 5 MIN.

Lietuvoje pradėjo veikti naujas siųstuvas retransliuoti Laisvosios Europos radijui

Budintis Budėtojas
2017 m. rugpjūčio 29 d. 17:36
nuotrauka-2.jpg

Lietuvoje antradienį oficialiai pradėjo veikti naujas siųstuvas, skirtas retransliuoti Jungtinių Valstijų finansuojamą Laisvosios Europos radiją / Laisvės radiją (RFE/RL) rusų ir baltarusių kalbomis.

Kaip atsvaros Rusijos propagandai Šaltojo karo metais sukurto radijo programos potencialiai pasiekia apie 100 mln. žmonių europinėje Rusijos dalyje, Baltarusijoje, Ukrainoje ir Moldovoje.

Naujasis Anykščių rajone, Viešintose veikiantis siųstuvas leis retransliuoti programas kokybiškesniu garsu. Jis pakeitė Kauno rajone, Sitkūnuose buvusį siųstuvą.

Naująjį įrenginį Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pavadino „septyniomis tonomis laisvės“.

„Žodžio laisvė yra ginklas, kada yra propagandos klestėjimo laikotarpis“, - siųstuvo inauguracijos ceremonijoje Vilniuje sakė ministras.

Naujasis siųstuvas veiks tokiu pačiu galingumu, kaip ir senasis, tačiau esant reikalui specialistai galės nustatyti keturiskart didesnį jo stiprumą. Tai didintų ne tik retransliacijos kokybę, bet ir plėstų jos teritoriją.

Jungtinių Valstijų vyriausybė teigia, kad naujas siųstuvas yra amerikiečių ir lietuvių įsipareigojimo kovoti su dezinformacija simbolis.

„Mes negalime leisti dezinformacijai apie JAV ir Europą būti vienintele informacija, kurią girdi rusakalbiai šiose šalyse“, - sakė JAV ambasadai Lietuvoje laikinai vadovaujantis Howardas Solomonas (Hovardas Solomonas).

Vidurinių bangų (AM) siųstuvas „Nautel NX-200“ į Lietuvą buvo atgabentas šių metų pradžioje.

Jis pagamintas prieš maždaug penkerius metus, siųstuvą Vakarų Vokietijoje naudojo JAV gynybos departamentas, transliavęs radijo programą, skirtą Amerikos kariams užsienyje.

Lietuvos gyventojai taip pat turi galimybę klausytis Laisvosios Europos radijo / Laisvės radijo transliacijų.

Šis radijas sovietmečiu ir Lietuvai atkūrus nepriklausomybę turėjo ir lietuvių tarnybą. JAV Kongresas taupymo sumetimais jos finansavimą nutraukė 2004 metais.

Per amerikiečių į Lietuvą atgabentus siųstuvus Laisvosios Europos radijas / Laisvės radijas į Rytų Europos šalis retransliuojamas nuo 2000 metų.

Nori ilgesnių transliacijų

Kai kurie ekspertai teigia, kad stipresnės JAV informacinės kampanijos Europoje poreikis itin išaugo pastaraisiais metais, Rusijos valdžiai pradėjus stipriau riboti nepriklausomą žiniasklaidą.

Nevyriausybinė organizacija „Reporteriai be sienų“ šiemet paskelbė, kad Rusijos institucijų spaudimas nepriklausomai žiniasklaidai itin išaugo nuo Rusijos prezidento Vladimiro Putino antrosios kadencijos pradžios 2012 metais.

Nuo tada didžiausios nepriklausomos Rusijos žiniasklaidos priemonės tapo kontroliuojamomis, sumenko arba apskritai išnyko.

„Iš tikrųjų, Rusijoje dabar labai trūksta alternatyvių, skirtingų, gerų nepriklausomų žiniasklaidos priemonių“, - BNS sakė nepriklausomo Rusijos dienraščio „Novaja Gazeta“ padalinio Baltijos šalyse vadovė Marija Epifanova.

Lietuvos ekspertai teigia, kad Kremliaus kontroliuojama žiniasklaida itin agresyvi tapo po 2014 metų, kai Rusija aneksavo Krymą ir pradėjo remti separatistus Rytų Ukrainoje.

Pasak politologo Nerijaus Maliukevičiaus, Europos Sąjungai svarstant priemones atsakyti į Rusijos propagandą, to aktyviau turi imtis ir JAV, kaip tai darė Šaltojo karo metais.

Laisvosios Europos radijas ir Laisvės radijas viena organizacija tapo 1976 metais. Tada jis buvo retransliuojamas iš Vakarų Vokietijai priklausiusio Miuncheno ir pasiekdavo klausytojus Sovietų sąjungos okupuotose šalyse.

N.Maliukevičius sako, kad stipresnis radijo signalas iš Lietuvos neatstos praėjusio amžiaus pabaigoje atsisakytų JAV viešosios diplomatijos resursų.

„Jeigu dabar įsivaizduojama, kad radijas yra tas įrankis, kuris padėtų pasiekti auditoriją Rytuose, tai yra iliuzija“, - BNS teigė ekspertas iš Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto.

Šiuo metu Laisvosios Europos radijas / Laisvės radijas transliuojamas dešimt valandų per parą. Lietuvos pareigūnai siekia, kad jo transliacijos truktų visą parą.

Už šio radijo transliacijas atsakingos JAV Transliacijų valdytojų tarybos atstovas Andre Mendesas abejoja, ar tai savaime padėtų pritraukti didesnę auditoriją.

„Kartais turėti daugiau to paties dienos eigoje išdėstyto turinio nėra taip svarbu žmonėms, kaip galimybė įsijungti radiją tam tikru specifiniu metu“, - BNS teigė tarybos techninių ir informavimo tarnybų pasaulyje vadovas.

Centrinė Laisvosios Europos radijo / Laisvės radijo būstinė yra Vašingtone, tačiau jo veikla sutelkta radijo transliacijų centre Čekijos sostinėje Prahoje.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.


Šiauliai
Kai gyvenimas pasikeičia iš esmės: nuo skaudžios diagnozės iki svajonių darbo
Šioje Etaplius TV laidoje „Regiono herojai“ svečiuojasi fotografė Brigita Povilionienė, socialiniuose tinkluose geriau žinoma kaip „briga_po“. Tai be galo aktyvi, charizmatiška ir pozityvi moteris. Pati Brigita įsitikinusi, kad šios savybės jai padėjo įveikti sunkią ligą, kuri užklupo labai anksti.
Veidai | 4 MIN.
0
Lazdijai
Šiauliai
Antradienį šalies vadovui Gitanui Nausėdai pareiškus, jog jis neatmeta galimybės apsilankyti Kapčiamiesčio seniūnijoje, kur bus statomas karinis poligonas, bei nuraminti dėl jo nuogąstaujančius gyventojus, bendruomenė išsiuntė prezidentui kvietimą apsilankyti.
Aktualijos | 3 MIN.
1
Gruodžio mėnuo daugeliui asocijuojasi su jaukumu, susitikimais su artimaisiais ir pasiruošimu didžiosioms metų šventėms. Tačiau kartu tai laikotarpis, kai pastebimai išauga alkoholio vartojimas. Todėl šiandien vis dažniau kalbama ne tik apie šventinį šurmulį, bet ir apie sąmoningą pasirinkimą švęsti taip, kad šventės suteiktų džiaugsmo, o ne papildomų rūpesčių. Tad, ar įmanomas Naujųjų metų sutikimas be alkoholio?
Sveikata | 2 MIN.
0
Lietuva
Lietuva
Šaldytuvas pilnas, bet jį atsidarius atrodo, kad nieko jame nėra? Po švenčių tai tampa beveik nacionaline problema. Indeliai be etikečių, mišrainių likučiai, kalakuto gabalai, kurių kilmė jau miglota... Kodėl taip nutinka ir kaip išvengti maisto švaistymo, kai technologijos siūlo netikėtus sprendimus? Maisto banko ir „Sprinter“ tyrimas rodo, kad trečdalis apklaustųjų išmeta iki 5 proc. maisto, 15 proc. žmonių – iki 10 proc., 5 proc. – 11–15 proc., o dar 5 proc. gyventojų išmeta net iki 20 proc. valgyti tinkamo maisto. Organizacija pastebi, kad švaistomų produktų kiekis per šventes nuosekliai auga.
Lietuva | 4 MIN.
0
Naujieji metai dažnai ateina su ilgu sąrašu pažadų: mesti rūkyti, sportuoti kasdien, perskaityti 50 knygų ar valgyti tik sveiką maistą. Deja, daugelis jų jau sausio mėnesį lieka tik teorijoje. Tokie pažadai ne tik dažnai žlunga, bet ir sukelia papildomą spaudimą bei kaltės jausmą. Ar tikrai reikia sau meluoti naujametį pažadą?
Kalėdų gidas | 2 MIN.
0


Vyriausybė pripažino žemės ir maisto ūkį nacionaliniam saugumui svarbia sritimi. Toks sektoriaus pripažinimas leis kurti ir palaikyti atsparią bei savarankišką šalies apsirūpinimo maistu sistemą.
Žemės ūkio ministerijos naujienos | 3 MIN.
1
Europos Komisijos (EK) pristatytas pasiūlymas dėl ilgalaikio Europos Sąjungos (ES) biudžeto 2028–2034 metams kelia daug rimtų klausimų. Ypač dėl to, kad žemės ūkio, kaimo plėtros ir žuvininkystės finansavimas mažėtų apie 20 proc. (palyginti su 2021-2027 metų laikotarpiu) ir dėl numatomo steigti naujo fondo.
Žemės ūkio ministerijos naujienos | 6 MIN.
1

Lietuva
Lietuva
Šaldytuvas pilnas, bet jį atsidarius atrodo, kad nieko jame nėra? Po švenčių tai tampa beveik nacionaline problema. Indeliai be etikečių, mišrainių likučiai, kalakuto gabalai, kurių kilmė jau miglota... Kodėl taip nutinka ir kaip išvengti maisto švaistymo, kai technologijos siūlo netikėtus sprendimus? Maisto banko ir „Sprinter“ tyrimas rodo, kad trečdalis apklaustųjų išmeta iki 5 proc. maisto, 15 proc. žmonių – iki 10 proc., 5 proc. – 11–15 proc., o dar 5 proc. gyventojų išmeta net iki 20 proc. valgyti tinkamo maisto. Organizacija pastebi, kad švaistomų produktų kiekis per šventes nuosekliai auga.
Lietuva | 4 MIN.
0
Vyriausybė šiandien patvirtino Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siūlomus 2026 m. bazinių socialinės apsaugos išmokų dydžius, nuo kurių priklauso įvairių išmokų dydžiai 2026 metais. Baziniai dydžiai, palyginus su 2025 m., padidės 5,2-5,7 proc.
Lietuva | 4 MIN.
0

Pakruojis
Pakruojis
Pakruojyje susitiko Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius, Latvijos sumanaus administravimo ir regioninės plėtros ministras Raimonds Čudars bei Estijos regioninės plėtros ir žemės ūkio ministras Hendrikas Johannesas Terrasas.
Politika | 3 MIN.
0
Gruodžio 18 dieną įvyko Pakruojo rajono savivaldybės tarybos posėdis. Jame dalyvavo 20 tarybos narių. Posėdžio darbotvarkėje suplanuoti 35 klausimai. Prieš prasidedant klausimų svarstymui pasveikinti gruodžio mėnesį gimtadienius šventę Pakruojo rajono savivaldybės tarybos nariai Vida Remeikienė, Robertas Ašmanavičius ir Audrius Kazlauskas.
Politika | 5 MIN.
0

Kelių eismo taisyklės (KET) sukurtos ne tik eismui reguliuoti, bet ir saugumui užtikrinti. Kai kuriems eismo dalyviams atrodo, kad laikytis visų taisyklių nėra būtina, tačiau toks požiūris yra klaidingas ir pavojingas. Net menkiausias taisyklių nepaisymas gali turėti skaudžių, o kartais ir tragiškų pasekmių.
Saugi kelionė – bendras tikslas | 5 MIN.
0
Kelionė automobiliu – tai ne tik transporto priemonės vairavimas, bet ir emocinis iššūkis vairuotojui. Daugeliui kelią apkartina stresas, kuris iš dalies kyla ne dėl išorinių veiksnių, o dėl prasto pasiruošimo kelionei. Kruopštus kelionės planavimas leidžia sumažinti įtampą ir išvengti rizikos kelyje.
Saugi kelionė – bendras tikslas | 5 MIN.
0

Lietuva
Pasaulis
Kinijos prezidentas Xi Jinpingas savo Naujųjų Metų sveikinime pabrėžė šalies technologinius pasiekimus ir dar kartą patvirtino Kinijos teritorines pretenzijas į Taivaną.
Pasaulis | 3 MIN.
3
Rusijos gynybos ministerija trečiadienį paskelbė vaizdo įrašą, kuriame užfiksuotas numuštas bepilotis orlaivis, kurį, pasak jos, Ukraina šią savaitę paleido į prezidento Vladimiro Putino rezidenciją Rusijos šiaurės vakaruose.
Pasaulis | 3 MIN.
0


Šiauliai
Šiauliai
Po diskusijų su Šiaulių miesto verslais, Šiaulių miesto savivaldybės taryboje priimtas sprendimas nuo 2026 metų sumažinti nekilnojamojo turto (NT) mokestį nuo 0,7 iki 0,5 proc. Tačiau per anksti džiaugtis nevertėtų. Skaičiuojama, kad galiausiai mokestis netgi didės.
Verslas | 2 MIN.
0
Šiaulių techninės kūrybos centro erdvės vienai nakčiai virto tikra kūrybine laboratorija ir improvizuota filmavimo aikštele. Būtent tokioje dinamiškoje aplinkoje Šiauliuose įvyko pirmosios naktinės kūrybinės dirbtuvės „Kai kalba vanduo“, skirtos vyresnių klasių moksleiviams. Iki pat ankstyvo ryto trukęs renginys tapo erdve, kurioje jaunimas galėjo laisvai kurti, diskutuoti, tyrinėti ir praktiškai pristatyti savo idėjas, ieškodami sprendimų aktualiai šiandienos problemai – gėlo vandens trūkumui ir taršai.
Verslas | 6 MIN.
0

Šiauliai
Šiauliai
Į policiją Šiauliuose kreipėsi nuo sukčių nukentėjęs ir pinigus praradęs vyras. Jis paaiškino, kad nukentėjo paspaudęs gautą nuorodą.
Kriminalai | 2 MIN.
0
Šiaulių apylinkės prokuratūra teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje sukčiavimu ir dokumentų klastojimu kaltinamas 37-erių šiaulietis.
Kriminalai | 3 MIN.
0


Šiauliai
Kelmė
Šiomis dienomis Šiaulių miestas pasidengė puriu sniego sluoksniu. Kol vairuotojai skundžiasi slidžiomis gatvėmis, kelininkai pluša iš peties, kalbamės su UAB „Ecoservice“ Regiono teritorijų priežiūros administravimo vadove Aušra Solnceviene.
Gatvė | 5 MIN.
0
Nesėkmingai susiklostė girto vairuotojo kelionė automobiliu Kelmės rajone. Naktį pasivažinėti nusprendęs vyras sukėlė avariją ir buvo sulaikytas policijos pareigūnų.
Gatvė | 2 MIN.
0
Lietuva
Lietuva
„Via Lietuva“ pradėjo vykdyti pilotinį projektą, kuriuo tikslas – testuoti naujas eismo stebėsenos technologijas Lietuvos automagistralėse.
Gatvė | 5 MIN.
0
Pasiruošimo didžiosioms metų šventėms laikotarpiu automobilių spūstys šalies didmiesčiuose tampa neatsiejama kasdienybės dalimi – ir kartu papildomu streso šaltiniu. Naujas gyventojų tyrimas atskleidė realybę: beveik pusė vairuotojų prie vairo patiria didelę įtampą, ir transporto spūstys jiems tampa rimtu kantrybės išbandymu. Visgi psichologai ragina į šią situaciją pažvelgti kitaip ir spūstyse sugaištas valandas paversti sau prasmingu laiku.
Gatvė | 5 MIN.
0

Šiauliai
Radviliškis
2025 metų Šiaulių rajono sporto apdovanojimų šventė sukvietė rajoną garsinusius sportininkus, trenerius, sportą mylinčius kuršėniškius ir miesto svečius. Šie apdovanojimai vyksta jau dešimtą kartą. Geriausius sportininkus, trenerius, komandas ir nominacijų nugalėtojus pagal pateiktas paraiškas renka Šiaulių rajono savivaldybės Sporto taryba.
Sportas | 3 MIN.
0
Gruodžio 16 d. laisvasis mokytojas Valerijus Belovas organizavo plaukimo varžybas mokiniams, kurie lanko trenerio neformaliojo vaikų švietimo programą „Mokymas plaukti“. Varžybose mokiniai buvo suskirstyti į penkias amžiaus grupes ir rungtyniavo 25 m bei 50 m nugara rungtyse. Mokiniai pasiekę geriausius rezultatus buvo apdovanoti medaliais ir taurėmis, o visi dalyviai saldžiomis dovanėlėmis. Mažiausiems plaukikams apdovanojimus įteikė kandidatė į plaukimo meistrus Ugnė Takuševičiūtė.
Sportas | 2 MIN.
0


Šiauliai
Šiauliai
Šioje Etaplius TV laidoje „Regiono herojai“ svečiuojasi fotografė Brigita Povilionienė, socialiniuose tinkluose geriau žinoma kaip „briga_po“. Tai be galo aktyvi, charizmatiška ir pozityvi moteris. Pati Brigita įsitikinusi, kad šios savybės jai padėjo įveikti sunkią ligą, kuri užklupo labai anksti.
Veidai | 4 MIN.
0
Gruodžio mėnuo daugeliui asocijuojasi su jaukumu, susitikimais su artimaisiais ir pasiruošimu didžiosioms metų šventėms. Tačiau kartu tai laikotarpis, kai pastebimai išauga alkoholio vartojimas. Todėl šiandien vis dažniau kalbama ne tik apie šventinį šurmulį, bet ir apie sąmoningą pasirinkimą švęsti taip, kad šventės suteiktų džiaugsmo, o ne papildomų rūpesčių. Tad, ar įmanomas Naujųjų metų sutikimas be alkoholio?
Sveikata | 2 MIN.
0
Radviliškis
Pakruojis
Burbiškio dvare nuskambėjo paskutinis šių metų koncertas – po Naujųjų lankytojai laukiami ekskursijose
Kultūra | 3 MIN.
0
Savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto komiteto nariai – Saulius Skikas, Rolandas Pupinis, Žygimantas Macevičius, kartu su komiteto pirmininke Vida Remeikiene – lankėsi Pakruojo sporto centre. Vizito metu jie apžiūrėjo po remonto atnaujintas patalpas, treniruočių sales bei pirties kompleksą.
Kultūra | 3 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Šaldytuvas pilnas, bet jį atsidarius atrodo, kad nieko jame nėra? Po švenčių tai tampa beveik nacionaline problema. Indeliai be etikečių, mišrainių likučiai, kalakuto gabalai, kurių kilmė jau miglota... Kodėl taip nutinka ir kaip išvengti maisto švaistymo, kai technologijos siūlo netikėtus sprendimus? Maisto banko ir „Sprinter“ tyrimas rodo, kad trečdalis apklaustųjų išmeta iki 5 proc. maisto, 15 proc. žmonių – iki 10 proc., 5 proc. – 11–15 proc., o dar 5 proc. gyventojų išmeta net iki 20 proc. valgyti tinkamo maisto. Organizacija pastebi, kad švaistomų produktų kiekis per šventes nuosekliai auga.
Namai | 4 MIN.
0
Šiemet šventinis laikotarpis dovanoja ilgiau trunkantį laisvadienių laikotarpį, todėl natūralu, kad daug gyventojų savo namus paliks ilgesniam laikui – išvyks pas artimuosius, keliaus arba tiesiog praleis daugiau laiko ne namuose. Apsaugos ekspertai ir policija įspėja: būtent tokios dienos tampa aktyviu sezonu vagims, kurie pastaruoju metu elgiasi įžūliau ir veikia žaibiškai. Prie dažnesnių incidentų prisideda ir gyventojų šventinė skuba bei išsiblaškymas.
Namai | 5 MIN.
0

Šiauliai
Radviliškis
Šioje Etaplius TV laidoje „Regiono herojai“ svečiuojasi fotografė Brigita Povilionienė, socialiniuose tinkluose geriau žinoma kaip „briga_po“. Tai be galo aktyvi, charizmatiška ir pozityvi moteris. Pati Brigita įsitikinusi, kad šios savybės jai padėjo įveikti sunkią ligą, kuri užklupo labai anksti.
Veidai | 4 MIN.
0
Kai sausio pirmąją daugelis dar kramsnoja paskutinius baltos mišrainės likučius, Radviliškyje žmonės renkasi visai kitokiam ritualui – nerti į ledinį vandenį. Eibariškių tvenkinyje jau dešimtąjį sezoną vyksiančios ledinės maudynės tapo ne tik drąsia Naujųjų metų pradžia, bet ir reiškiniu, pritraukiančiu šimtus dalyvių iš visos Lietuvos.
Veidai | 4 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Sausio 1-oji – Naujieji metai; Lietuvos vėliavos diena.
Horoskopai | 4 MIN.
0
Maži ritualai padeda nusiteikti visiems naujiems metams, nukreipia energiją teigiama linkme ir suteikia aiškumo. Jie gali būti simboliniai arba praktiški, bet svarbiausia – padeda susitelkti ir pradėti metus sąmoningai. Pažvelkime, kokie naujametiniai ritualai geriausiai tinka kiekvienam Zodiako ženklui.
Horoskopai | 3 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Sausio 1-oji – Naujieji metai; Lietuvos vėliavos diena.
Horoskopai | 4 MIN.
0
Maži ritualai padeda nusiteikti visiems naujiems metams, nukreipia energiją teigiama linkme ir suteikia aiškumo. Jie gali būti simboliniai arba praktiški, bet svarbiausia – padeda susitelkti ir pradėti metus sąmoningai. Pažvelkime, kokie naujametiniai ritualai geriausiai tinka kiekvienam Zodiako ženklui.
Horoskopai | 3 MIN.
0

Lietuva
Lietuva
Šventiniam laikotarpyje galvojame ne tik apie tai, kokius gurmaniškus bei tradicinius patiekalus padėsime ant stalo, bet ir kokiais gėrimais vaišinsime savo artimuosius ar svečius. Vis daugiau žmonių renkantis nealkoholinius gėrimus, sparčiai populiarėja ir nealkoholiniai kokteiliai. Barmenas atskleidė, kokie nealkoholiniai kokteiliai dabar populiariausi ir kaip nustebinti artimuosius.
Virtuvė | 5 MIN.
0
Nesvarbu, ar Naujuosius metus sutiksite būryje draugų, ar jaukiai leisite vakarą šeimoje, ant stalo norėsis šio to ypatingo. Apsunkinti skrandžio po sočių Kalėdų taip pat nesinori, tad žuvis ir jūros gėrybės – vieni populiariausių pasirinkimų Naujųjų metų vaišėms, sako Gintarė Kitovė, „Iki“ komunikacijos vadovė. Tokie patiekalai ne tik puošia stalą, bet ir pasižymi nepaprastu skoniu. Ir nors krevečių ar tartarų dažniausiai skanaujame restoranuose, šiuos išskirtinio skonio patiekalus greitai bei nebrangiai pasigaminsite namuose.
Virtuvė | 7 MIN.
0