REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2023 m. Rugsėjo 21 d. 07:21

Lietuvoje minimos Vilniaus geto likvidavimo 80-osios metines

Vilnius

BNS nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: BNS


278556

Lietuvoje ketvirtadienį minimos Vilniaus geto likvidavimo 80-osios metinės.

Lietuvos žydų genocido aukos bus pagerbtos parlamento posėdyje.

Jame kalbas sakys Seimo vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky, Izraelio Holokausto atminties centro direktorių tarybos pirmininkas Danis Dayanas (Danis Dajanas), vaizdo įrašu į susirinkusiuosius kreipsis Izraelio parlamento vadovas Amiras Ohana, Vilniuje gimęs ir Holokaustą išgyvenęs žydų kilmės dailininkas, rašytojas Samuelis Bakas.

Vilniaus geto likvidavimo metinės taip pat bus pagerbtos eitynėmis iki Panerių memorialo.

Renginys prasidės Vilniuje, Rūdininkų aikštėje. Iš čia dalyviai eis iki Vilniaus geležinkelio stoties, kur kelionę iki Panerių tęs traukiniu. Kalbą prie Panerių memorialo be kitų eitynių dalyvių sakys ir premjerė Ingrida Šimonytė.

Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti teigimu, daugiau nei dešimtmetį vykstanti tradicinė pilietinė iniciatyva „Atminties kelias“ – kvietimas visiems žmonėms, bet pirmiausiai mokytojams ir mokiniais, prisiminti Holokausto metu sunaikintas gausias Lietuvos žydų bendruomenes, kartu nueiti į masinių žudynių vietas tais keliais, kuriais žydai buvo varomi į paskutinę savo kelionę.

„Tokiais renginiais siekiama, kad visuomenėje rastųsi suvokimas, jog Holokaustas yra ne tik žydų tragedija, bet ir visos Lietuvos netektis – prarastas intelektualinis, kultūrinis, politinis ir ekonominis mūsų šalies potencialas“, – sako komisijos vadovas Ronaldas Račinskas.

Kauno IX forte Holokausto aukos bus pagertos penktadienį.

Tarptautinės komisijos tyrimų duomenimis, dabartinėje Lietuvos teritorijoje iš maždaug 220 tūkst. iki karo gyvenusių žydų per Holokaustą sunaikinta apie 200 tūkstančių.

Vilniaus senamiestyje 1941 metų rugsėjo 6 dieną buvo įkurtas žydų getas. Per visą geto egzitavimo laikotarpį jame buvo kalinta beveik 40 tūkst. žmonių. Getas likviduotas 1943-ųjų rugsėjo 23 dieną. Šią dieną minimas Lietuvos žydų genocido aukų atminimas.

Pasibaigus Antrajam pasauliniam karui, Vilniuje gyvi liko maždaug du tūkst. žydų.REDAKCIJA REKOMENDUOJA