PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Liepos 4 d. 13:04

Lietuvėms atsisakant gimdyti natūraliu būdu tenka ieškoti nelegalių takų: kodėl Sveikatos apsaugos ministerija delsia?

Lietuva

Alaina ŠtreimikytėŠaltinis: Etaplius.LT


237979

Statistikos departamento duomenys atskleidžia, kad su kiekviena karta moterys gimdo vis mažiau vaikų. Gimstamumas Lietuvoje sparčiai mažėja, o gimdymo sąlygos atsilieka nuo kitų Europos sąjungos šalių. Lietuvaitės vis dar neturi sąlygos rinktis gimdymo būdo cezario pjūviu. Akušerių ir ginekologų bendrija bei moterų susivienijimas su šia iniciatyva į Sveikatos apsaugos ministeriją kreipėsi jau senokai. Ministerija sako, kad projektas ruošiamas, bet iniciatyvos kūrėjams laukti nusibodo.

Norinčioms cezario pjūvio – kelias į psichikos sveikatos centrą

Šiuo metu Lietuvoje gimdymas atliekant cezario pjūvį (CP) galimas tik kylant kontraindikacijoms. Yra penkios šių indikacijų grupės. Remiantis jomis, CP yra galimas tik kilus grėsmei mamos ar vaisiaus sveikatai.

Gydytojas akušeris ginekologas Vytautas Abraitis Etaplius.lt žurnalistams teigė, kad Lietuvoje yra dar vienas būdas legaliai gimdyti CP būdu.

„Tai – patologinio gimdymo baimė tokofobija, tačiau rinktis šį kelią išdrįsta mažai mamų. Tam, kad nėščioji įrodytų turinti šią baimę, apsilankyti psichiatro kabinete vieną kartą neužtenka. Po kelių vizitų pas tokį specialistą moteris jau gauna psichikos sutrikimo kodą. Tai reiškia, kad durys į visas valstybės tarnautojų pareigas joms yra uždaromos.Tai geležinės klumpės moterims“ – sako V. Abraitis.

Gimdymo baimės netraktuoja kaip psichinės ligos

Ginekologo Vytauto Abraičio nupasakotą būdą kaip „apeiti sistemą“ jau žino ir su portalo Etaplius.lt žurnalistais savo patirtimi pasidalinti sutikusi Akvilė (tikrasis vardas redakcijai žinomas, - aut. past.). Pašnekovė jau nuo nėštumo pradžios jautė paniką dėl natūralaus gimdymo. Todėl, ilgai nedelsusi, savo gydytojui iškėlė klausimą dėl cezario pjūvio. Atsakymas ją nustebino.

„Jis man pasakė, kad cezarį visada spėsiu pasidaryti“ – pasakoja Akvilė.

Mergina sako supratusi, kad yra jauna ir sveika, todėl išgirdusi tokius gydytojo žodžius bandė savo nerimą numalšinti. Tačiau kuo toliau slinko nėštumo mėnesiai, tuo labiau augo panika. Tam, kad galėtų gimdyti cezario pjūvio būdu, ji turėjo pristatyti pažymą, kad turi psichologinį sutrikimą. Šio kelio moteris atsisakė.

Gimdyvių psichologinė būsena gydytojų nedomina

Smalsumo vedama Akvilė daug domėjosi apie gimdymo procesą. Paskaičiusi apie gimdymą vakuuminio ekstraktoriaus ir replių pagalba, ji teigia išsigandusi. Tokių procedūrų metu moterims gali prireikti įkirpti tarpvietę. Dažnai įkirpimas būna labai didelis, po šio proceso gijimas būna komplikuotas ir ilgas.

Taip pat gimdymo šiuo būdu pavojus kyla ir vaisiui. Vakuuminio ekstraktoriaus gaubtelis ant vaisiaus galvos dažnai palieka žymę arba mėlynę, kuri yra vadinama kefalohematoma. Ilgainiui kefalohematoma išnyksta, tačiau kartais sukelia problemų, pvz., padidėjusią geltos tikimybę.

Jeigu gimdant natūraliu būdu moterys nėra įkerpamos, dažnai oda įplyšta savaime.

Akušeris Vytautas Abraitis sako, kad ketvirto laipsnio tarpvietės plyšimas yra didžiulė trauma, jos pasekmės – dujų ir išmatų nelaikymas, kuris gali likti visam gyvenimui.

 

screenshot-2022-06-21-105944.png

Gimdymo baimės reiškimasis

Šeštame nėštumo mėnesyje Akvilei prasidėjo rimta panikos ataka, trukusi net tris dienas be sustojimo. Ji sako patyrusi dusimą, viso kūno drebėjimą, viduriavimą, vėmimą, jos širdis plakė taip stipriai, kad atrodė iššoks iš krūtinės. Tris dienas negalėdama užmigti ji nerimavo, kad toks baimės ir jaudulio kiekis gali pakenkti kūdikiui, todėl nusprendė paskambinti savo gydytojui. Gydytojo atsakymas Akvilė pribloškė.

„Išgerk valerijono. Tai buvo viskas, ką jis pasiūlė. Dėl savo nerimo lankiau ir psichoterapiją, tačiau ji nepadėjo išvengti tokios panikos atakos“ – teigė moteris. 

Po įvykių ligoninėje – pogimdyvinė depresija. 

Moteris sako, kad gydytojui visą nėštumo laikotarpį nerūpėjo jos psichologinė sveikata. Dažnai jos pagalbos prašymus jis vertindavo pašaipiai. Galiausiai vieną dieną Akvilė sulaukė gydytojo skambučio.

„Jis pasakė man atvykti vieną dieną prieš gimdymo terminą, atvykus jis man kažką padarė, bet nieko neaiškino ir liepė grįžti vakare. Vėliau pasidomėjusi supratau, kad jis atliko membranos atskyrimą, tai gali paskatinti gimdymą. Atvykusi vakare likau šoke, man davė aprangą, skirtą gimdymui, pradėjo lašinti skatinamuosius ir suleido epidūrinę nejautrą. Aš nieko nejutau, nei vieno sąrėmio. Po kelių valandų atėjęs gydytojas pasiūlė pasipraktikuoti stumti, po poros kartų pasipraktikavimo jis liepė stumti rimtai. Taip, lyg dabar gimdyčiau. Tuo metu dar nieko nejutau. Kad ir kiek stengiausi stumti, man niekas nepavyko, tada gydytojas užsiminė apie vakuumą“ – istoriją prisimena Akvilė.

Akvilė prisimena ne kartą minėjusi gydytojui apie savo baimę gimdymui vakuumo pagalba, todėl išgirdusi tokius gydytojo žodžius ji perbalo. Ir dabar sako nežinanti ar gydytojas, žinodamas jos baimę, nenorėjo jos tiesiog paerzinti, kad greičiau pagimdytų vaiką. Moteris sako dabar suprantanti, kad nejuto sąrėmių skausmų dėl suleistų vaistų, tačiau ji būtų norėjusi, kad tokie dalykai jai būtų paaiškinti prieš pradedant procedūras. 

Vakuumo neprireikė. Akvilė pasakoja, kad užgulė „toks didelis, stambus vyras“ ir pats išstūmė vaiką iš pilvo. Dabar ji teigia, kad net nesuprato, kas įvyko. Žiūrint atgal toks vaisiaus „išstūmimas“ galėjo sukelti tam tikrų traumų.

„Gydytojas neaiškino jokių detalių apie atliekamas procedūras. Visą nėštumą ignoravo mano nuolatos minimas psichologines problemas. Dabar ant jo pykstu, kad jis visiškai neatsižvelgė į mano psichologinę būklę. Jis manė, kad aš nusišneku, išsigalvoju savo baimę“ – piktinasi Akvilė.

Gimdymo metu moters tarpvietė buvo kirpta, vėliau, ją susiuvus, kilo komplikacijos, teko ne kartą siūti iš naujo. Tuo pačiu metu jos vaikas buvo išvežtas į Kauno klinikas dėl kilusio bambos uždegimo. Moterį, kuri kentė didžiulius skausmus ir spaudimą iš ligoninės kolektyvo, tokia naujiena šokiravo. Panika nėštumo metu dėl natūralaus gimdymo baimės ir įvykių seka gimdymo namuose moterį privedė prie pogimdyvinės depresijos, iš kurios ją ištraukė tik antidepresantai.

5f87df6e37959.jpg

Lietuvės keliauja pas gydytojus su vokeliais

Lietuva šioje srityje atsilieka nuo kitų Europos Sąjungos šalių. Galimybę rinktis, kokiu būdu gimdyti, turi Šveicarijos, Austrijos, Vokietijos, Jungtinės Karalystės, Danijos, Italijos, Turkijos ir kaimyninių šalių Latvijos bei Estijos gimdyvės. Vieša paslaptimi tapo ir lietuvaičių siekiai gauti tokią paslaugą – pas gydytojus jos keliauja su vokeliais rankose.

Kita su portalo Etaplius.lt žurnalistais bendravusi moteris Neringa (tikrasis vardas redakcijai žinomas, – aut. past.) sakė, kad pati turėjo atsisakyti noro turėti vaikų.

„Nesu iš tos kategorijos moterų, kuri patyrė gimdymo suluošinimą, bet tai patyrė mano mama, kuriai gimdant sovietmečiu nebuvo atliktas cezaris ir dėl to patyrė žiaurius sužalojimus, dėl kurių net norint atlikti gamtinius tualeto reikalus teko kęsti nežmonišką skausmą, o vėliau iškęsti labai sudėtingą operaciją“, – pasakojimą pradėjo Neringa.

Ji teigė, kad matydama tokią savo mamos patirtį, jau nuo paauglystės apsisprendė negimdysianti, kol Lietuvoje nebus įteisinta cezario pjūvio operacija. Tačiau tinkamas laikas šeimos kūrimui taip ir neatėjo.

„Man jau virš 40. Lietuvos moterys kovoja, kad būtų įteisintas cezaris savo noru, tikiu tai įvyks. Bet man, nors ir sutikčiau antrąją gyvenimo pusę, susilaukti vaikų dėl apsigimimo rizikos būtų per daug rizikinga“, – sako Neringa.

Dėl visuomenėje vis dar vyraujančių standartų jai teko patirti spaudimą ir patyčias iš artimos, darbinės ir net socialinių tinklų aplinkos. Ji buvo nesuprasta ir žeminama visuomenės dėl savo baimės gimdyti natūraliu būdu.

Šeimos taip ir nesukūrusi moteris sako žinanti ir apie kyšius, kuriuos mielai ima Lietuvos gydytojai.

„Žinau, kad Lietuvoje egzistuoja tokia sistema, bet per daug rizikinga gyventi nuolatinėje baimėje ar tikrai tai būtų pavykę, ar gydytojas, sutikęs už pinigus padėti atlikti cezarį, paskutinę minutę nepersigalvos, nesusirgs ar kažkur neišvyks“, – sako ji.

Ministerija užsitvėrė tylos siena

Akušeris ginekologas Vytautas Abraitis piktinasi, kad ministerija juos paprasčiausiai ignoruoja.

„Juokingiausia yra tai, kad jau greitai bus du metai, kai moterys, teisininkai, gydytojai, akušerių ginekologų bendrija bendrauja su Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija. Viskas jau buvo nuspręsta ir aptarta, tačiau dabar ministerija, be jokių tikslesnių paaiškinimų, tiesiog užsidarė tylos siena. Jie neatsako į jokius teisininkų, bendrijų ar kitų asmenų laiškus šia tema. Tai rodo ne tik neveiklumą, tačiau ir labai žemą, neatsakingą lygį, paliekant žmones beviltiškoje padėtyje,“ – sako gydytojas.

Vytauto Abraičio teigimu, Lietuvoje cezario pjūvis atliekamas chuliganiškai.

„Moterys sutinka mokėti kyšius gydytojams tam, kad išvengtų gimdymo skausmų,“ – teigė gydytojas.

Gydytojas V. Abraitis sako, kad kalbėdamos su ministerija moterys sutiko, jog legali CP operacija būtų mokama. Kalbinta Akvilė sako jau planuojanti savo antrąjį nėštumą. Natūraliu būdu moteris sako daugiau negimdysianti.

„Grupėje ieškau kur Lietuvoje moterims pavyko susitarti dėl CP, jeigu nerasiu gydytojų čia, važiuosiu į Latviją,“ – sakė ji.

Kalba miglotai

Portalo Etaplius.lt redakcija pateikė klausimus Sveikatos apsaugos ministerijai. Komunikacijos skyriaus atstovai patvirtino, kad ministerija yra informuota apie šią problemą.

„Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, atsižvelgdama į pilietinę iniciatyvą „Moterų teisė pasirinkti gimdymo būdą Lietuvoje cezario operacijos būdu“, rengia projektą dėl Cezario pjūvio operacijos, kuri atliekama nėščiosios pageidavimu, atlikimo. Projekte nustatoma cezario pjūvio operacijos nėščiosios pageidavimu paslaugos organizavimo tvarka, reikalavimai šią paslaugą teikiančiai asmens sveikatos priežiūros įstaigai ir sveikatos priežiūros specialistams. Šiuo metu Projektas derinamas ir bus siunčiamas visuomenei ir suinteresuotoms institucijoms svarstyti bei skelbiamas Lietuvos Respublikos Seimo Teisės aktų informacinėje sistemoje“, - rašoma atsakyme.

Visgi anksčiau tekste minimi pašnekovai teigė, kad projektas visuomenės svarstymui turėjo būti pateiktas jau balandžio mėnesį. Taip, pasak jų, žadėjo Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai, tačiau nuo to laiko ministerija paprasčiausiai nutraukė bet kokį ryšį su iniciatyvos kūrėjais.

Etaplius.lt redakcija teiravosi, kodėl ministerija nutraukė bendradarbiavimą su minėtomis grupėmis, tačiau atsakymo į šį, kaip ir į kitus klausimus negavo.