REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Gruodžio 16 d. 07:04

Lietuva pasirašė 495 mln. dolerių sutartį su JAV dėl HIMARS sistemų įsigijimo

Lietuva

Flickr.com nuotr.

Ignas JačauskasŠaltinis: BNS


254106

Lietuva pasirašė 495 mln. dolerių sutartį su Jungtinėmis Valstijomis (JAV) dėl HIMARS sistemų įsigijimo, penktadienio rytą pranešė Krašto apsaugos ministerija.

„Džiaugiuosi, kad dar šiemet pasirašėme susitarimą dėl šios svarbios sistemos įsigijimo. Dabar pradedame kalbėti apie bendradarbiavimą su JAV dėl HIMARS integravimo – personalo apmokymo, priežiūros“, – pranešime cituojamas krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas, penktadienį JAV susitikęs su šalies gynybos sekretoriumi Lloydu Austinu (Loidu Ostinu).

Pasak jo, Labai svarbu, kad HIMARS perka visos Baltijos šalys.

„Aktyviai bendradarbiavome ir bendradarbiausime su Estija ir Latvija vystant šį pajėgumą bei didinant viso regiono saugumą. Pirmieji HIMARS pristatymai numatyti 2025 metais“, – teigė A. Anušauskas.

Preliminari sutarties vertė – apie 495 mln. JAV dolerių, ją įgyvendins JAV įmonė „Lockheed Martin“. Perkama artilerijos raketų sistema yra suderinama su kitomis Lietuvos kariuomenės naudojamomis technologijomis, todėl, pasak KAM, ją bus lengviau integruoti į esamus gynybos planus ir taip didinti atgrasymą.

Tai yra visų laikų didžiausios vertės karinės technikos pirkimas.

Pagal sutartį, Lietuva perka aštuonias raketinės artilerijos HIMARS sistemas su skirtingų tipų kovinėmis ir mokomosiomis raketomis, tarp jų – vadinamąsias ATACMS, kurių šūvio nuotolis siekia 300 kilometrų.

Kartu bus įsigyta mokomoji ir HIMARS sistemų priežiūrai reikalinga įranga, personalo apmokymo, sistemų įdiegimo ir integravimo į NATO ilgojo nuotolio raketinės gynybos tinklą paslaugos.

LRT Vašingtone A. Anušauskas teigė, kad šis pajėgumas „iš esmės keičia Lietuvos kariuomenės galimybes“, ir „mūsų visų saugumą tikrai sustiprina“, turint omenyje, jog su kitomis Baltijos valstybėmis iš viso įsigyjama 20 sistemų.

„Rusija ar Baltarusija iš savo pusės, be abejonės, ir toliau šauks apie NATO stiprėjimą prie jos sienų. Bet agresyvios savo politikos jie dėl to nekeičia ir nekeis. Aš manau, kad tokio pajėgumo turėjimas kaip tik stabdo Rusijos agresyvias ambicijas“, – sakė ministras.

Pasak ministerijos, L. Austinas ministrui susitikime dar kartą patvirtino įsipareigojimą stiprinti Lietuvos saugumą nuolatiniu JAV karių dislokavimu šalyje ir padėkojo už priimančiosios šalies paramą sąjungininkų pajėgoms.

Gynybos sekretorius, ministerijos teigimu, taip pat padėkojo Lietuvai už nenutrūkstančią karinę paramą Ukrainai ir vykdomus Ukrainos karių mokymus, kurie svariai prisideda prie Ukrainos gynybos. Taip pat gyrė Lietuvą už didėjančias išlaidas gynybai ir investicijas į naujus pajėgumus.

A. Anušauskas vizito Vašingtone metu taip pat susitiko su JAV Senato Europos saugumo ir bendradarbiavimo komisijos pirmininku bei ginkluotųjų pajėgų komiteto nariu Rogeriu Wickeriu (Rodžeriu Vikeriu).

Penktadienį Pentagone jis dar turėtų susitikti su JAV gynybos sekretoriaus pavaduotoju žvalgybai ir saugumui Ronaldu S. Moultrie (Ronaldu Multru) bei Sausumos pajėgų sekretore Christine Wormuth (Kristina Vormuf) – su ja ketinama aptarti reikšmingą JAV paramą Lietuvos karinių pajėgumų vystymui.

A. Anušauskas pažymi, kad JAV karinis buvimas Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse „išlieka vienas svarbiausių Rusijos atgrasymo elementų“.

„Džiaugiuosi JAV sprendimu išlaikyti nepertraukiamą JAV karių buvimą Lietuvoje. Mes patys toliau investuojame ir geriname JAV pajėgų atvykimui ir buvimui reikalingą infrastruktūrą bei esame pasirengę suteikti visas reikiamas sąlygas karių pasirengimo užtikrinimui“, – kalbėjo A. Anušauskas.

JAV aktyviai prisideda prie Lietuvos ir regiono gynybos kariais, ginkluote, finansine parama.REDAKCIJA REKOMENDUOJA