REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2023 m. Liepos 11 d. 17:36

Lietuva, Latvija ir Estija žada NATO daugiau galimybių savo oro erdvėje

Lietuva

BNS/Fotobankas nuotr.

Jūratė SkėrytėŠaltinis: BNS


272590

Lietuva, Latvija ir Estija žada suteikti daugiau galimybių NATO savo oro erdvėje, įsipareigojo didinti išlaidas gynybai.

Tai sakoma antradienį Lietuvos, Latvijos ir Estijos šalių gynybos ministrų Arvydo Anušausko, Inaros Mūrniecės ir Hanno Pevkuro pasirašytoje deklaracijoje dėl oro erdvės išplėtimo NATO veiklai.

Deklaracijoje pažymima, kad NATO sąjungininkams suteikiama galimybė be apribojimų naudotis sujungtu Baltijos šalių oro erdvės bloku NATO atgrasymo, sustiprinto budrumo ir didelio masto mokymų veiklai.

„Mes, pasirašiusios valstybės, įsipareigojame skatinti Baltijos šalių oro erdvės prieinamumą NATO oro veiklai ir užtikrinti aukščiausius skrydžių saugos standartus bei gerinti civilinį ir karinį Baltijos šalių bendradarbiavimą“, – teigiama dokumente.

Jame teigiama, kad oro erdvės prieinamumas yra vienas iš kertinių dalykų norint užtikrinti efektyvų nuolatinį oro ir priešraketinės gynybos išteklių dislokavimą.

„Mes, šį susitarimą pasirašančios šalys, pabrėžiame trišalius pasiekimus Karinės oro gynybos koncepcijoje, kuri leidžia NATO ir sąjungininkams užtikrinti bendroje NATO oro erdvėje tinkamą atgrasymą, padidina budrumą ir išplečia pratybų galimybes“, – tvirtina ministrai.

Baltijos šalys taip pat pakvietė NATO sąjungininkus įgyvendinti rotacinį oro gynybos modelį prie jo prisidedant savo pajėgumais.

„Skatiname nedelsiant įgyvendinti NATO oro gynybos rotacinį modelį ir kviečiame tiek NATO, tiek sąjungininkes prisidėti savo pajėgumais siekiant šio tikslo. Tai reikštų judėjimą toliau stiprinant NATO oro gynybą“, – teigiama deklaracijoje.

Birželį NATO gynybos ministrai susitarė dėl rotacinio oro gynybos modelio Baltijos šalyse. Jis turėtų pakeisti oro policijos misiją, kurią partneriai vykdo nuo 2004 metų, kai Lietuva tapo Aljanso nare. Rusijai užpuolus Ukrainą, Lietuva siekia, kad oro policijos misiją pakeistų oro gynybos misija.

Lietuva, Latvija ir Estija dar kartą patvirtino ketinimą artimiausiais metais didinti investicijas į gynybą iki 3 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP).

„Atkreipiame dėmesį į investicijų į šalies oro gynybą svarbą regioniniu mastu, įskaitant vidutinio nuotolio oro gynybos sistemų pirkimus“, – teigiama dokumente.

Deklaracijoje Baltijos šalys pažymėjo bendrą ketinimą gerinti Lietuvos, Latvijos bei Estijos civilinį ir karinį bendradarbiavimą.REDAKCIJA REKOMENDUOJA