REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Liepos 24 d. 16:26

Latvijos ir Estijos operatorės teigiamai vertina VGT sprendimą dėl sinchronizavimo

Lietuva

BNS nuotr.

Giedrius GaidamavičiusŠaltinis: ELTA


273700

Latvijos ir Estijos elektros perdavimo tinklų operatorės sako, jog 2025-ųjų metų pradžia yra anksčiausia galima bei techniškai ir ekonomiškai tinkamiausia Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizavimo su Vakarų Europa data.

Latvijos operatorė AST bei Estijos „Elering“ teigiamai vertina Lietuvos Valstybės gynimo tarybos (VGT) pirmadienio sprendimą įpareigoti Vyriausybę derėtis su kaimyninėmis šalimis dėl pasitraukimo iš Rusijos kontroliuojamos energetikos sistemos (BRELL) ir sinchronizuotis su Vakarų Europa 2025-ųjų pradžioje, taip pat 2024-ųjų rugpjūtį paskelbti apie pasitraukimą iš BRELL sutarties.

„AST džiaugiasi girdėdama apie Lietuvos sprendimą siekti bendro plano su Estija ir Latvija kartu pasitraukti iš BRELL sutarties ir pagreitintai sinchronizuotis 2025-ųjų pradžioje – tai techniniu ir ekonominiu požiūriu yra geriausias scenarijus“, – komentare BNS nurodė AST.

„Tikimės, kad šį Lietuvos sprendimą netrukus seks politinis trijų Baltijos šalių susitarimas, kuris taps pagrindu jų tinklo operatorėms susitarti dėl techninio pagreitinto sinchronizavimo 2025-ųjų pradžioje plano įgyvendinimo“, – nurodė operatorė.

AST patvirtino, jog Baltijos šalių susitarimas dėl 2025-ųjų pradžios datos galėtų būti pasirašytas jau rugpjūčio pradžioje.

Kad toks susitarimas turėtų būti pasirašytas rugpjūčio pradžioje, pirmadienį po VGT posėdžio teigė ir energetikos ministras Dainius Kreivys. Jo teigimu, siekiama, kad būtų pasirašyti du susitarimai: politinis – premjerų lygiu ir kitas – trijų Baltijos šalių tinklų operatorių.

Estijos tinklo operatorė „Elering“ taip pat teigiamai įvertino VGT sprendimą, nors ir pavadino tai vidiniu Lietuvos procesu.

„Tai yra vidinis sprendimų priėmimo procesas Lietuvoje. Jeigu tai padeda pasiekti naują susitarimą dėl sinchronizavimo, tai akivaizdžiai yra teigiama“, – komentare BNS teigė „Elering“.

„Elering“ pakartojo šios šalies klimato ministerijos generalinio sekretoriaus pavaduotojo Timo Tataro anksčiau šį mėnesį išsakytą poziciją, jog atsijungti nuo BRELL žiedo ir sinchronizuotis su Europa anksčiausiai būtų galima tik 2025 metų pradžioje.

„Kaip jau anksčiau ne kartą teigėme, techniškai anksčiausiai galima sinchronizacijos data yra 2025-ųjų pradžia. Iki to laiko pagal planą turi būti atnaujinta trečioji elektros jungtis tarp Estijos ir Latvijos, kuri yra būtina sinchronizavimo sąlyga“, – BNS teigė „Elering“.

Pasak Estijos operatorės, susitarimas dėl naujo grafiko tarp Baltijos šalių greičiausiai bus pasiektas politiniu lygiu.

Nepaisant 2018 metais pasirašyto Baltijos šalių vadovų ir Europos Komisijos susitarimo su Europos tinklais sinchronizuotis iki 2025 metų pabaigos, Lietuva pastaraisiais metais tai siekė padaryti jau 2024 metų vasarį.

Tačiau Latvija ir ypač Estija dvejojo dėl paankstinto proceso ir nuolat kartojo, kad reikia įvertinti jos techninius aspektus – poveikį vartotojams bei sistemų stabilumui. Dėl to šalys laukė birželį pasirodžiusių techninių galimybių studijų išvadų.REDAKCIJA REKOMENDUOJA