REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Gegužės 24 d. 11:29

Latvijai ruošiantis mažinti PVM maistui, lietuviai baiminasi prarasti pirkėjus

Lietuva

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt


217661

Latvijai ruošiantis mažinti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą maistui, mūsų šalies prekybininkai baiminasi Lenkijos scenarijaus pasikartojimo, kai dalis pirkėjų iš Lietuvos pigesnių produktų dairysis pas kaimynus.    

Latvijos žemės ūkio ministerija informaciniame pranešime ragina vyriausybę pritarti PVM tarifo mažinimui nuo 21 iki 5 proc. šviežiai mėsai, šviežiai žuviai, kiaušiniams ir pagrindiniams pieno produktams.

Pasak prekybos tinklo „Norfa“ vadovo Dainiaus Dundulio, jeigu Latvija nuspręs pagrindiniams maisto produktams sumažinti PVM, Lietuvos šiauriniuose rajonuose stebėsime situaciją, kurią dabar matome Lenkijos pasienyje.

Jo teigimu, Lenkijai nuo šių metų vasario panaikinus PVM maisto produktams, pirkėjų srautai Lazdijuose, Marijampolėje, kituose miestuose pastebimai sumažėjo.

„Latvijos atveju prarasime ne tik dalį Lietuvos pirkėjų, kurie vyks apsipirkti į Latviją, bet ir pačius latvius. Šiuo metu daug kaimyninės šalies gyventojų apsiperka Zarasuose, Biržuose, Mažeikiuose, kituose pasienio miestuose. Prekybos pokytis bus tikrai juntamas, nes pasienio pirkėjai yra jautrūs kainoms“, – Eltai sakė D. Dundulis.

Jis primena, kad Latvijai sumažinus akcizus alkoholiui, Lietuvos gyventojai alkoholinius gėrimus pradėjo pirkti būtent ten.

„Problema slypi ne tik kainoje, bet ir pirkėjų įpročiuose. Įpratus apsipirkti vienoje vietoje, po to pirkėją sunku susigrąžinti. Netgi suvienodinus mokesčius, pirkėjas iškart gali ir negrįžti“, – teigia D. Dundulis.

Pasak Lietuvos pienininkų asociacijos „Pieno centras“ vadovo Egidijaus Simonio, palyginti su mūsų šalies maisto pramonės ir ūkininkų situacija, Lenkijos agroverslas yra laiminčioje konkurencinėje pozicijoje.  

„Lenkijoje taikomos PVM lengvatos ir maisto produktams, ir trąšoms, ir kurui. Be to, valstybė  Lenkijos ūkininkams, nukentėjusiems nuo dabartinės geopolitinės krizės drastiškai išaugus veiklos sąnaudoms, užtikrino 836 mln. eurų paramą tiesioginėmis dotacijomis. Konkurencine verslo prasme mes esame blogesnėje padėtyje“, – Eltai sakė E. Simonis.

Jis atkreipia dėmesį, kad lietuviškiems pieno produktams vidaus rinkoje šiuo metu itin sudėtinga konkuruoti su importuojamais pieno gaminiais iš Lenkijos.

„Jeigu ir latviai sumažins PVM pieno ir kitiems pagrindiniams maisto produktams – tai bus dar vienas smūgis lietuviškų produktų gamybai ir jų prekybai vidaus rinkoje“, – sakė E. Simonis.

ELTAREDAKCIJA REKOMENDUOJA