REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Spalio 26 d. 12:49

Kultūros sektorius prašo valdžios palikti neribotam laikui galioti lengvatinį 9 proc. PVM tarifą

Lietuva

Etaplius.LTŠaltinis: ELTA


249661

Šalies kultūros sektorius prašo valdžios atstovų palikti neribotam laikui galioti lengvatinį 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą, kuris buvo patvirtintas praėjusių metų vasarą ir bus taikomas iki kitų metų pradžios, rašoma asociacijos LATGA pranešime žiniasklaidai.

Politikams viešai diskutuojant apie lengvatinio PVM tarifo kultūros sektoriui reikalingumą, daugybę vienaip ar kitaip su kultūros ir kūrybos industrija (KKI) susijusių organizacijų vienijančios Nacionalinės kūrybinių ir kultūrinių industrijų asociacijos (NKIKIA) valdybos pirmininkė Živilė Diavara mano, kad prieš priimant sprendimus yra itin svarbu apžvelgti bendrą vaizdą Europoje.

Pasak jos, iš oficialios Europos Komisijos (EK) svetainės surinkti duomenys leidžia teigti, kad Lietuvoje taikomas lengvatinis 9 proc. PVM tarifas toli gražu nėra pats žemiausias Europos Sąjungoje, o grąžinus 21 proc. PVM tarifą, būtų vienas didžiausių.

Latvijoje ir Danijoje – jokio PVM

„Didžiausias lengvatinis tarifas taikomas Vengrijoje – 18 proc. (standartinis tarifas šioje šalyje yra net 27 proc.). Austrijoje taikomas 13 proc. tarifas, o 10 proc. dydžio lengvatinį tarifą surasime tokiose šalyse kaip Suomija, Italija.

Mažesni nei Lietuvoje lengvatiniai tarifai yra Liuksemburge (3 proc.), Kroatijoje (5 proc.), Kipre (5 proc.), Švedijoje (6 proc.), Belgijoje (6 proc.), Vokietijoje (7 proc.), Lenkijoje (8 proc.)“, – pranešime sako Ž.Diavara.

Anot jos, labiausiai šiuo metu savo kultūros sektoriui padeda Danija, kurioje renginių organizatoriai yra atleisti nuo prievolės mokėti PVM. Kaimynė Latvija taip pat taiko „nulinį“ tarifą renginių bilietams ir atlikėjų teikiamoms paslaugoms, nors standartinis PVM tarifas Latvijoje toks pat kaip ir Lietuvoje – 21 proc.

Jai pritaria muzikos autorė bei atlikėja, asociacijos LATGA tarybos pirmininkė Raminta Naujanytė-Bjelle: „Norėtųsi, kad kultūros sektoriaus veikla Lietuvoje nebūtų vertinama kaip nelabai svarbių pramogų kūrimas. Juk kultūra – viena esminių mūsų tautinės tapatybės detalių(...)“.

Kentės visas sektorius

Teatro režisierius, OKT įkūrėjas O. Koršunovas atkreipia dėmesį, kad vienodas PVM tarifas kultūros organizacijoms ir pelno siekiantiems verslo subjektams mažų mažiausiai yra nesusipratimas, teigiama pranešime žiniasklaidai.

„Kultūra – valstybingumo pamatas, negriaukime jo patys, nuolatos apkraudami didžiausiais įmanomais mokesčiais. Mažesnis PVM tarifas mums, nepriklausomam teatrui, leido kvėpuoti per COVID-19 pandemijos apribojimus, tačiau dabar, ekonominės krizės akivaizdoje, kai kainos kone kasdien šoka aukštyn, jis tampa dar reikalingesnis. Lengvatinis PVM tarifas kultūrai tapo įprastu dalyku Europoje. Ar mes tikrai norime būti išimtimi?“ – klausia menininkas.

„(...)Dažnai tenka išgirsti pasipiktinimų, kad bilietai į renginius labai brangūs, bet suvedę paprastą matematiką, pamatysime, kad atmetus visas organizacines išlaidas, mokesčius iš, sakykime, 100 eurų atlikėjams lieka labai nedaug, gal koks 20 eurų. Padidinus PVM tarifą iki 21 proc., bilietai dar labiau brangs, taip kultūra taps dar mažiau pasiekiama (...)“ – retoriškai klausia muzikos autorius ir atlikėjas, LATGA tarybos narys S.Stavickis-Stano.

NKIKIA direktorė Edita Sabalionytė sako, kad Vyriausybės siūlymas pratęsti lengvatą pusmečiui nesprendžia problemos, nes dauguma veiklų šiame sektoriuje planuojamos ne mažiau kaip prieš metus ar dar daugiau.REDAKCIJA REKOMENDUOJA