REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2017 m. Gruodžio 24 d. 19:21

Kūčios – proga atsiprašyti ir atkurti šeimos ryšius

Vilnius

bernardinai.lt nuotr.

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


24081

Sekmadienį sėsime prie Kūčių stalo. Kaip sako kunigas Mozė Mitkevičius, šią dieną labai svarbu atkurti šeimos ryšius, padėkoti vienas kitam, kad esame kartu, maldoje prisiminti mirusiuosius, laiminti negalinčius grįžti namo.

„Dėl rutinos, darbų, įtampos per metus pasitaiko nesutarimų, artimieji susipyksta, vienas kitam prisako skaudžių žodžių. Atsiprašius pyktis atslūgsta, bet įsiskaudinimo lieka. Todėl Kūčios - proga pasakyti, kad iš tiesų dėl jūsų aš gyvenu, dirbu ir kartais vargstu. Tai tarsi savaime suprantama, tačiau pasakyti garsiai - reikia drąsos“, – sakė kun. Mozė.

Pasak jo, paprasti padėkos žodžiais gali būti kompensacija už neapgalvotas replikas.

„Laužiant kalėdaitį, tiesiog sąmoningai reikėtų padėkoti už laiką, praleistą kartu, už gyvenimą. Tai tikrai nelengva užduotis. Vienais metais aš pats pabandžiau tai pasakyti savo mamai ir seserims. Atrodė nenatūralu ir strigo žodžiai, nes mes neįpratę kalbėti, ką jaučiam. Tačiau tegu Kūčių vakaras būna galimybė išreikšti, kas širdyje, nes laikas - mūsų pusėje, jis leidžia ištarti padėkos žodžius nebijant jaustis dėl to nepatogiai“, - drąsino kunigas.

Šventes pasitinkančius be artimųjų, kurių šiemet neteko, kun. M. Mitkevičius ragina, užuot grimzdus į dar gilesnį gedulą, pasidžiaugti: juk aš turėjau galimybę su tuo žmogumi būti tiek laiko, kiek skirta - metus ar penkiasdešimt. Padėkoti už jų gyvenimą ir atsilaužti dalį kalėdaičio, kuris ant šventinio stalo būna padėtas atskirai - mirusiajam ar svečiui, kuris netikėtai užsuks.

Tuščios lėkštelės tradicija per Kūčias kun. M. Mitkevičiui labai graži ir prasminga. Pirmoji jos mintis - priminimas, kad turime būti atviri pakeleiviui, vienišam, atskirties žmogui. Ne be reikalo sakoma: svečias į namus, Dievas į namus.

Kunigas prisiminė ir nepritapimo ar nepritekliaus į svečias šalis išgintus Lietuvos žmones, kurie švęsti stengiasi grįžti namo. Kokia Kūčių žinia tiems, kurie nespės, negalės grįžti? Kaip studijuodamas užsienyje pastebėjo kun. M. Mitkevičius, dauguma per Kalėdas parvyksta arba Kūčių vakarienei, Kalėdoms pasikviečia tėvus, senelius pas save.

„Jei negali susitikti, bent jau paskambinti derėtų, o visada - melstis ir laiminti artimuosius, kurie toli, net ir vienam sėdint prie žvakės prisiminti savo šeimą ir prašyti: Dieve, būk su jais, laimink juos. Aš negaliu būti su jais fiziškai, bet galiu būti mintimis“.

Šiemet Kūčias švęsime ketvirtą Advento sekmadienį. Kadangi katalikams privalomos šventės yra ir sekmadienis, ir Šv. Kalėdos, Lietuvos Vyskupų Konferencija tikinčiuosius šiemet kviečia švęsti ir sekmadienio, ir Šv. Kalėdų Eucharistiją, pasirenkant, kuriose iš sekmadienio ir Kalėdų šv. Mišių dalyvauti.

Ketvirtojo Advento sekmadienio šv. Mišios švenčiamos nuo šeštadienio saulėlydžio iki sekmadienio popietės.

Šv. Kalėdų Mišios - tai Kūčių vakaro (aukojamos ne visur), Kalėdų nakties (Lietuvoje ir Lenkijoje liaudiškai vadinamos Piemenėlių), Kalėdų ryto ir Kalėdų dienos Mišios.

ELTAREDAKCIJA REKOMENDUOJA