REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Karas Ukrainoje2023 m. Lapkričio 10 d. 20:15

Krašto apsaugos ministras A. Anušauskas susitiko su Ukrainos prezidentu V. Zelenskiu

Lietuva

KAM nuotr.

Ingrida SteniulienėŠaltinis: BNS


283203

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas penktadienį Kyjive susitiko su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, kuriam pristatė Lietuvos šiuo metu teikiamą karinę paramą ir tolesnius paramos planus.

Per susitikimą kalbėta ir apie galimybes kartu vystyti įvairius gynybos pramonės projektus, pranešė Krašto apsaugos ministerija.

„Ukrainos saugumas yra neatsiejama Euro-Atlantinio saugumo dalis, ir tik Ukrainos narystė NATO užtikrins Ukrainai saugumo garantijas bei patikimą atgrasymą nuo ekspansinės Rusijos agresijos. Ukrainos narystės NATO klausimą keliame visuose formatuose, ypač kalbantis su tais, kurie nėra didžiausi rėmėjai, nes nuo šio karo baigties priklauso ir Lietuvos bei Europos saugumas“, – pranešime sakė A. Anušauskas.

A. Anušauskas asmeniškai padėkojo V. Zelenskiui už karo metu rodomą nepalaužiamą lyderystę ir patikino, kad Lietuvos įsipareigojimas remti Ukrainą išlieka nekintantis. Ministras pristatė Lietuvos pastangas perduodant karinę techniką ir įrangą, buriant išminavimo koaliciją, apmokant Ukrainos karius, teikiant kariams reabilitaciją ir gydymą.

„Šiandien Kyjive susitikau su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu ir gynybos ministru Rustemu Umerovu. Kalbėjome apie karinę paramą ir tolesnius paramos planus perdavus vidutinio nuotolio oro gynybos sistemą NASAMS, išminavimo koaliciją, apie galimybes kartu vystyti įvairius gynybos pramonės projektus. Lankydamasis Ukrainoje šeštą kartą nuo plataus masto invazijos pradžios, prisiminiau, ką prieš beveik 600 dienų Kijeve, važinėjant tarp blokpostų ir metalinių ežių barikadų parašiau: „Ukraina pasikeitė. Kijevas pasikeitė. Kelias, kurį anksčiau buvo galima įveikti per kelias valandas, gerokai pailgėjęs. Atvažiavome kaip tik tuo metu, kai baiginėjosi 35 valandas trukusi komendanto valanda O dabar miestas, saugomas oro gynybos sistemų, yra vėl sugrįžęs į ikikarinę būseną – viskas dirba, daug žmonių, gatvėse kamščiai... Atrodo lyg karo nėra. Tik vienas oro pavojus...“, – feisbuke rašo Lietuvos krašto apsaugos ministras.

Vizito Kyjive metu ministras taip pat susitiko su Ukrainos gynybos ministru R. Umerovu. Su juo detaliai aptarta dabartinė karo situacija, tolesni Ukrainos kariuomenės veiksmai, paramos poreikiai ir karinis bendradarbiavimas.

Kaip skelbta, Lietuva perdavė Ukrainai vidutinio nuotolio oro gynybos sistemų NASAMS raketų paleidimo įrenginius ir reikalingą įrangą.

„Lietuvos nupirktos NASAMS raketų paleidimo sistemos bus integruojamos į Ukrainos kariuomenė turimus ugnies valdymo vienetus, taip papildant ir išplečiant Norvegijos bei JAV padovanotų NASAMS sistemų operacinį pajėgumą. Mūsų teikiama parama tebėra svarbus Ukrainos gynybos veiksnys. Girdime Ukrainos poreikius, raginame juos išgirsti ir sąjungininkus“, – sako A. Anušauskas.

Sutartį dėl Ukrainai perduotų NASAMS raketų paleidimo įrenginių įsigijimo su Norvegijos kompanija „Kongsberg“ Gynybos resursų agentūra pasirašė šių metų birželį. Tuomet skelbta, kad Lietuva oro gynybos NASAMS paleidiklius Ukrainai perka už 9,8 mln. eurų.

Pasak KAM, prieš perduodant paleidiklius Ukrainos kariams Norvegijoje buvo surengti pilni kompleksiniai mokymai, įskaitant vairuotojų ir remontininkų kursus.

Kartu su NASAMS paleidimo įrenginiais Lietuva perdavė ir NASAMS įguloms reikalingas didelio pravažumo transporto priemones. Prie šio Lietuvos paramos prisidėjo Norvegijos gynybos ministerija, kuri papildomai Ukrainai padovanojo NASAMS raketų paleidimo sistemų palaikymo įrangą, ugnies valdymo centrus.

Paramą į Ukrainą transportavo Lietuvos kariuomenė.

Lietuva Ukrainai taip pat perdavė antidronų ir generatorių.

KAM skelbia, kad bendra Lietuvos karinės paramos Ukrainai vertė siekia apie pusę milijardo eurų. Artimiausia planuojama Lietuvos karinė parama apima granatsvaidžių amuniciją, logistines transporto priemones ir įvairią žiemos sezonui reikalingą įrangą.REDAKCIJA REKOMENDUOJA