REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2020 m. Gruodžio 3 d. 20:55

Kokius mokesčius turi mokėti dirbantys savarankiškai?

Vilnius

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


156697

Gyventojams savo veiklą būtina įteisinti tuomet, kai ji atitinka individualios veiklos požymius, t. y. kai atsiranda veiklos tęstinumas, komercinės naudos siekimas, savarankiškumas, taip pat motyvas bei galimybės sandorius sudaryti ir ateityje. Pavyzdžiui, jei žmogus vieną kitą kartą parduoda jam nebereikalingą, tačiau dar tinkamą naudoti daiktą – drabužius, baldus, buitinę techniką ir pan., tai tokia veikla nelaikytina individualia veikla, o tik turto pardavimu.

Gyventojai, įteisindami savarankišką veiklą, gali pasirinkti individualią veiklą pagal pažymą arba veiklą su verslo liudijimu - atitinkamai skiriasi jų apmokestinimas.

Vykdydamas individualią veiklą pagal pažymą gyventojas turi mokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM), kurio tarifas priklauso nuo jo gautų apmokestinamųjų pajamų (pelno):

  • Apmokestinamosioms pajamoms per metus nesiekiant 20 tūkst. eurų, taikomas 5 proc. GPM tarifas;
  • Apmokestinamosioms pajamos per metus viršijant 20 tūkst. eurų, tačiau nesiekiant 35 tūkst. eurų, taikomas GPM tarifas apskaičiuojamas pagal formulę ir gali siekti 5-15 proc.;
  • Apmokestinamosioms pajamoms per metus viršijant 35 tūkst. eurų taikomas 15 proc. GPM tarifas.

Asmenys, kurie įsigyja verslo liudijimą, iš karto sumoka fiksuotą GPM sumą, kurią nustato savivaldybė, sumos dydis priklauso nuo pasirenkamos veiklos, veiklos teritorijos ir kt. Konkretaus verslo liudijimo kainą galima sužinoti VMI interneto svetainėje www.vmi.lt esančioje Verslo liudijimų skaičiuoklėje, svetainėje  taip pat galima rasti savivaldybių tarybų nustatytus fiksuotus pajamų dydžius ir lengvatas.

Pažymėtina, kad veiklą vykdant su verslo liudijimu ar pagal pažymą, priklausomai nuo pajamų dydžio ir prekių įsigijimų iš Europos Sąjungos šalių bei paslaugų, kurių suteikimo vieta laikoma Lietuva, įsigijimo iš užsienio šalyse įsikūrusių asmenų (pavyzdžiui, „Bolt“, „Uber“, „Booking“, „Airbnb“), gali atsirasti prievolė mokėti PVM.

Atkreipiamas dėmesys, kad įsigijusieji verslo liudijimus ar įregistravusieji individualią veiklą pagal pažymą turi mokėti ir Valstybinio socialinio draudimo (VSD) bei privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas, kurias administruoja „Sodra“.

Daugiau informacijos apie individualią veiklą ir jos apmokestinimą savarankiškai galima rasti VMI interneto svetainėje www.vmi.lt skiltyje „Pradedu individualią veiklą“ arba paskambinus telefonu 1882.REDAKCIJA REKOMENDUOJA