REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Rugpjūčio 6 d. 13:37

Klaipėdos Jūros šventė. Tai, ko nemato šventės svečiai

Klaipėda

Jūros šventės dalyvių papildomi bilietai

Aivaras NorbutasŠaltinis: Etaplius.lt


47676

Tai yra piliečio-reporterio nuomonė, už kurios turinį Etaplius.lt redakcija neatsako.

Jūros šventė Klaipėdoje šiemet, pernai ir užpernai - panašumai, skirtumai ir kokia širšė įgėlė Klaipėdos valdininkams. Žemės ūkio ministerijos Jūros šventėje įkurtas rezervatas pavadinimu "Tai, kas tikra" ir to rezervato gyventojai. Apie tai, ir ne tik pabandysiu išsakyti savo subjektyvią nuomonę.

Nušurmuliavo tradicinė Jūros šventė, savo istoriją skaičiuojanti nuo 1934 metų. Pirmosios šventės organizatoriai turbūt sapne nesapnavo, kad, po 80 su virš metų, šventė išaugs į tokį grandiozinį renginį. Su šimtais tūkstančių šventės dalyvių ir svečių. Vien prekybininkų, dalyvaujančių šventės mugėje, buvo netoli tūkstančio. Apie juos, apie Klaipėdos valdžios ir Jūros šventės organizatorių požiūrį į šventės mugę, ir noriu papasakoti šiek tiek.

Pradėsiu nuo 2016 metų šventės. Tada Klaipėdos savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus baudžiamasis būrys vaikščiojo po Danės skverą ir linčiavo visus, laikančius automobilius skvero teritorijoje. Smulkiai apie tai buvo aprašyta čia: https://www.facebook.com/notes/aivaras-norbutas/j%C5%ABros-%C5%A1vent%C4%97-ir-kiti-dalykai-/1179089032158236 (nuorodą reikia nukopijuoti ir įklijuoti į adresų laukelį) ir Lietuvos ryto straipsnyje http://auto.lrytas.lt/naujienos/po-juros-sventes-meistras-nusprende-netyleti-tai-nenormalu.htm Su baudžiamojo būrio nuotraukom, pavyzdžiais iš Švedijos mugių. Ir ką gi jūs manote? 2017 metų Jūros šventėje nieko panašaus nebuvo. Visi džiaugiamės, kad Klaipėdos valdžia ir policija atėjo į protą, tapo vakarietiški, atsikratė sovietinio baudėjiško mąstymo. Deja, šįmet ši iliuzija sprogo, kaip muilo burbulas...

baudziamojo-burio-akcija02.jpg

baudziamojo-burio-akcija03.jpg

baudziamojo-burio-akcija04.jpg

Savo prekyvietėj šeimininkauti palikęs dukrą, einu, vadinasi, aš pasisveikinti su savo geru prieteliumi, virtuvės virtuozu, restorano savininku, kuris Jūros šventės metu savo lauko kavinėj maitina išalkusiuosius. Senokai nesimatėme. Ir patenku į patį konflikto epicentrą - šiųmetis Baudžiamasis būrys, vadovaujamas Klaipėdos savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus, kontrolės ir prevencijos poskyrio vyriausiojo specialisto Gintaro Lasicko, skalpuoja mano prietelių už šalia jo prekyvietės laikomą automobilį, baudą jam rašo. Kadangi problema sena, kurios, kaip tikėjausi, jau nebebus, metuosi ir aš į tą šaršalą, kaip gi kitaip - mūsiškius muša. Mano draugo pietietiškas kraujas užverda... Gerai, kad ne tiek, kad rankas į darbą paleist, bet žodžiai liejasi upeliu. Ir aš jį puikiai suprantu, užpernai, atrodo, jau prisinervavinom, pernai buvo ramu, atrodė problema išspręsta. Deja... Šįmet, trukt už vadžių ir vėl iš pradžių... Nurimk, sakau savo bičiuliui, o pats einu aiškintis su p. Lasicku ir baudžiamąjame būryje esančiu policijos pareigūnu. Jie man liepia aiškintis su jų viršininkais, nes jie tik vykdo nurodymus ir įsakymus.

baudziamojo-burio-akcija09.jpg

baudziamojo-burio-akcija10.jpg

baudziamojo-burio-akcija12.jpg

baudziamojo-burio-akcija13.jpg

Mieli Klaipėdos valdininkai, p. G. Lasicko ir minėto policijos pareigūno viršininkai, kas pasikeitė nuo pernai, kokia širšė jums įgėlė? Gal tas tropinis karštis jųsų smegenis perkaitino? Kodėl pernai nebaudėt, o šįmet vėl nesąmones pradėjot daryt? Kodėl nesąmones? Paaiškinu. Mano draugo rastoranas (kaip ir visi kiti prekiavusieji maistu) maitino šventės dalyvius. Jam gyvybiškai būtina šalia turėti ir pusę tonos vandens ir mėsą, gėrimus, netelpa viskas palapinėje, be to reikia ir atsivežinėti daug ką.Už prekybos vietą maistininkai moka virš 1000€. Tai gal už tokius pinigus, mieli valdininkai ir šventės organizatoriai, bent minimalias sąlygas sudarytumėt? Kad ir laikyti darbinį automobilį šalia prekyvietės. Arba, kaip mano draugas pasiūlė - iškart įskaičiuokit tuos 40€ baudos į mokesti už prekybą. Tik, siūlyčiau, išskirti atskira eilute: 1000€ už prekybą Jūros šventės metu, 40€ bauda už parkavimą Jūros šventės metu, iš viso 1040€ ir nieks nesiginčys. Tai kaip, mano minietėji, ponai viršininkai? Ar jūs ant savo galvos turit dar viršesnius viršininkus, kurie jums įsąkė? Labai smagu būtų išgirsti, viešus p. G. Lasicko ir minėto policininko viršininkų atsakymus. Nors netikiu, kad tokie dideli ponai vargintųsi kažkokiam meistreliui atsakinėt ir savo brangų biutokratišką laiką gaišti. Bet, jei ir teiktųsi, manau, atsakymas būtų toks: įstatymas yra įstatymas, o ant jūsų problemų man nusičiurkšt. Gal ne tokiais žodžiais, bet prasmė būtų tokia. Nes mūsų valdininkai yra ne šiaip valdininkai, jie yra - ohoho! - VALDININKAI! Žinot ką galiu priminti? Rinkimai ne už kalnų! Gaila, aš ne klaipėdietis... Bet, manau, klaipėdiečiai stebi savo valdžią.

baudziamojo-burio-akcija11.jpg

Visi mano argumentai buvo išdėstyti prieš du metus. Ar ir vėl kartoti? Ar ir vėl iliustruoti pavyzdžiais iš Švedijos? Baksnoti jums, ponai didieji valdininkai, į juos pirštu? Prašau!

1017669-568665483176109-1193648754-n.jpg

1016778-568665439842780-1149238863-n.jpg

1000749-568665429842781-1765255601-n.jpg

44978-568665229842801-857257291-n.jpg

Bet ką čia kalbėt, juk mes ne skandinavai. Ir nebūsim tokiais, kol mūsų valdininkų mąstymas bus sovietinis. Nors... Kai ramiai kalbi su baudžiamojo būrio nariais, jie linkčioja galvą ir pritaria, jog tai nesąmonė, bet, esą, jie tik vykdo nurodymus. Jei duos ginklą ir lieps ne bausti už parkavimą, o vietoj šaudyti? Šaudysit? Net neabejoju, kad taip, jei Dievas savarankišku mąstymu neapdovanojo... Beje, palyginkite užpernykštes nuotraukas ir šiųmetines. Šiemet baudžiamąjame būryje nebuvo moterų. Gal jos protingesnės ir atsisakė dalyvauti baudime?

Taip pat, kaip ir maistininkai, buvo baudžiami visi mugės dalyviai, laikę automobilius ant žolės (jei tai galima pavadinti žole). Dabar jūs, mieli Baudžiamojo būrio dalyviai, savivaldybės darbuotojai ir didžiai gerbiamas pone Mere Vytautai Grubliauskai asmeniškai, atsakykite, ar pasikeitė Danės skveras nuo to, kad ant jų stovėjo keliasdešimt automobilių? Jis kaip buvo lapais, plunksnom, varnų išmatom ir gaišenom nuklotas, su kur ne kur styrančiais žolės kuokšteliais, taip ir liko. Takai, kaip buvo medžių šaknų iškilnotom plytelėm, taip ir liko. Nueikit ir patikrinkit. Niekas nepasikeitė. Bet jūs ne švediški valdininkai, ne švediški policininkai, kad per šventes leisti statyti automobilius visur, kur tik nepadarys žalos. Jūs esat Lietuvos Respublikos valdininkai - biurokratai ir policininkai - baudėjai... Ir, turbūt, didžiuojaties tuo...

Dabar dar truputis apie kitus Jūros šventės niuansus. Apie mugės kainas ir apie Gariūnų turgų Jūros šventėje. Kad tai pati brangiausia mugė Lietuvoje, žino visi meistrai. Nemanau, jog verta moralizuoti organizatoriams, kad dėl drakoniško mokesčio, daugelis geriausių Lietuvos meistrų net nevažiuoja į šią mugę - jie turi storą oda ir atsparūs bet kokiai kritikai. Kaip vieno puikaus keramiko žmona pasakė šiemet: nevažiavom dešimt metų į Jūros šventę, po šios dar dešimt nevažiuosim... Jo vietą užims kitas prekiautojas, tik jau prekiaujantis ne savo, o atvežtiniais gaminiais. Ir taip, laikui bėgant, Jūros šventės mugė virs Jūros šventės Gariūnų turgumi... Tai jau vyksta, ir pakankamai sparčiai. Mieli Jūros šventės organizatoriai, VŠĮ Klaipėdos šventės ir jos (VŠĮ Klaipėdos šventės) steigėjai, Klaipėdos savivaldybės valdininkai! Ar jūs šito norite? Kaip jums įrodyti, kad galybė meistrų nevažioj prekiauti savo gaminiais į Jūros šventę vien dėl didelės kainos? Bet jų vietą labai greitai užima lenkiška ir kinietiška produkcija prekiaujantys prekeiviai. Mes dar turime puikių meistrų, bet laikui bėgant jų mažės. O dėl jūsų (čia kalbu ir apie daugelį Lietuvos mugių organizatorius) požiūrio tas procesas vyks nepalyginamai greičiau. Pateiksiu pavyzdžius iš tos pačios Švedijos, kur mugių organizatoriams nėra jokių priekaištų dėl kainų ir organizavimo sklandumo, dėl parkavimosi problemų. Švedijoj mugėse nebėra meistrų (ten kitos problemos, ne organizatorių kaltė), vien tik prekeiviai, prekiaujantieji kiniškomis prekėmis. Kažkada mes ten stovėjom mugėje tarp apatinių, kojnių, telefonų dėkliukų... Radom dvi orginalias palapines, vienoj prekiavo lietuvė emigrantė, kitoj tunisietis. Daugiau - vien kiniška produkcija... Vyresni švedai dar prisimena, kaip jie sako, "fermerių laikus", kai mugėse prekiaudavo amatininkai, jaunimas ju nebe...

svediski-gariunai-01.jpg

svediski-gariunai-03.jpg

svediski-gariunai-07.jpg

Ar jūs šito norite? Šito siekiate? Nors... manau, kad jums nusičiurkšt ant viso to. Pelnas! Pelnas jums svarbiausia. Kitaip, kaip paaiškint, kad jau daug metų iš eilės Danės gatvę puošia štai tokie vaizdai :

juros-svente-vip-dalyviai-04.jpg

Pažiūrėjus į šią nuotrauką atrodo, kad iki pilnos laimės dar trūksta garsiakalbių ir pranešimų, kaip Rietavo turguj:" nepažymėtoj prekybinėj vietoj jūsų laukia visų rūšių ginklai, kiauksintys žaisliniai šuniukai ir tamsoje šviečiančiantys rageliai!" Suprantu, kad tai ne Tautinio paveldo mugė, bet negi jums visiškai nerūpi mugės bendras vaizdas? Negi jum rūpi vien tik pelnas, kad kuo daugiau išspaust pinigų? Na ir gobšūs jūs! Beje, tos prekybinės vietos nebuvo pažymėtos jokiame prekybiniame plane. Tai leiskit paklaust, mielieji organizatoriai ir organizatorių steigėjai - už kokius nuopelnus kiniško šlamšto pardavėjams suteikiamos prestižinės vietos, net nepažymėtos mugės plane? Neskaniai man kvepia visa tai, bet Klaipėdos savivaldybei skaidrumas, matyt, tikrai ne pirmoj vietoj. Jeigu jis išvis yra prioritetų saraše...Vien už vaikiškų ginklų pardavinėjimą tokie prekiautojai bet kurioj skandinavijos šaly būtų išvaryti iš mugės, kaip Kristaus buvo išvaryti prekijai iš šventyklos... Bet Klaipėda - ne skandinaviškas miestas, su neskandinavišku meru ir neskandinaviškais jo klerkais... Užtraukim: Lietuviais esame mes gimę, lietuviais norime ir būt! Tą vardą gavome užgimę, jam ir neturim leist pražūt!

juros-svente-vip-dalyviai-02.jpg

juros-svente-vip-dalyviai-05.jpg

Kreipiuosi į poną Klaipėdos Merą asmeniškai. Jūs, pone Mere, po keliasdešimt metų, būdamas pensininkas, eidamas per Jūros šventės mugę ir matydamas pigius blizgučius, kojnes, triusikus, treningus ir kaliošus, ar nesigailėsit, jog būdamas meru net piršto nepajudinot, kad to nebūtų? Ar nesigailėsit, kad nepažabojot jums pavaldžių klerkų godumo? Priminsiu (mažu nežinote), kad VŠĮ Klaipėdos šventės steigėja yra Klaipėdos savivaldybė, o jūs - jos galva! Jei jau nepažabosit godumo, tai bent pasirūpintumėt, kad turgaus prekiautojų mugėje nebūtų. O gal nežinot kaip tai padaryti? Pasikonsultuokit su Jums pavaldaus Kultūros skyriaus specialistais. Kažkokiu stebuklingu būdu jie sugeba suorganizuoti nemokamą (!!!) kermošių per festivalį "Parbėg laivelis", sukviesti geriausius meistrus ir neįsileisti į kermošių turginių. Oi, ar nebūsiu padaręs meškos paslaugos, ir festivalio organizavimas bus perduotas kitiems? Kaip čia dabar??? Vidury Klaipėdos nemokamas kermošius??? Apmokestint! Apmokestinti Jūros šventės kainomis! Ar dabar, skaitant, nepradėjo klerkų smegenyse bėgioti skaičiukai, o akių vyzdžių vietoj neatsirado ženklas €? Ir dar, pone Mere... Gal paskambinkit savo bendrapartiečiui Vilniaus merui ir paklauskit jo, kokios kainos Kaziuko mugėje? Turėtumėt nustebti.

juros-svente-vip-dalyviai-01.jpg

Na, o, bet, tačiau! Šįmet Jūros šventėje buvo naujovė! Žemės ūkio ministerija suorganizavo sertifikuotų meistrų oazę, Tautinio paveldo krantinę "Tai kas tikra". Buvo ir tikrų meistrų ten. Bet ... įkeliu keletą nuotraukų. Tautinio paveldo meistrai pristato savo gaminius!

tai-kas-tikra-01.jpg

tai-kas-tikra-09.jpg

tai-kas-tikra-08.jpg

tai-kas-tikra-07.jpg

tai-kas-tikra-06.jpg

tai-kas-tikra-05.jpg

tai-kas-tikra-04.jpg

tai-kas-tikra-03.jpg

Siūlė ir man eiti į tą rezervatą ir pirkti bilietus be eilės (nes turiu Tautinio paveldo sertifikatą), bet aš pasirinkau pirkti prekybinę vietą bendra tvarka su rizika gauti prastą vietą. Mieli organizatoriai! Galit jūs pasakas apie tai, kad Jūros šveintėj blogų vietų nėra, pasakoti kokiai bobutei, gal ji patikėtų. Bet ne man. Ir ne meistrams, kurie daug metų dalyvauja mugėse ir gyvena iš savo sukurtų darbų. Geresnės ir prstesnės vietos visada buvo ir bus. Nesakau, kad tas rezervatas visiška kai kurios vietos skylė. Bet tai jau ne šventės minios take. Ir, būdamas tokioj vietoj tu matai, kaip minia šliaužia pro šalį neužsukdama pas tave... Tokių kaip aš, nenorinčių į rezervatą, matyt, buvo daugiau, tad vietos liko tuščios, o jos buvo užpildytos bet kuo. Taip iš gerų norų gavosi šnipštas. Mieli ŽŪ ministerijos klerkai, galiu duot patarimą, kaip visišką fiasko patirt! Kitąmet rezervatą įkurkit dar toliau nuo Danės gatvės! Labai tam tiktų Liepų gatvė, prieš savivaldybę. Ir valdininkai galėtų išeit, su meistrais pabendraut, gal ir nusipirkt ką nors... Gal net pats p. Meras praeitų pro šalį, tuo suteikdamas daug džiaugsmo rezervato gyventojams... Bet... tada valdininkai neturėtų kur mašinų statyt, vėl negerai...

Daug beletristikos, sakys skaitytojas, o kur pasiūlymai? Jeigu pernai, kai nebaudė už automobilių parkavimą, buvau įtikėjęs, kad kažkas gali pasikeisti ir kad aš kažkiek prisidėjau prie to pasikeitimo, dabar aš netikiu. Įsitikinau, kad valdininkai mąsto nežinau kuo, bet ne smegenimis... Netikiu, kad po šio straipsnio, nors vienas susimąstys, apie tai, kas parašyta. Gal tik pasipūs kaip kiulės pūslė ir įsižeis dėl mano kandaus stiliaus. Ir tegul. Dar 15 metų liko iki sovietinio mąstymo vergų kartos išmirimo. Tada gal bus kiti valdininkai, kiti Jūros šventės organizatoriai. Gal... Tik ar jie sugebės atstatyti tai, kas šiuolaikinių sugriauta?

Kam man reikėjo šito straipsnio? Viena mugių dalyvė teisingai pasakė - tai kova su vėjo malūnais... Gal... Man tai tas pats, kaip katino nosies baksnojimas į jo pridergtus miltus - katinas, durnas padaras, ko gero, vistiek nesupras, kad negerai padarė, bet man lengviau. Bent nors pabandžiau jam įrodyti, kad į miltus šikti nevalia...REDAKCIJA REKOMENDUOJA