Aktualijos | 4 MIN.

Klaipėdoje oficialiai atidaromas laivas-muziejus „Sūduvis“ jau lauks lankytojų

Jurgita Andriejauskaitė
2022 m. liepos 29 d. 13:03
20220726_093111.jpg

Klaipėdoje penktadienį oficialia ceremonija atidaromas laivas-muziejus „Sūduvis“, po jos laivas jau lauks lankytojų.

Į ceremoniją, kuri vyks 15 valandą, pakviesti valstybės, kariuomenės, ministerijų vadovai, Klaipėdos miesto tarybos nariai, uosto įmonių atstovai. Ceremonijos metu Lietuvos jūrų muziejaus vadovei Olgai Žalienei bus perduota Karinėms jūrų pajėgoms priklausiusio ir muziejui perduoto karinio laivo „Sūduvis“ įrėminta vėliava. 

Anot muziejaus atstovų, simboliška, jog laivas-muziejus duris atveria per Jūros šventę, o kartu minint Karinių jūrų pajėgų veiklos atkūrimo 30-metį. 

„Su lyg Jūros švente startuojame, pabrėždami, kad reaguojame, girdime, jog kažkas piktinasi, kad karo laivas įplaukė į Dangę, bet prisimename istoriją, kai labai didelis karo laivas „Prezidentas Smetona“, garlaivis, su atitinkamu garsu, dūmais, puškenimu čia įplaukė ir niekam netrukdė“, – BNS sakė muziejaus atstovė Nina Puteikienė.

Pasak jos, kariniai laivai stovi daugelyje pasaulio miestų arba sostinių.

„Pabrėžiame taikią šio laivo misiją. Tai Baltijos išminuotojas minų medžiotojas, laivas, kurio dėka Baltija yra saugesnė. Tai laivas, kuris naikino karo pėdsakus, tad jį galime vadinti ne karo, o taikos laivu“, – teigė N. Puteikienė. 

O. Žalienė sako, kad šis eksponatas užpildys muziejaus pristatomos Lietuvos jūrinės istorijos spragą – visuomenė susipažins ir su kariniu laivynu.

Direktorės teigimu, šis laivas nuo šiol tarnaus patriotiniam ugdymui, šiuolaikinės Lietuvos istorijos pažinimui, taip pat leis praplėsti žinias ir  jūrinės inžinerijos, technologijų srityse. 

„Nors laivas pastatytas daugiau nei prieš 60 metų, tačiau yra puikiai išsilaikęs, tiesiog unikalus: jis yra medinis, nepritraukia metalo, tai jį apsaugo nuo minų. Tai gana retas ir ypatingas inžinerinis statinys“, – muziejaus pranešime spaudai cituojama O. Žalienė.

Muziejaus Laivybos istorijos ir rinkinių apskaitos skyriaus vedėjas Edvino Ubis pasakoja, kad laive yra išlikusios autentiškos detalės – žalvarinės rankenos, raudonmedžio detalės, šešių dešimtmečių senumo įranga, interjeras.

Svarbu patogiai apsirengti

Po atidarymo laivas-muziejus penktadienio pavakarę jau pradės dirbti ir priims lankytojus, vienu metu jų galės lankytis iki 50 dėl ribotos erdvės. Bilietus galima įsigyti prie pat laivo esančiame bilietų pardavimo automate. Suaugusiajam jis kainuoja 4 eurus, vaikui – 2 eurus. 

„Iš tiesų, norisi pabrėžti, kad ne su aukštakulniais reikia eiti į karo laivą, pavojinga paslysti, susižaloti, reikia būti apsirengus patogiai“, – sakė N. Puteikienė.

Ateinantį sekmadienį laivo-muziejaus lankymas bus nemokamas. 

Karo laivas „Sūduvis“ statytas 1956-1958 Vokietijoje, anot muziejaus, jis yra išskirtinis savo technologiniais požymiais.

Laivas yra medinis, visos jo detalės – iš nemagnetinio metalo, nes laivo paskirtis buvo po Antrojo pasaulinio karo Baltijos jūroje ieškoti paliktų minų, o pastarosios reaguoja į metalus. Šiuo metu panašaus tipo laivai statomi iš plastiko arba anglies pluošto.

Lankytojai galės išvysti įgulos kajutes, sonarą, kuris skenuoja jūros dugną. Laive-muziejuje bus rengiamos edukacijos. 

Paieškos, kur pastatyti šį Karinėms jūrų pajėgoms priklausiusį laivą, truko kelerius metus. Po ilgų diskusijų nuspręsta, jog tinkamiausia ir saugiausia vieta tam yra Danės upės krantinė.

Liepos pradžioje čia pastačius laivą Klaipėdoje pradėti rinkti parašai po peticija, kurioje vaizdu nusivylę klaipėdiečiai nurodo, jog Danės upėje prišvartuotas karinis laivas-muziejus „Sūduvis“ turėtų būti perkeltas kitur.

Pagal sutartį numatyta, jog nauja vieta laivui gali būti ieškoma po dvejų metų, tačiau naujos krantinės pritaikymo išlaidas turėtų padengti Klaipėdos miesto savivaldybė. 


Lietuva
„Cukraus mokestis“ jau čia, tačiau kas tiksliai bus apmokestinta – neaišku
Lietuva ne pirma ir ne vienintelė valstybė, taikanti „cukraus mokestį“ nealkoholiniams saldintiems gėrimams. Tiesa, didžioji dalis šalių apmokestina tik gaiviuosius gėrimus, vadinamuosius limonadus. Nealkoholinių saldintų gėrimų apmokestinimas suponuoja šių produktų kainos augimą, paklausos sumažėjimą ir vartojimą. Įvairiose valstybėse cukraus mokestis įvedamas dėl skirtingų priežasčių: nuo visuomenės sveikatingumo didinimo, įskaitant kovą su nutukimu, ypač vaikų tarpe, iki gamintojų skatinimo mažinti cukraus kiekį gėrimuose ir kituose saldžiuose produktuose. Dėl šių skirtumų kinta ir paties mokesčio forma.
Lietuva | 5 MIN.
0
Šiauliai
Lietuva
Gruodžio mėnuo daugeliui asocijuojasi su jaukumu, susitikimais su artimaisiais ir pasiruošimu didžiosioms metų šventėms. Tačiau kartu tai laikotarpis, kai pastebimai išauga alkoholio vartojimas. Todėl šiandien vis dažniau kalbama ne tik apie šventinį šurmulį, bet ir apie sąmoningą pasirinkimą švęsti taip, kad šventės suteiktų džiaugsmo, o ne papildomų rūpesčių. Tad, ar įmanomas Naujųjų metų sutikimas be alkoholio?
Sveikata | 2 MIN.
0
Šaldytuvas pilnas, bet jį atsidarius atrodo, kad nieko jame nėra? Po švenčių tai tampa beveik nacionaline problema. Indeliai be etikečių, mišrainių likučiai, kalakuto gabalai, kurių kilmė jau miglota... Kodėl taip nutinka ir kaip išvengti maisto švaistymo, kai technologijos siūlo netikėtus sprendimus? Maisto banko ir „Sprinter“ tyrimas rodo, kad trečdalis apklaustųjų išmeta iki 5 proc. maisto, 15 proc. žmonių – iki 10 proc., 5 proc. – 11–15 proc., o dar 5 proc. gyventojų išmeta net iki 20 proc. valgyti tinkamo maisto. Organizacija pastebi, kad švaistomų produktų kiekis per šventes nuosekliai auga.
Lietuva | 4 MIN.
0
Lietuva
Lietuva
Naujieji metai dažnai ateina su ilgu sąrašu pažadų: mesti rūkyti, sportuoti kasdien, perskaityti 50 knygų ar valgyti tik sveiką maistą. Deja, daugelis jų jau sausio mėnesį lieka tik teorijoje. Tokie pažadai ne tik dažnai žlunga, bet ir sukelia papildomą spaudimą bei kaltės jausmą. Ar tikrai reikia sau meluoti naujametį pažadą?
Kalėdų gidas | 2 MIN.
0
Sausio 1-oji – Naujieji metai; Lietuvos vėliavos diena.
Lietuva | 4 MIN.
0


Vyriausybė pripažino žemės ir maisto ūkį nacionaliniam saugumui svarbia sritimi. Toks sektoriaus pripažinimas leis kurti ir palaikyti atsparią bei savarankišką šalies apsirūpinimo maistu sistemą.
Žemės ūkio ministerijos naujienos | 3 MIN.
1
Europos Komisijos (EK) pristatytas pasiūlymas dėl ilgalaikio Europos Sąjungos (ES) biudžeto 2028–2034 metams kelia daug rimtų klausimų. Ypač dėl to, kad žemės ūkio, kaimo plėtros ir žuvininkystės finansavimas mažėtų apie 20 proc. (palyginti su 2021-2027 metų laikotarpiu) ir dėl numatomo steigti naujo fondo.
Žemės ūkio ministerijos naujienos | 6 MIN.
1

Lietuva
Lietuva
Šaldytuvas pilnas, bet jį atsidarius atrodo, kad nieko jame nėra? Po švenčių tai tampa beveik nacionaline problema. Indeliai be etikečių, mišrainių likučiai, kalakuto gabalai, kurių kilmė jau miglota... Kodėl taip nutinka ir kaip išvengti maisto švaistymo, kai technologijos siūlo netikėtus sprendimus? Maisto banko ir „Sprinter“ tyrimas rodo, kad trečdalis apklaustųjų išmeta iki 5 proc. maisto, 15 proc. žmonių – iki 10 proc., 5 proc. – 11–15 proc., o dar 5 proc. gyventojų išmeta net iki 20 proc. valgyti tinkamo maisto. Organizacija pastebi, kad švaistomų produktų kiekis per šventes nuosekliai auga.
Lietuva | 4 MIN.
0
Vyriausybė šiandien patvirtino Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siūlomus 2026 m. bazinių socialinės apsaugos išmokų dydžius, nuo kurių priklauso įvairių išmokų dydžiai 2026 metais. Baziniai dydžiai, palyginus su 2025 m., padidės 5,2-5,7 proc.
Lietuva | 4 MIN.
0

Pakruojis
Pakruojis
Pakruojyje susitiko Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius, Latvijos sumanaus administravimo ir regioninės plėtros ministras Raimonds Čudars bei Estijos regioninės plėtros ir žemės ūkio ministras Hendrikas Johannesas Terrasas.
Politika | 3 MIN.
0
Gruodžio 18 dieną įvyko Pakruojo rajono savivaldybės tarybos posėdis. Jame dalyvavo 20 tarybos narių. Posėdžio darbotvarkėje suplanuoti 35 klausimai. Prieš prasidedant klausimų svarstymui pasveikinti gruodžio mėnesį gimtadienius šventę Pakruojo rajono savivaldybės tarybos nariai Vida Remeikienė, Robertas Ašmanavičius ir Audrius Kazlauskas.
Politika | 5 MIN.
0

Kelių eismo taisyklės (KET) sukurtos ne tik eismui reguliuoti, bet ir saugumui užtikrinti. Kai kuriems eismo dalyviams atrodo, kad laikytis visų taisyklių nėra būtina, tačiau toks požiūris yra klaidingas ir pavojingas. Net menkiausias taisyklių nepaisymas gali turėti skaudžių, o kartais ir tragiškų pasekmių.
Saugi kelionė – bendras tikslas | 5 MIN.
0
Kelionė automobiliu – tai ne tik transporto priemonės vairavimas, bet ir emocinis iššūkis vairuotojui. Daugeliui kelią apkartina stresas, kuris iš dalies kyla ne dėl išorinių veiksnių, o dėl prasto pasiruošimo kelionei. Kruopštus kelionės planavimas leidžia sumažinti įtampą ir išvengti rizikos kelyje.
Saugi kelionė – bendras tikslas | 5 MIN.
0

Lietuva
Pasaulis
Kinijos prezidentas Xi Jinpingas savo Naujųjų Metų sveikinime pabrėžė šalies technologinius pasiekimus ir dar kartą patvirtino Kinijos teritorines pretenzijas į Taivaną.
Pasaulis | 3 MIN.
3
Rusijos gynybos ministerija trečiadienį paskelbė vaizdo įrašą, kuriame užfiksuotas numuštas bepilotis orlaivis, kurį, pasak jos, Ukraina šią savaitę paleido į prezidento Vladimiro Putino rezidenciją Rusijos šiaurės vakaruose.
Pasaulis | 3 MIN.
0


Šiauliai
Šiauliai
Po diskusijų su Šiaulių miesto verslais, Šiaulių miesto savivaldybės taryboje priimtas sprendimas nuo 2026 metų sumažinti nekilnojamojo turto (NT) mokestį nuo 0,7 iki 0,5 proc. Tačiau per anksti džiaugtis nevertėtų. Skaičiuojama, kad galiausiai mokestis netgi didės.
Verslas | 2 MIN.
0
Šiaulių techninės kūrybos centro erdvės vienai nakčiai virto tikra kūrybine laboratorija ir improvizuota filmavimo aikštele. Būtent tokioje dinamiškoje aplinkoje Šiauliuose įvyko pirmosios naktinės kūrybinės dirbtuvės „Kai kalba vanduo“, skirtos vyresnių klasių moksleiviams. Iki pat ankstyvo ryto trukęs renginys tapo erdve, kurioje jaunimas galėjo laisvai kurti, diskutuoti, tyrinėti ir praktiškai pristatyti savo idėjas, ieškodami sprendimų aktualiai šiandienos problemai – gėlo vandens trūkumui ir taršai.
Verslas | 6 MIN.
0

Šiauliai
Šiauliai
Į policiją Šiauliuose kreipėsi nuo sukčių nukentėjęs ir pinigus praradęs vyras. Jis paaiškino, kad nukentėjo paspaudęs gautą nuorodą.
Kriminalai | 2 MIN.
0
Šiaulių apylinkės prokuratūra teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje sukčiavimu ir dokumentų klastojimu kaltinamas 37-erių šiaulietis.
Kriminalai | 3 MIN.
0


Šiauliai
Kelmė
Šiomis dienomis Šiaulių miestas pasidengė puriu sniego sluoksniu. Kol vairuotojai skundžiasi slidžiomis gatvėmis, kelininkai pluša iš peties, kalbamės su UAB „Ecoservice“ Regiono teritorijų priežiūros administravimo vadove Aušra Solnceviene.
Gatvė | 5 MIN.
0
Nesėkmingai susiklostė girto vairuotojo kelionė automobiliu Kelmės rajone. Naktį pasivažinėti nusprendęs vyras sukėlė avariją ir buvo sulaikytas policijos pareigūnų.
Gatvė | 2 MIN.
0
Lietuva
Lietuva
„Via Lietuva“ pradėjo vykdyti pilotinį projektą, kuriuo tikslas – testuoti naujas eismo stebėsenos technologijas Lietuvos automagistralėse.
Gatvė | 5 MIN.
0
Pasiruošimo didžiosioms metų šventėms laikotarpiu automobilių spūstys šalies didmiesčiuose tampa neatsiejama kasdienybės dalimi – ir kartu papildomu streso šaltiniu. Naujas gyventojų tyrimas atskleidė realybę: beveik pusė vairuotojų prie vairo patiria didelę įtampą, ir transporto spūstys jiems tampa rimtu kantrybės išbandymu. Visgi psichologai ragina į šią situaciją pažvelgti kitaip ir spūstyse sugaištas valandas paversti sau prasmingu laiku.
Gatvė | 5 MIN.
0

Šiauliai
Radviliškis
2025 metų Šiaulių rajono sporto apdovanojimų šventė sukvietė rajoną garsinusius sportininkus, trenerius, sportą mylinčius kuršėniškius ir miesto svečius. Šie apdovanojimai vyksta jau dešimtą kartą. Geriausius sportininkus, trenerius, komandas ir nominacijų nugalėtojus pagal pateiktas paraiškas renka Šiaulių rajono savivaldybės Sporto taryba.
Sportas | 3 MIN.
0
Gruodžio 16 d. laisvasis mokytojas Valerijus Belovas organizavo plaukimo varžybas mokiniams, kurie lanko trenerio neformaliojo vaikų švietimo programą „Mokymas plaukti“. Varžybose mokiniai buvo suskirstyti į penkias amžiaus grupes ir rungtyniavo 25 m bei 50 m nugara rungtyse. Mokiniai pasiekę geriausius rezultatus buvo apdovanoti medaliais ir taurėmis, o visi dalyviai saldžiomis dovanėlėmis. Mažiausiems plaukikams apdovanojimus įteikė kandidatė į plaukimo meistrus Ugnė Takuševičiūtė.
Sportas | 2 MIN.
0


Šiauliai
Radviliškis
Gruodžio mėnuo daugeliui asocijuojasi su jaukumu, susitikimais su artimaisiais ir pasiruošimu didžiosioms metų šventėms. Tačiau kartu tai laikotarpis, kai pastebimai išauga alkoholio vartojimas. Todėl šiandien vis dažniau kalbama ne tik apie šventinį šurmulį, bet ir apie sąmoningą pasirinkimą švęsti taip, kad šventės suteiktų džiaugsmo, o ne papildomų rūpesčių. Tad, ar įmanomas Naujųjų metų sutikimas be alkoholio?
Sveikata | 2 MIN.
0
Burbiškio dvare nuskambėjo paskutinis šių metų koncertas – po Naujųjų lankytojai laukiami ekskursijose
Kultūra | 3 MIN.
0
Pakruojis
Kelmė
Savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto komiteto nariai – Saulius Skikas, Rolandas Pupinis, Žygimantas Macevičius, kartu su komiteto pirmininke Vida Remeikiene – lankėsi Pakruojo sporto centre. Vizito metu jie apžiūrėjo po remonto atnaujintas patalpas, treniruočių sales bei pirties kompleksą.
Kultūra | 3 MIN.
0
Kelmės rajono savivaldybė, bendradarbiaudama su partneriais iš Hódmezővásárhely (Vengrija) ir Sokobanjos (Serbija), įgyvendina projektą IDENTWINNING, finansuojamą pagal Europos Sąjungos programą Piliečiai, lygybė, teisės ir vertybės (angl. Citizens, Equality, Rights and Values – CERV). Vienas iš projekto reikalavimų – dailės konkurso organizavimas.
Kultūra | 2 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Šaldytuvas pilnas, bet jį atsidarius atrodo, kad nieko jame nėra? Po švenčių tai tampa beveik nacionaline problema. Indeliai be etikečių, mišrainių likučiai, kalakuto gabalai, kurių kilmė jau miglota... Kodėl taip nutinka ir kaip išvengti maisto švaistymo, kai technologijos siūlo netikėtus sprendimus? Maisto banko ir „Sprinter“ tyrimas rodo, kad trečdalis apklaustųjų išmeta iki 5 proc. maisto, 15 proc. žmonių – iki 10 proc., 5 proc. – 11–15 proc., o dar 5 proc. gyventojų išmeta net iki 20 proc. valgyti tinkamo maisto. Organizacija pastebi, kad švaistomų produktų kiekis per šventes nuosekliai auga.
Namai | 4 MIN.
0
Šiemet šventinis laikotarpis dovanoja ilgiau trunkantį laisvadienių laikotarpį, todėl natūralu, kad daug gyventojų savo namus paliks ilgesniam laikui – išvyks pas artimuosius, keliaus arba tiesiog praleis daugiau laiko ne namuose. Apsaugos ekspertai ir policija įspėja: būtent tokios dienos tampa aktyviu sezonu vagims, kurie pastaruoju metu elgiasi įžūliau ir veikia žaibiškai. Prie dažnesnių incidentų prisideda ir gyventojų šventinė skuba bei išsiblaškymas.
Namai | 5 MIN.
0

Radviliškis
Kaunas
Kai sausio pirmąją daugelis dar kramsnoja paskutinius baltos mišrainės likučius, Radviliškyje žmonės renkasi visai kitokiam ritualui – nerti į ledinį vandenį. Eibariškių tvenkinyje jau dešimtąjį sezoną vyksiančios ledinės maudynės tapo ne tik drąsia Naujųjų metų pradžia, bet ir reiškiniu, pritraukiančiu šimtus dalyvių iš visos Lietuvos.
Veidai | 4 MIN.
0
„Žmonės vis dar stebisi, kad mes, tokie jauni globėjai, savo gyvenimą skiriame globai. Esame pavyzdžiu kitiems ir tuo didžiuojamės“, – sako 26-erių Edita Deltuvė, kartu su vyru Aidu šiuo metu namus sukūrusi septyniems tėvų globos netekusiems paaugliams. Per ketverius globos metus kauniečių šeimos durys buvo atvertos dar aštuoniems vaikams, kuriems buvo paskirta laikinoji globa.
Veidai | 5 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Sausio 1-oji – Naujieji metai; Lietuvos vėliavos diena.
Horoskopai | 4 MIN.
0
Maži ritualai padeda nusiteikti visiems naujiems metams, nukreipia energiją teigiama linkme ir suteikia aiškumo. Jie gali būti simboliniai arba praktiški, bet svarbiausia – padeda susitelkti ir pradėti metus sąmoningai. Pažvelkime, kokie naujametiniai ritualai geriausiai tinka kiekvienam Zodiako ženklui.
Horoskopai | 3 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Sausio 1-oji – Naujieji metai; Lietuvos vėliavos diena.
Horoskopai | 4 MIN.
0
Maži ritualai padeda nusiteikti visiems naujiems metams, nukreipia energiją teigiama linkme ir suteikia aiškumo. Jie gali būti simboliniai arba praktiški, bet svarbiausia – padeda susitelkti ir pradėti metus sąmoningai. Pažvelkime, kokie naujametiniai ritualai geriausiai tinka kiekvienam Zodiako ženklui.
Horoskopai | 3 MIN.
0

Lietuva
Lietuva
Šventiniam laikotarpyje galvojame ne tik apie tai, kokius gurmaniškus bei tradicinius patiekalus padėsime ant stalo, bet ir kokiais gėrimais vaišinsime savo artimuosius ar svečius. Vis daugiau žmonių renkantis nealkoholinius gėrimus, sparčiai populiarėja ir nealkoholiniai kokteiliai. Barmenas atskleidė, kokie nealkoholiniai kokteiliai dabar populiariausi ir kaip nustebinti artimuosius.
Virtuvė | 5 MIN.
0
Nesvarbu, ar Naujuosius metus sutiksite būryje draugų, ar jaukiai leisite vakarą šeimoje, ant stalo norėsis šio to ypatingo. Apsunkinti skrandžio po sočių Kalėdų taip pat nesinori, tad žuvis ir jūros gėrybės – vieni populiariausių pasirinkimų Naujųjų metų vaišėms, sako Gintarė Kitovė, „Iki“ komunikacijos vadovė. Tokie patiekalai ne tik puošia stalą, bet ir pasižymi nepaprastu skoniu. Ir nors krevečių ar tartarų dažniausiai skanaujame restoranuose, šiuos išskirtinio skonio patiekalus greitai bei nebrangiai pasigaminsite namuose.
Virtuvė | 7 MIN.
0