REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kas naujo2023 m. Balandžio 21 d. 13:56

Kiekvienuose namuose – daugybė atitarnavusių prietaisų: metas pavasariniam namų tvarkymui

Lietuva

Pexels.com nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Pranešimas spaudai


264025

Pavasaris – tvarkymosi metas, o balandis – švaros mėnuo. Tiesa, statistika rodo, kad vienuose namuose vidutiniškai yra 74 buitinės technikos ir elektronikos prietaisai, tačiau maždaug kas aštuntas iš jų – nenaudojamas, kai kurie – sugedę, o vienas gyventojas yra sukaupęs apie 5 kg nebereikalingos buitinės technikos ir elektronikos. Tad prasidedant pavasariniam namų tvarkymui specialistė primena, kad elektros ir elektroninės įrangos atliekos yra priskiriamos prie pavojingų atliekų, todėl būtina jas rūšiuoti ir tinkamai tvarkyti, bei paaiškina, kaip tai padaryti.

„Kiekvienas namuose turime daugybę įvairių prietaisų, dauguma jų veikia su baterijomis. Viskas yra gerai, kai visa tai naudojama pagal paskirtį, kai įrenginiai nėra sulūžę. Tačiau sugedę, mechaniškai pažeisti įrenginiai, išeikvotos įtrūkusios baterijos gali kelti pavojų tiek žmogui, tiek gamtai“, – teigė Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos vadovė Veronika Masalienė.

Pažeistos baterijos gali užsidegti ar sprogti

Iš pažeistų elektros ir elektroninės įrangos atliekų į aplinką gali išsiskirti ypač kenksmingų medžiagų: sunkiųjų metalų, plastikų, šiltnamio efektą sukeliančių dujų, nervų sistemą ir smegenis pažeisti galinčių švino ir kadmio. Baterijose ir akumuliatoriuose yra nikelio, kobalto, ličio, kurie priskiriami prie labai degių medžiagų, tad mechaniškai pažeista baterija gali užsidegti ir net sprogti.

Todėl V. Masalienė pataria atitarnavusius lygintuvus, plaukų džiovintuvus, kitą smulkią elektroniką ir baterijas nešti į specialias joms skirtas talpas, kurias galima rasti artimiausiame prekybos centre ar biure.

Turintys atitarnavusios stambios buitinės technikos gali išsikviesti „Man rūpi rytojus“ komandą, kuri elektronikos atliekas nemokamai surenka ir išveža iš bet kurios Lietuvos vietos. Beje, jei kviesite komandą dėl, pavyzdžiui, šaldytuvo, galėsite jiems atiduoti ir smulkias elektronikos atliekas.

Atiduoti atliekų tvarkytojams – naudinga

Atskirti elektronikos atliekas nuo kitų atliekų srauto būtina ne tik todėl, kad nepadarytume žalos gamtai ir sau, bet ir tam, kad prisidėtume prie išteklių taupymo bei taršos mažinimo.

„Elektros ir elektroninės įrangos atliekos yra vertingas žaliavų šaltinis – jos gali būti perdirbtos, iš jų gali būti atgautos vertingos medžiagos. Todėl daug naudingiau namuose vietą užimančią atitarnavusią skalbimo mašiną atiduoti teisėtiems atliekų tvarkytojams, kurie ja geriausiai pasirūpins. Kuo daugiau atliekų bus perdirbama į naujus gaminius, tuo daugiau gamtos išteklių sutaupysime. Be to, mažiau atliekų pateks į sąvartynus ir bus sudeginta, taip mažinsime gamtos taršą“, – sakė V. Masalienė.REDAKCIJA REKOMENDUOJA