REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Rugpjūčio 27 d. 10:56

Kęstučio Tubio byloje daugėja Anykščių politikų pavardžių

Utena

Anykščių AnykštaŠaltinis: Etaplius.lt


96342

Molėtuose prasidėjo Anykščiams aktualių teismo posėdžių maratonas. Utenos apylinkės teismo Molėtų rūmai šią savaitę ėmė nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje kaltinamuoju yra buvęs Anykščių rajono savivaldybės meras Kęstutis Tubis. Bylą nagrinėja teisėja Monika Benetė.

K.Tubis Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnų buvo sulaikytas šių metų sausio pabaigoje. Jam pareikšti įtarimai prekiavus poveikiu, kyšio ėmimu, siekiant sudaryti išskirtines sąlygas įsigyjant žemės sklypą bei išasfaltuoti keliuką į įmonės teritoriją Antrųjų Kurklių kaime. Vėliau K.Tubiui buvo paskirtos kardomosios priemonės. Viena jų - nušalinimas nuo mero pareigų. Į mero kabinetą po nušalinimo jis nebegrįžo.

Vykstant šiems procesams, K. Tubis pralaimėjo tiesioginius Anykščių rajono mero rinkimus.

Pinigai priimti tik antruoju bandymu

Trečiadienį, rugpjūčio 21-ąją, pirmajame K.Tubio baudžiamosios bylos teismo posėdyje Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorė Dalia Markauskienė perskaitė kaltinimus K.Tubiui, o pastarasis teismui davė parodymus.

Buvęs Anykščių rajono meras į teismą atvyko su dviem advokatais. K.Tubiui teisme atstovauja advokatai Giedrius Danėlius ir Arūnas Petrauskas.

K.Tubis kaltinamas prekyba poveikiu pagal tris epizodus. Pagal pirmąjį epizodą nurodoma, kad K.Tubis reikalavo atlygio iš anykštėno Rimvydo Kugio už tai, kad pažadėjo paveikti valdininkus, jog R.Kugio žmonos Karolės įmonei ,,Teradenta“ būtų suteiktas žemės sklypas Anykščiuose, Šaltupio g. 6 A (priešais parduotuvę ,,Raginta“ , - red. pastaba). Per trečiuosius asmenis R.Kugys pervedė 1000 eurų į K.Tubio visuomeninio rinkimų komiteto ,, Anykščių krašto labui“ sąskaitą.

Su tuo pavedimu išėjo nesusipratimas. R.Kugio pinigus į K.Tubio visuomeninio komiteto sąskaitą pervedė Daiva Gudavičienė, tačiau nustačius, kad 1000 eurų auka sudaro daugiau nei 10 proc. jos metinių pajamų, pinigus moteriai teko grąžinti. Antrą kartą 1000 R.Kugio eurų į K.Tubio komiteto sąskaitą pinigus pervedė Aušra Pakarklė. Tačiau ir A.Pakarklės auka buvo atmesta. Abi šios moterys neanykštėnės gydytojos.

Pažadėjo paveikti tarnautojus, kad būtų paklotas asfaltas

Antrajame epizode figūruoja verslininkas Darius Lackus ir jo įmonė VLI Timber. Anot kaltinimo, už nenustatyto dydžio, bet didesnį nei 1 MGL atlygį K.Tubis pažadėjo paveikti valstybės tarnautojus ir pasiekti, kad būtų išasfaltuotas kelias - įvažiavimas į įmonės teritoriją Antruosiuose Kurkliuose .

Darbas mainais į ligoninės auditą

Pagal trečiąjį epizodą K.Tubis kaltinimas, kad ,,priėmė nematerialų kyšį“ - sutarė, kad Anykščių rajono tarybos narys (dabar jau buvęs), į tarybą 2015-aisiais išrinktas pagal Arūno Liogės visuomeninio komiteto sąrašą Arvidas Pajuodis nesitrauks iš valdančiosios koalicijos ir padės balsavime rajono Taryboje dėl neeilinio Anykščių rajono ligoninės veiklos audito atlikimo mainais už darbo vietą.

Prokurorė D.Markauskienė teisme sakė, kad K.Tubis pažadėjo A.Pajuodžiui paveikti laikinąjį UAB ,,Anykščių vandenys“ direktorių Alvydą Gervinską, kad šis politiką įdarbintų savivaldybės valdomoje bendrovėje inžinieriumi.

STT įrašė pokalbius

Teisėsaugininkai, prieš sulaikydami tuometinį Anykščių rajono merą, surinko duomenis apie K.Tubio telefoninius pokalbius ir susitikimus.

Prokurorė D.Markauskienė vardijo dienas, kuriomis K.Tubis 2018-ųjų pabaigoje - 2019-ųjų pradžioje kalbėjosi telefonu su R.Kugiu (fiksuoti 9 pokalbiai). Taip pat ji teigė, kad R.Kugys šiuo laikotarpiu tris kartus lankėsi K.Tubio darbo kabinete, kartą su eksmeru susitiko savivaldybės administracijos kieme ir kartą - Anykščių menų inkubatoriuje.

Žadėjo į komitetą deleguoti žmoną

K.Tubis kaltinimus pagal visus tris epizodus neigė. Jis tikino, kad verslininkams stengėsi padėti todėl, kad sudaryti palankias sąlygas verslui yra mero pareiga, o pokalbius su A.Pajuodžiu jis vadino savotišku žaidimu, nes, pasak K.Tubio, pastarasis ne kartą elgėsi neadekvačiai.

Pasak K.Tubio, R.Kugys savo iniciatyva į visuomeninio komiteto sąskaitą per trečiuosius asmenis pervedė pinigus. ,,Aš pažinojau jo tėvus. Jie paprasti žmonės. /.../ Su Rimvydu susipažinau, kai jis atėjo prašyti pagalbos. Sakė, kad jam ,,nunešė daug pinigų“, prašė padėti per Rusijos, Baltarusijos teisėsaugą. Pasiūliau jam kreiptis į mūsų teisėsaugą“, - teismui apie pažintį su R.Kugiu kalbėjo K.Tubis. ,,Niekada nei iš R.Kugio, nei iš kitų asmenų nereikalavau jokių pinigų. Nesu nei taręsis, nei susitaręs, nei žadėjęs“, - teismui aiškino buvęs Anykščių rajono meras K.Tubis. Jis tikino, kad dar iki pažinties su R.Kugiu su jo tėvais buvo pažįstamas, turėjo ,,smulkių reikalų“.

Buvęs meras aiškino, kad, ieškodamas patalpų žmonos dantų klinikai ,,Teradenta“, R.Kugys jam skambinėjo ir rašėsi į priėmimus pas jį, kaip rajono vadovą. ,,R.Kugys prašė atlaisvinti Šaltupio g.1 patalpas, nes ten neva nelabai kas vyksta, bet pasikviečiau Turto skyriaus vedėją Audronę Savickienę, ji paaiškino, kad ten yra veikianti įmonė (dantų klinika DPC - red.past.), ir aš R.Kugiui pasakiau, kad to nebus“, - teisme kalbėjo K.Tubis. Buvęs meras dėstė, kad R.Kugiui siūlė įvairias patalpas, bet jam jos netiko ir tada jis pradėjo norėti žemės sklypo. ,,Lyg tarp kitko paklausiau, ką jis galvoja apie rinkimus. R.Kugys atsakė, kad mane laiko geriausiu kandidatu, o Dalio Vaigino dienos, pasak jo, jau praėjusios. Jam pasiūliau eiti su manimi į komitetą. R.Kugys sakė pasiūlysiąs žmonai, nes ji vietinė, žinoma anykštėnė“, - dėstė K.Tubis.

,,Paskui jis vėl atvyko dėl sklypo. Man atrodė logiška pagreitinti procedūras. Visada reaguodavau, kai kreipdavosi žmonės“, - teismui aiškino buvęs rajono vadovas. Pasak K.Tubio, per tą susitikimą jis R.Kugiui rodė dokumentus, aiškino, kad sklypas yra regioninio parko teritorijoje, kur pastatų aukštingumus nustato architektai.

,,Kaip seni pažįstami, kalbėjomės ir apie rinkimus. Paklausiau dėl jo žmonos dalyvavimo komitete, R.Kugys atsakė, kad neturėjęs laiko su ja pasikalbėti. O kai vėliau jo dar kartą to paties paklausiau, atsakė: ,,Žmona dirba ir neturi laiko“. Bet juk telkti rinkėjus yra normalus procesas“, - teisme sakė politikas. K.Tubis atskleidė, jog kai R.Kugiui pranešė, jog bus paskelbta sklypo, esančio Šaltupio g. 6A nuoma, verslininkas atsakęs - ,,Skolingas neliksiu“. ,,Paskui į ausį pašnibždėjo, kad Vytenis Daunoras planuoja projektuoti statinį tuo adresu. Aš jam atsakiau, kad dar neaišku, kas laimės nuomos aukcioną“,- apie santykius su R.Kugiu kalbėjo eksmeras.

Jis aiškino, kad jam nuostabą sukėlė, kodėl Anykščių savivaldybės administracijos architektūros ir urbanistikos skyrius, rengdamas valdiškų sklypų, kuriuos galima nuomoti privatininkams, planą, neįtraukė Šaltupio g. 6 A esančio sklypo. Buvęs meras tikino, kad tik iš R.Kugio kalbos jis supratęs, kad Šaltupio g. 6A sklypo nuomai nebus skelbiamas aukcionas, ir liepęs tuometiniam Anykščių savivaldybės administracijos direktoriui Audroniui Gališankai atlikti patikrinimą. Tačiau A.Gališanka nieko nedaręs, nes neva nenorėjęs bloginti mikroklimato.

Aukotojos asmens kodą pranešė SMS žinute

Vienas iš susitikimų vykęs Anykščių menų inkubatoriuje, nes K.Tubis aiškino neturėjęs laiko ir R.Kugiui galėjęs skirti tik kelias minutes per pertrauką tarp renginių. Tame susitikime R.Kugys eksmerui pasakęs, kad paaukosiąs 1000 eurų. ,,Savo vardu sakė nenorįs, nes aukotojai vieši. Prasidės komentarai, žeminimai. Paskui R.Kugys paskambino, pranešė, kad D.Gudavičienė komitetą parėmė 1000 eurų“,- teismui nurodė K.Tubis.

O mero ir verslininko susitikimas savivaldybės kieme, pasak K.Tubio, vyko todėl, kad susirgo verslininko tėvas, o ligoninėje netvarka ir R.Kugys prieš tai paskambinęs atlėkė į savivaldybės kiemą pasiskųsti.

Kaip ,,vaikščiojo“ komiteto pinigai, K.Tubis tikino labai nesidomėjęs - apie D.Gudavičienės aukos grąžinimą jis sakė buvęs informuotas, tačiau kad ,,įkrito“ D.Pakarklės auka, jam nebuvę pranešta. Dar jis sakė, kad yra gavęs iš R.Kugio žinutę, kurioje įrašytas asmens kodas (matyt, aukotojos asmens kodas - red. .past.).

Verslininkas sužavėjo vadybos gebėjimais ir intelektu

Neigdamas kaltę dėl antrojo epizodo, K.Tubis kalbėjo, kad jis gerai pažino VLI Timber vadovus Darių ir Rimantą Lackus. K.Tubis teismui sakė kartą dalyvavęs įmonės baliuje ir likęs sužavėtas darbuotojų santykių, šiuolaikinės vadybos.

Buvęs Anykščių rajono meras K.Tubis aiškino, kad, kai D.Lackus ėmė domėtis kelio į jo įmonę remonto galimybėmis, jis tame neįžvelgė jokio kriminalo. Pasak K.Tubio, jis pasikvietė Statybos skyriaus ekonomistą Nikolajų Stanislavovą, kuris nurodė, kad yra programa, pagal kurią finansuojamas privažiavimų prie įmonių remontas. Taip pat jis sakė, kad davęs nurodymą VLI Timber kelią, esantį Antrųjų Kurklių kaime, apžiūrėti Kurklių seniūnui Algimantui Jurkui. ,,Kelių klausimą spręsti buvo įprastinė veikla. Bet nei Kurklių seniūnas, nei N.Stanislavovas apie įvažiavimą neinformavo ir aš nebesirūpinau“, - kaip baigėsi VLI Timber kelio klausimas, teisme kalbėjo buvęs Anykščių rajono vadovas.

,,D.Lackus sužavėjo savo intelektu, strateginiu mąstymu ir pasiūliau jam dalyvauti rinkimuose. Jis susidomėjo. /.../Jokių pinigų, jokių reikalavimų, jokio spaudimo nebuvo./.../ Gruodžio 17 dieną susitikome mano kabinete. Jis paaiškino, kad eiti kartu į rinkimus jam siūlė ir kiti. Informavo, kad buvo seniūnas apžiūrėti kelio. Daugiau kalbų su D.Lackumi nebuvo. Paramos neprašiau“, - teismui sakė politikas, taip pat jis nurodė, kad D.Lackus į komiteto sąrašą nėjo, nes tvirtino, kad mokosi ir politikai neturi laiko.

Arvidas Pajuodis rodė nepadorius gestus?

Aiškindamasis dėl trečiojo epizodo, pagal kuri yra kaltinamas, K.Tubis dėstė visą santykių su tuometinės rajono Tarybos nariu A.Pajuodžiu eigą.

Pasak eksmero, A.Pajuodis buvo valdančiosios daugumos narys, gerai lankė Tarybos posėdžius, bet po metų jis ėmė prašyti darbo.

Kai pagal LSDP sąrašą į Anykščių rajono tarybą išrinktas, bet prie valdančiosios daugumos prisišliejęs Alvydas Gervinskas tapo UAB ,,Anykščių vandenys“ direktoriaus pavaduotoju, o įmonės direktoriui Arvydui Katuokai išėjus į pensiją - laikinuoju bendrovės direktoriumi, UAB ,,Anykščių vandenys“ nusprendė įsidarbinti ir A.Pajuodis. Priminsime, jog A.Gervinskas buvo ir K.Tubio visuomeninio rinkimų komiteto ,,Anykščių krašto labui“ pirmininkas, o socialdemokratų sąraše į Tarybą jis kandidatavo, nes Artūro Zuoko liberalai, kurių Anykščių skyriaus vadovu buvo A.Gervinskas, savo kandidatų sąrašo 2015-ųjų savivaldos rinkimuose nesudarinėjo.

,,Spalio mėnesį į mano kabinetą užėjo A.Pajuodis ir pareikalavo atleisti A.Gervinską iš pavaduotojų, o jį paskirti į šias pareigas./.../Daug ir nepagrįstai norėjo, jam tik jo nauda buvo svarbi“, - teismui apie buvusį bendražygį aiškino eksmeras.

Pasak K.Tubio, A.Pajuodis ne vieną kartą elgėsi neadekvačiai. UAB ,,Anykščių šiluma“ dirbo A.Pajuodžio žmona, o kai ji išėjo iš darbo, pasak K.Tubio, A.Pajuodis užsipuolęs ir jį, ir UAB ,,Anykščių šiluma“ direktorių Virgilijų Vaičiulį. ,,A. Pajuodis V. Vaičiulį įžeidinėjo ne tik žodžiais, bet ir gestais. Mintyse nusprendžiau, kad su A.Pajuodžiu santykius nutrauksiu./.../ A.Gališankai ir A.Gervinskui papasakojau apie nemalonų pokalbį su A.Pajuodžiu. Paskui jis vėl užėjo ir pradėjo aiškinti, kad išeis iš koalicijos, jei negaus darbo“, - teismui kalbėjo K.Tubis.

A.Pajuodis visgi buvo įrašytas į K.Tubio visuomeninio rinkimų komiteto ,,Anykščių krašto labui“ kandidatų į Anykščių rajono tarybą sąrašą. Tačiau jis A.Pajuodžiui skyręs tik 30-ąją vietą, nes nenorėjęs, kad šis pakliūtų į Tarybą. K.Tubis A.Pajuodžiu sakė nepasitikėjęs, net Tarybos narį, pagal liberalų sąrašą išrinktą Donatą Tuską perspėjo, kad atsargiai su juo bendrautų. ,,Aš su A.Gervinsku ir A.Gališanka kalbėjau, kad priimti A.Pajuodžio į ,,Anykščių vandenis“ nederėtų“, - tikino kaltinamasis, kad ne tik nereikalavęs, jog A.Pajuodžiui būtų savivaldybės valdomoje bendrovėje surastas darbas, bet atvirkščiai - pats pataręs jo neįdarbinti.

Ligoninės auditas buvo prioriteto klausimas

Grįždamas prie ligoninės audito klausimo, dėl kurio jis išskirtinai derėjosi su A.Pajuodžiu, K.Tubis sakė, jog šis klausimas buvęs to laiko aktualija.

,,Ligoninė 2017 m. patyrė 174-180 tūkst. nuostolių. Į mane kreipėsi Vaida Klimkevičienė (prieš Naujuosius metus mirusi gydytoja - red.past.), išsakė daug negerų dalykų apie ligoninę. Vėliau V.Klimkevičienė suorganizavo susitikimą su gydytojomis“, - teismui dėstė buvęs Anykščių rajono meras.

Jis tvirtino, kad ligoninėje buvo baisi netvarka, o vos kelis ar keliolika pacientų per metus priėmusiam gydytojui, traumatologui ortopedui, išmokėta 11 tūkst. eurų (omenyje turimas buvęs ligoninės direktorius Dalis Vaiginas, vėliau mero rinkimuose dalyvavęs kaip ,,valstiečių“ partijos kandidatas, - red. pastaba).

Neatvažiuosi - išsiveš

Ketvirtadienį, rugpjūčio 22-ąją, Utenos apylinkės teismo Molėtų rūmuose iš esmės buvo nagrinėjamas pirmasis bylos epizodas.

Į apklausą buvo iškviestos A.Pakarklė, D.Gudavičienė, buvusi K.Tubio visuomeninio komiteto ,,Anykščių krašto labui“ finansininkė Gražina Linkevičienė bei R. ir K. Kugiai. Pastarieji tyrimo pradžioje turėjo įtariamųjų statusą, tačiau po to, kai savo kaltę pripažino, tapo liudininkais. D.Gudavičienė į teismą neatvyko. Ji telefonu pranešė, kad turėjo skubiai išvykti į ligoninę, nes į medikų globą pateko jos motina.

Kugių liudijimas buvo nukeltas į antrąją posėdžio dalį, nes šalys sutarė, kad sutuoktinių apklausa truks gerokai ilgiau nei kitų liudininkų.

A.Pakarklė teisme liudijo, kad pervesti 1000 eurų į K.Tubio visuomeninio rinkimų komiteto sąskaitą jos paprašė draugė K.Kugienė.

,,Paprašė manęs neklausinėti, kodėl reikia to pavedimo“, - teismui sakė A.Pakarklė. Ji aiškino politika nesidominti, o K.Tubis nei kaip meras, nei kaip politikas jai nebuvo įdomus. Po to, kai A.Pakarklė pervedė pinigus K.Tubio komitetui, ji gavo pavedimą iš K.Kugienės. ,,Po poros dienų paskambino iš STT: čia ir dabar turiu atvažiuoti, nes, jei neatvažiuosiu, - išsiveš“, - kaip nemaloni istorija rutuliojosi toliau, teismui aiškino jauna moteris.

Pervesti komitetui 1000 eurų jai buvo grąžinti, o ji savo ruožtu pinigus sugrąžino K.Kugienei.

Aukotojos nerado registre

Buvusi K.Tubio visuomeninio komiteto iždininkė G.Linkevičienė teismui aiškino, kad ji turi privačią buhalterijos įmonę ir su eksmero komitetu rinkimų laikotarpiui buvo sudariusi sutartį dėl šio politinio darinio buhalterijos tvarkymo.

Teisme liudijusi G.Linkevičienė aiškino, kad visus finansinius komiteto reikalus aptarinėjo ne su K.Tubiu, o su komiteto pirmininku A.Gervinsku. ,,Kiekvieną auką reikėjo patikrinti valstybinėje mokesčių inspekcijoje. Jei aukotojas nedeklaravo pajamų ar nepakanka pajamų - auka nėra priimama“, - aiškino finansininkė. D.Gudavičienės auka buvo nepriimta todėl, kad komitetui pervesti 1000 eurų yra daugiau nei 10 proc. jos metinių pajamų, o A.Pakarklės auka buvo nepriimta todėl, kad, pasak G.Linkevičienės, ,,registre nerado tokio gyventojo“.

G.Linkevičienė tikino, kad apie šias aukotojas ,,gal“ kalbėjo su A.Gervinsku, o su K.Tubiu ji sakė bendravusi tik po antrojo rinkimų turo, kai reikėjo padengti likusias komiteto skolas.

A. Pakarklės auka į komiteto sąskaitą ,,įkrito“ sausio 25-ąją, o sausio 28-ąją G.Linkevičienė jau buvo apklausta STT.

Vadino Kęstučiu

Iš Kugių poros pirmąją nuspręsta apklausti K.Kugienę. ,,Vyras nužiūrėjo vieną sklypą ir žadėjo paderinti su Kęstučiu“, - kaip prasidėjo įvykiai, teisme pasakojo dantų klinikos UAB ,,Teradenta“ vadovė ir savininkė K.Kugienė. ,,Kęstutis pasakė, kad mums gali padėti išsinuomoti tą sklypą. /.../Vyras sakė, kad reikalai juda“, - dėstė verslininkė. Ji teismui aiškino, kad 1000 eurų į komiteto sąskaitą pervedė todėl, kad tokia suma buvo įvardyta - ,,man įvardijo vyras, o vyrui – Kęstutis“.

K.Tubį Kęstučiu teisme K.Kugienė liovėsi vadinti po to, kai teisėja M.Benetė subtiliai perklausė, ar, kai liudininkė kalbanti apie Kęstutį, tai ji omenyje turinti Kęstutį Tubį.

Kugiai nenorėjo, kad sąrašuose matytųsi jų pavardės

K.Kugienė kalbėjo, kad trečiųjų asmenų, kurie atliktų pavedimą į visuomeninio komiteto sąskaitą, ieškojo todėl, kad nenorėjo, jog jų pačių pavardės figūruotų tarp aukotojų.

Pirmiausia K.Kugienė kreipėsi į savo motinos draugę D.Gudavičienę. Ji į Kauną nuvežė grynais 1000 eurų, D.Gudavičienė padarė pavedimą, tačiau auka buvo atmesta. ,,Man vyras pasakė, kad grąžino pinigus, ir reikia ieškoti kito žmogaus. Manau, jam pasakė meras. Vyras pasakė, kad reikia vėl pervesti pinigus ir kuo greičiau“, - teismui kalbėjo odontologijos kliniką ,,Teradenta“ turinti verslininkė.

Teisėja M.Benetė K.Kugienės klausė apie konkuruojančią įmonę – odontologijos kliniką DPC. K.Kugienė sakė žinanti, kad DPC Anykščiuose turi kliniką Šaltupio gatvėje, visai šalia sklypo Šaltupio 6A, į kurį pretendavo Kugiai.

K.Kugienė turėjo lapuką, kuriame nurodyta K.Tubio visuomeninio rinkimų komiteto sąskaita, rekvizitai. ,,Lapuką, manau, vyras gavo iš mero. Man lapuką jis perdavė pietaujant“, - kaip gavo lapelį su komiteto rekvizitais, atskleidė K.Kugienė.

Nenorėjo stoti į partiją, bet norėjo atsidėkoti

,,Kokių tikslų turėjote, pervesdami pinigus? Kas inicijavo auką?“ - liudininkės klausė prokurorė D.Markauskienė. ,,Toks buvo susitarimas. Į partiją stoti nenorėjome, reikėjo kitaip atsidėkoti, atsilyginti“, - į prokurorės klausimus atsakė liudininkė.

,,Ar vyras sakė, kad K.Tubis prašė šios aukos?“ - liudininkės klausė K.Tubio advokatas G.Danėlius. ,,Taip. Menų inkubatoriuje paprašė aukos“, - atsakė K.Kugienė.

Ir trečiadienio, ir ketvirtadienio teismo posėdžiuose skambėjo architekto V.Daunoro pavardė. Tiesa, kol kas besiginančioji pusė neatskleidžia, kokią įtaką bylai gali turėti Kugių pažintis su šiuo architektu. ,,Ar jūsų vyras bendravo su architektu V.Daunoru?“ - klausė G.Danėlius. K.Kugienė sakė, jog V.Daunoras projektavo dabartines ,,Teradentos“ patalpas.

Politikas Lukas Pakeltis vadybininkui pervedė didelę sumą

Dar vėliau advokatai nuėjo ir iki Luko Pakelčio bei jo bendrovės ,,ESSPO“.

Priminsime, kad L.Pakeltis - Anykščių liberalų lyderis. 2015 metais ši partija į Anykščių rajono merus atvedė ir nepartinį pensininką K. Tubį, buvusį Lietuvos policijos generalinio komisaro pavaduotoją. Po nepilnų dviejų metų liberalai ir meru išrinktas K. Tubis susipyko, jų deleguoti į rajono savivaldybės administraciją žmonės išėjo iš darbo su trenksmu, o liberalai rajono taryboje perėjo į opoziciją. 2019 metų rinkimuose L. Pakeltis buvo K. Tubio priešininkas – jis pats kandidatavo į Anykščių rajono merus.

R.Kugys dirba L.Pakelčio įmonėje ,,ESSPO“ vadybininku.

,,2018 metų pabaigoje L.Pakeltis pervedė jūsų vyrui 10 tūkstančių eurų“, - į K.Kugienę kreipėsi K.Tubio advokatas. Ir nors prokurorė D.Markauskienė bandė stabdyti piniginių L.Pakelčio ir R.Kugio santykių nagrinėjimą, motyvuodama, kad tai nėra susiję su byla, tačiau teisėja M.Benetė leido šį aiškinimąsi tęsti. K.Kugienė sakė, kad iš L.Pakelčio jos vyras gavo 13 tūkst. eurų, o advokato paklausta apie pinigų grąžinimą verslininkui atsakė, jog, jos žiniomis, pinigų grąžinti L. Pakelčiui nereikės.

Teisinosi, kad prašė už sklypą paramos

Ketvirtadienio teismo posėdžio ,,vinimi“ visgi tapo R.Kugio liudijimas. Jį prie sienos rėmė ir abu advokatai, ir pats kaltinamasis K.Tubis.

,,Viskas prasidėjo prieš Naujuosius metus. Į K.Tubį kreipėmės dėl sklypo - ar būtų galimybė nusipirkti, išsinuomoti. Iš esmės atsakymas buvo teigiamas, tarėmės dėl ilgalaikės sklypo nuomos. /.../Visas blogumas - mūsų prašė paremti K.Tubio komitetą. Buvo paprašyta paremti per kitą asmenį, taip ir padarėme - parėmėme per kitą asmenį. /.../ K.Tubį seniai pažįsta tėvai, pačiam teko sveikintis prieš daugelį metų. Į klinikos atidarymą buvome merą pakvietę. Visuomet K.Tubiu pasitikėjau ir tikėjau, kad jis laimės mero rinkimus“, - teisme kalbėjo R.Kugys.

Jis aiškino, kad sklypą Šaltupio g. 6A surado per regia.lt puslapį, o į K.Tubį kreipėsi todėl, kad jis buvo meras. Teisėjos M.Benetės paklaustas, iš kur gavo K.Tubio telefoną, R.Kugys atsakė: ,,Telefono greičiausiai tėvuko paprašiau“.

,,Į politinę veiklą vieną ar du kartus kvietė. Manau, kai susitikdavome, kiekvieną kartą meras grįždavo prie politikos./.../ K.Tubis sakė, kad sklypo pirkti negalima, bet galima išsinuomoti, ir sakė, kad padės sutvarkyti, padės išsinuomoti. Daugiau nei komiteto parėmimo iš mūsų pusės nereikėjo padaryti. ,,Procesas vyksta“, - paprastai atsakydavo K.Tubis, kai jo paklausdavau, kas vyksta su sklypu./.../Tikėjau Kęstučio žodžiu. Jeigu pasakė, kad gausiu - tikėjau, kad gausiu . /.../Nebuvo kalbų apie kažkokius sklypo nuomos konkursus ar aukcionus. Ar bus galima statyti dviejų aukštų pastatą? - paklausiau K.Tubio. Jis ant lapelio užrašė ,,suderinsim“ ir lapelį pasiėmė atgal. Man pasirodė keista, kad ant lapelio užrašė. Kvietė dalyvauti rinkimuose, bet politika mūsų nedomino. Tada išėjo šneka paremti komitetą - pervesti pinigų. K.Tubis sakė pervesti per trečius asmenis, o kitam susitikime įvardijo sumą. Lyg ir atsipirkimas nuo dalyvavimo politikoje“, - pasakojimą tęsė R.Kugys.

Prokurorė D.Markauskienė liudininko klausė, kodėl reikėjo aukoti per trečius asmenis. R.Kugys atsakė, jog toks buvęs K.Tubio pageidavimas. ,,Kad nesimatytų mūsų, kaip aukotojų, nes mes planuojame išsinuomoti sklypą“, - kam tie tretieji asmenys, atskleidė R.Kugys. Į prokurorės klausimą, iš kur Kugiai sužinoję komiteto rekvizitus, R.Kugys atsakė: ,,Gavau Menų inkubatoriuje susitikimo metu rekvizitus ant lapelio. Kęstutis važiavo į fotosesiją ir pakvietė atvažiuoti į Menų inkubatorių. Menų inkubatoriuje aš paklausiau, kokią sumą pervesti - šimtus ar tūkstančius? Atsakė, kad tūkstantis būtų gerai.“

R.Kugys tvirtino, kad apie tai, jog pirmajai aukotojai D.Gudavičienei grąžinta auka, jam pranešė pats K.Tubis. Taip pat R.Kugys sakė, kad vienos aukotojos asmens kodą K.Tubiui nusiuntė SMS žinute, o kitos - padiktavo kalbėdamas telefonu.

,,Esate į K.Tubį kreipęsis dėl verslo santykių su Martinkumi? Ko prašėte?“ - R.Kugio klausė advokatas R.Danėlis. ,,Prašiau, ar galėtų padėti. Turėjau problemų su Rusija. Martinkus prisidėjęs prie tų pinigų vagystės. Maniau, kad K.Tubis gali patarti. Bet niekas nevyko“, - atsakė R.Kugys.

Po to R.Kugys buvo klausinėjamas, ar prašė, jog K.Tubis nutrauktų savivaldybės patalpų nuomos sutartį su DPC klinika ir šias patalpas išnuomotų ,,Teradentai“. Verslininkas pripažino, jog šiomis patalpomis domėjosi.

L. Pakelčio tūstančiai esą buvo paskola

,,Ar dėl aukos teko bendrauti su savo draugu Kalade?“ - toliau R.Kugį spaudė advokatai. ,,Galbūt“, - atsakė liudininkas. ,,Pokalbyje su Kalade minimi narkotikai. Ar jūs vartojate narkotikus?“ - verslininko klausė advokatas G.Danėlis. Kodėl teismo posėdyje kelis kartus minėti narkotikai, paaiškėjo vėliau, kai buvo perklausytas R. Kugio ir jo vaikystės draugo Romualdo Kaladės STT įrašytas telefoninis pokalbis.

,,Ar L.Pakeltis nėra pervedęs pinigų 2018 metų pabaigoje?“ - klausimą uždavė advokatas G.Danėlis. Prokurorei bandant stabdyti L.Pakelčio pinigų linijos nagrinėjimą teisme, advokatas aiškino, kad jis šį klausimą kartoja antrajam iš sutuoktinių, todėl kad ,,liudytojai galimai buvo papirkti tokiu būdu“.

Teisėjai M.Benetei leidus toliau nagrinėti L.Pakelčio pinigų temą, R.Kugys sakė, kad iš L.Pakelčio gavo ,,gal 15 tūkstančių“, tačiau tai yra paskola, kurios sąlygos nurodytos sutartyje.

R.Kugys aiškino, kad žmonai apie paskolą nesakė, nes, jo nuomone, tai nėra reikšminga informacija.

Kai STT klausosi - geriau nejuokauti

K.Tubio advokatų prašymu teisme buvo perklausytas telefoninio pokalbio tarp R.Kugio ir R.Kaladės įrašas bei trijų R.Kugio ir K.Tubio susitikimų įrašai.

Tiesa, pastarieji įrašai - teismo salėje sunkiai girdėjosi, bet šalys turi tų įrašų stenogramas.

O pokalbis tarp R.Kugio ir R.Kaladės buvęs gana linksmas:

-Sergi?

-Kaulus laužo.

-Nuo ko?

-Nuo narkotikų.

-Aš tau sakiau, kad staigiai negalima mest, - bus lomkės.

Panašiai taip sausio 14-osios pokalbio pradžioje komunikavo bičiuliai.

Po šios įžangos R.Kugys ir R.Kaladė dar aptarė Dakaro ralį, kol galų gale perėjo prie esminės temos - paramos K.Tubio komitetui.

R.Kugys prašė R.Kaladę paremti partiją, o šis to daryti per savo įmonę nepageidavo, sakė, kad jo ,,mokesčiai netvarkingi“. ,,Ką aš žinau...Kai įmonė neuždirba daug pinigų, o remia partiją - įdomiai atrodo. Skambino man ir daktaras Vaiginas. Reik kažką pafilmuoti. Svaigsta per ,,facebook“-ą, pi..a. Kaip vaikas, žaislą gavęs. Klausia... aš patyliu. Man moralinė dilema, tokie man nepatinka“, - savo politines pažiūras STT deklaravo R.Kaladė.

Kai R.Kugys galų gale R.Kaladei pasakė, jog reiks paremti K.Tubio komitetą, R.Kaladė entuziazmo taip pat nerodė. Beje, R.Kugys, prieš įvardydamas paramos gavėją, ieškojo lapelio, kuriame užrašyta, kaipgi tas K.Tubio politinis darinys vadinasi, o pavadinimą išgirdęs R.Kaladė ,,googlino“, ieškodamas informacijos apie K.Tubį ir apskritai apie komitetus. ,,Neturi šaibų, kad eitų į rinkimus?“ - retoriškai klausė R.Kaladė. ,,Per daug reikalų ir per mažai naudos. Dar sakytum - iš idėjos remiu. Iš idėjos aš ,, Laisvės TV“ remiu. K.Tubis niekada man nepatiko, neturiu jam šiltų jausmų“, - dalyvauti ,,projekte“ nebuvo linkęs R.Kaladė. Jis draugui patarė pasiieškoti kelių ,,rėmėjų“, kurie pervestų po mažesnę sumą - ne taip kris į akis.

Po šio pokalbio perklausos R.Kugys išgirdo kelis advokatų ir paties K.Tubio klausimus. ,,Ar STT pareigūnus informavote apie nesutvarkytus draugo mokesčius?“ - klausimą, į kurį, žinoma, atsakė ,,ne“, išgirdo R.Kugys.

K.Tubis liudininko klausė, kodėl ,,Teradenta“ remia savivaldybės organizuojamas šventes. R.Kugys aiškino, kad tik dėl įmonės reklamos.

Iš advokatų nuskambėjo ir klausimas R.Kugiui apie tai, ar STT jį instruktavo, kaip turi elgtis teisme.

Posėdžio pabaigoje ataka prieš liudininką

Perklausius tris STT įrašytų pokalbių tarp R.Kugio ir K.Tubio, vykusių mero kabinete, įrašus, panašu, kad apie pinigus kalbėta tik viename iš jų.

Po to, kai K.Tubis R.Kugiui pasakė, kad jo sklypo reikalai juda, verslinkas pažadėjo: ,,Skolingas neliksiu“. ,,Aš pats gerai gyvenu. Gerą 862 eurų pensiją gaunu. Jei galėsi ir norėsi, paremsi mūsų komitetą, biški“, - R.Kugiui atsakė K.Tubis.

Šiame, geriausiai girdimame pokalbyje R.Kugys pasakė K.Tubiui, kad nei jis, nei jo žmona į komitetą neis, o tuometinis meras verslininkui aiškino, kokie jo sklypo reikalai ir gana ilgai kalbėjo, kokius prasižengimus padarė tuometinė Anykščių verslo informacijos centro direktorė Renata Gudonienė, beje, rinkimuose į savivaldybės tarybą kandidatavusi ir išrinkta ,,valstiečių“ partijos sąraše. Priminsime, kad K. Tubis, spausdamas R. Gudonienę dėl jos neva padarytų prasižengimų darbe, taikė neįprastą vadybos taktiką - buvo pasiuntęs savivaldybės ūkvedį antspauduoti direktorės kabineto durų. Po šio akto R. Gudonienė parašė pareiškimą išeiti iš darbo.

,,Bandėt įtikinti, kad, jei nebus aukos, - nebus nuomos. Bet pasakėt, kad į sąrašą neisit, o K.Tubis nepasakė, kad sulėtės procesai“, - lyg klausė, lyg teigė advokatas G.Danėlis. ,,Paremsi mūsų komitetą, kiek galėsi, biški“, - ,,Kaip šią frazę supratote?“ - klausimą, kuriame taip pat pakankamai aiškus atsakymas, liudininkui uždavė prokurorė D.Markauskienė. ,,Supratau, kad kitaip nepavyks išsinuomoti sklypo“, - atsakė R.Kugys.

Suteikus teisę klausimus liudininkui užduoti K.Tubiui, šis pabėrė jų visą šūsnį.

Dauguma kaltinamo eksmero klausimų buvo apie faktinius įvykius, aplinkybes, apie tai, kada ir apie ką jiedu šnekėjosi. K.Tubis kalbėjo pakeltu tonu (arba, sakykim, emocingai), kaip mokytojas su mokiniu. Nuo K.Tubio atakų R.Kugys, regis, net sumažėjo ir dažniausiai atsakinėjo: ,,neprisimenu“ arba ,,negaliu pasakyti“.

Šią savaitę vyks dar du K.Tubio bylos teismo posėdžiai.

Toliau bus nagrinėjamas pirmasis bylos epizodas, liudininkais kviečiami penki asmenys.

Vidmantas ŠMIGELSKASREDAKCIJA REKOMENDUOJA