REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Sausio 26 d. 10:10

Kauno savivaldybė sieks perimti Linkuvos dvaro teritoriją

Kaunas

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


162937

Kauno miesto savivaldybė rengiasi perimti Šilainių mikrorajone miesto pakraštyje esančio Linkuvos dvaro teritoriją – tokį sprendimo projektą ruošiamasi teikti Kauno savivaldybės tarybai.

„Mūsų vizija labai paprasta – apleistą dvaro kompleksą sutvarkyti ir paversti parku, į kurį nebus gėda ateiti ir leisti laiką ne tik Šilainių gyventojams, bet ir visiems miestiečiams. Dvaras įsikūręs vaizdingoje vietoje – Veršvo kraštovaizdžio draustinio teritorijoje, tačiau didžiuliame plote išsibarstę statiniai apaugę brūzgynais, apleisti ir nykstantys. Sukūrus reikiamą infrastruktūrą ši vieta galėtų tapti viena patraukliausių ir vaizdingiausių visame Kaune“, – BNS atsiųstame komentare teigia Kauno meras Visvaldas Matijošaitis.

Pasak Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus Vilius Šiliausko, pastatų savininko buvo ne kartą prašyta susitvarkyti, jis buvo įspėtas, be to, apleistiems statiniams pritaikytas didesnis nekilnojamojo turto mokesčio tarifas.

„Deja, nesulaukėme jokio teigiamo poslinkio, todėl buvo priimtas sprendimas nykstantį dvarą perimti visuomenės poreikiams“, – sako administracijos vadovas.

Kompleksą sudaro aštuoni kultūros paveldo objektai, išsidėstę 161 kvadratinio metro teritorijoje.

Kauno savivaldybės administracijos Kultūros paveldo skyriaus vedėjas Saulius Rimas sako, kad perėmus dvarą bus siekiama pašalinti sovietmečiu čia atsiradusias apleistas fermas, sutvarkyti parko želdinius, takus, vandens telkinius, restauruoti šiuo metu nykstančius fontanus ir unikalias tarpukario laikotarpio skulptūras bei koplyčią.

„Sovietinės okupacijos, o vėliau ir Nepriklausomybės pradžioje įvykusių „laukinės privatizacijos“ procesų pasekmė – apleisti istoriniai pastatai ir teritorijos, atitekę skirtingiems ir kone 30 metų tarpusavyje susitarti negalintiems savininkams. Inicijuodami Linkuvos dvaro teritorijos perėmimą visuomenės poreikiams, šioje kultūros paveldo teritorijoje siekiame ryškių pokyčių“, – teigia S. Rimas.

Kiek anksčiau Kauno savivaldybės taryba yra priėmusi sprendimą visuomenės reikmėms perimti Kauno centre esantį Vytauto parko kompleksą. Pasak S. Rimo, šios situacijos analogiškos, nes abiem atvejais reprezentatyvios vietos atnaujinimui trukdo juos perėmę keli skirtingi savininkai.

„Jau kelerius metus siekiame, kad ši erdvė (Vytauto parkas–BNS) būtų atnaujinta, sutvarkyta ir pritaikyta kauniečių poreikiams. Tačiau tam kliudo tai, kad parko teritorija ir joje esantys statiniai yra skirtingose rankose: kadaise buvo leista privatizuoti parko pastatus ir prie kai kurių jų vėliau suformuoti sklypus. Tačiau atsižvelgiant į tai, kad parko kompleksas – kultūros paveldas, teritorija neturėtų būti daloma. Juolab ir pastatų būklė šiuo metu nepuošia miesto. Perėmus jį iš privačių savininkų, būtų galima išsaugoti vertingąsias kultūros paveldo savybes.

Sprendimui dėl Linkuvos dvaro turės pritarti Kauno miesto savivaldybės taryba, ji posėdžiaus vasario pradžioje.REDAKCIJA REKOMENDUOJA