REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Karas Ukrainoje2022 m. Balandžio 3 d. 07:02

Karas Ukrainoje: Kyjivo srityje rasti 410 civilių palaikai (nuolat atnaujinama)

Pasaulis

Ukrainos valstybinės nepaprastųjų situacijų tarnybos nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


211420

39-oji karo Ukrainoje diena. Rusai mažina antskrydžius ir raketų sprogdinimus šalies teritorijoje, tačiau situacija Ukrainoje išlieka sudėtinga.

Praėjusios paros naujienas apie karą Ukrainoje skaitykite čia.

22:47

Šveicarija dėl sankcijų įšaldė dešimt nekilnojamojo turto objektų, priklausančių Rusijos piliečiams, skelbia NEXTA.

22:41

Sekmadienį evakuoti 2694 civiliai

Sekmadienį humanitariniais koridoriais buvo evakuoti 2 694 žmonės, iš jų beveik 1 500 žmonės evakuoti iš Luhansko srities, sako  Ukrainos vicepremjerė Irina Vereščuk, kurią cituoja pravda.ua.

I. Vereščuk nurodė, kad 1 467 civiliai evakuoti iš Luhansko srityje esančių Lisičiansko, Rubižnės ir Kremenajos miestų.

Į Zaporižią iš Mariupolio ir Berdjansko savo transportu atvyko 469 civiliai.

22:26

NEXTA dalijasi nuotraukomis, kaip atrodo 25–30 kilometrų nuo Ukrainos sostinės esantis greitkelis Kyjivas–Žitomiras.

21:55

Sekmadienį Charkivo Slobidskio rajone apšaudymo metu buvo sužeisti ir žuvo 23 žmonės 

Sekmadienį per Rusijos pajėgų surengtą apšaudymą Charkovo mieste žuvo keli žmonės, pranešė regiono gubernatorius Olegas Sinegubovas.

„Telegram“ pranešime O. Sinegubovas nurodė, kad apšaudytas Slobidskio rajonas. Yra sužeistų ir žuvusių civilių gyventojų.

„Šiuo metu yra 23 aukos, įskaitant vaikus“, – sakė  O.  Sinegubovas.

21:36

„Anonymous“ „nutekino“ duomenis apie tūkstančius Rusijos kariškių 

„Anonymous“ grupės programišiai įsilaužė į kitą Rusijos Federacijos duomenų bazę. UNIAN skelbia, kad programišiai paviešino 120 tūkstančių Rusijos karių, atvykusių į Ukrainą, duomenis. Apie tai „Twitter“ pranešė „Anonymous“ bendruomenė. 

„Visi kariai, susiję su invazija į Ukrainą, turėtų būti atvesti į karinį tribunolą“, – rašoma pranešime.

Kaip anksčiau skelbė UNIAN, su „Anonymous“ susijusi grupė įsilaužė į Rusijos propagandinę žiniasklaidą ir pažadėjo paskelbti 870 GB rastų duomenų. Pagrindinis šios bendrovės televizijos kanalas yra „Rossija-1“, jame dirba geriausi Kremliaus propagandistai Solovjovas, Skabejeva ir Popovas.

„Anonymous“ taip pat įsilaužė į Rusijos centrinio banko interneto svetainę ir paviešino 28 GB informacijos.  Vėliau programišiai „nutekino“ 15 GB duomenų, pavogtų iš Rusijos Ortodoksų Bažnyčios labdaros fondo. Paviešinti ir Rusijoje likusios „Nestle“ duomenys.

21:00

JAV ir NATO lyderiai pareiškė esantys šokiruoti dėl civilių žudymų Ukrainoje

JAV ir NATO lyderiai sekmadienį pareiškė, jog juos šokiravo ir jiems siaubą sukėlė vaizdai apie Rusijos karių vykdytus civilių žudymus laikinai užgrobtose Ukrainoje teritorijose, ir perspėjo, kad Rusijos kariuomenės pajėgų pasitraukimas iš Kyjivo apskrities nereiškia invazijos ar smurto prieš kaimyninę valstybę pabaigos.

„Negalima dėl šių vaizdų nepajusti smūgio į paširdžius“, – interviu CNN sakė JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas).

Jo žodžiais, tokios žudynės yra „tikrovė to, kas vyksta kiekvieną dieną“, kol Rusijos kariuomenė yra Ukrainoje.

Jis dar kartą patvirtino, kad Jungtinės Valstijos padeda fiksuoti galimus karo nusikaltimus, tačiau nepasakė, ar laiko juos nusikaltimais žmoniškumui ar genocido aktais.

Savo ruožtu NATO generalinis sekretorius Jenas Stoltenbergas pareiškė, kad civilių žudynės Ukrainos sostinės priemiestyje Bučoje buvo „siaubingos ir visiškai nepriimtinos“.

J. Stoltenbergas taip pat sakė, kad nėra „pernelyg optimistiškai nusiteikęs“ dėl Rusijos teiginio, kad ji atitraukia karius iš Kijevo.

„Tai, ką matome, nėra atitraukimas, bet manome, kad Rusija pergrupuoja savo kariuomenę“, – sakė jis CNN, įspėdamas apie galimą atakų suintensyvėjimą.

20:46

Rusija raketomis atakavo Ukrainos Mykolajivo miestą, yra aukų

Per Rusijos raketų ataką į Ukrainos pietinį Mykolajivo miestą sekmadienį vienas žmogus žuvo, 14 civilių gyventojų buvo sužeista, pranešė Mykokajivo srities karinės administracijos vadovas Vitalijus Kimas.

„Dėl miesto apšaudymo: į ligonines išvežta 14 žmonių“, – sakė V. Kimas ir pridūrė, kad tarp sužeistųjų yra 15-metis, kurio žaizdos „vidutinio sunkumo“ ir kuris bus operuojamas.

„Vienas žmogus žuvo, jo išgelbėti nepavyko“, – pabrėžė V. Kimas.

Jis pridūrė, kad žuvusiųjų ir sužeistųjų yra ir Okačiove – mieste prie Juodosios jūros. 

Pasak Mykolajivo mero Oleksandro Senkevičiaus, rusų okupantai sekmadienį sudavė kelis raketinius smūgius miestui.

20:30

Vokietijos kancleris žada naujas sankcijas Rusijai dėl „karo nusikaltimų“

Vokietija kartu su sąjungininkėmis parengs naujas sankcijas Rusijai dėl „karo nusikaltimų“, kuriuos jos kariai įvykdė Ukrainos sostinės Bučos priemiestyje, sekmadienį vakare pareiškė Vokietijos kancleris Olafas Scholzas (Olafas Šolcas).

„Civilių gyventojų žudymas yra karo nusikaltimas, ir mes turime nedvejodami ištirti šiuos Rusijos ginkluotųjų pajėgų įvykdytus nusikaltimus“, – sakė jis.

„Artimiausiomis dienomis kartu su savo sąjungininkėmis spręsime dėl tolesnių priemonių. (Rusijos) prezidentas (Vladimiras) Putinas ir jo šalininkai pajus pasekmes“, – pabrėžė Vokietijos kancleris.

20:19

JT: masinės kapavietės netoli Kyjivo kelia rimtų įtarimų dėl galimų karo nusikaltimų

Jungtinės Tautos sekmadienį pareiškė, kad Ukrainos sostinės Kyjivo priemiestyje Bučoje aptiktos masinės kapavietės kelia rimtų įtarimų dėl galimų karo nusikaltimų, ir pabrėžė, kad svarbu išsaugoti visus įrodymus.

„Tai, kas iki šiol yra žinoma, aiškiai kelia rimtų ir nerimą keliančių įtarimų dėl galimų karo nusikaltimų ir sunkių tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimų“, – teigiama JT pranešime.

Savo ruožtu JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas (Antoniju Guterišas) pareiškė, kad jį „giliai sukrėtė“ masinių kapaviečių Bučoje vaizdai, ir paragino atlikti nepriklausomą tyrimą.

„Esu giliai sukrėstas Bučoje, Ukrainoje, nužudytų civilių gyventojų vaizdų. Labai svarbu, kad nepriklausomas tyrimas lemtų veiksmingą atsakomybę“, – sakė A. Guterresas.

Kaip jau buvo skelbta,  Bučoje, kurio kontrolę neseniai susigrąžino ukrainiečių pajėgos, aptikta masinė kapavietė su 57 žmonių palaikais, o iš viso Kyjivo regione, iš kurio pasitraukė Rusijos kariuomenė, naujausiais Ukrainos prokuratūros duomenimis, aptikti 410 civilių palaikai.

19:51

Ukrainos valstybinės nepaprastųjų situacijų tarnybos gelbėtojai evakavo Vuhledaro miesto Volnovachos rajono gyventojus – 82 žmonių, tarp jų 9 vaikus. Piliečiai buvo įsodinti į evakuacijos traukinį.
 

19:40

Generalinė prokurorė: Ukrainos pajėgos Kyjivo srityje aptiko 410 civilių palaikus

Iš Rusijos kariuomenės atgautame Kyjivo regione Ukrainos pajėgos aptiko 410 civilių palaikus, sekmadienį pranešė generalinė prokurorė Iryna Venediktova.

I. Venediktova nacionalinei televizijai teigė: „Iš išlaisvintų Kyjivo srities teritorijų buvo išgabenta 410 žuvusių civilių kūnų. Teismo medicinos ekspertai jau atliko 140 jų ekspertizę.“

19:15

Nuo karo pradžios į Ukrainą sugrįžo daugiau nei pusė milijono žmonių

Daugiau nei pusė milijono žmonių sugrįžo į Ukrainą nuo ​​Rusijos invazijos pradžios vasario 24 dieną, sekmadienį pranešė Ukrainos vidaus reikalų ministerija.

„Per praėjusią savaitę 144 tūkst. žmonių išvyko iš Ukrainos, o atvyko 88 tūkstančiai. Iš viso <...> apie 537 tūkst. mūsų tautiečių grįžo į Ukrainą“, – nurodė ministerija, remdamasi sienos apsaugos tarnybos duomenimis.

Vyriausiasis pabėgėlių komisaras šeštadienį pranešė, kad nuo Rusijos invazijos pradžios iš Ukrainos išvyko 4 176 401 ukrainietis.

Prasidėjus karui, kasdien iš šalies priversti bėgti dešimtys tūkstančių žmonių

Tai yra didžiausia pabėgėlių krizė Europoje nuo Antrojo pasaulinio karo.

JT Tarptautinė migracijos organizacija pranešė, kad iš šalies pabėgo ir apie 205 tūkst. ne ukrainiečių.

18:38

Italija: Rusija privalo atsakyti už tai, kas įvyko Bučoje

Italija sekmadienį pasmerkė kaip „pasibaisėtinus ir nepakeliamus“ civilių žudymus Ukrainos Bučos mieste, kuriuos, kaip įtariama, įvykdė Rusijos pajėgos, ir pareiškė, kad Maskva turi būti patraukta atsakomybėn.

„Nusikaltimų, įvykdytų Bučoje ir kitose Ukrainos kariuomenės išlaisvintose teritorijose, vaizdai yra pribloškiantys“, – sakoma premjero Mario Draghi (Marijus Dragis) pranešime.

„Neginkluotų civilių gyventojų žudynių žiaurumas yra pasibaisėtinas ir nepakeliamas. Rusijos valdžios atstovai turi nedelsdami nutraukti karo veiksmus, sustabdyti smurtą prieš civilius ir atsakyti už tai, kas įvyko“, – pridūrė jis.

18:10

Ukraina teigia, kad Rusijos pajėgos „pagrobė“ 11 merų

Rusijos pajėgos pagrobė vienuolika Ukrainos vietos bendruomenių vadovų, sekmadienį pranešė ministro pirmininko pavaduotoja Iryna Vereščuk.

„Iki šios dienos į nelaisvę pateko 11 Kyjivo, Chersono, Charkivo, Zaporožios, Nikolajevo ir Donecko sričių vietos bendruomenių vadovų“, – savo „Telegram“ paskyroje paskelbtame vaizdo įraše sakė ji.

„Informuojame Tarptautinį Raudonojo Kryžiaus komitetą (TRKK), JT, visas įmanomas organizacijas, kaip ir apie kitus dingusius civilius gyventojus“, – pridūrė ji.

I. Vereščuk paragino „visus padaryti viską, kas įmanoma, kad jie būtų sugrąžinti“.

Ji taip pat paskelbė, kad į vakarus nuo Kyjivo esančio Motyjino kaimo vadovę Olgą Suchenko ir jos vyrą „nelaisvėje nužudė“ Rusijos kariškiai.

Apie jų pagrobimą prokurorai buvo paskelbę kovo 26 d.

17:37

Rusijos okupantai apšaudė Vasilkovą: yra sužeistų

Rusijos pajėgos surengė raketų smūgį Vasilkovui Kyjivo regione. Apie tai praneša oro pajėgų vadavietė „Centras“.

„Šiandien priešas dar kartą paleido raketų smūgį į Vasilkovo miestą. Kai kurioms raketoms pavyko numušti mūsų oro gynybos sistemas“, – sakoma vadavietės pranešime.

Prieš mėnesį teritorija jau buvo apšaudyta raketomis ir smarkiai sunaikinta.

„Beveik visos patalpos sudegė per raketų smūgį. Dabar orkai vėl pateko į būstinės pastatą, kuris jau buvo sunaikintas. Šioje teritorijoje taip pat buvo dislokuotas mokymo centras ir civilinė kolegija, kurią bendruomenė po gaisro pradėjo atstatyti pati“, – nurodoma pranešime.

Teigiama, kad apšaudymu siekta įbauginti civilius gyventojus, yra sužeistų.

Jie pažymi, kad apšaudymas buvo klastingas ir jo tikslas buvo įbauginti civilius gyventojus. Tarp vietinių gyventojų yra sužeistųjų.

17:30

V. Zelenskis: Rusijos pajėgos vykdo „genocidą“

Rusijos pajėgos Ukrainoje vykdo genocidą, interviu, JAV televizijai CBS sakė Ukrainos Prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Tai jis pareiškė praėjus dienai po to, kai Kyjivo priemiestyje Bučoje buvo aptikta masinių ir akivaizdžiai nužudytų civilių gyventojų.

„Tai yra genocidas. Visos tautos ir žmonių naikinimas“, – CBS laidai „Face the Nation“ sakė Ukrainos vadovas, kaip nurodoma televizijos pateiktoje stenogramoje.

 „Mes esame Ukrainos piliečiai. Turime daugiau nei 100 tautybių. Kalbama apie visų šių tautybių sunaikinimą ir išnaikinimą“, – pridūrė V. Zelenskis.

Praėjus trims dienoms po invazijos pradžios vasario 24 d., Ukraina pateikė skundą Tarptautiniam Teisingumo Teismui Hagoje, kaltindama Rusiją „genocido veiksmų planavimu“.

V. Zelnskio interviu transliuotas po to, kai visą pasaulį apskriejo vaizdai, kuriuose matomi civilių kūnai, besimėtantys Bučos gatvėse, o Ukrainos pareigūnas pareiškė, kad masinėje kapavietėje ten palaidota 280 kūnų.

„Esame Ukrainos piliečiai ir nenorime būti pajungti Rusijos Federacijos politikos. Dėl šios priežasties esame naikinami, – sakė V. Zelenskis. – Ir tai vyksta XXI a. Europoje. Taigi tai yra visos tautos kankinimas.“

17:10

Vokietija ragina tirti Rusijos nusikaltimus prieš civilius gyventojus

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas (Olafas Šolcas) sekmadienį pareiškė, kad būtina tirti įtariamus Rusijos kariuomenės „nusikaltimus“ prieš civilius Ukrainos Bučos mieste netoli Kijevo, kur buvo aptikta masinė kapavietė.

„Turime išaiškinti šiuos Rusijos kariuomenės įvykdytus nusikaltimus“, – pareiškė O. Scholzas ir pridūrė, kad kaltininkai turi būti patraukti atsakomybėn, o tarptautinėms organizacijoms turi būti suteikta galimybė patekti į regioną, kad jos galėtų „užfiksuoti šiuos žiaurumus“.

17:05

Kremlius: visiškai izoliuoti Rusijos „neįmanoma“

Kremlius sekmadienį pareiškė, kad, Vakarams ir toliau taikant sankcijas Maskvai dėl jos karinės operacijos Ukrainoje, visiškai izoliuoti Rusijos neįmanoma.

„Visiško vakuumo ar Rusijos izoliavimo negali būti, nes šiuolaikiniame pasaulyje tai technologiškai neįmanoma padaryti“, – Rusijos valstybinei televizijai sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

Jis pažymėjo, kad pasaulis yra „daug didesnis nei Europa“, ir pridūrė: „Anksčiau ar vėliau turėsime užmegzti dialogą, nepriklausomai nuo to, ar kai kurie užsienyje to nori, ar ne“.

Vakarų šalių sostinės precedento neturinčių ekonominių sankcijų Rusijai paskelbė po to, kai Maskva vasario 24 dieną įvedė karius į Ukrainą. Taip pat daugeliui vyriausybės veikėjų, įskaitant prezidentą Vladimirą Putiną, buvo uždrausta keliauti ir buvo įšaldytas jų turtas.

17:00

Netoli Iziumo numuštas Rusijos lėktuvas

Ukrainos kariškiai numušė Rusijos lėktuvą „SU-35“ netoli Charkivo srities Iziumo miesto, sakė parlamentaras Antonas Geraščenka.

Pasak V. Gerashčenkos, numušto lėktuvo pilotas katapultavosi ir bandė pabėgti, bet buvo sučiuptas.

„SU-35“ lėktuvo kaina siekia 50 milijonų jav dolerių.

16:51

NATO vadovas nesąs „pernelyg optimistiškas“ dėl Rusijos karinės deeskalacijos Ukrainoje

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas sekmadienį pareiškė, kad nėra „pernelyg optimistiškai“ nusiteikęs dėl dėl Rusijos pareiškimo, jog ji atitraukia karius iš Ukrainos sostinės Kyjivo.

„Tai, ką matome, nėra atitraukimas, bet matome, kad Rusija pergrupuoja savo karius,“ televizijai CNN sakė jis.

„Jokiu būdu neturėtume būti pernelyg optimistiški, nes išpuoliai tęsis, taip pat esame susirūpinę dėl galimo išpuolių suintensyvėjimo“, – sakė jis.

16:36

Pareigūnas: Bučoje aptikta masinė kapavietė su 57 palaikais

Kyjivo priemiestyje Bučoje, kurio kontrolę neseniai susigrąžino ukrainiečių pajėgos, aptikta masinė kapavietė su 57 žmonių palaikais, pranešė vietos pareigūnas, AFP agentūrai parodęs prakastą griovų, kuriame guli palaikai.

„Štai čia yra ilgas kapas, kuriame palaidoti 57 žmonės“, – pagalbos tarnybos Bučoje viršininku prisistatęs Sergijus Kaplyčnyjus, kuris organizuoja palaikų iškasimą.

Masinė kapavietė yra už cerkvės miestelio centre. Matėsi maždaug dešimt kūnų, kai kurie kūnai buvo neužkasti arba tik dalinai uždengti žemėmis. Kai kurie palaikai buvo juoduose maišuose su užtrauktukais. Ant kitų matėsi civiliai drabužiai.

16:23

Ukrainiečiai rusų kariams dalina užnuodytus pyragus

Du rusų kariai mirė, 28 buvo paguldyti į ligoninę po to kai, kai Charkivo regiono gyventojai karius pavaišino užnuodytais pyragais, pranešė Ukrainos gynybos ministerija, rašo BBC.

Atnaujintoje žvalgybos informacijoje teigiama, kad ukrainiečiai „visomis įmanomomis priemonėmis priešinasi okupantams“.

Teigiama, kad nukentėję kariai buvo iš Rusijos 3-iosios motorizuotosios šaulių divizijos.

Ministerija taip pat nurodė, kad dar 500 Rusijos karių buvo hospitalizuoti dėl „sunkaus nežinomos kilmės apsinuodijimo alkoholiu“.

BBC teigia savarankiškai negalėjusi patikrinti šios informacijos.

16:05

Sekmadienį apšaudytas Mykolajivas

Ukrainos pietinio Mykolaivo miesto meras Oleksandras Syenkevyčius feisbuke pranešė, kad mieste surengti keli raketų smūgiai.

15:57

JT: iš Ukrainos pabėgo beveik 4,2 mln. žmonių

Nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios iš šalies pabėgo beveik 4,2 mln. žmonių ir vien per pastarąją parą į kaimynines šalis atvyko beveik 40 tūkst. žmonių, rodo Jungtinių Tautų sekmadienį paskelbti duomenys. 

Jungtinių Tautų vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro biuras (UNHCR) pranešė, kad iš Ukrainos jau pasitraukė 4 176 401 žmogus – 38 559 daugiau nei ankstesnę parą.

Pasak biuro, apie 90 proc. pabėgėlių yra moterys ir vaikai.

UNHCR taip pat nurodo, kad iš Ukrainos išvyko ir beveik 205 500 užsieniečių, kurie gyveno, studijavo ar dirbo šalyje.

Skaičiuojama, kad nuo kovo vidurio beveik 6,48 mln. žmonių paliko savo namus Ukrainos viduje, tačiau iš šalies neišvyko.

Manoma, kad namus iš viso teko palikti daugiau nei dešimčiai milijonų žmonių, o tai sudaro apie ketvirtadalį visų Ukrainos gyventojų: iki invazijos ukrainiečių kontroliuotuose regionuose iš viso gyveno 37 mln. žmonių.

Krizė itin neproporcingai paveikė vaikus. JT vaikų agentūra UNICEF skelbia, kad namus buvo priversti palikti daugiau kaip pusė iš maždaug 7,5 mln. šalies vaikų – pustrečio milijono teko palikti namus šalies viduje, o du milijonai išvyko iš šalies.

15:32 

Ukrainos pajėgos atgavo Pripetės kontrolę

Ukrainos kariai atkovojo netoli Černobylio atominės elektrinės esančio miesto vaiduoklio Pripetės kontrolę, pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

„Šiandien, balandžio 3-iąją, Ukrainos ginkluotųjų pajėgų desantininkų daliniai užėmė Pripetės miesto teritoriją ir teritoriją palei Ukrainos valstybinę sieną su Baltarusijos Respublika“, – sakoma pranešime.

Feisbuke Karinių oro pajėgų vadovybė pasidalino nuotrauka, kurioje matomas Ukrainos karys su iškelta šalies vėliava Pripetėje.

15:21

Rusijos derybininkas: per anksti rengti aukščiausiojo lygio susitikimą dėl Ukrainos

Rusijos vyriausiasis derybininkas taikos derybose su Ukraina sekmadienį pareiškė, kad dar per anksti rengti aukščiausiojo lygio susitikimą dėl konflikto užbaigimo.

„Ukrainos pusė ėmė elgtis realistiškiau sprendžiant klausimus, susijusius su Ukrainos neutraliu ir nebranduoliniu statusu, tačiau susitarimo projektas dar nėra parengtas pateikti aukščiausiojo lygio susitikimui“, – „Telegram“ platformoje parašė Vladimiras Medinskis.

Jis teigė nepalaikąs Ukrainos derybininkų „optimizmo“ dėl Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio derybų galimybės.

Šeštadienį Ukrainos vyriausiasis derybininkas Davidas Arachamija sakė, kad Maskva „žodžiu“ sutiko su pagrindiniais Ukrainos pasiūlymais, ir tai teikia vilčių, kad derybos dėl karinių veiksmų nutraukimo pasistūmėjo į priekį.

Jis taip pat iškėlė galimybę, kad V. Putinas ir V. Zelenskis galėtų susitikti Turkijoje, tačiau nenurodė, kada tai galėtų įvykti.

15:15

Černihivo meras: sunaikinta 70 procentų miesto

Pasak Černihivo mero Vladislavo Atrošenko, dėl Rusijos pajėgų apšaudymų ir išpolių sunaikinta 70 procentų miesto, rašo UNIAN.

„Mūsų miestas panašus į Bučą, o kai kuriose vietovėse jis jau panašus į Mariupolį. Žmonės nerimauja, kaip teks išgyventi iki rytojaus“, – sakė V. Atrošenko.

14:53

Ukrainos specialiosios tarnybos intensyviai dirba, ieškodamos ir neutralizuodamos rusų paliktus sprogmenis. Ypač atkreipiamas dėmesys į ūkininkų laukus, kad šie galėtų saugiai pradėti dirbti žemę.

14:39

Berlynas pasmerkė „karo nusikaltimą“ Bučoje, nori skelbti daugiau sankcijų Rusijai

Vokietijos kanclerio pavaduotojas ir ekonomikos ministras sekmadienį pareiškė, kad Ukrainos sostinės Bučos priemiestyje buvo įvykdytas „siaubingas karo nusikaltimas“, ir paragino paskelbti naujų Europos Sąjungos (ES) sankcijų Rusijai.

„Šis siaubingas karo nusikaltimas negali likti be atsako“, – pareiškė Robertas Habeckas (Robertas Habekas) vokiečių laikraščiui „Bild“ praėjus dienai po to, kai Ukrainos vietos pareigūnai pranešė, kad po Rusijos pajėgų atsitraukimo masinėse kapavietėse buvo aptikti beveik 300 civilių kūnai.

„Manau, tai reikalauja sugriežtinti sankcijas. Būtent tai mes rengiame su savo ES partneriais“, – pridūrė jis.

14:27

Kadrai iš Odesos po rusų rakretų atakos.

13:57

Irpine rusai sušaudė būrį moterų ir merginų, vėliau per kūnus važinėjo tankais

Rusų okupantai itin žiauriai išžudė vietinius Irpino gyventojus.

Kyjivo srities Irpino meras Aleksandras Markušinas papasakojo apie įsibrovėlių žiaurumus.

„Daug žmonių žuvo nuo minų, nuo artilerijos apšaudymo. Ir buvo sušaudyta daug rasistų. Puškino gatvėje, Lermontovo gatvėje, šaudė merginas ir moteris, o paskui važiavo ant jų tankais“, – sakė jis.

Anksčiau buvo pranešta, kad kovo 28 dieną Irpino miestas buvo išvaduotas iš rusų okupantų. Šiuo metu mieste vyksta tvarkymo darbai, tad sugrįžti ten vis dar neįmanoma.

Miestas uždarytas. Dėl plėšikavimo vietos valdžia nusprendė patikrinti visus automobilius, išvažiuojančius iš Irpino.

Yra žinoma, kad po rusų apšaudymo Irpine buvo sugriauta 50% pastatų.

13:35

Ukraina: civilių žudymas Bučoje buvo „tyčinės žudynės“

“Žudynės Bučoje buvo tyčinės. Rusai siekia sunaikinti tiek ukrainiečių, kiek tik gali. Privalome sustabdyti juos ir juos išspirti. Reikalauju naujų triuškinančių G-7 sankcijų DABAR“, – parašė jis socialiniame tinkle „Twitter“.

„Kyjivo sritis. XXI amžiaus pragaras. Nužudytų vyrų ir moterų surištomis rankomis kūnai. Baisiausi nacizmo nusikaltimai grįžo į Europos Sąjungą (ES)“, – tviteryje parašė ukrainiečių prezidento patarėjas Mychailo Podoliakas.

„Rusija tai darė tyčia. Paskelbkite embargą energijos ištekliams, uždarykite jūrų uostus. Sustabdykite žudymą!“

Su įnirtingu Ukrainos pajėgų pasipriešinimu susidūrusioms Rusijos pajėgoms atsitraukus iš Kyjivo srities, buvo rasta nemažai galimo civilių žudymo aplink Ukrainos sostinę įrodymų.

Bučos priemiestyje po Rusijos pajėgų atsitraukimo masinėse kapavietėse buvo rasti beveik 300 civilių kūnai, pranešė vietos pareigūnai.

Naujienų agentūros AFP žurnalistai pranešė vienoje Bučos gatvėje matę mažiausiai 20 kūnų. Visi žmonės vilkėjo civilius rūbus. 

Trys iš šių žmonių buvo rasti šalia dviračių, o kiti – šalia kulkų suvarpytų ir suknežintų automobilių. Vieno žmogaus rankos buvo balta medžiagos skiaute surištos už nugaros. Vyras buvo nušautas, o šalia jo kūno gulėjo atvertas ukrainietiškas pasas.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis (Šarlis Mišelis) sekmadienį pasmerkė Rusijos pajėgų prie Ukrainos sostinės Kyjivo vykdytus žiaurumus ir pažadėjo paskelbti Maskvai dar daugiau sankcijų.

„Esu sukrėstas pribloškiančių vaizdų, kuriuose matyti Rusijos kariuomenės vykdyti žiaurumai išlaisvintoje Kyjivo srityje. #BučaŽudynės“, – parašė jis tviteryje.

„Europos Sąjunga (ES) padeda Ukrainai ir nevyriausybinėms organizacijoms renkant būtinus įrodymus, kuriuos būtų galima panaudoti tarptautiniuose teismuose.“

13:25

Kyjivo meras: Rusija vykdo genocidą

Kyjivo meras Vitalijus Klyčko pareiškė esąs sukrėstas „žiaurių karo nusikaltimų“, kuriuos rusų pajėgos vykdė Ukrainos sostinės Bučos priemiestyje.

V. Klyčko, paminėjęs pranešimus apie sušaudytus civilius, vokiečių dienraščiui „Bild“ sekmadienį pareiškė, jog „tai, kas įvyko Bučoje ir kituose Kyjivo priemiesčiuose, galima apibūdinti tik kaip genocidą“.

Naujienų agentūros AP reporterių komanda sekmadienį matė mažiausiai devynių žmonių, kurie regis buvo sušaudyti, kūnus. Mažiausiai dviejų iš šių žmonių rankos buvo surištos už jų nugaros. Visi dėvėjo civilius drabužius, o mažiausiai trys buvo pusnuogiai. Vienas, regis, buvo iš arti nušautas į krūtinę.

V. Klyčko pareiškė, kad už šiuos „žiaurius karo nusikaltimus“ yra atsakingas Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, ir pridūrė, kad civiliai buvo „sušaudyti, kai jų rankos buvo surištos“.

Kyjivo meras paragino visą pasaulį ir ypač Vokietiją nedelsiant nutraukti dujų importą iš Rusijos.

Anot jo, „gali būti tik viena pasekmė, ypač Vokietijai: Rusijai nebeturėtų atitekti nė vieno skatiko, tai kruvini pinigai, kurie naudojami žmonių žudynėms. Būtina nedelsiant paskelbti dujų ir naftos embargą.“

12:52

Ch. Michelis po Rusijos pajėgų žiaurumų prie Kyjivo žada daugiau ES sankcijų

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis (Šarlis Mišelis) sekmadienį pasmerkė Rusijos pajėgų prie Ukrainos sostinės Kyjivo vykdytus žiaurumus ir pažadėjo paskelbti Maskvai dar daugiau sankcijų.

„Esu sukrėstas pribloškiančių vaizdų, kuriuose matyti Rusijos kariuomenės vykdyti žiaurumai išlaisvintoje Kyjivo srityje. #BučaŽudynės“, – parašė jis tviteryje.

„Europos Sąjunga (ES) padeda Ukrainai ir nevyriausybinėms organizacijoms renkant būtinus įrodymus, kuriuos būtų galima panaudoti tarptautiniuose teismuose.“

12:33

Rusai žiauriai nukankino Ukrainos maratono bėgiką

Sumų srityje esančiame Boromlyje Rusijos kariuomenė nužudė maratono bėgiką, Ukrainos rekordininką Sergejų Pronevičių.

Tai socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė Ukrainos nacionalinio rekordų registro vadovė Lana Vetrova.

„Mane pribloškė baisi žinia apie vaikiną iš Sumų srities, kurį kankino ir nužudė Rusijos kariuomenė. Jo kūnas buvo rastas po Boromlios išvadavimo, praėjus savaitei po jo dingimo. Rašyti apie tai nepaprastai sunku, bet jie surado Ukrainos rekordininką Sergejų Pronevičių“, – rašė L. Vetrova.

Ji priminė, kad Pronevičiaus rekordas į Nacionalinį rekordų registrą įrašytas 2019 m.

„Su pilna karine amunicija Sergejus maratoną įveikė per 4 valandas ir 36 minutes. Geriausi šalies žmonės, tautos spalva ir viltis, trypiami purvino bato...“, – sakė L. Vetrova.

Ji pažymėjo, kad kankinimai laikomi nusikaltimu net karo metu. Dėl to Ukrainos prokuratūra iškėlė baudžiamąją bylą (BK 438 str.). Didžiausia šiame straipsnyje numatyta bausmė yra įkalinimas iki gyvos galvos.

12:23

Laikinai užimtoje Kachovkoje, Chersono srityje, rusų įsibrovėliai iš kulkosvaidžių atidengė ugnį į vietos gyventojus, susirinkusius į proukrainietišką taikų mitingą.

Iš anksto pranešama, kad informacijos apie sulaikytuosius ir sužeistuosius yra.

12:12

Ukrainos kariškiai Charkivo srityje numušė dar vieną rusų okupantų lėktuvą.

Kaip kanale „Telegram“ pranešė Ukrainos vidaus reikalų ministero patarėjas Antonas Geraščenka, tai įvyko balandžio 3 d.

„Prieš valandą Ukrainos oro gynybos pajėgos numušė okupantų lėktuvą Iziumo rajone Charkivo srityje“, – sakė jis.

A.  Geraščenkos teigimu, Rusijos lėktuvo įgulos paieškos tęsiamos.

11:52

Rusija nuo vasario 24 iki balandžio 3 dienos neteko apie 18 tūkst. karių. Tokius duomenis Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas paskelbė socialiniame tinkle „Facebook“.

11:26

Kyjivas susigrąžino sostinės srities kontrolę, fiksuojami galimi civilių žudymo įrodymai

Ukraina skelbia atgavusi Kyjivo srities kontrolę, rusų kariams traukiantis iš aplink sostinę ir Černihivą esančių teritorijų.

Taip pat pranešama, jog fiksuojama vis daugiau įrodymų apie rusų galimai vykdytus civilių žudymus okupacijos laikotarpiu.

AFP žurnalistai praneša vienoje Bučos – Kyjivo priemiesčio – gatvėje matę mažiausiai 20 kūnų. Visi žmonės buvo apsirengę civiliai. Taip pat netoliese esančiame kaime buvo rastas ir dingusio fotografo kūnas.

Trys iš šių žmonių buvo rasti šalia dviračių, o kiti – šalia kulkų suvarpytų ir suknežintų automobilių. Vieno žmogaus rankos buvo balta medžiagos skiaute surištos už nugaros. Vyras buvo nušautas, o šalia jo kūno gulėjo atvertas ukrainietiškas pasas, nurodė AFP žurnalistai.

„Visi šie žmonės buvo nušauti, – AFP pareiškė Bučos meras Anatolijus Fedorukas, kuris taip pat pranešė, jog mieste esančiose masinėse kapavietėse palaidota dar 280 žmonių. – Tai yra rusų okupacijos pasekmės.“

Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorė Liz Truss (Liz Tras) sakė esanti „pasibaisėjusi Bučoje ir kituose Ukrainos miesteliuose įvykdytais žiaurumais. Pranešimai apie tai, kad rusų pajėgos taikėsi į nekaltus civilius, yra pasibaisėtini. JK bendradarbiauja su kitomis šalimis, kad būtų surinkta įrodymų ir paremtas Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (TBT) tyrimas dėl karo nusikaltimų. Atsakingieji bus nubausti“, – vėlų šeštadienio vakarą parašė ji tviteryje.

TBT jau yra pradėjęs tyrimą dėl Ukrainoje galimai įvykdytų karo nusikaltimų, o kai kurie Vakarų lyderiai, įskaitant ir JAV prezidentą Joe Bideną (Džo Baideną), Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną yra pavadinę „karo nusikaltėliu“.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis taip pat apkaltino iš šiaurinės Ukrainos dalies atsitraukiančius rusų karius užminuojant įvairus objektus bei spendžiant kitokius spąstus.

„Jie palieka po savęs visišką katastrofą ir daugybę pavojų. ... Pirmiausia, tęsiamas apšaudymas iš oro. Antra, jie užminuoja visą teritoriją. Užminuoja namus, įrangą, net nužudytų žmonių kūnus, – šeštadienį paskelbtame vaizdo pranešime kalbėjo Ukrainos prezidentas ir perspėjo sugrįžtančius žmones apie spąstus ir kitokius pavojus. – Judame į priekį. Judame atsargiai ir visi sugrįžtantieji į šį rajoną turi būti labai atsargūs.“

Nors, rodos, rusų pajėgos atsitraukia šiaurėje, sekmadienio rytą istoriniame Juodosios jūros uoste Odesoje buvo girdėti serija sprogimų. Vienas AFP žurnalistas pranešė matęs juodų dūmų stulpus ir ugnį, kaip manoma, strateginio miesto pramoninėje dalyje.

Ukrainos vidaus reikalų ministro patarėjas Antonas Heraščenka sakė, kad Odesa buvo apšaudyta iš oro. „Kai kuriuose rajonuose pranešama apie gaisrus. Kai kurias raketas pavyko numušti oro gynybai“, – parašė jis „Telegram“ tinkle.

Tuo metu siekdamos dar labiau padidinti ekonominį spaudimą Rusijai, Lietuva, Latvija ir Estija šeštadienį pranešė visiškai nutraukusios rusiškų gamtinių dujų importą.

Rusijos „žodinis sutikimas“

Potencialiu pažangos siekiant nutraukti kovas ženklu laikomas Ukrainos derybininko Davido Archamijos pareiškimas vietos televizijos kanalams, jog taikos derybose Rusija esą „žodžiu“ pritarė daugumai Kyjivo pasiūlymų, išskyrus pasiūlymus dėl 2014 metais Maskvos aneksuoto Krymo.

Tarp sutartų punktų esą yra tai, jog referendumas dėl neutralaus šalies statuso „būtų vienintelis kelias iš šios situacijos“, sakė jis.

Pasak jo, „labai tikėtina“, kad bet koks V. Zelenskio ir V. Putino susitikimas įvyktų Turkijoje, kuri šiuo metu tarpininkauja konflikte.

Rusų pajėgoms traukiantis iš kai kurių šiaurinių Ukrainos rajonų, rodos, kad Maskva sutelkė dėmesį į rytinius ir pietinius šalies rajonus, kur ji jau kontroliuoja dideles teritorijas.

„Koks yra Rusijos pajėgų tikslas? Jie nori pasiimti Donbasą ir Pietų Ukrainą, – vėlų šeštadienio vakarą vaizdo kreipimesi sakė V. Zelenskis. – Koks yra mūsų tikslas? Ginti mūsų laisvę, mūsų žemę ir mūsų žmones.“

Tačiau prezidento patarėjas Mychailo Podoliakas socialiniuose tinkluose perspėjo, kad „be sunkiosios ginkluotės mes negalėsime išvaryti Rusijos“.

Visgi šeštadienį Ukrainos valdžia savo piliečiams paskelbė bent šiokių tokių gerų žinių ir nurodė, kad jau daugiau nei penkias savaites kovojant su rusais – o Maskva sukėlė didžiausią konfliktą Europoje per kelis dešimtmečius – pasiekta pažangos.

„Irpinė, Buča, Hostomelis ir visa Kyjivo sritis išvaduota nuo įsibrovėlio“, – feisbuke pranešė gynybos ministro pavaduoja Ganna Maliar, turėdama omenyje miestelius, kurie per kovas buvo smarkiai apgriauti ar visiškai sunaikinti.

Ukraina skaičiuoja, kad nuo rusų invazijos pradžios vasario 24 dieną jau žuvo 20 tūkst. žmonių, o daugiau nei 10 mln. šalies gyventojų buvo priversti palikti namus.

11:15

NEXTA skelbia, kad rusų nelaisvėje šiuo metu yra 11 Ukrainos miestų merų.

10:39

Varšuva kaltina Paryžių ir Berlyną esant „šališkais Maskvos naudai“

Lenkijos vicepremjeras sekmadienį paskelbtame interviu apkaltino Prancūziją ir Vokietiją esant pernelyg artimomis Rusijai ir taip pat pasmerkė Berlyno elgesį Maskvos požiūriu prieš Kremliaus invaziją į Ukrainą.

„Vokietija, kaip ir Prancūzija, yra labai šališka Maskvos naudai“, – interviu vokiečių dienraščiui „Die Welt“ pareiškė Jaroslawas Kaczynskis (Jaroslavas Kačynskis), Lenkijos valdančiosios konservatyvios partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) lyderis.

Ypač smerkiančiai J. Kaczynskis kalbėjo apie Berlyną.

„Vokietijos vyriausybė daugelį metų nenorėjo matyti, ką daro Rusija vadovaujant [Rusijos prezidentui Vladimirui] Putinui ir to rezultatus mes matome šiandien“, – pareiškė J. Kaczynskis.

„Lenkija nėra patenkinta Vokietijos vaidmeniu Europoje“, – pridūrė jis.

J. Kaczynskis papriekaištavo Berlynui už mėginimą atkurti tai, ką „padarė“ buvęs XIX amžiaus kancleris Otto von Bismarckas (Otas fon Bismarkas), „... Vokietijos dominavimą, bet greta su Rusija“.

Lenkijos vicepremjeras ypač pasmerkė Berlyną už nesugebėjimą pristatyti Ukrainai pakankamai ginklų ir už atsisakymą paskelbti embargą bent naftos importui iš Rusijos.

„Svarbu žinoti, kad Rusijos pajamos iš naftos pardavimo yra keturis ar penkis kartus didesnės už pajamas už parduodamas dujas“, – pareiškė J. Kaczynskis.

„Negalime ir toliau nuolat remti tokią galiūnę, kaip Rusiją, mokėdami jai milijardus“, – pridūrė jis.

Prieš Maskvos invaziją į Ukrainą vasario 24 dieną,

10:14

Rusai susprogdino tiltą iš Putivlio į Sumus

Sumų srityje rusai susprogdino tiltą iš Putivlio į Sumus.

Sugriauto tilto nuotrauką „Telegram“ paskelbė Sumų regiono vadovas Dmitrijus Živytskis, praneša „Ukrinform“.

„Rusų susprogdintas tiltas per upę“, – rašė jis.

Tai buvo svarbus kelias iš Putivlio į Sumus.

Anksčiau, balandžio 2 d., D. Živytskis pranešė, kad per Rusijos sieną į Sumų sritį pateko daug karių ir daugiau nei 1000 vienetų technikos. Rusijos kariuomenė pradėjo užimti centrinę regiono dalį. Pavojingiausia dabar yra Konotopo rajone ir šiaurinėje Romenskio rajono dalyje. Civilių prašoma neiti į lauką.

09:58

Per rusų ataką trylikametės smegenis perskrodė skeveldra: stebuklas, kad ji liko gyva

Stebuklas, kad 13-metė Sofija vis dar gyva. Moksleivė liko su žemės riešuto dydžio skeveldros gabalėliu smegenyse po Rusijos atakos jos kaime pietų Ukrainoje.

Dabar ji sveiksta vaikų ligoninėje Kyjive, nuskusta ir sutvarstyta galva, o iš viršaus kyšo vamzdelis skysčiams nutekėti.

„Stovėjau šalia mamos ir išgirdau kažkokį sprogimą“, – kalbėjo ji.

„Bėgau – tik trys žingsniai. Tada išgirdau dar vieną sprogimą. Ir tada praradau sąmonę.“

Sviedinys pataikė į jų namus. Sofija ir jos mama, 48 metų Liudmila, tuo metu stovėjo lauke. Saugumo sumetimais šeima nepanoro skelbti savo pavardžių. Teritorijai, iš kurios jie yra, vis dar gresia pavojus. „Atgavau sąmonę, kai tėvai nunešė mane į mūsų namo rūsį. Mama laikė kojas, tėtis rankas. Tada aš vėl apalpau.“

Jos mama buvo nesunkiai sužalota, šalia kairiosios akies buvo maža žaizda, kuri kraujavo. Ji iš pradžių nesuprato, kad dukrai reikia skubios medikų pagalbos.

„Tik ligoninėje supratau, kad kažkas jos galvoje“, – sakė ji.

Iš pradžių mergaitė nuvežta vietinę ligoninę netoliese esančiame Mykolajivo mieste. Gydytojai sugebėjo stabilizuoti Sofijos būklę ir įkišo vamzdelį jai į galvą.

Tačiau jie neturėjo specialios įrangos, reikalingos pašalinti dantytą metalo gabalėlį, kuris perėjo kiaurai per jos kaukolę ir sustojo smegenų viduryje. Vienintelė vieta Ukrainoje, kurioje buvo galima gydyti merginą, buvo vaikų ligoninė Kyjive. Po beveik trijų savaičių laukimo Liudmilai per Odesos miestą pavyko saugiai ten perkelti dukrą.

Gydytojai nedelsdami atliko kompiuterinę tomografiją, kad geriau suprastų sužalojimą.

Pavlo Plavskyi, vyriausias vaikų neurochirurgas ligoninėje, sakė, kad Sofijos išgyvenimas buvo stebuklas. Jis kompiuterio ekrane parodė į jos kaukolės 3D modelį, kuriame buvo matyti skeveldros. Jei metalas būtų pajudėjęs centimetrą daugiau aukštyn, žemyn arba į šoną, jis būtų pažeidęs gyvybiškai svarbią smegenų dalį ir galėjo ją nužudyti.

Tačiau jis sustojo – giliai jos kaukolėje – bet nesukėlė jokio kraujavimo.

Medikai baiminosi, kad skeveldra gali sukelti uždegimą smegenyse, todėl nutarta ją pašalinti. Operacija buvo rimta ir itin rizikinga, tačiau gydytojams pavyko. Sofija šiuo metu sveiksta, o medikai ją vadina tikru laimės kūdikiu.

09:24

Rusijoje per protestus prieš karą Ukrainoje sulaikyta per 200 žmonių

Rusijos policija per šeštadienį vykusius protestus prieš Maskvos invaziją į Ukrainą sulaikė 211 žmonių, pranešė sulaikymus per protestus stebinti nevyriausybinė organizacija.

„OVD-Info“ nurodė, kad per demonstracijas 17-oje Rusijos miestų policija sulaikė mažiausiai 211 žmonių.

Naujienų agentūros AFP žurnalistas Maskvoje pranešė matęs, kaip gausiai sningant netoli Kremliaus esančiame Zariadjės parke riaušių policija sulaikė daugiau kaip 20 žmonių.

Pasak žurnalisto, pareigūnai išsivedė žmones, sėdėjusius ant suoliukų parke ar tiesiog ten stovėjusius, nepaaiškindami sulaikymo priežasčių.

Viena iš sulaikytų moterų laikė baltų tulpių puokštę, o kita kelis kartus šūktelėjo „Ne – karui Ukrainoje!“, kol buvo išvedama.

Šeštadienį aktyvistai iš maždaug 30 Rusijos miestų socialiniuose tinkluose paskelbė apie nacionalinio masto sėdimąjį protestą prieš karą, kurį Maskva vadina „specialiąja karine operacija“.

Organizatoriai savo pareiškime paragino protestuoti prieš Rusijos “ekonomikos krachą“, taip pat prieš šalies prezidento Vladimiro Putino valdymą. Jie taip pat pareikalavo paleisti kalinamą Kremliaus kritiką Aleksejų Navalną.

„Rusija nusipelno taikos, demokratijos ir klestėjimo“, – pabrėžė demonstracijų organizatoriai.

Antrajame pagal dydį Rusijos mieste Sankt Peterburge AFP stebėjo žmonių sulaikymą prie miesto teisėkūros asamblėjos. Ten buvo susirinkę apie 40 žmonių, nors tebėra neaišku, kiek iš jų atėjo protestuoti.

„Niekas neateis, visi aktyvieji buvo sulaikyti per ankstesnius protestus“, – kalbėjo 30 metų Sergejus Gorelovas, teigęs, kad atvyko norėdamas „pasižiūrėti ir, jei reikės, išreikšti palaikymą“.

„Atėjau tiesiog pastovėti, kažkaip išreikšti savo protestą prieš viską, kas vyksta. Protestuoti aktyviai yra baisu“, – AFP įvykio vietoje sakė 50 metų Galina Sedova.

Išeidami į gatves protestuotojai rizikuoja gauti baudą ar net sulaukti laisvės atėmimo bausmės.

„OVD-Info“ duomenimis, Rusijoje per protestus prieš vasario 24-ąją prasidėjusius Maskvos karinius veiksmus Ukrainoje iki šiol sulaikyta per 15 tūkst. žmonių.

09:16

Visą pasaulį sukrėtė siaubingi vaizdai iš išlaivintos Bučos. Gatvėse daugybė civilių kūnų. Kai kurių žmonių rankos buvo surištos.

09:04

Nuo plataus masto Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios nukentėjo daugiau nei 416 vaikų, iš kurių 158 mirė, o daugiau nei 258 buvo sužeisti.

„Ukrinform“ duomenimis, tai praneša Ukrainos Generalinė prokuratūra.

08:27

Ukrainos kariuomenė: Rusijos kariai masiškai atsisako dalyvauti karo veiksmuose Ukrainoje

Rusijos kariai masiškai rašo pranešimus dėl atleidimo ir atsisako dalyvauti karo veiksmuose Ukrainoje.

Apie tai balandžio 3 d., 06 val., operatyvinėje informacijoje paskelbė Ukrainos kariuomenės generalinis štabas.

Remiantis turima informacija, priešo personalo moralinė ir psichologinė būklė bei motyvacijos lygis išlieka itin žemas.

Vakarų karinės apygardos 20-osios visos karinės armijos 3-iosios motorizuotųjų šaulių divizijos įvairių lygių vadai atsisako dalyvauti karo veiksmuose.

Pietų karinės apygardos 58-osios visos karinės armijos 4-osios karinės bazės 2-ojo bataliono taktinių grupių darbuotojai atsisakė dalyvauti karo veiksmuose Ukrainos teritorijoje. Planuojama juos grąžinti į nuolatinio dislokavimo punktus.

Taip pat pranešama, kad siekdama kompensuoti personalo praradimą Rusijos vadovybė civilius agituoja prisijungti prie ginkluotųjų pajėgų. Tokie renginiai vyksta tiek Rusijoje, tiek laikinai okupuotose Donecko, Luhansko sričių ir Krymo teritorijose.

08:06

Per pastarąją parą Donbase dalis Ukrainos gynėjų atmušė šešias priešo atakas.

Buvo sunaikinti septyni rusų mašinų vienetai ir šeši šarvuočiai, sunaikinti keturi tankai, rašoma Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo „Facebook“ puslapyje.

„Donecko ir Luhansko sričių teritorijoje Ukrainos gynėjai per pastarąsias 24 valandas atmušė šešis priešo atakas“, – sakoma pranešime.

07:31

Rusai smogė Odesai: miestą atakavo raketomis

Odesos miestą okupantai puolė iš oro, kai kurias priešo raketas numušė oro gynyba.

Gaisrai užfiksuoti kai kuriose miesto vietose, pranešė miesto taryba.

Vietiniams buvo patarta uždaryti langus, neiti į lauką ir netrukdyti atitinkamoms tarnyboms atlikti savo darbo.

Gyventojų prašoma nepanikuoti ir pažymima, kad priešas bus nugalėtas. Miestas atsilaikys, feisbuke rašė Odesos regiono karinės administracijos pirmininkas Sergejus Bratchukas.

„Odesa. Karas tęsiasi. Priešas bus nugalėtas. Nepanikuokite! Klausykite pavojaus signalų. Gaukite informacijos iš oficialių šaltinių,“ – rašė jis.

Kaip rašo „Social Odessa“, sekmadienio, balandžio 3 d., rytą mieste pasigirdo sprogimai, matėsi ir dūmai.

„Matyti du gaisrai ir dideli dūmų stulpai“, – rašoma pranešime.

Odesoje ir regione paskelbtas oro pavojaus signalas.

07:20

Rusai sumažino raketų atakų Ukrainoje intensyvumą

Rusijos okupacinės pajėgos sumažino raketų smūgių į taikinius Ukrainoje intensyvumą.

Tai nurodyta Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo operatyvinėje informacijoje.

„Priešas ir toliau vykdo sistemingus raketų ir oro smūgius į karinius ir civilinius taikinius, tačiau raketų smūgių, taip pat smūgių naudojant didelio tikslumo ginklus, intensyvumas sumažėjo“, – teigiama pranešime.

Tuo pačiu metu Slobozhanščinoje priešas ir toliau iš dalies blokuoja Charkivo miestą ir apšaudo miesto gyvenamuosius bei pramoninius rajonus iš įvairių tipų artilerijos sistemų.

„Pažymėtina, kad apšaudymo intensyvumas sumažėjo. Okupacinių pajėgų daliniai persigrupuoja, tikriausiai siekdami tęsti aktyvias operacijas Iziumo kryptimi. Priešas bando atlikti žvalgybą, įskaitant ir nepilotuojamų orlaivių naudojimą“, - teigiama pareiškime.

Papildomi priešo daliniai taip pat ruošiami dalyvauti karo veiksmuose Ukrainos teritorijoje. Iš laikinai okupuotų Ukrainos teritorijų gyventojų ir samdinių planuojama sukurti „savanorių“ batalionus.

07:10

Mariupolyje rusų raketa pražudė garsų lietuvių kino režisierių

Mariupolyje, Donecko srityje, žuvo lietuvių kino režisierius Mantas Kvedaravičius.

Tai balandžio 3-iosios naktį paskelbė dokumentinių filmų kūrėjas Vitalijus Manskis.

„Mūsų draugas, „Artdocfest“ dalyvis, lietuvių dokumentinių filmų kūrėjas Mantas Kvedaravičius žuvo šiandien Mariupolyje, su fotoaparatu rankose, šiame šlykščiame blogio kare prieš visą pasaulį. Radau keletą Manto nuotraukų Rygoje. 2016 aptarėme dokumentinio kino kūrėjo vietą kare. Mantas tada tylėjo ir mąstė“, – savo feisbuko puslapyje rašė V. Manskis.

M. Kvedaravičius žinomas kaip filmo „Mariupolis“ (2016) apie karą Donbase autorius. Filmas, kurio premjera įvyko Berlyno kino festivalyje, buvo pavadintas „žmonijos istorija perversmų fone“.

Ukrainos valdžios institucijos kol kas viešai nepatvirtino jo mirties.

06:55

Rusų pagrobta Motyžino kaimo seniūnė ir jos vyras rasti negyvi

Kyjivo srityje buvo rasti Bučos rajono Motyžino kaimo vadovės ir jos vyro kūnai.

Apie tai „Telegram“ kanale pasakojo Makarovo gyvenvietės bendruomenės vadovas Vadimas Tokaras.

„Liūdna žinia. Rasti Motyžino kaimo viršininkės Olgos Suchenkos ir jos vyro Igorio Sukhenkos kūnai, kuriuos rusai pagrobė prieš 10 dienų. Iki šiol jų likimas buvo nežinomas“, – rašė V. Tokaras.

Kaip pranešė UNIAN, kovo 23 dieną į Olgos Suchenko namus atvyko Rusijos ginkluotųjų pajėgų kariai, neteisėtai sulaikė ją, jos vyrą ir sūnų. Okupantai juos nuvedė nežinoma kryptimi.

Dėl karo įstatymų ir papročių pažeidimo fakto (Ukrainos baudžiamojo kodekso 438 straipsnio 1 dalis) Ukrainos teisėsaugininkai pradėjo baudžiamąją bylą.REDAKCIJA REKOMENDUOJA