REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Karas Ukrainoje2022 m. Kovo 13 d. 07:42

Karas Ukrainoje: Charkove rusų pajėgos bombardavo durų gamyklą, Mariupolyje baigiasi vandens ir maisto atsargos

Pasaulis

Ukrainos gynybos ministerijos nuotr.

Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt


208545

Šiandien aštuonioliktoji karo Ukrainoje diena. Rusų kariai ir toliau savo karines pajėgas nukreipę prieš civilinę infrastruktūrą, taip pat toliau pažeidžiami tarptautinės humanitarinės teisės susitarimai, atliekami neteisėti asmeninių daiktų patikrinimai ir apieškomi vietos gyventojai, praneša Ukrainos gynybos ministerija.

Aktualiausi praėjusios paros įvykiai https://www.etaplius.lt/karas-ukrainoje-miestuose-kaukia-sirenos-po-rusu-atakos-charkive-atsivere-krateriai-dega-gyvenamieji-namai

23:50

Rusijos įsibrovėliai ruošiasi įvykdyti nusileidimą Odesoje ir jos regione

Tai pranešė Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Aleksejus Danilovas.  Jo teigimu, Ukrainos gynybos pajėgos yra pasirengusios gintis.

23:35

Vitalijus Kimas praneša, kad Melitopolyje buvo sunaikinta ir apsupta 200 Rusijos kariuomenės technikos vienetų

23:30

Ukraina patvirtino, kad pirmadienį įvyks kitas derybų su Rusija ratas

Ukrainos prezidento patarėjas Mykhailo Podoliakas sekmadienį patvirtino, kad derybos su Rusija vyks pirmadienį per vaizdo nuorodą.

„Twitter“ puslapyje sakoma: „Vėl. Derybos vyksta be perstojo vaizdo konferencijų formatu. Darbo grupės veikia nuolat. Daugeliui klausimų reikia nuolatinio dėmesio. Pirmadienį, kovo 14 d., vyks derybų sesija, kurioje bus apibendrinti preliminarūs rezultatai...“

22:50

„Globalcheck“ projektas praneša, kad „Instagram“ buvo pradėtas blokuoti Maskvoje ir Sankt Peterburge.

22:30

Rusija prašo Kinijos karinės pagalbos

Baltieji rūmai baiminasi, kad šis žingsnis yra glaudesnių Pekino ir Maskvos ryšių ženklas.

Be to, teigiamas Kinijos atsakas gali pakenkti Vakarų pastangoms padėti Ukrainai.

Kiti pareigūnai leidiniui teigė, kad yra požymių, jog Rusijai baigiasi kai kurie ginklai.

22:00

Volnovachoje rusų įsibrovėliai nužudė karo kapelioną

Okupuotoje Volnovachoje, Donecko srityje, rusų kariai nužudė karo kapelioną, Ukrainos stačiatikių bažnyčios hegumeną Platoną (Morgunovą).

Apie tai pranešė Ukrainos stačiatikių bažnyčia.

„Su liūdesiu sužinojome, kad Volnovachoje rusų įsibrovėliai nužudė karo kapelioną abatą Platoną (Morgunovą)“, – pažymėjo OCU.

21:40

Charkove vyksta galingi apšaudymai

Charkovo  gyventojai taip pat praneša apie daugybę galingų sprogimų, praneša NEXTA.

21:00

Humanitarinės pagalbos konvojui ir vėl nepavyko pasiekti Mariupolio, skelbia NEXTA. „Sustojome Bardjanske dėl triuškinančių oro antskrydžių pačiame Mariupolyje, bet rytoj ryte vėl bandysime prasibrauti“, – sakė Ukrainos ministro pirmininko pavaduotoja Iryna Vereshchuk.

20:40

Rusų užpuolikų kolona įvažiavo į Skadovską

Į Skadovską Chersono srityje įvažiavo rusų įsibrovėlių kolona.

„Po pietų į Skadovską įvažiavo įsibrovėlių vilkstinė (apie 30 technikos vienetų) ir panašu, kad jie liks nakvoti. Jie apsigyveno vienoje iš vaikų stovyklų Skadovsko pakraštyje", – sakė Jakovlevas.

Jis pažymėjo, kad rusai okupantai vėl pateko į miesto tarybos pastatą dienos metu

20:10

Per Rusijos aviacijos smūgį Kanatovo aerodrome žuvo 7 žmonės.

19:20

Černigove buvo numuštas okupantų lėktuvas

Lėktuvas nukrito miške.

Operatyvinės vadovybės „Šiaurė“ spaudos tarnyba pranešė, kad Ukrainos kariškiai numušė Rusijos įsibrovėlių lėktuvą. 

„Per oro antskrydį Černigove buvo numuštas Su tipo užpuolikų lėktuvas. Patvirtinimas nuotraukos pavidalu kiek vėliau, nes numuštas priešo bombonešis nukrito į miško juostą, kurią dabar nesaugu pasiekti. Tačiau ryški liepsna iš horizonto rodo, kad kitas rusas lėktuvas sekė laivą“, – sakoma pranešime.

18:55

Ukrainos ginkluotosios pajėgos sustabdė intensyvų Rusijos kariuomenės veržimąsi į šalies vidų

Ukrainos gynybos pajėgos sustabdė intensyvų Rusijos okupacinių pajėgų veržimąsi gilyn į Ukrainą.

Apie tai socialiniame tinkle „Facebook“ parašė gynybos viceministrė Anna Malyar.

„Tęsiasi stiprus ukrainiečių tautos pasipriešinimas rusų įsibrovimui. Jau dabar galima analizuoti ir matyti tam tikras tendencijas. Šiuo metu intensyvus priešo veržimasis gilyn į Ukrainos teritoriją sustabdytas. Aktyvių kovų intensyvumas sumažėjo“, – sakė Malyar.

18:50

Melitopolyje rusų įsibrovėliai pagrobė rajono tarybos vadovą

Okupuotame Melitolopyje rusų įsibrovėliai ir toliau grobia teisėtai išrinktus valdžios atstovus ir aktyvistus.

„RIA Melitopol“ duomenimis, šiandien, kovo 13 d., 7.30 val., į namus atvyko rusų įsibrovėliai ir atliko kratą rajono tarybos vadovo Sergejaus Priimos namuose.

„Paiešką atliko 8 asmenys, jie paėmė Sergejaus Pryimos dokumentus, visus mobiliuosius įrenginius ir pareikalavo jiems slaptažodžių“, – rašo laikraštis. Po kratos jis buvo išvežtas.

Taip pat pranešama, kad kovo 12 dieną mieste buvo pagrobta aktyvistė Olga Gaysumova. Šiuo metu nieko nežinoma apie pagrobtų miesto gyventojų likimą.

18.30

Atkurtas Černobylio atominės elektrinės elektros tiekimas, skelbia NEXTA.

18:20

Rusijos aviacija numetė bombas ant Dergačio kaimo netoli Charkovo. Dega „Papa Carlo“ durų gamykla, netoliese yra „Ecurie de Paris“ arklidės.

17:50

 

Maskva kaltinama panaudojusi fosforines bombas Donbase

 

Vienas aukšto rango Ukrainos policijos pareigūnas apkaltino Rusijos pajėgas panaudojus fosforines bombas rytiniame Luhansko regione.

Tarptautinė teise draudžia baltojo fosforo bombų naudojimą  prieš civilius gyvenamuose rajonuose, tačiau jas galima naudoti atvirose erdvėse kaip priedangą kariams.

Maždaug 100 km į vakarus nuo Luhansko esančio Popasnos miesto policijos viršininko Oleksio Bilošyckio teigimu, šeštadienio vakarą rusų pajėgos panaudojo šį ginklą jo rajone.

„Tai yra tai, ką naciai vadino „liepsnojančiu svogūnu“ ir štai ką „rusistai“ (žodžių „rusai“ ir „fašistai“ junginys) mėto ant mūsų miestų. Tai sukelia neapsakomas kančias ir gaisrus“, – parašė jis socialiniame tinkle „Facebook“.

17:30

Mariupolyje baigiasi paskutinės maisto ir vandens atsargos

Pažymima, kad Mariupolyje situacija ir toliau labai sunki – „mieste nėra elektros, vandens, šilumos, beveik nėra mobiliojo ryšio, baigiasi paskutinės maisto ir vandens atsargos“.

Situaciją labai komplikuoja nuolatiniai rusų okupantų apšaudymai.

„Priešas sąmoningai šaudo į gyvenamuosius rajonus. Šiandien rošistai toliau bombardavo miestą iš lėktuvų. Nakhimovo prospekto ir Italianskaja gatvės sankryžoje buvo apšaudytas gyvenamasis sektorius, taip pat buvo surengti smūgiai prie kino teatro "Savona". Be to, yra informacijos apie Mariupolio valstybinio universiteto pastato apšaudymą“, – pranešė miesto taryba.

17:00

Vitalijus Kimas praneša, kad Nikolajeve įsibrovėliai smogė mokyklai.

16:55

Virš Rubižnės buvo numuštas rusų lėktuvas

 

Luhansko OVA vadovas Serhijus Gaidai sakė, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos virš Rubižnės numušė kitą priešo lėktuvą. 

Jis taip pat pažymėjo, kad Luhansko srities gyventojai vis dar slepiasi, nes priešas smogia ne tik į infrastruktūrą, bet ir į gyvenamuosius pastatus.

Be to, Gaidai teigė, kad regione oro temperatūra gerokai nukrito, žmonės šąla. Jiems reikia maisto, vaistų ir šiltų drabužių.

16:45

NEXTA praneša, kad Černobylio draudžiamojoje zonoje kilo gaisrai.

16:30

Kijevo meras sako nerimaujantis dėl galimos Rusijos cheminės ar biologinės atakos prieš Ukrainą

Kijevo meras Vitalijus Kličko sekmadienį pareiškė nerimaujantis dėl galimybės Rusijai panaudoti cheminį ar biologinį ginklą Ukrainoje, praneša CNN.

„Taip, žinoma, mes nerimaujame. Taip, žinoma, jie gali pasinaudoti. Nuo pat pradžių, Putinas sakė, kad tai tik karas prieš karines pajėgas“, – CNN televizijos laidai „Sąjungos būsena“ sakė K. Kličko, paklaustas, ar nerimauja dėl Rusijos prezidento galimybės panaudoti tokius ginklus Ukrainoje.

„Šiuo metu matome, kaip miršta tūkstančiai civilių ir vaikų“, – sakė jis. „Šis karas (vyksta) prieš visus Ukrainos gyventojus. Tai iššūkis visam karui“.

16:15

Charkove gelbėtojai tęsia darbą, siekdami likviduoti bombardavimo padarinius, ieškoti žuvusiųjų ir sužeistųjų kūnų.

16:00

Rusai iš artilerijos apšaudė Kyjivo šiaurės vakaruose esančią internatinę mokyklą

Pasak Kyjivo miesto valstybinės administracijos, apšaudymo metu internatinės mokyklos globotiniai ir darbuotojai buvo evakuoti į saugią vietą.

„Vienas sviedinys pataikė į katilinę: apgadintas stogas, viduje yra apgadinimų. Antras sviedinys pataikė į morgą. Dėl sprogimo bangos apgadintas ir įstaigos gyvenamasis pastatas", – rašoma pranešime.

15:30

Rusijoje per protestus prieš karą Ukrainoje sulaikyta daugiau nei 250 žmonių

Rusijoje sekmadienį sulaikyta daugiau nei 250 žmonių, protestavusių prieš jau trečią savaitę besitęsiantį Maskvos karą Ukrainoje.

Teisėsaugos veiksmus per demonstracijas stebinti grupė „OVD-Info“ pranešė, kad policija per demonstracijas 23 Rusijos miestuose sulaikė 268 žmones. 

Vienas naujienų agentūros AFP žurnalistas, dalyvavęs proteste sostinėje Maskvoje, matė mažiausiai tuziną areštuotų žmonių. Pasak jo, policija išveža visus, neturinčius žiniasklaidos akreditacijos dokumentų.

Žurnalistas matė, kaip policijos pareigūnai išsivedė jauną moterį, skandavusią: „Taiką pasauliui“.

Kai kurie riaušių policijos pareigūnai ant šalmų turėjo ženklą „Z“, nuspalvintą Rusijos vėliavos spalvomis, sakė AFP reporteris.

Ši raidė, matoma ant Rusijos tankų ir transporto priemonių Ukrainoje, tapo paramos simboliu tam, ką Maskva vadina „specialia karine operacija“.

Rusijos antrame didžiausiame Sankt Peterburgo mieste AFP žurnalistas matė taip pat keletą suėmimų. Vieną iš protestuotojų pareigūnai vilko žeme.

Mieste policija uždarė centrinį Nevskio prospektą, kur stovėjo keliolika pareigūnų furgonų.

Remiantis naujienų agentūra AFP, buvo suimti keli žurnalistai.

Geltona kepure ir mėlynu paltu apsirengusi 20-metė Kristina sakė, kad „išreiškia protestą“ vilkėdama Ukrainos vėliavos spalvų drabužiais.

„Baisu išeiti į lauką, aišku, jie sulaiko visus. Daugelis mano draugų buvo sulaikyti pastarosiomis dienomis, kai kurie net buvo pašalinti iš universiteto“, – AFP sakė ji.

Praėjusį savaitgalį policija areštavo daugiau nei 5 tūkst. protestuotojų visoje Rusijoje.

Protestuotojams už dalyvavimą gatvių protestuose gresia baudos ir laisvės atėmimas. 

 

15:20

Irpene rusų okupantai nušovė „New York Times“ korespondentą

Irpene, Kijevo srityje, rusų okupantas nušovė „New York Times“ korespondentą.

„Okupantai ciniškai žudo net tarptautinės žiniasklaidos žurnalistus, kurie bando parodyti tiesą apie Rusijos karių žiaurumus Ukrainoje. Šiandien Irpene buvo nušautas pasaulinio garso laikraščio „New York Times“ korespondentas“, – sakė Antonas Geraščenka.

A. Geraščenkos teigimu, dar vienas žurnalistas buvo sužeistas. Jis buvo nuvežtas į Okhmatdetą, kur jam suteikiama pirmoji pagalba.

 

15:10

Černigovo srityje Rusijos kariai bandė prasiveržti Kijevo kryptimi

Černigovo srityje Rusijos kariškiai bandė aplenkti ukrainiečių gynėjus Kijevo kryptimi.

„Kariniai daliniai ir operatyvinės vadovybės padaliniai toliau sėkmingai vykdo užduotis apsaugoti mūsų gimtąją Černigovo žemę nuo „Rusijos išvaduotojų“, sakoma pranešime.

 

15:00

Vinicos srityje buvo numuštas priešo bepilotis orlaivis

Tai sakoma Vinicos regiono karinės administracijos vadovo Sergejaus Borzovo vaizdo kreipimesi per „Telegram“ kanalą.

 

14:55

Evakuacija iš Brovarskio rajono

Gelbėtojai kartu su teisėsauga, Ukrainos Raudonojo Kryžiaus draugijos medikais ir savanoriais padeda evakuoti Brovarskio rajono gyventojus. Žmonės taip pat turi galimybę gauti psichologinę pagalbą ir išgerti karštos arbatos.

14:40

A. Duda: Rusijos cheminis ginklas kare Ukrainoje „pakeistų žaidimo taisykles“

Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda (Andžejus Duda) sekmadienį pareiškė, kad Maskvos cheminio ginklo panaudojimas per invaziją į Ukrainą „pakeistų žaidimo taisykles“, ir tada reikėtų, kad NATO iš naujo apsvarstytų savo poziciją.

Jei Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas „panaudos kokius nors masinio naikinimo ginklus, (tai) iš esmės pakeistų žaidimo taisykles... glaudiems aljansams“, sakė A. Duda BBC televizijai.

 

14:25

Rusija savo „taikdarius“ iš Kalnų Karabacho perkelia į Ukrainą

Rusija dalį „taikos palaikymo“ kontingento iš Kalnų Karabacho (Azerbaidžanas) perkelia į Ukrainą. Taip pat pritraukia daug samdinių kovotojų iš kitų šalių, tokių kaip Sirija, Serbija, skelbia „UNIAN“.

Taip teigiama Ukrainos gynybos ministerijos suvestinėje.

Pranešime pažymima, kad siekiant skubiai papildyti Rusijos ginkluotųjų pajėgų okupacinių pajėgų nuostolius, dalis „taikos palaikymo“ kontingento iš Kalnų Karabacho (Azerbaidžanas) perkeliama į Ukrainą.

Suvestinėje rašoma, kad pergrupuojant rusų kariuomenę, ruošiami papildomi daliniai vykdyti karo veiksmus Ukrainos teritorijoje.

Taigi, pagal turimą informaciją, kovo 9-10 dienomis Pietų karinės apygardos 102-osios karinės bazės (Gyumri, Armėnija) karių buvo perkelti į Rusijos Federaciją tolimesniam perkėlimui į kovos zoną.

Į Baltarusijos Respubliką geležinkeliu siunčiama iki 1500 žmonių iš Ramiojo vandenyno laivyno 40-osios atskiros jūrų pėstininkų brigados (Petropavlovsk-Kamchatsky).

820-ajame pagrindiniame raketų atakų įspėjimo centre (Solnechnogorskas) atrenkami darbuotojai, kurie dalyvaus karo veiksmuose prieš Ukrainą.

 

14:10

Popiežius Pranciškus: „žudynės“ Ukrainoje privalo liautis

Popiežius Pranciškus paragino nutraukti „žudynes“ ir „nepriimtiną ginkluotą puolimą“ Ukrainoje, į kurią praėjusį mėnesį įsiveržė Rusija.

Kalbėdamas po sekmadienio „Viešpaties angelo“ maldos Vatikane jis pasmerkė „barbarišką“ vaikų ir civilių žudymą ir pridūrė: „Dievo vardu... sustabdykite šias žudynes“.

 

14:05

Turkija prašo Maskvos pagalbos evakuoti jos piliečius iš Mariupolio

Turkija paprašė Rusijos padėti evakuoti Turkijos piliečius, įstrigusius apgultame Mariupolio mieste pietų Ukrainoje, sekmadienį žurnalistams sakė turkų užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu (Mevliutas Čahušohlu).

„Kalbėjomės su juo (Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu) ir paprašėme jo pagalbos evakuojant mūsų piliečius iš Mariupolio“, – sakė M. Cavusoglu.

Šeštadienį Ukraina pranešė, kad Mariupolį apsupusios Rusijos pajėgos apšaudė miesto mečetę, kurioje buvo pasislėpę apie 80 civilių, įskaitant kelis Turkijos piliečius.

Užsienio reikalų ministras sakė, kad mečetės imamas „nepatvirtino“ šių pranešimų.

„Jis sakė, kad teritorija buvo apšaudyta raketomis ir sviediniais“, – nurodė turkų URM vadovas.

M. Cavusoglu komentarai yra pirmoji oficiali Ankaros reakcija į incidentą.

Daug dienų vykdomą Mariupolio uostamiesčio apgultį Ukraina vadina „humanitarine katastrofa“; per 12 dienų žuvo daugiau kaip 1 500 civilių gyventojų.

Vietos turkų bendruomenės pareigūnas šeštadienį paneigė, kad mečetė buvo rusų taikinys.

M. Cavusoglu sakė, kad turkų valdžios institucijos „prarado ryšį“ su Turkijos piliečiais Mariupolyje „po to, kai sugriuvo visa infrastruktūra“.

Ankara pasidalijo informacija su Rusija ir „išsiuntė į regioną savo autobusų, tačiau jie negali įvažiuoti į miesto vidų“, pridūrė ministras.

Ankara pirmą kartą patvirtino, kad mečetėje buvo Turkijos piliečių, tačiau nenurodė jų skaičiaus.

„Mes remiame Ukrainos teritorinį vientisumą, tačiau humanitariniais tikslais turime bendradarbiauti su abiem veikėjais“, – sakė M. Cavusoglu.

 

13:50

Tūkstančiai žmonių susirinko Chersone į mitingą prieš rusų užpuolikus

Tūkstančiai piliečių susirinko Chersone į mitingą Laisvės aikštėje prieš Rusijos agresiją.

Chersono gyventojai šaukia tradicinius šūkius, jie atvyko su Ukrainos vėliavomis, ranka rašytais plakatais. Žmonės skelbia: „Chersonas yra Ukraina!“.

13:40

Ukrainos pietiniame Mykolajivo mieste per rusų aviacijos smūgį žuvo 9 žmonės

Per Rusijos oro pajėgų smūgį Juodosios jūros Mykolajivo uostamiestyje netoli strategiškai svarbaus Odesos uosto žuvo devyni žmonės, sekmadienį pranešė regiono vadovas Vitalijus Kimas.

Anksčiau V. Kimas paskelbė, kad, remiantis preliminaria informacija, Rusijos pajėgos sekmadienio rytą bombardavo  mieste esančią dujų turbinų gamyklą. 

Vietos valdžia prieš šį antskrydį ankstų sekmadienio rytą paskelbė oro pavojų. 

„Mes turime laisvę ir mes kovojame už ją“, – parašė V. Kimas.

Rusų pajėgos jau daug dienų atakuoja 500 tūkst. gyventojų turintį Mykolajivą, esantį maždaug už 100 km nuo Odesos. Dėl intensyvaus bombardavimo daugelis miesto gyventojų jau paliko savo namus.

Jau keletą dienų Ukrainos pajėgoms pavyksta sulaikyti miestą supančius Rusijos karius.

Remiantis naujienų agentūros AFP reporterio pranešimu, šeštadienį buvo apšaudyta onkologinė ligoninė ir akių ligų klinika.

 

13:15

Izraelio diplomatijos vadovas pasmerkė Rusijos invaziją į Ukrainą

Izraelio užsienio reikalų ministras Yairas Lapidas (Jairas Lapidas) sekmadienį pasmerkė Rusijos invaziją į Ukrainą ir paragino Maskvą nutraukti išpuolius bei užbaigti konfliktą.

Tai yra vienas iš griežčiausių Izraelio pareigūnų pareiškimų nuo karo pradžios. Šias pastabas Y. Lapidas išsakė viešėdamas Rumunijos sostinėje Bukarešte, kur susitiko su rumunų kolega.

Nuo vasario 24 dienos, kai Rusija užpuolė Ukrainą, Izraelio ministras pirmininkas Naftali Bennettas (Naftalis Benetas) vengė aiškiai pasmerkti invaziją, akcentuodamas tvirtus Izraelio ryšius tiek su Maskva, tiek su Kyjivu.

Žydų valstybė išreiškė paramą ukrainiečiams ir nusiuntė Ukrainai humanitarinės pagalbos, o N. Bennetas, prieš savaitę lankęsis Kremliuje, pasisiūlė tarpininkauti deryboms tarp Maskvos ir Kyjivo.  

Tačiau Izraelis su Maskva palaiko svarbius gynybinius ryšius, ypač atsižvelgiant į rusų pajėgų buvimą kaimyninėje Sirijoje.

Izraeliečių pareigūnai sako glaudžiai derinantys veiksmus su Rusija, kai rengia antskrydžius prieš iraniečių taikinius Sirijoje.

 

13:00

Charkove rusų kariuomenė apšaudė Korolenkos biblioteką

Charkovo valstybinė mokslinė biblioteka buvo apšaudyta per Rusijos kariuomenės ataką.

 

12:50

Apšaudytos 22 Donecko srities gyvenvietės

22 Donecko srities gyvenvietės yra apšaudytos Rusijos karių. Teigiama, kad apgadinti mažiausiai 65 objektai – namai, parduotuvės, traukinys, tiltas, dujotiekis ir kt.

 

12:40

Melitopolyje okupantai važinėja gatvėmis ir per garsiakalbį draudžia žmonėms eiti į mitingus

Centrinėmis miesto gatvėmis važiuoja karinės mašinos, pažymėtos „Z“.

Melitopolyje okupantai įvedė komendanto valandą nuo 18 val. vakaro iki 6 val. ryto ir uždraudė rengti akcijas ir mitingus. Jie sako, kad tai daroma saugumo sumetimais. Vietos gyventojai apie apribojimus buvo informuoti per garsiakalbį.

Per miesto centrą važinėjo Rusijos okupantų „Z“ ženklu pažymėti kariniai automobiliai.

Socialiniuose tinkluose paskelbtame vaizdo įraše matyti, kaip vietiniai, nepatenkinti tuo, ką išgirdo, siunčia okupantus gerai žinoma Rusijos karo laivo kryptimi.

12:30

Luhansko srityje autobusai negali išvažiuoti iš „žaliojo koridoriaus“ dėl rusų apšaudymo

Susitarimą dėl „žaliojo koridoriaus“ Luhansko srityje vėl sujaukė Rusija: autobusai negali išvykti dėl apšaudymo.

 

12:00

NATO generalinis sekretorius: Rusija gali panaudoti cheminį ginklą Ukrainoje

Rusijos valdžia bando pateisinti tai, ko negalima pateisinti, mano Aljanso generalinis sekretorius.

Pastaruoju metu, po invazijos į Ukrainą, Rusijos Federacija reiškia absurdiškus teiginius apie biologinį ir cheminį ginklą. Kremlius ieško „klaidingų pasiteisinimų, bandydamas pateisinti tai, ko negalima pateisinti“, interviu „Welt am Sonntag“ sakė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

Pašnekovas mano, kad cheminį ginklą Ukrainoje gali panaudoti pati Rusija. Aljanso generalinis sekretorius pabrėžė, kad tai būtų karo nusikaltimas. „Dabar, kai buvo pateikti šie melagingi įtarimai, turime išlikti budrūs, nes gali būti, kad pati Rusija gali planuoti cheminio ginklo operacijas pagal šį prasimanymą“, – sakė jis.

Priminsime, ankstų vasario 24-osios rytą Rusijos kariai įsiveržė į Ukrainos teritoriją. Pirmiausia priešas subombardavo karinius objektus, o paskui užpuolė taikias gyvenvietes, ypač Kijevą, Černigovą, Mariupolį, Charkovą, Chersoną ir Žitomyrą. Rusijos valdžia karą Ukrainoje pavadino „taikos palaikymo operacija“. Kovo mėnesį Rusijos gynybos ministerija pareiškė, kad Ukrainos pusė ruošia provokacijas panaudodama cheminį ginklą.

 

11:45

Charkovo sritis buvo apšaudoma beveik 50 kartų per dieną

Per dieną Rusijos kariai beveik 50 kartų apšaudė Charkovo sritį.

 

11:35

Slavianske apšaudytas televizijos bokštas

Vietos žiniasklaida ir liudininkai socialiniuose tinkluose skelbia vaizdo įrašą, kuriame matyti, kaip apgadintas televizijos bokštas, esantis ant Karačuno kalno netoli Slaviansko.

Pranešama, kad Karačuno apšaudymas įvyko kovo 13 d., sekmadienį, apie septintą ryto.

Anksčiau „UNIAN“ rašė, kad okupantai visą naktį bombardavo Donecko šiaurę.

Kovo 10 dieną rusų okupantai Donecko srityje sulaužė aukšto slėgio dujotiekį, todėl kilo gaisras.

Netrukus Rusijos kariai pradėjo oro smūgį Limano bendruomenės Rubcų kaime.

Sugriauta katilinė prie mokyklos ir keli namai, prie vaikų darželio išdaužyti langai.

11:30

Kijevas pasiruošęs galimiems veiksmams blokados atveju

Humanitarinės pagalbos štabas aprūpina labiausiai pažeidžiamus ir rūpinasi mažmeninės prekybos logistika, kad gyventojai viską, ko reikia, galėtų įsigyti veikiančiose parduotuvėse ir vaistinėse. Sostinėje Humanitarinės pagalbos štabas suformavo dviejų savaičių būtino maisto tiekimą dviem milijonams Kijevo miesto gyventojų blokados atveju.

 

11:15

Dėl rusų karių oro smūgio Černigove sugriautas namas, yra aukų

Per oro smūgį Černigove buvo sugriautas 9 aukštų pastatas, yra aukų, praneša „Ukrinform“.

„Dėl naktinio oro smūgio Rusijos bomba pataikė į daugiaaukštį namą. Gelbėtojai dirba vietoje. Vienas žmogus mirė. Informacija tikslinama“, – sakė Viačeslavas Chausas.

VSD patikslino, kad aviacijos smūgis įvyko 5.46 val.

Pirminiais duomenimis, septyni žmonės buvo išgelbėti, vienas žuvo, vienas buvo sužeistas.

Informacija apie žuvusius ir sužeistuosius tikslinama.

11:10

Rusijai smogus karinei bazei prie Lvivo, žuvo 9 žmonės, dar 57 sužeisti

Rusijai smogus karinei bazei netoli Lvivo, žuvo devyni žmonės, o dar 57 asmenys buvo sužeisti, sekmadienį pranešė šio vakarinio Ukrainos miesto meras.

„Deja, turime devynis žuvusiuosius. 57 žmonės buvo sužeisti“, – platformoje „Telegram“ pranešė Lvivo meras Andrijus Sadovyjus.

Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas kiek anksčiau pranešė, kad Tarptautiniame taikos palaikymo ir saugumo centre, į kurį naktį į sekmadienį pataikė Rusijos raketos, dirba užsienio instruktoriai.

Tarptautinis taikos palaikymo ir saugumo centras įsikūręs maždaug už 40 km į šiaurės vakarus nuo Lvivo ir apie 20 km nuo Lenkijos sienos.

Lvivo srities administracijos vadovas Maksymas Kozyckis sakė, kad, preliminariais duomenimis, buvo paleistos aštuonios raketos.

Ukrainos karinių oro pajėgų Vakarų vadavietė feisbuke pranešė, kad oro gynybos sistemos sunaikino dvi sparnuotąsias raketas, atskridusias iš pietryčių, „tikriausiai iš Azovo arba Juodosios jūros vandenų“.

Prasidėjus Rusijos invazijai daug ukrainiečių pabėgo į santykinai saugų Lvivą.

Šis miestas, esantis netoli Europos Sąjungos narės Lenkijos, taip pat yra tranzito centras išvykstantiems iš Ukrainos žmonėms.

Tuo metu Vakarų Ukrainoje esančio Ivano Frankivsko meras sakė, kad į miesto oro uostą irgi buvo nukreiptas smūgis.

„Preliminariais duomenimis, šį rytą sprogimai įvyko per išpuolį oro uoste“, – feisbuke pranešė meras Ruslanas Marcinkivas.

JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) šeštadienį patvirtino sprendimą skirti dar 200 mln. dolerių vertės (daugiau kaip 183 mln. eurų) vertės karinę pagalbą Ukrainai.

Tą pačią dieną Rusija pareiškė, kad jos pajėgos gali pradėti taikytis į Vakarų ginkluotės siuntas Ukrainoje. Anot Maskvos, ginklus gabenančios kolonos būtų „teisėti taikiniai“.

Vasario 12 dieną Jungtinės Valstijos pranešė, kad iš Ukrainos atšaukė 150 savo instruktorių, tačiau nenurodė, kur jie buvo perkelti ir koks bendras JAV instruktorių skaičius.

 

11:00

Sumų regione gelbėtojai likvidavo rusų apšaudyto dujotiekio padarinius

Žuvusių ar sužeistų nėra.

befunky-collage0774.jpg

10:35

V. Zelenskis perspėjo dėl „pseudorespublikų“ kūrimo

Rusija bando sukurti naujas „pseudorespublikas“ Ukrainoje, kad suskaldytų šią šalį, šeštadienio vakarą savo kreipimesi į tautą sakė prezidentas Volodymyras Zelenskis.

V. Zelenskis paragino Ukrainos regionus, įskaitant Rusijos pajėgų užimą Chersoną, neiti Donecko ir Luhansko keliu. Šiuose rytiniuose regionuose prorusiški separatistai pradėjo kovoti su Ukrainos vyriausybės pajėgomis 2014 metais.

„Okupantai Chersono srities teritorijoje bando pakartoti liūdną pseudorespublikų kūrimo patirtį, – sakė V. Zelenskis. – Jie šantažuoja vietos lyderius, daro spaudimą deputatams, ieško, ką galėtų papirkti.“

Prieš pradėdama invaziją į Ukrainą vasario mėnesį Rusija pripažino apsišaukėliškų Donecko ir Luhansko respublikų nepriklausomybę. Maskva pareiškė turinti apginti šiuos separatistinius regionus ir reikalauja, kad juos pripažintų ir Ukraina.

„Ukraina išlaikys šį išbandymą. Mums reikia laiko, kad sulaužytume šią karo mašiną, atėjusią į mūsų žemę“, – pareiškė jis.

 

10:25

Ukrainos Generalinis štabas atnaujina duomenis apie rusų kariuomenės nuostolius

Sunaikinta daugiau nei 12 tūkstančių Rusijos karių, 374 tankai ir 74 lėktuvai. Be to, buvo sunaikinta 140 priešo artilerijos sistemų, 34 oro gynybos sistemos, 74 orlaiviai, 86 sraigtasparniai, 600 transporto priemonių, 3 laivai / valtys, 60 degalų bakų ir 7 operatyviniai-taktiniai UAV.

 

10:15

Zaporožės gynėjai stabdo didžiulį Rusijos kariuomenės puolimą

Zaporožės gynėjai stabdo masinį Rusijos kariuomenės puolimą, rusai ir toliau aktyviai naudoja artileriją, tankus, granatsvaidžius ir minosvaidžius.

Kovos vyksta Kijevo srityje Bučos rajone, kovojama Irpene, Makarove. Gostomelio, Borodjankos, Bučos bendruomenėse vyksta nuolatinis rusų  judėjimas. Brovarų rajone – rusų transporto priemonių judėjimas gyvenvietėse. Mūšiai vyksta trijose Brovarų rajono bendruomenėse. Humanitarinė katastrofa trijose Vyšhorodo rajono bendruomenėse. Slavutych gyvenvietė - be šviesos.

Naktį rusų kariai surengė tris oro antskrydžius į Černigovą. Sunaikinimai ir nukentėjusieji tikslinami.

Aplink Černigovą tęsiasi gynybiniai mūšiai.

Kovo 12 d. buvo išlaisvintos dvi gyvenvietės Kijevo kryptimi.

Sumų regione oro pavojus buvo paskelbtas du kartus per naktį Sumų rajone.

Per naktį agresoriaus artilerija kelis kartus apšaudė taikius Okhtyrkos rajono kaimus ir pačią Okhtyrką.

Rusų kariai taip pat išnaudojo tylos laikotarpį, kuris periodiškai truko pastarąsias kelias dienas, kad sustiprintų pozicijas ir perkeltų kariuomenę.

 

9:55

Trečiasis mūgis Frankivsko oro uostui

Ivano Frankivsko oro uosto infrastruktūra buvo beveik sunaikinta dėl priešo apšaudymo.

Apie tai socialiniame tinkle „Facebook“ pranešė Ivano Frankivsko meras Ruslanas Martsinkovas, praneša „Ukrinform“.

„Šiandien – trečias smūgis į oro uostą. Infrastruktūra beveik sunaikinta“, – sakė M.Martsinkivas.

Jis teigė, kad pirminiais duomenimis, nukentėjusių nuo apšaudymo nėra.

 

9:35

Nikolajeve Rusijos kariai susprogdino valstybinę įmonę

Šiuo metu vietos valdžia nustato žalos mastą.

Pirminiais duomenimis, kovo 13-osios rytą rusų okupantai subombardavo „Zariją“ (Valstybinės įmonės „Dujų turbinos tyrimų ir gamybos kompleksas“ Zarya).

Ryte vaizdo kreipimesi apie tai papasakojo Nikolajevo srities vadovas Vitalijus Kimas. „Aiškinamės aplinkybes. Rusai mūsų ne tik bijo, jie mus gerbia. Tai pagrindinis rodiklis, kad pergalė bus mūsų. Mes turime laisvę ir už ją kovojame. O jie turi vergiją. Aš noriu, kad mūsų norai išsipildytų, mes vis tiek judėsime į priekį ir ginsime tėvynę. Kartu į pergalę!“, – savo Telegram kanale rašė V. Kimas.

 

9:25

Rusų okupantai visą naktį bombardavo Donecko šiaurę

Dėl oro antskrydžio buvo apgadintas evakuacinis traukinys Kramatorskas-Lvivas. Dėl šio ciniško nusikaltimo vienas žmogus žuvo, vienas buvo sužalotas. 

 

9:20

Rusai planuoja pritraukti apie 1500 jūrų pėstininkų iš Ramiojo vandenyno laivyno

Rusų vadovybė planuoja į karą įtraukti apie 1500 žmonių iš Rusijos Federacijos Ramiojo vandenyno laivyno 40-osios atskirosios jūrų pėstininkų brigados.

 

8:45

Apšaudymo Luhansko srityje pasekmės: apgadinti dujotiekiai dviejuose miestuose

Luhansko srityje esantys rusų kariai per apšaudymą apgadinto dujotiekius.

Tai „Telegram“ paskelbė Luhansko srities karinės administracijos vadovas Sergejus Gaidai.

Visų pirma, Severodonetske ir Rubežnojėje apšaudymas nesiliovė nuo vakaro, o naktį rusai apšaudė Popasnają ir Lisichanską.

„Taip Lisichanske buvo apgadintas dujotiekis ir keli namai. Severodonetske liepsnos apėmė keturis namus, Popasnoje – penkis ir vienas namas, sulaužytas dujotiekis mieste. Nukentėjusiųjų skaičius patikslinamas“, – sakė S. Gaidai.

„Jau savaitę Rusijos kariuomenė mūsų miestuose ciniškai šaudo į civilius gyventojus, šaudo į namus. Sąmoningai taikosi į tuos, kurie nepasipriešins – moteris ir vaikus, senolius. Rusai nedelsdami naikina visus“, – sakė regiono vadovas.

Anksčiau Ukrainos Patrulių policijos skyriaus viršininko pavaduotojas Aleksejus Belošickis sakė, kad Popasnoje rusų okupantai panaudojo uždraustą amuniciją – fosforą.

Kovo 6 dieną Aukščiausiosios Rados žmogaus teisių komisarė Liudmila Denisova sakė, kad daugiau nei milijonas ukrainiečių liko be dujų, kai Rusijos okupantai apšaudė dujotiekius.

 

7:55

Netoli Lvivo rusai pradėjo oro smūgį Javorivo poligone

Pirminiais duomenimis, buvo paleistos aštuonios raketos, sakė Lvivo srities karinės administracijos vadovas Maksimas Kozitskis.

Anot jo, informacija apie per ataką žuvusius asmenis yra renkama.

„Okupantai įvykdė oro smūgį Tarptautiniam taikos palaikymo ir saugumo centrui (Javorivo poligonui). Pirminiais duomenimis, jie paleido aštuonias raketas...“, – sakė pareigūnas.

 

7:15

V. Zelenskis: Rusijos Federacijos vadovybė savo valstybę paverčia izoliuota nuo pasaulio zona, kurioje viešpataus skurdas ir viską lems tik smurtas

Ukrainos prezidentas V. Zelenskis pabrėžė, kad dabar Rusijos Federacija praranda smegenis, talentus ir pinigus, skelbia „UNIAN“.

Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad dėl Ukrainos puolimo, Rusijos vadovybė savo valstybę paverčia izoliuota nuo pasaulio zona, kurioje viešpataus skurdas, o viską lems tik smurtas.

Kaip jis pabrėžė vaizdo kreipimesi, dėl atakos prieš Ukrainą Rusijos vadovybė efektyviai paverčia savo šalį vadinamųjų „DNR“ ir „LNR“ analogu – didele izoliuota skurdo zona, o viską lems tik smurtas.

„Kada žmonės iš ten bėgs? Kai tik galės. Pažiūrėkite dabar – kas palieka Rusiją, kas palieka savo verslą. Tai savo srities specialistai, tai IT specialistai, kurie nenori gyventi vietovėje, kurioje nėra laisvės. Tai verslininkai, kurie jaučia, kad iš jų bus atimta viskas. Tai menininkai, kurie žino, kad kūryba toje teritorijoje, kur žmogaus gyvybė bevertė, irgi nieko verta. Rusija praranda smegenis. Tai yra talentų praradimas, pinigų praradimas“, – pabrėžė prezidentas.

V. Zelenskis pažymėjo, kad jei taip nutiks Rusijai, tai vadinamieji „DNR“, „LNR“ ir jų analogai bus priversti visiškai degraduoti.

 

6:50

JAV skirs Ukrainai dar 200 mln. dolerių vertės karinės pagalbos

JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) šeštadienį patvirtino sprendimą skirti dar 200 mln. dolerių vertės (daugiau kaip 183 mln. eurų) karinę pagalbą Ukrainai, Rusijai plečiant bombardavimus ir niokojant civiles teritorijas.

Vašingtonas vasario 26 dieną patvirtino sprendimą pasiųsti Ukrainai 350 mln. dolerių (per 320 mln. eurų) vertės karinės įrangos. Šis paketas yra didžiausias per JAV istoriją.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis vis emocingiau ragino padėti jo šaliai, užpultai Rusijos vasario 24 dieną. Jis pagalbos prašė iš Vašingtono, Europos Sąjungos ir NATO.

Memorandume JAV valstybės sekretoriui Antony Blinkenui (Entoniui Blinkenui) J. Bidenas nurodė išskirti „iki 200 mln. dolerių bendros vertės gynybos priemonių ir Gynybos departamento paslaugų, taip pat [užtikrinti] karinį apmokymą ir treniruotes, siekiant suteikti paramą Ukrainai“.

Rusija šeštadienį pareiškė, kad jos pajėgos gali pradėti taikytis į Vakarų ginkluotės siuntas Ukrainoje. Anot Maskvos, ginklus gabenančios kolonos būtų „teisėti taikiniai“.

Ketvirtadienį JAV Gynybos departamentas atmetė siūlymus pasiųsti Ukrainai kai kurių NATO šalių turimus sovietinės gamybos naikintuvus per vieną Amerikos karinę bazę Vokietijoje. Pentagonas argumentavo, kad Kijevo pastangos atremti Rusijos invaziją būtų geriau remiamos tiekiant antžemines ginkluotės sistemas.

Vašingtonas praeitą rudenį leido perduoti Ukrainai 60 mln. dolerių (55 mln. eurų) vertės karinę pagalbą, o gruodį buvo nutarta perduoti Kijevui daugiau ginkluotės ir amunicijos, kurios vertė – 200 mln. dolerių.

J. Bidenas atmetė JAV pajėgų karinių veiksmų Ukrainoje galimybę ir perspėjo, kad NATO tiesioginis įsitraukimas į konfliktą su branduolinių ginklų turinčia Rusija vestų prie „Trečiojo pasaulinio karo“.

Europos Sąjungos lyderiai savo ruožtu siekė dvigubai padidinti karinės pagalbos Ukrainai finansavimą, skirdami dar 500 mln. eurų.

Vaizdo įraše, nufilmuotame prie prezidentūros Kyjive, V. Zelenskis ragino ES „daryti daugiau“, kad padėtų jo šaliai.REDAKCIJA REKOMENDUOJA