REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Karas Ukrainoje2022 m. Kovo 7 d. 06:04

Karas Ukrainoje: prasideda trečiasis derybų raundas

Pasaulis

Kyjivas. Soc. tinklų nuotr.

Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt


207612

Rusų kariai tęsia miestų apšaudymą ir bombardavimą. Pirmadienį rengiamas trečiasis Ukrainos ir Rusijos delegacijų derybų raundas.

Svarbiausi praėjusios paros įvykiai Ukrainoje: https://www.etaplius.lt/karas-ukrainoje-rusu-kariai-tesia-miestu-apsaudyma

23:55

V. Putinas sako nesiųsiantis į Ukrainą šauktinių ir rezervistų

„Kariai šauktiniai nedalyvauja ir nedalyvaus kovoje. Papildomo rezervistų šaukimo taip pat nebus“, – sakė V. Putinas per televiziją transliuotame kreipimęsi Tarptautinės moters dienos proga.

22:30

JAV, Prancūzija, Vokietija, Britanija žada dar labiau didinti karo Ukrainoje kainą Rusijai

Jungtinių Valstijų, Prancūzijos, Vokietijos ir Jungtinės Karalystės lyderiai pirmadienį pažadėjo dar labiau bausti Rusiją dėl invazijos į Ukrainą, po nuotolinio šalių vadovų pokalbio pranešė Baltieji rūmai.

Joe Bidenas (Džo Baidenas), Emmanuelis Macronas (Emmanuelis Makronas), Olafas Scholzas (Olafas Šolcas) ir Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) patvirtino savo pasiryžimą toliau didinti neišprovokuotos ir nepagrįstos invazijos į Ukrainą kainą Rusijai.

20:30

Baigėsi Rusijos ir Ukrainos derybų trečias ratas

Teigiami pokyčiai nedideli: tęsiamos intensyvios konsultacijos dėl pagrindinio politinio susitarimo bloko, taip pat paliaubų ir saugumo garantijų. 

19:55

Ukrainoje per artilerijos smūgį į kepyklą žuvo mažiausiai 13 žmonių

Mažiausiai 13 žmonių žuvo pirmadienį artilerijai smūgiavus į kepyklą Makarive, maždaug už 50 km į vakarus nuo Ukrainos sostinės Kyjivo, pranešė Vidaus reikalų ministerija.

18:20

Lenkija ruošia pagalbos ukrainiečių pabėgėliams schemą

Lenkijos vyriausybė pirmadienį pasiūlė įstatymą, turintį palengvinti Ukrainos pabėgėlių buvimą šalyje, jau priėmusioje daugiau nei milijoną nuo karo bėgančių žmonių.

17:50

TATENA ragina Rusiją ir Ukrainą susitarti dėl branduolinio saugumo

Rusijai Ukrainoje apšaudžius didžiausią Europos atominę elektrinę, gaisras sukėlė „beprecedentį branduolinės avarijos pavojų“ ir tai jokiomis aplinkybėmis neturėtų pasikartoti, sakė TATENA generalinis direktorius Rafaelis Grossi (Rafaelis Grosis).

17:40

Kanada skelbia naujas sankcijas dėl Rusijos invazijos į Ukrainą

Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau (Džastinas Triudo) pirmadienį paskelbė naujas sankcijas 10 asmenų, kurie, jo teigimu, prisidėjo prie nepagrįstos Rusijos invazijos į Ukrainą.

17:30

Baltarusijoje prasidėjo naujas Rusijos ir Ukrainos derybų ratas Baltarusijos ir Lenkijos pasienyje prasidėjo Rusijos ir Ukrainos pareigūnų derybos dėl karo Ukrainoje, pirmadienį pranešė Baltarusijos naujienų agentūra BelTA.

Į derybų darbotvarkę įtrauktas klausimas dėl „humanitarinių koridorių civiliams Ukrainos gyventojams evakuoti“.

16:30

Netoli Nikolajevo oro uosto vėl prasidėjo mūšiai su rusų įsibrovėliais.

„Į oro uostą vėl užplūdo tankai“, – sakė jis.

„Prie lėktuvo (paminklo) prie oro uosto yra priešo BMD ir šaudo į civilines transporto priemones. NEEITI ten“, – perspėjo UVA vadovas.

 

16:00

Vyšgorode Ukrainos kariškiai numušė dar vieną priešo sraigtasparnį ​

 

Anksčiau šiandien Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas pranešė, kad įsibrovėliai ruošiasi Višhorodo puolimui.

Kijevo srityje esančiame Vyšgorodyje Ukrainos kariškiai numušė dar vieną priešo sraigtasparnį.

Tai pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų sausumos pajėgos.

15:30

Lenkija siunčia prieštaringus signalus dėl naikintuvų Ukrainai

Lenkijos vyriausybės pareigūnai pirmadienį sakė, kad šalis nesiuntė ir nesiųs naikintuvų į Ukrainą, kad padėtų šiai šaliai apsiginti nuo Rusijos.

„Neatversime savo oro uostų ir lenkų lėktuvai nekovos virš Ukrainos“, – sakė užsienio reikalų viceministras Marcinas Przydaczas (Marcinas Pšydačas) radijui „Radio Zet“.

Tačiau vyriausybės atstovas Piotras Muelleris (Piotras Miuleris) pareiškė, kad galutinis sprendimas dar nepriimtas.

Anot jo, sprendimas dėl naikintuvų siuntimo rizikingas ir „labai keblus reikalas“.

 

14:30

Šią savaitę susitinka Rusijos, Ukrainos ir Turkijos URM vadovai

Pietų Turkijoje šią savaitę susitiks ukrainiečių, rusų ir turkų diplomatijos vadovai, pirmadienį paskelbė Ankara, toliau intensyvėjant karui Ukrainoje.

Turkija siekia tarpininkauti  Rusijos ir Ukrainos deryboms ir ne kartą siūlėsi jas surengti.

„Jei Dievas duos, šį susitikimą surengsime trišaliu formatu Antalijoje ketvirtadienį“ diplomatinio forumo Turkijoje kuluaruose, sakė Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu (Mevliutas Čavušohlu). Jo komentarus pirmadienį paskelbė valstybinė Anatolijos naujienų agentūra.

Anksčiau skelbta, kad susitikimas vyks šeštadienį.

14:05

Rusijos įsibrovėliai pradėjo raketų ataką prieš Olvijos uostą.

„Nukentėjo tik Olvijos jūrų uostas. Aukų nebuvo. Teritorija, kuri nukentėjo, priklauso Kataro bendrovės „QTerminals Olvia" koncesijai“, - rašoma pranešime.

 

13:50

Rusijoje per vieną diena sulaikyta per 5 tūkst. protestuotojų prieš karą Ukrainoje

Dešimtyse Rusijos miestų sekmadienį per protestus prieš prezidento Vladimiro Putino pradėtą puolimą prieš Ukrainą buvo sulaikytas beprecedentis žmonių skaičius – daugiau kaip 5 000, Maskvai ir toliau susidorojant su Kremliaus surengtos surengtos invazijos priešininkais.

Teisėsaugos veiksmus per demonstracijas stebinti grupė „OVD-Info“ pranešė, kad policija per protestus prieš karą 60 miestų sulaikė mažiausiai 5 016 žmonių.

Tai yra lig šiol didžiausias areštų skaičius per vieną dieną; jis gerokai didesnis nei per praėjusiais metais šalyje kilusią protestų bangą, kai buvo įkalintas opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas.

A. Navalnas kreipimesi iš kalėjimo ragino rusus protestuoti prieš karą.

Išeidami į gatves protestuotojai rizikuoja sulaukti laisvės atėmimo bausmės.

„OVD-Info“ duomenimis, Maskvoje buvo sulaikyti 2 394 asmenys.

Sankt Peterburge sulaikytųjų skaičius siekė 1 253, informavo stebėjimo grupė.

Protestai taip pat vyko nedideliuose Rusijos regionų miestuose.

Keli aktyvistai socialinėje žiniasklaidoje paskelbė smurtinių areštų vaizdo įrašus.

Pasak „OVD-info“, policija prieš demonstrantus panaudojo elektrošoko įtaisus.

Protestai prieš karą Rusijoje tęsiasi nepaisant valdžios įspėjimų ir laisvės atėmimo rizikos.

Siekdamas dar labiau nuslopinti kritiką, V. Putinas penktadienį pasirašė įstatymą, kuriuo už melagienas apie Rusijos kariuomenę numatoma iki 15 metų laisvės atėmimo.

Įstatymo projekte numatytos įvairaus griežtumo laisvės atėmimo bausmės ir baudos asmenims, skelbiantiems „tyčia melagingą informaciją“ apie ginkluotąsias pajėgas. Griežtesnės bausmės grės nustačius, kad informacijos skleidimas gali turėti rimtų pasekmių.

V. Putinas taip pat pasirašė pataisas, leidžiančias skirti baudas ar iki trijų metų laisvės atėmimo bausmę už raginimus taikyti sankcijas Rusijai. Prasidėjus invazijai į Ukrainą Vakarų valstybės paskelbė Maskvai virtinę griežtų ekonominių sankcijų.

13.20

Pasak Ukrainos pareigūnų ir socialinės žiniasklaidos turinio, pirmadienį anksti prasidėjo įnirtingos kautynės vietovėse nuo Kijevo šiaurės iki vakarų.

Atrodo, kad Rusijos pajėgos pradėjo puolimą keliose srityse, siekdamos apsupti Ukrainos sostinę.

„Su dideliu įniršiu priešas sunaikina Buchą, Hostomelį, Vorzelį, Irpiną. Jie sąmoningai žudo civilius“, – CNN sakė Kijevo meras Vitalijus Kličko.

13:00

Rusija nepasirodė JT teismo posėdyje dėl karo Ukrainoje

Rusija atsisakė dalyvauti Jungtinių Tautų aukščiausios instancijos teismo pirmadienio posėdyje, kuriame Ukraina paprašė nedelsiant įpareigoti Maskvą nutraukti invaziją, pranešė pirmininkaujanti teisėja. 

„Teismas apgailestauja dėl Rusijos Federacijos nedalyvavimo šiame žodiniame nagrinėjime“, – sakė Tarptautinio Teisingumo Teismo (TTT) pirmininkė Joan Donoghue (Džoan Donohju).   

Rusijos ambasadorius Nyderlanduose Aleksandras Šulginas parašė teismui ir pranešė, kad „jo vyriausybė neketina dalyvauti“, sakė ji. 

Ukrainos atstovas teisme Antonas Korynevyčius kritikavo Rusiją dėl nepasirodymo TTT būstinėje Taikos rūmuose Hagoje. 

„Faktas, kad Rusijos vietos tuščios, iškalbingas. Jų nėra čia, šiame teisme. Jie mūšio lauke, kariauja agresyvų karą prieš mano šalį“, – sakė jis. 

„Taip Rusija sprendžia ginčus“, – pridūrė A. Korynevyčius. 

Vasario 27 dieną Kyjivas skubos tvarka pateikė TTT skundą, kuriame Rusija kaltinama pradėjusi karą neteisėtu pagrindu – melagingai pareiškus apie separatistinėse Ukrainos Donecko ir Luhansko srityse vykdomą genocidą.

Ukraina paprašė teismo imtis laikinųjų priemonių ir įpareigoti Rusiją „nedelsiant sustabdyti karines operacijas“, kol bus priimtas galutinis teismo sprendimas, o tai gali užtrukti ne vienus metus.

A. Korynevyčius pridūrė, kad „teismo pareiga – imtis veiksmų“.    

„Rusija turi būti sustabdyta, ir teismas turi prisidėti prie jos sustabdymo“, – sakė jis. 

12:00

Kyjivas atmetė Maskvos siūlomus gyventojų evakuacijos koridorius į Baltarusiją ir Rusiją

Ukraina pirmadienį atmetė Maskvos pasiūlymą atverti humanitarinius koridorius evakuoti civiliams iš apsiaustų miestų į Rusijos arba Baltarusijos teritoriją, pranešė vicepremjerė Iryna Vereščuk.

„Humanitariniai koridoriai. Rusija jau dukart sužlugdė jų atidarymą, apšaudydama maršrutus. Dabar rusai sako esantys pasiruošę atidaryti koridorius, bet į Rusijos Federacijos pusę. Tai yra, jie nori, kad mūsų piliečiai eitų į Rusijos Federacijos teritoriją. Absurdiška, ciniška, nepriimtina“, – pabrėžė ji, kai Rusija pasiūlė atverti kelius evakuoti gyventojams iš Charkivo, Kyjivo, Mariupolio ir Sumų.

Civiliai „neketina vykti į Baltarusiją, o paskui lėktuvu skristi į Rusiją“, sakė I. Vereščuk.

10:50

Ukraina teigia smogusi rusų užimtam aerodromui ir sunaikinusi 30 sraigtasparnių

Ukrainos pajėgos praeitą naktį smogė Rusijos pajėgų užimtam aerodromui pietinėje Chersono srityje ir sunaikinusi dešimtis priešo sraigtasparnių, pirmadienį kariškių informaciją citavo naujienų agentūra „Unian“.

Ukrainos jūrų pėstininkų vadovybės duomenimis, per smūgį aerodromui Čornobajivkoje į šiaurės vakarus nuo Chersono, pastarosiomis dienomis užimto Rusijos pajėgų, buvo „sunaikinta 30 priešo sraigtasparnių, taip pat gyvosios jėgos ir technikos“.

Kariškiai nurodė, kad per praeitą parą Mykolajivo miesto prieigose buvo sunaikintos trys Rusijos pajėgų kolonos. Ukrainos kariai pranešė perėmę priešo karinės technikos, daug šaudmenų, transporto priemonių ir 7 haubicas D-20.

 

10:10

Sekmadienį įvykdyti oro smūgiai

Oro smųgiai Žytomyro regione.

Nuotraukos: Ukrainos valstybinės nepaprastųjų situacijų tarnybos

275131839-327878796046683-4716105348165213037-n.jpg

275489084-327878866046676-4604505595700229342-n.jpg

275244584-327878762713353-8188426730886898958-n.jpg

274868759-327878896046673-3917091097691451793-n.jpg

10:00

Ukrainos gynybos ministras: Rusija sutelkia pajėgas naujoms atakoms prieš Kijevą, Charkovą, Černigovą ir Nikolajevą

Gynybos ministras Aleksejus Reznikovas sako, kad Rusijos okupantai telkia pajėgas naujai atakų bangai prieš Kijevą, Charkovą, Černigovą ir Nikolajevą. Apie tai gynybos ministras parašė socialiniame tinkle „Facebook“ po pastarųjų 11 dienų herojiško pasipriešinimo rezultatų.

„Dėl didžiulių priešo patirtų nuostolių karo veiksmų intensyvumas laikinai sumažėjo. Tačiau rusų okupantai bando sutelkti jėgas ir išteklius naujai puolimų bangai. Pirmiausia – Kijeve, Charkovoje, Černigovoje ir Nikolajevoje. Nepraraskite budrumo! Rusijos kariai visur“, – pabrėžė Reznikovas.

Jis taip pat pažymėjo, kad okupantai humanitarine krize bando užgniaužti didvyrišką Mariupolį. „Valstybės vadovybė daro viską, kas įmanoma ir neįmanoma, kad būtų numatyti humanitariniai koridoriai. Nelengva. Juk rusų teroristai žodžio nesilaiko. Negaila net vaikų ir moterų, sužeistųjų. Apšaudo gyvenamuosius kvartalus“, – pridūrė ministras.

Tuo pat metu Reznikovas sakė, kad iš Europos grįžo daugiau nei 140 000 ukrainiečių, daugiausia vyrų. Dešimtys tūkstančių įstojo į teritorines gynybos pajėgas. „Jau daugiau nei 20 000 kreipimųsi iš užsieniečių, kurie yra pasirengę atvykti į Ukrainą ir ginti pasaulį nuo Rusijos nacių Ukrainos fronte. Kad Kremliaus blogis neplistų", – pridūrė jis.

„Laikas, kai Rusijos kariuomenė ir šauktiniai pradės slapstytis visuose Rusijos rūsiuose, kad nebūtų siunčiami į karą su mūsų gynėjais, sparčiai artėja“, – sakė R. Reznikovas. Jis patikino, kad Ukrainos kariai atgaus visų laikinai užgrobtų miestelių ir kaimų kontrolę. „Chersonas, Kachovka, Melitopolis, Berdjanskas ir Geničeskas parodė, kad okupantams geriau apsivalyti, kol nevėlu“, – sakė ministras.

 

9:00

Rusijos kariai nušovė Hostomelio miesto vadovą

Hostomelio miesto meras Jurijus Prilipko mirė kartu su dviem broliais, skelbia ukrainiečių leidinys UNIAN. 

Rusijos okupantai Kijevo srityje nušovė Hostomelio bendruomenės vadovą Jurijų Prilipką. Jis ir jo broliai dalino žmonėms duoną ir vaistus.

„Hostomelio bendruomenės pirmininkas Jurijus Iljičius Prilipko mirė, dalindamas duoną alkaniems ir vaistus ligoniams“, – sakoma pranešime.

 

8:10

Rusija skelbia atidaranti Ukrainoje kelis humanitarinius koridorius

Rusija pirmadienį paskelbė atidarysianti humanitarinius koridorius, kad civiliai galėtų evakuotis iš keleto Ukrainos miestų, įskaitant sostinę Kyjivą ir pietrytinį Mariupolio uostamiestį.

„Rusijos pajėgos dėl humanitarinių tikslų skelbia „tylos režimą“ kovo 7 dieną nuo 10 val. (Maskvos, 9 val. Lietuvos laiku) ir atidaro humanitarinius koridorius“, – sakoma Rusijos gynybos ministerijos pranešime.

 

7:40

Rusija intensyvina smūgius Ukrainoje iš oro, jūros ir sausumos

Rusijos pajėgos anksti pirmadienį bombardavo Ukrainos miestus iš oro, sausumos ir jūros, daugėjant požymių, kad jos ruošiasi šturmuoti sostinę Kijevą.

Dėl nepaliaujamų apšaudymų daugiau kaip 1,5 mln. žmonių pasitraukė iš Ukrainos, daugybė kitų persikėlė į kitas šalies vietas arba įstrigo miestuose, virtusiuose griuvėsiais dėl Rusijos bombardavimų.

Tarptautinės sankcijos Maskvai nubausti iki šiol nesulėtino invazijos, o Vašingtonas pareiškė dabar diskutuojantis su Europa dėl galimybės uždrausti Rusijos naftos importą.

Po šių komentarų „Brent“ rūšies neperdirbtos naftos kaina pasiekė aukščiausią lygį per beveik 14 metų, o vertybinių popierių kainos Tokijo ir Honkongo biržose patraukė žemyne.

Praeitą naktį šiaurės rytinis Charkivo miestas buvo intensyviai bombarduojamas iš oro. Šio miesto apšaudymas beveik nepaliaujamai tęsiasi jau kelias pastarąsias dienas.

Ukrainos pareigūnai sakė, kad buvo atakuojami miestai visoje šalyje.

„Priešas tęsia puolamąją operaciją prieš Ukrainą, susitelkęs apsupti Kyjivą, Charkivą, Černihivą, Sumus ir Mykolajivą“, – sakoma Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo pranešime.

Rusijos pajėgos „pradėjo telkti išteklius Kijevo šturmui“, nurodė kariškiai.

Anot ukrainiečių kariškių, šalies pietuose Rusija iš jūros apšaudė Tuzlų miestelį Odesos srityje, taikydamasi į „gyvybiškai svarbius infrastruktūros objektus“, bet žmonės per šią ataką nenukentėjo.

Charkive buvo smogta universiteto pastatui ir daugiabučiui, kuriame išdužo visi langai, o fasadas pajuodo nuo dūmų.

Tarp medienos lūžgalių ir sulamdytų metalo nuolaužų priešais šį pastatą, šalia lengvojo automobilio, gulėjo keleto žuvusių žmonių kūnai.

„Sąmoningos žudynės“

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis piktinosi didėjančiais sugriovimais ir aukų skaičiumi. Vaizdo pranešime jis kaltino Rusijos pajėgas „sąmoningomis žudynėmis“.

„Neatleisime, niekada neatleisime – nubausime kiekvieną, vykdžiusį žiaurumus per šį karą mūsų žemėje, – kalbėjo jis. – Jiems nebus ramios vietos šioje žemėje, nebent kape.“

Prezidentas taip pat smerkė Vakarų šalių vyriausybių „tylą“ dėl šios invazijos, besitęsiančios 12-ą dieną.

Šimtai civilių žuvo, tūkstančiai buvo sužeisti, o prieglobsčio ieškančių žmonių, daugiausiai moterų ir vaikų, nesiliaujantys srautai plūsta į kaimynines šalis – Lenkiją, Rumuniją ir Moldovą.

Šalį paliko jau daugiau kaip 1,5 mln. žmonių, o Jungtinės Tautos pabrėžė, kad tai yra sparčiausiai auganti pabėgėlių krizė Europoje nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos.

Tačiau kai kurie įstrigo apsiaustuose miestuose, įskaitant pietinį Mariupolio uostamiesty, kur sekmadienį žlugo antras bandymas suteikti civiliams galimybę išvykti.

Abi kariaujančios pusės kaltino viena kitą pažeidus paliaubų susitarimą, o Tarptautinis Raudonojo Kryžiaus Komitetas perspėjo dėl gresiančių „gniuždančių žmonių kančių vaizdų“ strategiškai svarbiame mieste.

Pasak organizatorių, pastangos išvesti iš miesto apie 200 tūkst. žmonių bus neįmanomos neturint „nuodugnaus ir veikiančio“ abiejų šalių susitarimo.

Viena šeima, sugebėjusi ištrūkti iš Mariupolio, pasakojo apie baisias sąlygas, atvykusi į Dnipro miestą vidurio Ukrainoje.

„Septynias dienas išbuvome rūsyje be šildymo, elektros ar interneto, pristigome maisto ir vandens, – pasakojo vienas iš pabėgėlių, prašęs neviešinti jo vardo. – Pakeliui visur matėme kūnus – rusų ir ukrainiečių... Matėme, kaip žmonės buvo palaidoti savo rūsiuose.“

7:10

Luhanską sudrebino galingas sprogimas

Kovo 7 d. rytą okupuotas Luhanskas pabudo nuo galingo sprogimo, skelbia leidinys UNIAN.

Remiantis šaltinių duomenimis, mieste sprogo naftos bazė.

„Prieš kelias minutess buvo susprogdinta naftos bazė LNR. Pranešama, kad ji neveikia keletą metų“, – pirmasis pranešė "Telegram Channel Ukraine Now".

7:00

Rusija smogė Nikolajevui iš kelių raketų paleidimo įrenginių

Leidunys UNIAN informuoja, kad kovo 7 d. ryte okupantai smogė Nikolajevui iš tinklinių ugnies reaktyvinių sistemų.

„Į Nikolajevą smogė iš salvinės ugnies reaktyvinių sistemų“, – rašoma pranešime.

Nikolajevo gyventojai praneša, kad sprogimai girdimi visose miesto vietose ir neva iš karto dviem kryptimis, praneša „Ukraina 24“. Gyventojai socialiniuose tinkluose taip pat praneša, kad kai kuriose vietose užgeso šviesa. Mieste dingo ir „Lifecell“ operatoriaus ryšys. Greičiausiai vienas iš smūgių nukrito į kameros bokštą.

Paaiškėjo, kad okupantai naktį iš MLRS „Tornado“ apšaudė Nikolajevo gyvenamuosius kvartalus.

Apie tai „Ukraina 24“ eteryje pranešė Vidaus reikalų ministerijos vadovo patarėjas Vadimas Denisenka.

6:50

ESBO stebėtojų misija traukiasi iš Ukrainos

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Specialioji stebėsenos misija Ukrainoje stabdo darbą, tęsiantis Rusijos puolimui prieš kaimyninę šalį, sekmadienį pranešė stebėtojai.

„Visų misijos tarptautinių narių laikinos evakuacijos procesas jau beveik užbaigtas. Paskutinė grupė – misijos vadovas ir aukščiausioji vadovybė – dabar paliks Ukrainą“, – naujienų agentūra „Unian“ citavo misijos pranešimą.

Visi kiti ESBO stebėsenos misijos tarptautiniai nariai jau išvyko iš šalies.

„Tęsiamas vietinių misijos narių, kurie bazavosi Kramatorske ir Severodonecke, perkėlimas, o anksčiau pasiųstų į Mariupolį perkėlimas atidedamas dėl saugumo priežasčių“, Rusijos pajėgoms užblokavus šį Azovo jūros uostamiestį, sakoma ataskaitoje.

Kovo 6-osios vakarą ESBO stebėtojų komanda buvo evakuota iš Chersono į Rusiją.

ESBO Specialioji stebėsenos misija buvo įkurta 2014 metų kovą, kai Rusija aneksavo Krymo pusiasalį, o Rytų Ukrainą apėmė ginkluotas konfliktas tarp Kyjivo vyriausybės pajėgų ir Maskvos remiamų separatistų. Misijos stebėtojai dirbo neginkluoti ir buvo įpareigoti rengti ataskaitas apie padėtį konflikto zonoje remdamiesi savo stebėjimais ir nustatytais faktais. ESBO misija taip pat stengėsi skatinti kitų organizacijų pastangas teikti humanitarinę pagalbą, vystyti dialogą tarp konflikto šalių ir laikytis paliaubų.

 

6:00

D. Kuleba: daugiau kaip 20 tūkst. savanorių siekia atvykti kautis Ukrainoje

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba sekmadienį sakė, kad daugiau kaip 20 tūkst. žmonių iš 52 šalių pasisiūlė savanoriais kautis Ukrainoje, kur jie tarnautų naujai įkurtame internacionaliniame legione.

Vis dėlto ministras nenurodė, kiek užsieniečių savanorių jau yra atvykę į Ukrainą.

„Visas pasaulis šiandien yra Ukrainos pusėje ne vien žodžiais, bet ir darbais“, – kalbėdamas per Ukrainos televiziją sekmadienį vakare sakė D. Kuleba.

Jis neįvardijo šalių, iš kurių atvyksta savanorių, bet sakė, kad kai kurios jų uždraudė savo piliečiams kautis kitose šalyse.

D. Kuleba taip pat ragino užsienyje gyvenančius ukrainiečius pradėti kampaniją, kad būtų skatinamas Ukrainos stojimo į Europos Sąjungą procesas.

 

 

1:00

Rusijos pajėgos intensyvina apšaudymą

Rusijos pajėgos vėlų sekmadienį suintensyvino Ukrainos miestų šalies centre, šiaurėje ir pietuose apšaudymą, pareiškė prezidento patarėjas Oleksijus Arestovyčius.

„Vėliausia raketų smūgių banga prasidėjo sutemus“, – sakė jis per Ukrainos televiziją.

Jis teigė, kad smarkiai apšaudomos Kyjivo apylinkės, Černihivas šiaurėje, Mykolajivas pietuose ir antras pagal dydį šalies miestas Charkivas.

Charkivo pareigūnai sakė, kad apšaudymas apgadino televizijos bokštą, o sunkioji artilerija smogė gyvenamiesiems rajonams.

Černihivo pareigūnai teigė, kad raketomis atakuojami visi miesto rajonai.

O. Arestovyčius kalbėjo apie „katastrofišką“ padėtį Kijevo priemiesčiuose Bučoje, Hostomelyje ir Irpinėje, kur sekmadienį nepavyko evakuoti gyventojų. Jis sakė, kad vyriausybė daro viską, ką gali, kad evakuacija būtų atnaujinta.

Dėl apšaudymo taip pat nepavyko evakuoti civilių gyventojų iš Mariupolio pietuose ir Volnovachos rytuose.REDAKCIJA REKOMENDUOJA