REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Karas Ukrainoje2022 m. Gegužės 10 d. 07:22

Karas Ukrainoje: JAV perspėjo Ukrainą dėl Rusijos keliamo pavojaus Donbase (nuolat atnaujinama)

Pasaulis

Ukrainos kovotojai. Ukrainos gynybos ministerijos nuotr.

Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt


216190

Išaušo 76-oji karo Ukrainoje diena.  JAV prezidentas Joe Bidenui pasirašė Lendlizo įstatymą, taip palengvindamas sąlygas spartinti amerikietiškų ginklų tiekimą Ukrainai. V. Zelenskis dėkojo JAV prezidentui. Taip pat jis išsakė lūkestį, kad birželį Ukraina gaus ES kandidatės statusą. Tuo tarpu Pentagonas perspėja Ukrainą dėl pavojaus Donbase.

Apie praėjusios paros karo Ukrainoje įvykius skaitykite čia.

22.48 Baltarusija dislokuoja specialiųjų operacijų pajėgas prie Ukrainos sienos

Ukrinform.ua informuoja, kad Baltarusija trijose vietose dislokuoja savo specialiąsias pajėgas netoli Ukrainos sienos.

Šią žinią Telegram paskelbė Baltarusijos ginkluotosios pajėgos.

„Siekiant užtikrinti Baltarusijos Respublikos saugumą pietų kryptimi, specialiųjų operacijų padalinių pajėgos yra dislokuotos trimis taktinėmis kryptimis“, – teigiama Baltarusijos ginkluotųjų pajėgų pranešime. Taip pat teigiama, kad vykdant antrąjį greitojo reagavimo pajėgų patikrinimo etapą, bataliono taktinės grupės buvo paleistos ir Vakarų bei Šiaurės Vakarų operatyvinėse zonose (prie sienos su Lenkija, Lietuva ir Latvija). Sienų stiprinimui taip pat siūlomi oro gynybos, raketų ir artilerijos padaliniai. Taip esą daroma dėl „JAV karių ir jų sąjungininkų perdislokavimo“ prie Baltarusijos sienos.

 

21.30 Kyjivas: dėl Rusijos veiksmų dujų tiekimas į Europą per Ukrainą gali sumažėti trečdaliu

Ukraina bus priversta nuo trečiadienio trečdaliu sumažinti per šalį tranzitu į Europą pumpuojamų rusiškų dujų srautą, nes į šalį įsiveržusios Rusijos pajėgos užėmė vieną šiam tiekimui labai svarbų infrastruktūros objektą, naujienų agentūra „Unian“ citavo ukrainiečių dujų transporto sistemos operatorę.

Bendrovė GTSOU antradienį nurodė, kad Ukraina nuo trečiadienio sustabdys dujų tranzitą per vieną pumpavimo stotį rytinėje Luhansko srityje, kai šią teritoriją užėmė Rusijos pajėgos.

GTSOU „praneša apie susiklosčiusias force majeure aplinkybes, dėl kurių tampa neįmanomas tolesnis dujų transportavimas“ per Sochranivkos dujų kiekio matavimo stotį ir Novopskovo kompresorių stotį prie sienos su Rusija, „kurios yra okupuotoje teritorijoje“, „Unian“ citavo operatorės tinklalapyje paskelbtą pranešimą.

Įmonė nurodė, kad per Novopskovo stotį perpumpuojama beveik trečdalis Rusijos Europai per Ukrainą tiekiamų dujų – iki 32,6 mln. kubinių metrų per parą.

20.00 Maskva nedalyvaus JT Žmogaus teisių tarybos posėdyje dėl Ukrainos, jos vietą užims Čekija

Rusija nedalyvaus ketvirtadienį įvyksiančioje Jungtinių Tautų žmogaus teisių tarybos (UNHRC) specialioje sesijoje dėl Ukrainos, antradienį pranešė Užsienio reikalų ministerija.

Tuo metu JT Generalinė Asamblėja Niujorke į atsilaisvinusią Maskvos vietą UNHRC išrinko Čekiją.

Taryba pirmadienį paskelbė, kad Kyjivo prašymu surengs specialią sesiją „dėl Rusijos agresijos prastėjančiai žmogaus teisių padėčiai Ukrainoje“ išnagrinėti.

Nors Maskvos narystė UNHRC narystė yra įšaldyta, ji vis tiek būtų galėjusi dalyvauti kaip stebėtoja.

Tačiau Rusijos Užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova antradienį sakė, kad „rusų delegacija neįteisins savo dalyvavimu šio naujo politinio šou, organizuoto prisidengiant neeiline sesija“.

 

19.26 Kyjivas giria Berlyno „pasikeitusią poziciją“ dėl naftos embargo Rusijai, ginklų Ukrainai

Ukrainos užsienio reikalų ministras antradienį pareiškė, kad Kyjivas dėkingas Berlynui už pasikeitusią poziciją Maskvos atžvilgiu, įskaitant nuomonę dėl rusiškos naftos embargo ir ginkluotės tiekimo Ukrainai.

„Norėčiau padėkoti Vokietijai, kad ji pakeitė poziciją dėl virtinės klausimų. Vokietija pakeitė savo poziciją dėl ginklų tiekimo Ukrainai, ir kancleris [Olafas] Scholzas (Olafas Šolcas) taip pat paskelbė pradedantis naują politiką Rusijos atžvilgiu“, – Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba sakė per bendrą spaudos konferenciją Kyjive su Vokietijos diplomatijos vadove Annalena Baerbock (Analena Bėrbok).

Jis taip pat padėkojo Berlynui už „palaikymą [Rusijos] naftos embargo įvedimui“.

18.44 Rusų okupantai ketvirtą kartą sprogdino tiltą Odesos srityje

Antradienį, gegužės 10 dieną, Rusų kariai ketvirtą kartą paleido raketas į tiltą, einantį per Dniestro žiotis Odesos srityje. Pranešama, kad sparnuotųjų raketų smūgių sulaukė tiltas sulaukė apie 15,45 vietos laiku.

Šis tiltas anksčiau sprogdintas balandžio 26 ir 27 dienomis. Taip pat dar vieno smūgio sulaukė gegužės 2 dieną. Nuo tada per Dniestro upės žiotis einantis tiltas buvo sugriautas.

 

17.42 JAV žvalgybos vadovė: V. Putinas pasiryžęs pasiekti Uždniestrę

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas Ukrainos karo neužbaigs Donbaso kampanija ir yra pasiryžęs sukurti sausumos tiltą į Uždniestrę, antradienį sakė JAV nacionalinės žvalgybos direktorė Avril Haines (Avril Hains).

„Mūsų vertinimu, prezidentas Putinas rengiasi ilgam konfliktui Ukrainoje ir jo metu dar ketina pasiekti tikslų už Donbaso ribų“, – sakė ji.

„Putinas tikriausiai taip pat mano, kad Rusija turi daugiau galimybių ir pasiryžimo ištverti sunkumus nei jo priešininkai, ir turbūt tikisi, kad JAV ir ES ryžtas silpnės didėjant maisto trūkumui, infliacijai ir energijos kainoms“, – per Senato posėdį kalbėjo A. Haines.

 

17.12 Vokietija vėl atidarys ambasadą Kyjive

Vokietija vėl atidarys ambasadą Kyjive, antradienį lankydamasi Ukrainoje sakė vokiečių užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock (Analena Bėrbok).

„Netrukus atkursime minimalų... vokiečių ambasados Kyjive buvimą“, – sakė A. Baerbock, į Ukrainos sostinę atvykusi su viltimi išsklaidyti įtampą tarp abiejų šalių.

A. Baerbock yra pirmoji Vokietijos vyriausybės narė, atvykusi į Ukrainą nuo Rusijos invazijos pradžios vasario pabaigoje.

 

16.31

Paskelbtas vaizdo įrašas, kuriame matyti, kad šaldytuvas pripildytas Rusijos karių kūnais, kurie žuvo Ukrainoje.

Vaizdo įraše galite pamatyti rusiškos uniformos fragmentus. Vežimas su žuvusiais buvo nufilmuotas Kyjivo srityje, praneša NEXTA.

15.55

 

Azovostalio bombardavimo pasekmės. Rusų okupantai nesustabdo oro antskrydžių į paskutinę pasipriešinimo tvirtovę Mariupolyje, praneša NEXTA.

 

15.37

NEXTA pasidalino vaizdo įrašu, kuriame rusų okupantai į mūšį pasiima iš ukrainiečių pavogtas skalbimo mašinas.

Ukrainos gynėjai nustebo pamatę skalbimo mašiną lauke Rusijos pozicijose.

 

15.20

JT: Ukrainoje – daugiau kaip 8 mln. šalies viduje perkeltų asmenų

Ukrainoje yra daugiau kaip 8 mln. šalies viduje perkeltų asmenų, kuriuos palikti savo namus privertė Rusijos invazija, antradienį paskelbė Jungtinės Tautos.

JT Tarptautinės migracijos organizacijos (TMO) pateiktas skaičius atspindi padėtį gegužės 3 dieną. Balandžio 17-ąją Ukrainos teritorijoje buvo 7,7 mln. dėl karo namus palikusių, bet iš Ukrainos neišvykusių žmonių.

15.02

Maskva nedalyvaus JT Žmogaus teisių tarybos susitikime dėl Ukrainos

Rusija nedalyvaus ketvirtadienį įvyksiančioje Jungtinių Tautų žmogaus teisių tarybos (UNHRC) specialioje sesijoje dėl Ukrainos, antradienį pranešė Užsienio reikalų ministerija.

Taryba pirmadienį paskelbė, kad Kyjivo prašymu surengs specialią sesiją „dėl Rusijos agresijos prastėjančiai žmogaus teisių padėčiai Ukrainoje“ išnagrinėti.

Tačiau Rusijos Užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova antradienį sakė, kad „rusų delegacija neįteisins savo dalyvavimu šio naujo politinio šou, organizuoto prisidengiant neeiline sesija“.

„Deja, mūsų argumentai ir paaiškinimai dėl tikrųjų šios specialios karinės operacijos tikslų ir realios situacijos... visiškai ignoruojami“, – sakoma jos pareiškime.

14.40

Kyjivas: „Azovstal“ komplekse tebėra per 1 000 Ukrainos karių

Kyjivas antradienį pranešė, kad Mariupolio uostamiestyje esančioje metalurgijos gamykloje „Azovstal“ liko daugiau kaip 1 000 Ukrainos karių, daugelis jų sužeisti.

„Daugiau nei tūkstantis“ ukrainiečių karių tebėra gamykloje, naujienų agentūrai AFP sakė vicepremjerė Iryna Vereščuk.

„Šimtai žmonių yra sužeisti. Yra sunkiai sužeistų žmonių, kuriuos reikia skubiai evakuoti. Padėtis kasdien blogėja“, – pridūrė ji.

„Azovstal“ yra paskutinis ukrainiečių pasipriešinimo židinys nuniokotame pietiniame uostamiestyje, o jos likimas įgavo simbolinę reikšmę nuo Rusijos invazijos pradžios.

Savaitgalį I. Vereščuk pareiškė, kad visi vaikai, moterys ir pagyvenę žmonės buvo evakuoti iš „Azovstal“ per humanitarinę misiją, koordinuotą su Jungtinėmis Tautomis ir Raudonuoju Kryžiumi.

14.22

Rusija bombarduoja Ukrainos Odesos uostą, Mariupolio gamyklą

Rusijos pajėgos įnirtingai bombarduoja Ukrainai gyvybiškai svarbų Odesos uostą, tikriausiai bandydamos sutrikdyti tiekimo linijas ir ginklų gabenimą, antradienį pranešė ukrainiečių pareigūnai.

Kitame Ukrainos pietinės pakrantės gale rusų pajėgos bombarduoja Mariupolio metalurgijos gamyklą, kur ukrainiečių kovotojai trukdo Maskvai visiškai perimti šio miesto – kito svarbaus uosto – kontrolę.

Kelios dienos po įtemptos civilių - manyta, kad galbūt paskutinių - evakuacijos iš Mariupolio gamyklos „Azovstal“ pareigūnai paskelbė, kad apie 100 civilių dar gali būti bombarduojamos gamyklos tuneliuose.

Tuo pačiu metu toliau aiškėja šiurpi karo kaina. Ukrainos Iziumo mieste, esančiame į pietus nuo antro pagal dydį šalies miesto Charkivo, po rusų pajėgų kovą sunaikinto namo griuvėsiais rasti 44 civilių palaikai, antradienį pranešė pareigūnai.

Ukrainiečių kariškiai antradienį paskelbė, kad rusų pajėgos diena anksčiau iš orlaivių paleido septynias raketas į Odesą, kur jos pataikė į prekybos centrą ir sandėlį. Vienas žmogus žuvo, o dar penki buvo sužeisti.

Ukraina mano, kad bent kai kurie iš panaudotų šaudmenų buvo užsilikę nuo sovietinių laikų, labai netikslūs. Tačiau karą stebintis ukrainiečių strateginių studijų centras „Centr oboronnych strategij“ nurodė, kad Maskva prieš Odesą panaudojo ir tikslaus nutaikymo ginklus: hipergarsines raketas „oras–žemė“ „Kinžal“.

14.00

Putinas privers Lukašenką smogti Lucko – Lvovo kryptimi

Kaip rašo UNIAN, pasak karo eksperto Olego Ždanovo, tai įvyks per kitą Rusijos ir Baltarusijos diktatorių susitikimą.

„Kaip suprantu Putinas ir Lukašenka netrukus vėl susitiks. Bet po gegužės 9 dienos, manau, kad Putinas vėl bandys priversti Lukašenką smogti Lucko-Lvovo kryptimi“, – sakė jis.

13.18

Rusijos platforma „Rutube“ jau antrą dieną neveikia dėl kibernetinės atakos

Rusijos dalijimosi vaizdo įrašais platforma „Rutube“ antradienį, antrą dieną iš eilės neveikė po didžiulės kibernetinės atakos, įvykdytos likus kelioms valandoms iki vadinamosios Pergalės dienos parado Maskvoje transliacijos pradžios.

„Mes tikrai susidūrėme su didžiausia kibernetine ataka per visą „Rutube“ egzistavimo istoriją“, – antradienį „Telegram“ paskelbė platformos atstovai.

„[Veikimo] atkūrimas pareikalaus daugiau laiko, nei inžinieriai iš pradžių manė“, – pridūrė jie.

Tuo metu rutube.ru tinklapyje buvo rodomas pranešimas, kad stengiamasi atkurti platformos veikimą po kibernetinės atakos.

Svetainė išsijungė pirmadienio rytą, prieš kasmetinį vadinamosios Pergalės dienos paradą Maskvos Raudonojoje aikštėje. Paradas buvo surengtas praėjus daugiau nei dviem mėnesiams nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios. Kremlius šį įsiveržimą vadina „specialiąja karine operacija“.

„Po Rusijos institucijų svetainių, prieš kurias pastaruosius du mėnesius buvo nuolat rengiamos kibernetinės atakos, programišiai pasiekė ir „Rutube“. Vaizdo įrašų prieglobos [platforma] patyrė galingą kibernetinę ataką“, – pirmadienį „Telegram“ paskelbė platforma.

„Kažkas labai norėjo sutrukdyti „Rutube“ rodyti Pergalės dienos paradą ir šventinius fejerverkus“, – rašoma viename iš pranešimų.

12:40

Kyjivas: „Azovstal“ komplekse tebėra per 1 000 Ukrainos karių

Kyjivas antradienį pranešė, kad Mariupolio uostamiestyje esančioje metalurgijos gamykloje „Azovstal“ liko daugiau kaip 1 000 Ukrainos karių, daugelis jų sužeisti.

„Daugiau nei tūkstantis“ ukrainiečių karių tebėra gamykloje, naujienų agentūrai AFP sakė vicepremjerė Iryna Vereščuk.

„Šimtai žmonių yra sužeisti. Yra sunkiai sužeistų žmonių, kuriuos reikia skubiai evakuoti. Padėtis kasdien blogėja“, – pridūrė ji.

12:20

Azovstal puolimas: per vieną dieną rusai atliko 34 oro smūgius

Praėjusią naktį Mariupolio blokadoje esančioje „Azovstal“ metalurgijos gamykloje Rusijos okupantai atliko 34 oro antskrydžius, iš jų 8 strateginių bombonešių skrydžius. Pažymima, kad Rusija nesiliauja bandžiusi užimti Ukrainos tvirtovę, kasdien vykdo šturmus.

11.58

Vokietijos URM vadovė atvyko neskelbto vizito į Ukrainą

Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock (Analena Bėrbok) per iš anksto neskelbtą kelionę į Ukrainą antradienį aplankė Bučą.

Su vietos gyventojais susitikusi A. Baerbock prisijungė prie virtinės užsienio diplomatų ir valstybių vadovų, apsilankiusių šiame Kyjivo priemiestyje, kur bendruose kapuose ir tiesiog gatvėse po Rusijos pajėgų pasitraukimo balandį buvo rasta nužudytų žmonių, daugelis – už nugaros surištomis rankomis.

11.55

Padėtis okupuotame Chersone

Rusų okupuoto miesto gyventojas pasakojo, kas ten dabar vyksta.

Anot jo, gatvėse pasirodė pėstieji Krašto gvardijos patruliai, vietos gyventojai tikrinami dėl dokumentų, telefonų, tatuiruočių. Kartais susitikimai su rusų okupantais baigiasi šaudymu iš jų pusės.

Chersono gyventojai, anot jo, laukia miesto išvadavimo, tačiau bijo Nikolajevo, Odesos Ir Mariupolio likimo, praneša UNIAN.

11.37

Kaip rašo UNIAN, per pastarąją parą Mariupolyje esančios „Azovstal“ gamyklos teritorijoje buvo surengti 34 oro antskrydžiai, iš jų 8 strateginiai bombonešiai.

„Priešo karinis jūrų laivynas ir vamzdinė artilerija nenustoja veikti. Priešas nesiliauja bandęs užimti Ukrainos tvirtovę ir tęsia kasdienį puolimą, remiantis pėstininkais“, – sakoma Ukrainos kovotojų pranešime.

11.12

„Jeigu Ukraina negaus kandidatės į ES statuso, vadinasi, Europa bando mus apgauti“, –  teigia Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba.

Ukraina tikisi šią vasarą gauti kandidatės į ES statusą. Užsienio reikalų ministras pabrėžė, kad dabar Ukraina yra vienintelė vieta Europoje, kur žmonės miršta už vertybes, kuriomis grindžiama ES.

„Ir aš manau, kad tai turėtų būti gerbiama“, – pridūrė Ukrainos užsienio reikalų ministras.

10:45

Ukraina: kariai jau sunaikino 26 000 rusų įsibrovėlių. Didžiausi priešo nuostoliai per pastarąją dieną buvo pastebėti Avdejevskio kryptimi, praneša Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas .

10:30

Rusai sudegino du pasaulinius karus išgyvenusį 120 metų senumo garo malūną

Donecko srityje apšaudymas nesiliauja. Užpuolikai toliau naikina istorinius paminklus. Per apšaudymą sudegė Peterio Diko malūnas, praneša UNIAN.

10:00

Iziume po penkių aukštų pastato griuvėsiais rasti 44 žuvusių civilių kūnai

„Laikinai užimtame Iziume, po penkių aukštų pastato griuvėsiais, kuriuos okupantai sugriovė per pirmąsias kovo dešimt dienų, rasti 44 žuvusių civilių kūnai. Tai dar vienas baisus Rusijos užpuolikų karo nusikaltimas prieš civilius gyventojus! Mes įrašome visus, jie sumokės už kiekvieną!“, – sakė Charkovo srities karinės administracijos pirmininkas Olegas Sinegubovas.

Facebook nuotr.

09:45

Rusijos pajėgos stiprina buvimą pasienyje netoli Charkivo

Rusijos kariuomenė stiprina savo buvimą prie šiaurinės sienos, kai Ukrainos pajėgos atakuoja aplink Charkivo miestą, antradienį pranešė Ukrainos kariuomenė.

„Priešas palaiko tam tikras oro gynybos pajėgas ir priemones Belgorodo srityje [Rusijoje] visiškos parengties režimu“, – sakė Generalinis štabas ir „toliau koncentruoja savo pastangas į okupuotų sienų gynybą, siekdamas užkirsti kelią mūsų karinių dalinių veržimuisi“. 

Charkovas, antras pagal dydį Ukrainos miestas, yra maždaug 24 mylios (39 kilometrai) nuo sienos su Rusijos Belgorodo regionu.

09:30

Ukrainos kariuomenė Luhansko srityje sunaikino užpuolikų pontonines perėjas

Ukrainos kariai sunaikino pontonines įsibrovėlių perėjas Belogorivkoje, kur rusai bandė perkelti įrangą ir personalą.

„Šiuo metu padėtis išlieka sudėtinga, ypač Belogorovkos apylinkėse, kur priešas bandė sukurti tvirtą perėją ir perkelti į mūsų pusę techniką bei personalą. Iš dalies jiems pasisekė, bet dabar visos pontoninės perėjos sunaikintos, visa technika sugadinta, taip pat buvo sunaikinti ir personalo likučiai“, – sakė S. Gaidajus.

9:15

Per Odesos apšaudymą gegužės 9 dieną žuvo vienas žmogus, dar penki buvo sužeisti. Sugriautas prekybos centras.

09:00

Buvęs „Azovo“ vadas paskelbė besiruošiantis karinei Mariupolio blokados operacijai

Ukrainos gynėjai rengia karinį planą. Šis darbas vykdomas kartu su aukščiausia Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vadovybe, sakė buvęs Azovo pulko vadas Maksimas Žorinas.

 Pasak jo, per pirmąjį pusantro mėnesio buvo absoliučiai realu įvykdyti karinę Mariupolio deblokadą – šis procesas buvo įmanomas su palyginti nedidelėmis pajėgomis. Žorinas sako, kad šimtai savanorių išreiškė savo pasirengimą deblokuoti, nepaisant tokios operacijos sudėtingumo. Šiuo metu, teigia jis, nebeįmanoma atlikti vieno etapo deblokavimo.

08:40

Pentagonas: Rusija jau turi problemų tiekdama tiksliąją amuniciją

Pasak JAV gynybos pareigūno, Ukraina per pastarąją parą gavo 13 ginklų siuntų iš septynių šalių. Sankcijos Rusijai pradeda kenkti jos gynybos pramoninei bazei, todėl Rusijos armijai sunku papildyti tiksliosios amunicijos atsargas. 

„Matėme, kad jie jau panaudojo daug tiksliųjų ginklų. Jie ir toliau smogia į Mariupolį su krūva nevaldomų bombų. Todėl jiems kyla problemų papildant tiksliąją amuniciją. Manome, kad sankcijos ir eksporto kontrolė, ypač kalbant apie elektroninius komponentus, paveikė Rusijos karinės-pramoninės bazės pajėgumus ir jų galimybes papildyti atsargas“, – sakė Pentagono atstovas.

08:20

„Azovstal“ gamyklą ginančio kario žmona: situacija darosi vis beviltiškesnė

Mariupolio plieno gamykloje „Azovstal“ padėtis darosi vis beviltiškesnė, vandens atsargos mažėja, o šimtai sužeistų karių vis dar yra įstrigę, CNN pasakojo vieno gamyklą ginančio kario žmona Julija Feosiuk.

Pasak moters, kai paskutinį kartą kalbėjosi su savo vyru, šis paprašė  jos ieškoti straipsnių, „kaip ilgiau gyventi be vandens“.

Be to, jos vyras pranešė, kad gamykloje įstrigo apie 700 sužeistų karių, o žuvusių karių kūnai buvo laikomi šaldytuvuose.

„Tačiau jie [šaldytuvai] dabar neveikia, nes nėra elektros“, – sakė ji. „Nuotaika nėra labai gera dėl susiklosčiusios situacijos“.

J. Feosiuk sakė, kad nepaisant niūrių sąlygų, jos vyras „žino, kad elgiasi teisingai“.

„Tai yra laisvės kaina ir Ukrainos nepriklausomybės kaina. Didžiuojuosi savo vyru ir visais Azovstal kariais“, – sakė moteris.

07:50

Sumų srityje rusai apšaudė dviejų bendruomenių teritorijas

„Gegužės 9-osios vakaras baigėsi nerimu ir šūviais. Apie 22 valandą rusai apšaudė Novoslobidskos ir Vorožbjanskos bendruomenių teritorijas“, – sakė Sumų regiono karinės administracijos vadovas Dmitrijus Živytskis.

 Jis pridūrė, kad nuostolių nebuvo, informacija apie sunaikinimą tikslinama.

07:45

Rusijos Federacija ruošiasi puolimui Limano ir Severodonetsko kryptimis

„Priešas toliau ruošiasi puolimo operacijoms Limano ir Severodonecko gyvenviečių kryptimis. Kovos tęsiasi dėl Luhansko srities Severodonecko rajono Voevodokos, Toškivkos ir Nižnės gyvenviečių bei Jasinovatskio rajono Kamenkos gyvenviečių. Donecko sritis“, – rašoma Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo pranešime.

07:30

Generalinis štabas perspėjo ukrainiečius apie naują pavojų

Kariuomenė neatmeta sabotažo galimybės Ukrainos chemijos pramonės objektuose, praneša Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

„Išlieka didelė tikimybė, kad raketų smūgiai bus surengti civiliniams ir karinės infrastruktūros objektams visoje Ukrainoje. Neatmetama sabotažo Ukrainos chemijos pramonės objektuose ir vėliau apkaltinus Ukrainos ginkluotųjų pajėgų dalinius“, rašoma ataskaitoje.

Generalinis štabas pažymi, kad tęsiasi plataus masto ginkluota agresija prieš Ukrainą.

Priešas vykdo puolimo operacijas mūsų valstybės rytuose, siekdamas visiškai kontroliuoti Donecko ir Lugansko sričių teritoriją ir išlaikyti sausumos koridorių tarp šių teritorijų ir okupuoto Krymo.

07:20

Rusai ir toliau naikina Azovstalą

Aktyvūs karo veiksmai tęsiasi, priešas naudoja artileriją ir orlaivius, praneša Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

Generalinis štabas taip pat pažymi, kad priešo laivų grupės ir toliau vykdo kovinių zonų izoliavimo, žvalgybos, raketų smūgių į svarbią Ukrainos civilinę ir karinę infrastruktūrą, dalinių rėmimo pakrantės kryptimi bei civilinės laivybos blokavimo užduotis.

07:00

JAV perspėjo Ukrainą dėl Rusijos keliamo pavojaus Donbase

Nedas Price'as pažymėjo, kad Jungtinės Valstijos yra susirūpinusios dėl galimo „referendumo“ surengimo Donbase. Tikėtina, kad okupantai gali surengti netikrą referendumą, kad „įteisintų“ teritorijų užgrobimą.

Valstybės departamentas priminė, kad Maskva anksčiau naudojo tokį scenarijų, ypač laikinai okupuotame Kryme ir okupuotose Donbaso srityse. Price'o teigimu, JAV nerimauja dėl galimo tokio scenarijaus pasikartojimo.

„Rusijos valdžia, bandydama suteikti savo okupacijai teisėtumo, surengė fiktyvius rinkimus. Ir mes išliekame susirūpinę, kad jie vėl bandys tai padaryti Rytų Ukrainoje“, – sakė Valstybės departamento atstovas.

06:50

Pentagonas: ukrainiečiai prieš jų valią vežami į Rusiją

Pentagonas pirmadienį pareiškė pastebėjęs požymių, kad nuo Rusijos invazijos nukentėję ukrainiečiai prievarta išvežami iš tėvynės ir siunčiami į Rusiją.

„Negaliu pasakyti, kiek yra stovyklų ir kaip jos atrodo“, – žurnalistams sakė Pentagono atstovas Johnas Kirby (Džonas Kerbis), paklaustas apie Kyjivo pareiškimus, kad apie 1,2 mln. ukrainiečių išsiųsti į Rusiją ir apgyvendinami stovyklose.

„Tačiau matome požymių, kad ukrainiečiai prieš savo valią vežami į Rusiją“, – sakė J. Kirby. Jis pavadino šiuos veiksmus „nesąžiningais“ ir „neatitinkančiais atsakingos jėgos elgesio“.

Kyjivo teigimu, ukrainiečių tremtis iš savo šalies – dažnai į izoliuotus ar ekonomiškai silpnus Rusijos regionus – yra dar vienas ženklas, kad rusų prezidentas Vladimiras Putinas „paprasčiausiai nepripažįsta ir negerbia Ukrainos suvereniteto“.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis dar balandžio pradžioje, praėjus šešioms savaitėms po to, kai Rusija pradėjo kruviną invaziją, sakė, kad tūkstančiai ukrainiečių buvo išsiųsti į Rusijos teritoriją.REDAKCIJA REKOMENDUOJA