PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2022 m. Birželio 10 d. 13:08

KAM vadovybė su Europos gynybos agentūros vadovu aptarė Lietuvos gynybos investicijas

Lietuva

BNS/Fotobankas nuotr.

Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt


235563

Lietuvos Krašto apsaugos vadovybė Europos gynybos agentūros (EDA) vadovu Jiri Šedivy (Jiržiu Šediviu) aptarė Lietuvos gynybos investicijas, galimybes pasinaudoti lengvatomis kariniams įsigijimams.

Kaip penktadienį informavo ministerija, su J. Šedivy Vilniuje susitikęs ministras Arvydas Anušauskas akcentavo, kad ES šalims investicijos į gynybą šiuo metu yra itin svarbios, nes dėl ilgalaikės Rusijos grėsmės reikalinga atitinkamai pritaikyti Europos gynybos architektūrą ir užtikrinti būtinus gynybos pajėgumus.

Pasak A. Anušausko, reikalinga bendromis pastangomis užtikrinti, kad gynybos pramonė turėtų platesnį tinklą ir tolygesnę aprėptį visame Europos žemyne.

„Šiuo metu patiriame dramatiškus išbandymus visam Europos saugumui, kai Rusija siekia perbraižyti Europos sienas ir palaužti NATO ir Europos Sąjungos vienybę, bei vykdo genocidui prilygstančius veiksmus Ukrainoje“, – susitikimo metu sakė A. Anušauskas.

Krašto apsaugos viceministras Vilius Semeška su svečiu aptarė Lietuvos kariuomenės modernizavimo prioritetus ir vykdomus projektus. Jis akcentavo, kad atsižvelgiant į supančias grėsmes ir ginkluotės perdavimą Ukrainai, Lietuvai ypač svarbus kuo spartesnis projektų įgyvendinimas.

Savo ruožtu J. Šedivy patvirtino, kad EDA yra pasiruošusi tarpininkauti ir palengvinti šalių bendradarbiavimą kuriant ir įsigyjant reikiamus pajėgumus ir atkreipė dėmesį, kad papildoma paskata šalims galėtų būti EDA pirkimams taikoma PVM lengvata. 

„Lietuva yra pasiruošusi pilnai išnaudoti EDA teikiamas galimybes, kad būtų kuo greičiau modernizuotos šalies gynybos sistemos“, – susitikime pabrėžė V. Semeška.

V. Semeška ir EDA vadovas taip pat sutarė, kad svarbu didinti ES gynybos pramonės pajėgumus.

Tai yra pirmasis J. Šedivy vizitas Lietuvoje jam 2020-aisiais pradėjus vadovauti agentūrai. J. Šedivy lanko visas 26 EDA valstybes nares dalis ir susipažįsta su valstybių gynybos sistemos vadovybe ir jų prioritetais.

Europos gynybos agentūra yra vienintelė ES tarpvyriausybinė institucija, kurioje valstybių gynybos sistemų atstovai (tiek ministerijos, tiek kariuomenės ekspertai) dalyvauja priimant sprendimus dėl karinių pajėgumų ir ginkluotės vystymo, standartų, karinio mobilumo, gynybos įsigijimų, gynybos tyrimų ir pramonės.

Agentūra taip pat tiesiogiai susijusi su ES Nuolatinio struktūrizuoto bendradarbiavimo įsipareigojimų įgyvendinimo vertinimu.

 

BNS